brabofka brabofka komentáře u knih

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Ze začátku jsem si nemohla zvyknout na styl psaní, který je opravdu zvláštní až vyjímečný. Příběh je vypravován ich formou a přeskakuje mezi dvěmi časovými ději. Když si zvyknete na toto všechno otevře se Vám zajímavý a napínavý příběh, který má na konci i své překvapení. Kniha se mi líbila, ale že bych z ní byla "odvázaná" a nebo se k ní někdy v budoucnu vrátila, to určitě ne.

13.01.2021 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Jelikož čtu celou sérii, není třeba si dalších komentářů. Ostatně, ten kdo se pročte až k 5. dílu asi ví, proč :-)

04.01.2021 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Asi nejlepší z celé dosud přečtené série. Od začátku měla kniha rychlý spád a až do konce Vás nenechá vydechnout. Prostě Kim a její parta. Pohodová detektivka na nedělní odpoledne.

20.12.2020 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

(SPOILER) Asi celý můj komentář bude jeden velký spojler:
Mile napsaný detektivní příběh. Nedá se říci, že by se jednalo o klasickou detektivku, kdy sledujete práci vyšetřovatele a spolu s ním hledáte vraha. Jedná se o vyprávění příběhu, který se stal před cca 30 lety (ale ani to není zcela upřesněno) - prostě hned po sametové revoluci. Pokud hledáte detektivky, kde se Vám průběh vyšetřování napasuje alespoň zčásti do reality, tak zde to nehledejte. Už jen to, že kriminalista sedí kdesi v archivu, kde vypátrá jakýsi "hrobeček" porealitní doby a začne pátrat na vlastní pěst. Jezdí šetřit do Prahy, bydlí na policejních ubytovnách a to vše s tichým souhlasem (a nebo nedořešeným nesouhlasem) vedení.
Ten co mu postupně vypravuje jak to tehdy vlastně bylo, si pomalu přidává nebo mění své verze. Odkrývá jen tu část pravdy, která se mu hodí (a také aby příběh neskončil hned po 20 stranách). Odkrytí celého příběhu je vlastně závěrem 250 stran. Možná kdyby kniha byla pojatá trochu jinak, jako samotné vyprávění starého policisty a jeho vzpomínky. A to že je to stavěné na tom, že se vlastně dnes chce někdo dobrat pravdy jak to tehdy bylo působí dost podivně. Můj pocit z celého příběhu je ten, že vlastně od začátku je vypravěč stavěn do pozice - můžete mi věřit ale nemusíte - a to si nesete s sebou celou knížku. Nikde se na konci nedoberete toho zda to tak opravdu bylo nebo ne. Spoluhrdinové dávného příběhu již nejsou a současné vyšetřování jaksi spolu s příběhem končí.
Za mě myšlenka a příběh perfektní. Vyobrazená krajina láká se sebrat a jet tam za nimi se procházet jarní Šumavou. Jen ta autenticita vyprávěného příběhu vůči hlavní postavě mi trochu kulhá.
Přesto dávám 5*.

16.12.2020 5 z 5

Děti hněvu Děti hněvu Nela Rywiková

Zajímavý příběh. Ostrava, dvě časové linie příběhu. Dalo by se i říct že lepší propracovanost obou linií, méně popisu vedlejších postav a naopak věnování se více hlavním by příběh posílilo. I tak ale byl děj čtivý a napínavý. To, že od cca půlky tušíte kdo je vrah ( samozřejmě, že zahradník) tomu vůbec nevadí. Za me 5*.

13.12.2020 5 z 5

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

Přečteno. Rozjezd mi přišel pomalý, rozvláčný a suchý. Až po polovině knížky, jakoby se vyměnil autor to najednou dostalo spád. Přestaly se řešit boční dějové linky (aniž by se většina z nich dořešila) a začal se řešit ten hlavní děj. Ke konci, překvapená sama sebou, jsem litovala že knížka a příběh končí. I tak za mě celkem slušná detektivka. Byť to jak to bylo na konci podané a vysvětlené, by určitě zasluhovalo lepší péči už id začátku. I tak 5*

03.12.2020 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Zcela unikátní biografie o úžasné doktorce. Neuvěřitelný život, a neuvěřitelný osud. Přesto ji to nezlomilo, a až do poslední chvíle kráčela hrdě s vztyčenou bradou. Možná právě proto mě velice mrzí, že se o ní tolik málo ví.

22.11.2020 5 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

Konečně konec. Úspěchaný. Celou dobu si kniha držela jakýsi šmrnc, švih a spád. Ale když přišlo na dopadení pachatele, jakoby se to všechno nějak vytratilo a autor najednou nevěděl kudy kam. A tak bum "pozor trailer" a pachatel je zatčen. Jinak jsem ráda, že je vše vyřešeno. Tedy až na Teodora a Dunju. Už se těším na další díly!

07.11.2020 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Pokud Vám nevadí, že vlastně se k myšlenkám a většímu detailu práce Kim moc nedostanete, protože to všechno probíhá u ní v hlavě, tak mohu jen doporučit. To že má nějaká podezření, že jí něco napadne se doberete až skoro na konci, kdy zčista jasna jde po původci celé akce. Nicméně se mi Kim a spol. moc líbí, a jsem zvědavá jestli se v dalších dílech rozvine i "akce Matt". Barney už se ujal :-D oddychové čtení, za mě 5*. I když předešlé díly měly možná od začátku větší spád. Tady se prakticky nic moc do půlky nedělo. Možná také tím, že seděli "doma".

26.10.2020 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Klasika. Detekti-thriller. Oddychovka. Víc asi netřeba. Díl od dílu je lepší a lepší. Palec nahoru.

12.10.2020 5 z 5

Vypadni z mýho života! Vypadni z mýho života! Marta Davouze

Střih. Martino dětství. Střih. Marta jako žena v období normalizace. Střih. Porevoluční období. A naposledy střih. Nový život. Asi tak by se dal popsat obsah knihy. Určitě nečekejte žádný bulvár. Je to spíš rekapitulace svého celého života. Kniha která se musí číst pomalu, vychutnávat a musí se nad ní přemýšlet. Je plná filozofie. Paní Marta se musela vypsat ze zklamání ze skoro 40 let trvajícího manželství. A nakonec i z lásky, která ji potkala v pozdějším věku. Místy jsem měla pocit jako kdyby někdo popsal moje myšlenky a pocity.

11.10.2020 5 z 5

Lunapark Lunapark Volker Kutscher

Po delší odmlce jsem se opět vrátila k Rathovým, do Berlína 30.let. Skvostné. Jak autor dokáže propojit historické události s těmi fiktivními a ještě hrát detektivku. GR je stále stejný, stejně jako jeho věrná Charly. A musím říct, že i tady autor dokázal "šokovat" a nebál zasáhnout nejen čtenáře na tak citlivém místě. Víc ale prozrazovat nebudu. Jediné, co mě mrzelo, a už tu zaznělo, je překlad. Tolikchyb, které knihu spíš kazí, jsem už dlouho neviděla.

03.10.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásná, klidná a pohodová oddychovka. Přečteno za 2 dny. Příběh dívky odehrávající se převážně na počátku 50.let minulého století. Je to tak obyčejné až je to dechberoucí. A je to tak lidské že najednou zjistíte že dýchate vlastně s hlavní hrdinkou. Doporučuji.

19.09.2020 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Asi jsem čekala víc. Už podle komentářů a hodnocení jsem čekala něco jako GoT. Bohužel jsem se víceméně celou knížkou protrápila čistě ze zvědavosti. Jediné co mě opravdu fascinovalo, byl fakt, že knížka byla napsána už v 80.letech minulého století a přitom je tak nadčasová. Každopádně mě zklamala knížka samotná. Text je hlavně plný psychologických úvah. Uvítala bych asi hlubší popis systému, a i jednotlivých postav. Spoustu souvislostí musíte dedukovat, domýšlet. Ztrácela jsem se v těch přeskocích mezi současností, minulostí a fantazií.

16.09.2020 3 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

(SPOILER) Ano, se severskými detektivkami a detektivy se v poslední době roztrhl pytel. Pokud bychom chtěli jít do hloubky, ano vesměs je to pořád stejné a dokola - vražda (sériová), tým vyšetřovatelů, v lepším případě spolupracující s přes záliv působícími kolegy v Kodani. Nicméně, pokud toto všechno přehlednéme, dostaneme se opět ke skvěle napsané knížce, která Vás nepustí do poslední chvíle. U tohoto dílu série FR, dokonce ani po přečtení, protože jak už upozorňuje anotace, jedná se o první část ze dvou. Takže to vypadá, že se všechno podstatné dozvíme až z X způsobů smrti. Líbí se mi, když mají hlavní postavy (policisté, vyšetřovatelé) i nějaký osobní život, přesahující do děje celé knihy. Je fakt (pozor spoiler) že zde si rodina FR užila svoje (pokud vezmu v potaz všechny 4 díly), a jen s podivem to zatím dávají, i když ....
Těším se na zatím poslední díl. Těším se, že se konečně rozlouskne to co je nedokončené, ale i to co se zdá jako dokončené. A pevně věřím, že autor nezklame. Ostatně nezklamal dosud!

24.08.2020 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Myslím, že napíšu hodně podobný komentář jako "vera4669". Tedy druhý odstavec. Autorka čekala v mém seznamu "Ke čtení" hodně dlouho. A vůbec netuším proč. Impuls k přečtení první knihy série, mě donutil až dárek posledního dílu (poslední vydaný v ČR). A jelikož nerada čtu něco od konce, začala jsem hned hezky od začátku. Kniha se četla skvěle, za 3 dny přečteno. Zajímá mne, zda autorka nechá postavy se trochu vyvinout a nebo zůstane pouze u kriminalistického tématu. Nicméně jako oddychovka k vodě je to to pravé. Doporučuji. Jo a vrahem je zahradník :-D

17.08.2020 5 z 5

Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Jiří Hanibal

Je to trochu jiný pohled na celé období a Zikmundovu vládu. Stačí už jen vzpomenout na slova Jana Třísky z Obecné školy (ty se mi ostatně, několikrát při čtení vybavily). Myslím, že každý kdo se jakoukoli měrou zapsal do našich dějin byl nějak významný. Tento panovník i v dnešní době stojí ve stínu svého otce. A přesto jeho význam ať už v našich nebo evropských dějinách je možná ještě větší, než význam císaře Karla. Předpokládám, že opět se najdou tací, kteří stejně jako u p. Vondrušky mohou fakta rozporovat nebo porovnávat. Ano, proč ne. Já asi nejvíc srovnávala s Vondrušky Husitskou epopejí. Ta se opravdu dopodrobna beletristicky věnuje právě tématu Jana Husa. Zde je předložen opět jiný pohled na celé dění. Díky této knize můžeme dostat další rozměr pohledu na Kostnický koncil (nevím proč, ale mě ve škole učili, že byl svolán právě kvůli Husovi), a pozadí celé Zikmundovy vlády. Že (spoiler) vlastně všechno co dělal, dělal s ohledem na evropské panovnické záležitosti, na svůj celoživotní cíl a to vyrovnat se svému otci a vystoupit (konečně) ze stínu svého bratra Václava. To zda a jak se mu to povedlo víme z historie. Blíže se to můžeme dozvědět i z knihy. Za mě hezky napsáno. Určitě se podívám na další knihy.

17.08.2020

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Trochu jsem se bála toho, že už jsem to viděla. A překvapivě mi to sedlo tak nějak dohromady. Zápletku už jsem si nevybavila, takže mi svítat začalo celkem pozdě. Nicméně Výrová-Melíšková, Horová-Voříšková, Vitouš-Krobot fakt sedli, i ten Edelweis. Za mě příjemná detektivka. Opět jsem se ve výběru nespletla. A jdu hledat další.

26.07.2020 5 z 5

Zkrocení mlsného muže Zkrocení mlsného muže Jitka Ludvíková

Pohodová oddychovka na 1 večer. Na textu je silně znát, že jej psala žena, byť vypravěčem je muž. Místy jsem přemýšlela zda anotace souhlasí, protože by mu mělo být kolem 55 let. Některé události mi však k němu moc nesedí. Na pobavení to velkem ujde.

19.07.2020 3 z 5

Rivers of Babylon I. Rivers of Babylon I. Peter Pišťanek

Velice zajímavě napsáno. Chvíli sice trvá než si na styl vyprávění (?) zvyknete. Než vůbec pochopíte, že se volně přechází od jedné postavy ke druhé, že přímá řeč vlastně není, tak jste najednou tak pohlceni příběhem, že Vás vlastně zajímá jak to s tím Ráczem dopadne. Byť mi to místy přišlo až trochu přitažené za vlasy, nakonec jsem si řekla proč vlastně ne. Vždyť celá 90.léta byla taková nějak přitažená za vlasy. Jsem ráda že se mi kniha dostala do rukou.

14.07.2020 5 z 5