Komentáře: Svět knihy Praha 2014 (14)
Přidat komentář
Je to tak, bylo tam krásně, protože bylo hnusně. Když svítí slunce, je v levém náhradním nafukovacím křídle Průmyslového paláce jak v pařníku... Ale jinak - na Světu knihy je krásně, i když je tam hnusně (protože venku je hezky).
Letos jsem měla největší zážitky z prohlížení obří knihy Annie Leibovitz - http://www.slovart.cz/annie-leibovitz-art-edition.html?page_id=13765 - prohlédla jsem si ji opravdu list po listu u p l n ě celou, to jest otočila jsem všech 476 stran a ty úžasné fotografie (formátu 50 x 69 cm, nebo i dvojitého, nebo i se skládacími přídavnými plochami!!!) jsem si prohlížela tak dlouho, až jsem se nabažila a byla zvědavá, co bude dál... a z galerie vědců - fotografií/plakátů:
Budoucnost začíná teď aneb takhle vědce neznáte
Netradiční výstava fotografií padesáti českých vědců, která s nadsázkou a humorem představuje jejich osobnost, koníčky i obor, jemuž se věnují. Velkoformátové fotografie doplňují snímky z jejich soukromí, z let 1963 až 2003, tedy z období existence rozhlasového magazínu Meteor. Autoři výstavy: Khalil Baalbaki, Marek Janáč.
Tak tam jsem od čtvrtka do neděle:D Ale bohužel pracovně, takže si to zase tolik neužívám:(
Nevyrazí i někdo další z DK? Program je opravdu zajímavý, zvažuju že bych se na výstavu zašel podívat...
Pokud by se někomu po knižním veletrhu a literárním festivalu v jednom stýskalo, právě probíhá ten varšavský (a vládne mu prý Hrabal). A pokud se někomu - tak jako mně - stýská po tom pražském, připomenu ho trochu sloupkem Martina C. Putny (profesora! ... právě před rokem na Světu knihy 2013 jsem šla kolem, když s ním ČT v jedné z uliček pravého křídla Průmyslového paláce natáčela rozhovor na téma štítění se Miloše Zemana Putnovi předat titul)
Slina na veletrhu
Ne, spisovatel toho jména na veletrhu Svět knihy nebyl. Ale kdoví, třeba tam byl? Kdo může ríci, že zachytil všechno, co se po ony tři dny hemžení v Holešovicích dělo? A věru, bylo to radostné hemžení, procházení mezi stánky, tlachání o tom, čemu se tak studeně říká "literární provoz", nahlížení do novinek, dokupování zlevněných "stařinek", stíhání pořadů jedněch zajímavých literátů a nestíhání jiných. A jistě že tam bylo i nemálo pouhého komerčního čtiva. Ale i v tom je půvab pražského knižního veletrhu, že se na něm potkají v jedněch prostorách zájemci o mladou poezii i o sci-fi, o maďarské literární vědce i o píšící herečky. Různé čtení, pořád čtení.
Tak co ten Slina? Nebyl to ten Slina ani ta Slina, což by mohla být třeba významná německá bohemistka (když už se kdysi v Čechách vyskytoval německý ministr Spina). Byla to slina, kterou po Světu knihy "flusl" jeden novinář z jinak seriózního serveru. Svět knihy je prý "provinční akce", "druhá liga", "kutloch", kam prý jen dvakrát za celou historii přijeli spisovatelé "první ligy" -, zatímco "světoví spisovatelé první ligy opětovně navštěvují Marchův Festival spisovatelů". Čili: co Svět knihy udělá, je špatně. Co udělá Michael March, je dobře.
Ale kdo určí, kdo je "prvoligová" celebrita - Péter exterházy a Peter Demetz to snad letos na Světu knihy nebyli? A proč by počet celebrit měl být hlavním kritériem hodnocení knižních akcí - jde o setkání nad knihami, nebo o rubriku Z vyšší společnosti? A proč by nemohly vedle sebe v míru existovat Svět knihy, Festival spisovatelů i například Knihex, když jsou to akce zcela jinak koncipované (Festival spisovatelů je série literárních čtení, Knihex je komorní "malotrh" mladých alternativců), nechávaje sliny každý ve své hubě? A což si radši nechat sliny sbíhat nad pěknými knihami?