Komentáře: Pokračování Milénia vyjde v srpnu (11)
Přidat komentář
Na pokračování se jednoznačně těším. Je přece věcí každého, zda je pro něj Larsson uzavřené dílo; nic nového číst nemusí. Lagercrantz není literárně špatná volba. Samozřejmě celá akce zavání komercí, ale stále jde o volbu čtenáře, navíc konkurence je opravdu v daném žánru značná.
A jsem rád že pajonek a Koka diskutují.
Koka nechci ti odpovídat, protože mne "zaujala" tvoje věta : Toť můj názor, ale za hádku mi to nestojí. ---- abys to nebrala jako hádku
Ale přesto ti odpovím. Ty to sice nevíš, ale vím to já a se mnou určitě další pozorní čtenáři. A na dokreslení, prosím otevři
http://www.databazeknih.cz/knihy/desaty-stupen-8772
..a já zkopíruji část autorovy /A.C.Clarke/ poznámky
Před mnoha lety jsem stál v hale jednoho hotelu v Dillí, když jsem pod nohama náhle pocítil slabé zachvění. Řekl jsem svým hostitelům: „Neměl jsem tušení, že v Dillí je podzemní dráha.“
„Taky že není,“ odpověděli.
To bylo mé první a jediné setkání se zemětřesením - jak se tedy mohlo stát, že jsem se pustil do knihy Desátý stupeň? Myslím, že základní inspiraci mi nepochybně poskytlo zemětřesení v Northridgi v lednu 1994, s jehož následky jsem se seznámil prostřednictvím televizního zpravodajství. Mezi prvním a třetím únorem, dokud jsem měl vše ještě čerstvě v paměti, napsal jsem přibližně třístránkový náčrt filmu, který jsem okamžitě odfaxoval svému agentovi Russelu Galenovi. Sám jsem postrádal nezbytné znalosti, abych svůj nápad rozvedl, a moje informace o Kalifornii se omezovaly na exteriéry MGM a foyer hotelu Beverly Wilshire. A tak padla dřina s napsáním knihy na hlavu Mika McQuaye, který se tohoto úkolu ochotně ujal a odvedl dokonalou práci.
.....totéž ti mohu otevřít k Ludlumovi, k Pattersonovi a dalším...
Dopisují se příběhy se Sherlockem Holmesem ....proč ne Poirot....
A jestli v mém příspěvku /i v tom předešlém/ vidíš hádku, tak je to smutné ....budu se muset podle toho nějak nasměrovat .....
pajonku, buď jsem to já blbě napsala, nebo ty jsi mi vůbec neporozumněl. Já nevím (a sotva to ví kdo z nás), kteří ze žijících spisovatelů nechávají za sebe psát najaté pisálky a propůjčují své jméno řemeslné výrobě jiných. Ani to vědět nechci - je to jejich svědomí, jejich bankovní účet a jejich "dobré jméno". (Bezpečně vím jenom o jediném případě věhlasného českého překladatele, který nechal pod svým jménem studenty přeložit knihu věhlasné osoby - fušersky a zmateně, ale ten stojí tak vysoko, že ani smečka normálně se pomlouvajících českých literátů si na něj netroufne a médiami jej zasloužene nepovláčí.)
Co mne zaráží na případu "pokračování Millenia" či znovuoživení Hercula Poirota, je skutečnost, že se tak děje po smrti původních autorů a bezpečně bez jejich souhlasu!
Jistěže, vím - ani slavné Mozartovo Requiem není jenom Mozartovo, ale tam šlo o dopracování načatého torza a ne o vytváření nových, dalších děl v intencích, ve stylu původního tvůrce. Jednoduše se obávám, aby jednoho dne nenapadlo někomu třeba "dodělat ty načaté věci" za Kafku, nebo dopsat Mrtvé duše, které zbyly jen v zjevně nedotažených a ne zcela kompatibilních útržcích.
Toť můj názor, ale za hádku mi to nestojí.
Moje skepse nemíří k tomu, co a jak to ten najatý švédský novinář napíše, ale k tomu, že místo aby psal své věci, vytvořil vlastní svět svých postav a vztahů, tak dělá kuchaře této nastavované kaši (která třeba bude stejně chutná, ale už ne Larssonova).
Koka, vždyt to dělají spisovatelé ještě za svého života ....
Slavný A.C.Clarke nechal za sebe psát ....dělá to nejlépe vydělávající spisovatel poslední dekády - James Pattersson, dělal to Ludlum /nakonec se kritici shodují, že Lustbader je 100% náhrada za Ludluma .....
A proč nepokračovat? Verne měl velký plán...spojit všechny své hrdiny do jedné knihy, do jednoho příběhu ....nepodařilo se. Ale nakonec se podařilo. Ondra Neff /jeden z našich největších znalců Verneova díla/ v knihách Pán vzduchu, Pán země a dosud nevydaném Pán moří, dokončil velkou myšlenku Julese Verna...
Je zbytečné dál pokračovat....
Ke čtvrtému dílu Milenia jen stručná poznámka ....kniha ještě nevyšla a už jsou tady skeptické úvahy.... neskutečné
Koka tady předestřela zajímavou úvahu, v mnohém s ní souhlasím. Další možnost ale je, že nehotové dílo je možné a dobré dokončit. Jako se to stalo a dosud děje s mnohými dnes obdivovanými a ceněnými stavbami (např. Katedrála svatého Víta nebo Sagrada Família).
To je snad nějaká módní vlna popírat smrtelnost autorů a "normální" či předčasnou ukončenost jejich díla? Nejdřív nenasytní dědicové Agathy Christie nechají exhumovat Hercula Poirota (viz http://www.databazeknih.cz/knihy/poirot-vrazdy-s-monogramem-210015 ) a teď vydavatel veleúspěšné třídílné série zesnulého autora se odmítá smířit s tím, že "dokonáno jest" a Larssonovo dílo je završeno. Tyto postupy v mých očích normálně degradují ty původní, originální autory jen na jakési "dodavatele námětů", jakoby to byli anonymní hollywoodští kreativnci - nádenící, kteří dodají zápletku a postavy, ale rozepsat to do dialogů a dát tomu šťávu, atmosféru, řád - to už je svěřeno někomu dalšímu. Naprosto to odděluje autora (Christie, Larssona) od jeho díla a popírá jeho osobnostní vklad a originalitu. Snad tohle není budoucnost literatury?
I já jsem skeptická a zvědavá najednou. No, té skepse možná uberu, dám mu šanci a těším se!
K tomuto počinu jsem značně skeptická. Ale zároveň jsem hodně zvědavá. Tak si určitě přečtu
Mám to i ve filmové podobě a je to opravdu krásně zpracováno . Žádná umělotina, jen syrovost a opravdovost . Herecké obsazení je 100% . Dialogy, scény a celkově jaksi jiné pojetí . Snad právě je to tím severským náhledem . Někdo by možná namítl, že si pletu syrovost se surovostí . Ale i ta je mezi námi a všude . Žádní prvoplánoví chlapi krasavci, Lisbeth je vykreslena dokonale, ve své samotě i zoufalství . Noomi Rapace je skutečně 100% dokonalá volba pro ztvárnění této postavy . Viděl jsem to i v jiném zpracování a to byl slabý odvar . Knihy mám, spolu s Olsenem odd Q zařazeny mezi klenoty současné Krimi .