Komentáře: Norský Můj boj budí vášně. I když je bez Hitlera. (35)
Přidat komentářI tuto knihu http://www.databazeknih.cz/knihy/trinact-mesicu-14975 jsem viděla ve slevě a to je moc dobrá kniha, skvělý autor.
@kham Dovydávání sérií je u nás velký problém. Osobně mě mrzí třeba zastavení Cardova Alvina - tvůrce. :-/ Jinak se to vždy odvíjí právě od toho, jak se knihy v sérii prodávají. Nebojím se toho, že první tři díly vyjdou. Jenže když to má být pentalogie, tak nevím... Připomnělo mi to poměrně dobré rejžování, které jsem si shodou okolností sám také kupoval, když Mladá fronta vydávala u příležitosti filmu od Ktahryn Lasky Soví strážce. Každý díl psaný velkým psímem pro děti v délce okolo 200 stran s cenou 220,-. To je pak asi jasné, proč se série, která je roztažena násilně do 12 dílů nedovydá. A u té mě to mrzí, páč jsem sovomil a film se mi líbil.
Myslím si, že minimálně půlka bude u knihy litovat, že si ji koupila budou toho plné bazary, což je pro nakladatele další úbytek na zisku z nákladu.
Ve výprodejích Levných knih skončily třeba i komiksové Omnibusy Predátora či Vetřelců a jsou to přitom dost dobře známé a prodejné značky. Navíc kvalitativně skvělé příběhy známé z prozaických knih.
Knausgaard se tu předtím nevydal přesně proto, proč píše RoseB612; vždyť ta situace je jasně vidět z toho, jak a které knihy skončí ve výprodejích. Nehledě na to, že vydání knížky rozsahu Min Kamp je pro nakladatele dost velkou zátěží (a to i pro větší nakladatelství) a ne každá knížka je Kvítek karmínový a bílý (kterej měl ten hype až neúnosnej - psaní o překladatelském limitu atd?).
O Knausgaardovi se píše už několik let, a to nejen v zahraničním tisku, ale i mezi náročnějšími čtenáři, viz např:
"Norwegian here. I've been following this shit since the second book, and I've read all 6 parts (ama). Honestly, back when I first started reading about "metamodernism", Knausgård was the first thing on my mind. I think he might easily end up being a sort of symbol of metamodernity, the kind of way Thomas Pynchon represents postmodernism.
It's about a man who tried to capture all of reality in words, just like it is, no bullshit ... But even after millions of pages, you don't know shit about him or his life, and writing this hurt his wife so much he will never be able to forgive himself; actually he will never write a single word again, is how it ends."
Ad srovnávání s Proustem, v dnešní době se všechno srovnává s něčím, o čem existuje nějaké hlubší ponětí; tak nějak už reklama funguje. Mimochodem k tomu, že Proust nebyl oceňován ve své době: za druhý svazek Hledání ztraceného času (tj. Ve stínu kvetoucích dívek - A l'ombre des jeunes filles en fleurs) byl oceněn Goncourtovou cenou, jejíž význam pro francouzskou literaturu snad není potřeba vysvětlovat. (Knausgaard byl pro změnu oceněn pro svůj debut.)
Jinak sdílím obavu, jestli se Min kamp vydá celý, protože tu moc lidí Knaugaarda nezná, podobný pokus o reklamní hype bude imho fungovat jen u prvního dílu, protože pak většina těch, kteří si to koupili v nějakém očekávání, které nastolila reklama, zjistí, že se jedná o trochu jinou knížku. Prý by v rámci celého díla mělo dojít i k nějakým výkyvům ve kvalitě; šestý a poslední díl, je kniha, která má přes 1000 stránek (tj. 2-3x tolik, než každý předchozí svazek) a uprostřed knihy je 400 stránkový esej o Hitlerovi. Atd. atp.
@Skeeve: jestli není někdo schopen poznat rozdíl mezi (i) "odsoudím/nečtu knížku kvůli promo textu" a (ii) "koupím si pouze elektronickou verzi kvůli tomu, že se mi nelíbí, jak knížka vypadá", tak bych trochu pochyboval o jeho schopnosti chápat psaný text.
@RoseB612 Jste asi jediná, která si to kupuje kvůli autorovi a ne reklamě. Mluvil jsem hlavně o řetězcích, páč vlastní 80% podílu na knižním trhu. Ty marže jsou tam o hodně znát na těch cenách. V této oblasti jsem se pár let motal, tak vím svý. Sami tvrdí, že v knihách peníze nejsou a tak třeba v Luxoru prodavači berou méně než v Albertu pokladní. Asi 11 k. hrubého.
Ale to je jedno. Poučil jsem se, že kritika je hodně vrtkavá. Třeba výsledky naší Akademie Sci-fi, fantasy a hororu mě letos dost svými výsledky "překvapila". Na Goodreads ani na zahraniční recenze nekoukám. Protože mě třeba rozesmálo, že Rothfuss vyzdvihoval do nebe Aaronovitche a přitom to byl jen další fantasy hype. V klasické próze se neorientuji moc, takže sorry. Tudíž jde mimo mě i Knausgard.
@LordSnape Nevím, jak moc toho víte o knižním trhu, ale knihkupci se na knížkách tedy určitě nenapakují - tak možná distributoři, ale finální knihkupec je vždycky spíš fanoušek a srdcař, než aby to dělal kvůli zbohatnutí (snad mimo velké řetězce, ale tam to nedokážu posoudit - tam osobní zkušenost nemám).
A proč si tu knížku kupujeme hned ze začátku - já nevím, jak ostatní, ale já se na ní těším už několik let a zvažovala jsem i anglické vydání. Přátelé z Norska ji vychvalovali roky, pak se přidali i ti z anglofonních či frankofonních zemí, recenze na Goodreads jsou většinou velmi kladné a zajímavé (a to i od velmi náročných čtenářů a místních opinion leaders), recenze v anglickém či francouzském tisku byly veskrze kladné (a to i od jinak velmi břitkých autorů). Takže ten místní hype (navíc kompletně mimo mísu) šel mimo mě, já tohle měla v košíku už skoro před rokem, kdy Odeon řekl, že to vydá.
@Koka Proč tady zatím žádná kniha od Kausgarda nevyšla - jednoduše proto, že je to "těžký" autor a na ně tady trh příliš stavěný není, takže by se to vydavateli nevyplatilo a musel by to vydat někdo s dotací Norského velvyslanectví, a i pak by to nejspíš byla ztrátová záležitost. Ostatně mám docela strach, aby to Odeon vůbec vydal celé, protože až opadne ten hype a čtenáři zjistí, že tohle není žádná laciná senzace, tak ty prodeje asi nebudou žádná sláva.
Pomalu už každý, kdo napíše pět šest dílů něčeho, bude přirovnáván k Proustovi, když už se to tou délkou tak podobá. Za chvíli na Prousta dosáhne i E L James-ová. Newtory to vystihl - za 100 let, hin se ukáže.
A že v šesnáctém roce 21. století je nějaká kniha prohlašována za "literární událost století" svědčí o naprosté krátkozrakosti autorů takového sloganu, kteří buď nemají kalendář, nebo stářím a sešlostí dodělávají a myslí si, že jejích koncem končí i století, nebo nevědí, že takových "událostí", takových "knih roku", takových ještě nikým nečtených a už předem vyhlášených "bestsellerů, tj. nejvíce kupovaných knih" bude snad každý knižní čtvrtek několik.
Ráda bych od propagátorů této knihy slyšela, jak si vysvětlují, že dosud Karlu Ovemu Knausgardovi u nás nevyšla žádná jeho kniha? A najednou se jde vydávat celý jeho 6-dílný opus magnum? Vydrží nakladateli to nadšení a investice na všechny díly?
@newtory Díky za příspěvek. Tleskám. :-)
Čím to asi bude, že si tady hned tři lidé přivsadili v diskuzi, že knihu "ze zvědavosti" museli koupit hned v den vydání? Tak je to svobodná volba anebo dobře fungující marketing?
Som zo "staršej školy" a rád na "veci" prichádzam sám,nie preto,že ma niekto začne zasypávať textom,aby som uveril.
Proust je len "jeden",čokoľvek čo sa k nemu bude prirovnávať, bude vždy len "ako".Pokiaľ viem, tak za svojho života vydaním "Hledání ztraceného času" nikomu neublížil (to len tak na okraj) a myslím si,že nadchol len nemnohých.To,že ho neskôr začali "vynášať do nebies" nebolo ani tak čítaním jeho prózy,ale skôr nadšením "kvalifikovanej menšiny" jeho príspevkom do zlatého fondu literatúry.
Ak bude Knausgård aj o cca 100 rokov po premiére vyvolávať také nadšené ovácie (niektorého) publika,som ochotný pripustiť,že ide o viac,ako marketing.
Knihkupci si ještě nestačili ani spočítat marže z Padesáti odstínů šedi a už tu máme další bestseller. Autor jistě geniální paměť nemá, ale vymýšlí si. To je v literatuře normální. :-) Možná proto se i s tou svou rodinou soudí. Fuj, e-book... To mi do domu nesmí!
Knihu určitě číst netoužím,ale přeji knihkupcům zvýšení tržeb(za kvalitnější literaturu se tolik neutrácí:-)).
Už čtu, jsem na str. 85 a je to překvapivě čtivé. Na to, že to je v podstatě vyprávění o dospívání normálního muže, jsem zjistil, že mě to hrozně baví a zajímá. Možná právě proto, že jde o život, se kterým se spousta lidí dokáže ztotožnit, to tak zapůsobilo ve světě. Jenom teda nevím, autor má asi geniální paměť, protože já si ve svých čtyřiadvaceti letech nepamatuju jména spolužáků z gymplu a on popisuje jména spolužáků ze základky a ještě k tomu taky místa, kde seděli :)
Já věděl, že se ještě ozve na dané téma pár rádoby intelektuálů, kteří jsou silně nad věcí a projeví se, vyvrhnou ze svých šalamounských niter pár mouder a tak podobně... O to nic. Ale jedna věc mě dostala - jistě, kupovat, či nekupovat si knihu kvůli promo textu je pokrytecké, povrchní, ale nekoupit si jí v tištěné formě kvůli obálce, to ne, to je něco jiného. :-D Děkuji, dnes mohu zase usínat s úsměvem na rtech...
Tohle je vtipný.
Jistě, všichni si to koupí na základě tohohle promo textu, a ne kvůli tomu, že je to dobrá kniha a už vůbec ne kvůli tomu, co a jak se o tom píše již několik let v zahraničí. Mimochodem, už docela dlouho jsem četl o Min Kamp různé diskuze v angličtině a říkal jsem si, že to u nás vlastně asi možná ani nevyjde. A hele ono to vyšlo, ale zrovna já si fyzickou kopii asi nekoupím, protože mi ten obal přijde fakt ohavnej.. takže když už něco, tak elektronická verze
Nevím, co může nabídnout, na to si každej musí přijít sám. Kupodivu při čtení. A zase ten Proust, to je taky jen "maskovaná autobiografie"; co může nabídnout?
V čem je 2666 magickým realismem? Postmoderna ano, ale s magickým realismem nemá společnýho zhola nic.
Ale Bolaño v 2666 je něco víc. Je to magický realismus a střet hned několika žánrů v jedné knize. Opět jsme u toho, co mi tahle kniha může nabídnout kromě autobiografie? Na událost století dost málo. :-)
Přirovnání k Proustovi je hlavně dílem recenzí a to už tady zmíněný bylo. Název k Hitlerovi nemusí bejt jen přirovnávanej: Je úplně stejnej (přeloženej je totiž opravdu Min Kamp). A když už tu obě věci jsou, nevidim apriorně nic špatnýho v tom je použít.
Ad ucelený příběh, jelikož je to +- autobiografická próza, tak ne, uceleného příběhu se vlastně nedočkáme. První díl, jak už název napovídá, se vypořádá se smrtí otce, v dalších dílech se Knausgaard obrací například ke svému dětství atd. Takže z hlediska toho, jak je běžně 'normální ucelenej příběh' chápanej, se ničeho takovýho čtenář vlastně nedočká. Ale abych znova vytáhl toho omílaného Prousta, ten taky není čten kvůli ucelenému příběhu (podobně jako další podobný literární díla, ať už je to Musilův Muž bez vlastností, nebo Szentkuthyho Prae atd.)
A možná je svym způsobem předčasný, říkat o tom literární událost 21. století, ale určitá událost to určitě je. Jako celek má Min Kamp přes 3 500 stránek a přesto je to kupovaný (a to hodně) a je to čtený. Situace ne úplně nepodobná k 2666 od Bolaña (a to je knížka fascinující a skvělá), nebo ne úplně nepodobná k tomu, jakého úspěchu se dočkal Infinite Jest od Davida Fostera Wallace atp.
K tomu poslednímu se vlastně ani nechci moc vyjadřovat, život žije každej nějakej, ale ne asi každej má talent přetvářet to, co prožil, v něco, co je vypovídající o určitejch otázkách.
Promo je strašný. Srovnání s Proustem, název připodobněn k Hitlerovi. Ok, ještě něco máme na skladě? Reklama může nejen nalákat, ale i odradit. Podle té ukázky mi přijde text docela na úrovni, otázka tedy zní, jestli čtenář dostane aspoň nějaký ucelený příběh. Začal jsem kvůli tomu číst víceméně už jen sci-fi a fantasy, protože klasická proza vždy chce jen "něco říct", ale jsou to většinou jen prázdná slova i když hezky napsaná. Tady mi to připadá dost podobné. Jako příklad mě napadá třeba nedávno dočtená Hruškadóttir. Nyní čtu Samotu od Poláka Klimko-Dobrzaniecki a je to stejný případ. Není v tom život, postava je sice správně nesympatická, ale celé to čtení je bez duše... neustále řeší Jugoslávce a bratra co konvertoval k judaismu. Bohužel doba nepokročila a spousta lidí si myslí, že fantastika je brakový žánr. Označovat to za literární událost 21. století mi přijde při nejmenším dosti přehnané a předčasné tvrzení. A to je to, co mě na tom štve asi nejvíc. "Kupte to všichni a podělejte se z toho, protože váš život je jistě krásně prázdný, zatímco Knausgard prožil něco neksutečného a teď o tom vydává eposy..."
to bylo i v USA a jinde, kde kniha vyšla.
Srovnání s Proustem, dle mého, také pokulhává. Na druhou stranu se tomu ovšem nejde divit, když se jedná o rozsáhlou introspekci, týkající se rodiny, dětství, smrti atd. (a proč zase tolik mytizovat Prousta (a spoustu dalších)? Kniha je to skvělá pro spoustu lidí.)
Ale odsuzovat knihu dle toho, jaký je promo text? To je dost ubohé.
Jediné, co se mi opravdu nelíbí, je obálka. Mnohem více bych ocenil. kdyby obálky zůstaly takové, jaké byly v originále (viz http://ndla.no/sites/default/files/images/knaus_omslag.jpg )
Každý svádíme ve svém životě Boj. Je to boj se svým strachem. A po tom co jsem napsal toto: http://goo.gl/29fqnV (sekce Učení) jsem svůj Boj vyhrál. Nebyly to, ale pouze informace na tomto serveru, ale samotná propagace, šíření na vzdory tomu, že jsem byl občas odmítnut. Někdy jsem čelil i urážkám. Ale toto vše je minulostí.
Citát: "Svět uvěří pouze v úspěch." A. Hitler.
Ode mně: "Ty nejzajimavější věci jsou skryty za těmi nejtěžšími rozhodnutími." Marek Xara