Alena_S Alena_S komentáře u knih

Noc nic nezadrží Noc nic nezadrží Delphine de Vigan

Odnáším si leda dvě nepříjemná překvapení:
1. Příběhy jako z knih Virginie Andrewsové skutečně existují.
2. Po větě o "obdivu matčiny odvahy" koukám, že jsem tedy musela přeskočit cca 200 stran. No nic, vracet se nebudu.
Vidím tu údiv nad tím, jestli to na jednu rodinu není až moc? Ne. Může se stát hromada věcí i za kratší období v menších rodinách. - Než tady, kde si pořídí... kolik že těch dětí vůbec bylo... do prostředí, kde snad jen chlapeček s chromozomem navíc to má v pořádku v hlavě.

27.02.2019

Velký Let/Na shledanou Velký Let/Na shledanou Terry Pratchett

Krásná pohádka, škoda, že končí, Angalo de Galanterie toho klidně mohl napsat víc. Ať už se tam zrovna dějí šílenosti nebo třeba vůbec nic, čtení je celou dobu pastva pro oči.

21.02.2019 5 z 5

Hotelstory aneb když to hosté rozbalí Hotelstory aneb když to hosté rozbalí Vladimíra Černajová

Je to moc milé čtení, na oddech i poučení, jak už tu říkali. Hotelové prostředí mám ráda - přečetla jsem si i návod na konci, i když ho nejspíš v praxi neupotřebím, ale pro jistotu :-)
A pokud je vám blízký i zákaznický servis - zřejmě bohužel :-) - pobavíte se určitě

21.02.2019 4 z 5

Zakázané slovo: Povídky o alternativní historii Zakázané slovo: Povídky o alternativní historii * antologie

Hlavně vítězná povídka byla nádherná! Děkuji Eslem za Hovězí tip :-) Ráda si přečtu více oblíbených kopytníků paní Mertlíkové.
A také Správný život. To vám bylo trefné, až oči bolely; snad se to neuskuteční. :-)

18.02.2019

Otevřená zpověď rodiny Prudilů Otevřená zpověď rodiny Prudilů Daniela Kántorová

Příběhy jsou vtipné, ale bohužel se začnou opakovat. Jako krátké články musely určitě působit víc svěže, před spojením do knihy to chtělo ucelit a víc to shrnout, aby s nimi čtenář mohl trávit víc času a nenudil se. Těšila jsem se i na vstupy dalších postav ("tchyním zdar!"), jenže ne vždy se držely tématu, někdy se začaly rozčilovat nad čímsi úplně jiným, a já se lekala, co mi uteklo. Snad to autoři ještě doladí, jak bude Průďa růst :)

17.02.2019 3 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Smutno, smutno mi z toho je. Obě postavy, i když se žádná nezdá vyloženě neschopná, váhají, jestli vzít život do vlastních rukou, nebo ještě vyčkat, jestli to někdo udělá za ně. A když i sama autorka řekne: Od toho tu nejsem, milánkové... Co pak zbývá.

17.02.2019 3 z 5

Adibas Adibas Zaza Burchuladze

"Katastrofický horoskop" zprostředka je best-of. Zbytek jde shrnout do "Koukej, koho jsem všechno klátil, a těch filmů, co znám!" V pozadí bombardování, toho si nevšímejte. Jinak jen čuňárny, drogy, chyby, překlepy, a ještě jednou dokola.
Doporučit lze pouze zájemcům o přehled módních značek a orálních dovedností gruzínských dívek.

12.02.2019 1 z 5

Můj rok s inženýrem Můj rok s inženýrem Barbora Černohlávková Večeřová

Milý situační humor o soužití s inženýrem. Poznáte se v nich. A kdyby ne, ještě je tu švagrová, jejíž myšlenkové pochody občas vydají za všechny inženýry na okrese.
Bezvadný doslov, ve kterém oba dostanou slovo.
Všechny příběhy jsou v krátkých epizodkách, které jsou sice příjemné "na skus", ale přijde mi, že by to občas chtělo více prostoru, kde by se aktéři mohli projevit v plné parádě. Snad příště :-)

12.02.2019 4 z 5

Hrubá marže Hrubá marže Laurent Quintreau

Souvětí na celou kapitolu, to né, tohleto... Jen pan Alighieri to zachrání, když na něj na konci přijde řada ;-)

05.02.2019 3 z 5

Mrazení Mrazení Maggie Stiefvater

Měla jsem stejný problém jako někteří další čtenáři, překonat první půlku :-) Už to holt není moje věková skupina, a proto si to nedovolím víc rozmazávat.
Ale jů, ten les!! Takhle mě naposledy nadchla atmosféra u Zimního měsíce (áno, taky vlci, doporučuju). Těším se na pokračování, jestli bude v podobném duchu, jen doufám v trochu méně táhlý děj ;-)

03.02.2019 4 z 5

V úkrytu V úkrytu Liz Nugent

(Obsahuje spoilery)
Musím ubrat hvězdičku za druhou třetinu, kdy se příběh celkem vleče, jednu za to, že snad každý dopadne dost blbě, a jednu za stupiditu hrdiny na konci "Hezky si, holky, pokecejte, já jdu pro víno!" A čekal jsi co?? :-)
Předchozích sedm hvězdiček dostává panímáma! (jak je napsaná, ne, že by šlo o miss sympatie) Postavu šílené matky z románů známe, i když tohle je extratřída. Ale manipulovat synem mj. i metodou, díky které bude víc šik a ve formě, když bude u matky, než mimo domov, to je prostě geniální. :-) Trochu mi to odlehčilo výsledný dojem z příběhu, který je jinak ponurý až na kost.

30.01.2019 4 z 5

Den přizpůsobení Den přizpůsobení Chuck Palahniuk

Pocity smíšené. Ano, bezesporu perfektní, pravdivá i veselá provokace pod laskavým duchovním vedením geniálního Talbotta... Jen mi někdy dělalo problém se orientovat v tom množství postav (a některé navíc občas jednaly jako ti magoři ze Strašidel, kdyby se v minulé knize začali nudit :D ) a čtení se tak zadrhávalo.

30.01.2019 4 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Čtivé, poučné a vtipné. Paní ale musí mít nervy ze železa, že občas neskřípe zuby! Mrzí mě jen, že ke konci z knihy mizel manžel, jeho pohledy z druhé strany byly také výborné. Oproti ponurému Suši v duši nebe a dudy.

25.01.2019 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Hluboká tůň a u ní malé městečko plné smutných a vystresovaných lumíků; co se může pokazit? :-)
Dobře pojaté. Příběh se tak jako vlní jako řeka, lumíci (pardon, postavy) taky, všichni se tváří, že si užuž skočí po krku. A na koho nezbude krk, půjde do tůně. A pak to míří zase někam jinam. Je hodně vypravěčů, tak doporučuji neodbíhat od čtení na dlouhou dobu, těžko se pak do toho vrací.

18.01.2019

Pronásledovaní Pronásledovaní Mark Edwards

Že jsem tam v létě byla taky, musela jsem si to přečíst :) A parádně napínavé! Když se začaly zapojovat další postavy, bála jsem se, že to bude ten typ thrilleru "pitomí lidé dělají pitomé věci a čelí následkům", ale naštěstí pitomá zůstala jenom Laura :-)

12.01.2019 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

To byla taková nádhera - Bára asi nesedne každému, ale moje "krevní skupina" byla do té míry, že se ona i babička staly jedním z vzácných případů, kdy si aktivně přeju, aby to s hlavní postavou dobře dopadlo :-)
A těšilo mě, že to vydržela bez přílišného skluzu do četně-vztahových bahenních hlubin, v jakých se mnohé české literární hrdinky rády v krizi ocitají (a na o mnoho víc stránek), asi tušíte...
Děkuji autorce za její napsání.

10.01.2019 5 z 5

Jak udělat z vaší kočky internetovou celebritu Jak udělat z vaší kočky internetovou celebritu Patricia Carlin

Varování: nadsázka nutná!! :-) Čím víc nadsázky, tím šílenější smysl to časem začne dávat: Ostatně viděli jsme videí slavných micin tisíc a když kolem nás běhá taky jedna, proč to nezkusit po tisící prvé. Kdyby to bylo tak jednoduché. (Podle mě lépe uchopili návod jak na videa na YT kanálu rozkošného dua Shorty and Kodi, ale to je jen můj osobní názor) Ale i když si řeknete, co na síti, hlavně, že je zdravá, v každém případě se u čtení pobavíte!

09.01.2019 4 z 5

Proč muži lžou a ženy pláčou Proč muži lžou a ženy pláčou Allan Pease

Tak vám nevím. Autoři se při psaní zjevně skvěle doplňovali, je to svěží, trefné a vtipné, ať už na nás doma daná situace sedí nebo ne. :) ...Do půlky.
Než po zhruba dvousté opakovaný vtip o pravěku přestane být vtipem, a stále nekončíme. Až vás to natolik vysílí, že když si konečně shrnete, že všechny problémy vyřeší posilovna a psychiatr, nemáte už ani sílu poděkovat.
Snad už jen jednu otázku ze zvědavosti, co mi tam chybělo: Kolik programů měli v pravěku při hledění do ohně, když je dodnes nutné pořád přepínat kanál?? :D

04.01.2019 3 z 5

Bílý Bim Bílý Bim Gavriil Nikolajevič Trojepolskij

Jak krásně to začalo, tak od půlky jako by se práce chopil někdo s hlubokou záští vůči psům, dětem, čtenářům knih a naději obecně. Jsem ráda, že jsem s četbou vydržela až do dospělosti. A i tak bych brečela jak pominutá; kdyby to nebylo přesně to, o co autorovi šlo. Z téhož důvodu nedostane hodnocení, i když dobrá knížka to rozhodně je.

27.12.2018

Pygmej Pygmej Chuck Palahniuk

"Šlo by", tři hvězdy za námět, zpracování a překlad. Jen kdyby ten styl nebyl dundaný až na dřeň. Snad stačilo trochu zmírnit a všechno by tam bylo - drobná jazyková bariéra, nesrozumitelnost pro nás běžných věcí a zvyklostí, od kterých je Pygmej odmala odtržen, i odpor vůči kapitalistům a jejich způsobu života. (Zároveň palivo pro skvělé hlášky, co potěší každého příznivce.) V té hrozné slovní kaši je ale těžké rozeznat, s čím z toho se chudák operativec zrovna potýká. Jen občas z její hloubi na nás autor udělá "Kuk!" obligátní zmínkou o některé tělní tekutině, abychom nezapomněli, že je tu pořád s námi. :-)

18.12.2018 3 z 5