AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Třetí díl rozhodně lepší než díl druhý. Vyprávění se vrací do stavu, kdy popisuje děj rychle za sebou, přináší zvraty, zajímavé nové informace o rasách, historii (např. Eldunarí), nové otázky i odpovědi.
Je cítit, že sága spěje k vyvrcholení, lepší se mi zdá i styl psaní.
Eragon se začíná chovat čím dál víc dospěleji.
P.S. jsem nadšenec do map. Taky se mohla "vyvíjet", obohacovat jako příběh :-)

01.10.2021 3 z 5

Přes palubu: Přežil jsem potopení Titaniku, 1912 Přes palubu: Přežil jsem potopení Titaniku, 1912 Lauren Tarshis

Zajímavá kniha, dobrá pro mládež k seznámení se s danou událostí. Líbila se mi zatím nejvíc

01.09.2021 4 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

(SPOILER) Knihu jsem četl, abych si ji srovnal s filmem. A musím říct, že mě je film lepší, hlavně oceňuji, že se do něj nedostal "počítač" Cyclops nebo augmenti.
Samotná kniha není špatná, svižně napsána, svět po katastrofě je dobře vylíčen, hlavní hrdina v rozporu mezi touhou po vlastním prospěchu a nakonec vítězící pomocí společnosti. Krásně vylíčeno, jak člověku chybí ty věci, které považujeme za přirozené (elekřina, léky,...)
Vyvrcholení sice mohlo být "velkolepější" (celou dobu to směřovala ke střetu holnistů a ostatních) ale nakonec stačil souboj muže proti muži (stejně jako ve filmu), aby osud třeba hnul tím správným směrem.

16.06.2021 3 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Původně jsem čekal trochu více příběh i pro starší čtenáře. Pohádka to není špatná, jak se píše níže, bylo tam dost mrtvých na pohádku :) Realismus je ale třeba podporovat. Oproti HP je to na nižší úrovni, vyprávění je "mělké", možná až moc neustálých zvratů.
Příběh plyne rychle, české překlady názvů obcí mě pobavily. Plusem jsou hezké dětské ilustrace.

04.06.2021 3 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Lovecrafta mám rád, ale v tomto svazku mi přišel jeho styl psaní ještě syrový, nevypsaný. Dokázal navodit dobrou atmosféru, ale v příbězích mi chybělo více děje, dialogů. Jde spíše o popisy. Nicméně další povídky si nenechám ujít.
Nejvíc se mi líbila Bílá loď a Chrám.

14.05.2021 2 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Petr Šída

Velice zajímavá a srozumitelně napsaná kniha s bohatým obrazovým materiálem. Poskytne základní pohled do období vývoje člověka, představí především život člověka v době lovců mamutů na našem území. Přiblíží výrobu nástrojů, získávání obživy, duchovní život, představí archeologická naleziště i nálezy atd.

10.05.2021 4 z 5

Pravěký člověk Pravěký člověk Vratislav Mazák

Jde o zajímavou knihu, která seznámí především s evolučním vývojem člověka od nejstarších předků až po současného člověka, s jejich specifiky, místy nalezišť, získáváním potravy atd. Informace jsou podány srozumitelně. Nádherné jsou ilustrace, které knihou čtenáře doprovází.

23.04.2021 3 z 5

Keltská brána Keltská brána Vladimír Šlechta

Příjemná oddechovka z apokalyptického světa. Děj příjemně plyne, sem tam nějaký zvrat. Čtenář je seznamován se střípky z historie Evropy, já osobně bych jich uvítal ještě více :-) Oggerd nezklame, je to takový "pohodář". Konec mi přišel trochu urychlený na to, jak jakým tempem předtím kniha plynula.
Zajímavě využita problematika relativnosti času.
P.S. Při četbě jsem přemýšlel, co by mohlo být zdrojem energie Polygonu, ale netrefil jsem se ;-)

19.04.2021 3 z 5

Od pravěkých lovců k barbarům Od pravěkých lovců k barbarům Louis-René Nougier

Kniha, která uvede do světa minulosti a lehkou formou seznámí se základními informacemi. Nečekejte žádný suchopárný výčet dat. Text tvoří jen část výkladu, je srozumitelný a stručný. Důležitou roli hrají ilustrace. Ideální pro školáky.
Nejvíce se mi líbila část o pravěku, naopak o Vikinzích by se toho dalo napsat mnohem více.

19.04.2021 3 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Podle anotace jsem čekal něco trochu jiného, ale kniha kniha nezklamala. Hlavně první část se mi líbila. Velmi poeticky napsáno, děj pomalu plyne vpřed, plný představ a iluzí. Sledujeme sbližování obou hlavních hrdinů, jak je pohlcuje cirkus. Jde spíš o popis vztahu dvou lidí než o souboj dvou kouzelníků.
Zajímavě vyřešený konec, žádný poražený.

11.02.2021 3 z 5

Pomněnčino dítě Pomněnčino dítě Amanda Prowse

Dojemná kniha o velké lásce mezi dvěma mladými lidmi různého sociálního postavení, která je naplněná velkým utrpením a překážkami. Příběh je napsán velmi čtivě. "Otevřený konec" pak nabízí čtenářově fantazii místo pro rozvíjení vlastních představ.

08.12.2020 3 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

Půjdu asi proti proudu, ale mě přišla kniha příliš rozvláčná, až přeplněná dialogy. Více se mi líbí dřívější autorovy knihy (trilogie První zákon). Pozitivem je ukázka lidských dobrých i špatných stránek až do krajnosti. Pokračování si přesto určitě přečtu, jsem zvědavý na další osudy Rikke, Lea, Orso, Savine, ale třeba i Bayaze.

05.10.2020 2 z 5

Tigana Tigana Guy Gavriel Kay

Velká očekávání na začátku, mírné zklamání na konci. Moc jsem se těšil na toto vychvalované dílo, ale zůstalo za mým očekáváním. Mám radši knihy, kde je děj více akční, nepředvídavý, něčím překvapivý. Zde mi přišlo, že děj plyne stále stejným tempem, nedokázal jsem se plně vnořit do příběhu. Žádná postava mi nebyla příliš sympatická, nedokázal jsem s nimi zvlášť soucítit. Plus vidím v dobře zvládnutém konci.

15.06.2020 2 z 5

Poslední hrad Poslední hrad Jack Vance

Jacka Vance jsem do této doby neznal,ale jeho styl psaní povídek mi sedl. Povídky měly svižné tempo, zajímavé nápady, rozuzlení i vtipnou myšlenku. Nejvíce mě zaujal Poslední hrad (zasloužil by si i větší rozsah; nádherný pohled na konfrontaci upadající lidské civilizace s mimozemskými tvory) a Ullwardovo soukromí (krásná myšlenka mít pro sebe celou planetu).
Asi zkusím i nějaký román.

29.05.2020 3 z 5

Křižovatky Křižovatky Jack Ketchum (p)

Pod dojmem předchozích Ketchumových knih (Dívka od vedle, Po sezoně) jsem čekal víc tajemna, strachu,... Příběh je to zajímavý, děj ubíhá velmi rychle (možná až moc), ale něco mu chybí, třeba trocha "historie" ohledně krvavých rituálů, tří sester.

11.05.2020 2 z 5

Bájesloví slovanské Bájesloví slovanské Jan Hanuš Máchal

Srozumitelně popsaná slovanská mytologie. Čekal jsem trochu víc bohů a bohyň, více informací, u Peruna :-)
Moc se mi líbila část věnovaná různým duchům (domácím, lesním, vodním,...) - skřítci, upíři, vlkodlaci, vodníci, rusalky apod.

13.03.2020 3 z 5

Šestá kolona Šestá kolona Robert A. Heinlein

V krátké době druhá kniha, po Spojených státech japonských, o alternativní historii USA po prohrané válce s panasiatským národem. Kniha měla spád, hlavní zápletka je sice založena na vědeckém objevu skrytém pod rouškou vymyšleného náboženství, ale vše je vysvětleno vcelku jasně. Hlavni roli hraje opět vlastenectví Američanů a nezdolná víra.

25.02.2020 3 z 5

Meče kardinála de Richelieu Meče kardinála de Richelieu Pierre Pevel

Zajímavé téma, postavy, dobré zpracování. Děj je stále v běhu. Mám rád historii říznutou fantasy nebo naopak a v tomto případě se mi jí dostalo. Moc poutavě napsáno, postupně se ze začátku dost různorodých linií jednotlivých postav spojují, až vyvrcholí v napínavém konci. Trochu mi dělaly problémy dlouhá francouzská jména, ale nakonec si člověk najde svou cestu, jak si postavy zapamatovat :)
Fantasy tam nakonec nebylo tolik, kolik by napovídal obrázek na deskách.
Musím se podívat, zda je pokračování :) Otevřený konec k tomu vyloženě nabádá.

29.01.2020 3 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Drsná, upřímná, pravdivá, šokující. Tak bych vyjádřil, jak na mě kniha působila. Osudy malého chlapce za války obsahují všechnu špínu a zlo, jíž jsou lidé schopni. Jedna záporná postava střídá druhou. Autor si skvěle vystačí s popisnou formou děje bez přímé řeči. Při čtení mi místy běhal mráz po zádech, ač se kniha čte sama.

20.12.2019 4 z 5

Vesmírní křižáci Vesmírní křižáci Poul Anderson

Dobrá oddychovka s velmi zajímavým námětem. Rychlý spád děje, zvraty jsou hlavní devízou knihy. Na druhou stranu je děj místy předvídatelný. Škoda, že se námět nevyužil více, potenciál měl veliký.
Mohlo se to pojmout šířeji a udělat z toho zajímavou sérii.

20.12.2019 3 z 5