danny_21 danny_21 komentáře u knih

V ebenové zemi V ebenové zemi Karel May

Na březích Nilu / Otec Pěti Set / Mahdí ve starším vydání ( a celý cyklus v zemi Mahdího ), jsou možná tím nejpovedenějším dobrodružstvím v rámci Orientu či Dalekého Východu, které Carlos předal čtenářskému světu. Kara ben Nemsi effendi se potýká s tlupou lovců lidí obklopen typickými černobílými postavami, tentokrát ale s několika výjimkami - u jejichž tlučhobovských hlášek jsem se místy opravdu bavil, a třeba Otce Pěti set - který mi jako jinochovi objasnil, že baštonáda nemá s jídlem nic společného ) . Akce dostatek, sem tam nějaká ta krev, podávání křesťanského přesvědčení a vyprošování milosti pro darebáky u rajise effendiná ve skoro snesitelné míře, leč finální zúčtování s Ibn Aslem dost zklamání - 60 %

09.06.2021 3 z 5

V Súdánu V Súdánu Karel May

09.06.2021 3 z 5

Král šedých medvědů Král šedých medvědů James Oliver Curwood

Další hezký příběh možná nejlepšího autora knih o divočině, který umí poutavě přiblížit život, běžné i nestandratní situace u svých zvířecích hrdinů. Tentokrát jsou jimi medvědové - obrovský grizzly Thor a osiřelý baribal Muskva, které osud spojí na společnou cestu do které jim vstoupí nejobávanější nepřítel - člověk lovec, který naštěstí pro chundelaté reky projde prozřením a pochopí, že je lepší nechat žít. Kdo chce, může slupnout neméně dobrý Annaudův film Medvědi, tohle se neomrzí - 85 %

03.06.2021 4 z 5

Marťanská kronika / 451 stupňů Fahrenheita Marťanská kronika / 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Zvláštní sbírka povídkových příběhu o kolonizaci rudé planety, z větší části zaobírající se nenasytnotností , bezohledností a nenapravitelností lidské rasy ( v jednom případě by mohli příznivci hnutí BLM lapat rozhořčenĕ po dechu ). Některé pionýrské etapy se mi líbily, obzvlášť ty hororovĕ laděné ( ale ne ta Lovecraftovská ), jiné zase méně, s odstupem času dávám tři hodně silné hvězdy i za tu malou dávku optimismu v závěru a příště s Rayem vletíme na samostatné povídky - 70%
Nezměrná autorova láska k tištěnému slovu, která proudí z této knihy mě jako čtenáře nemohla neoslovit. Stejně jako orwellovská utopistická big brother společnost budoucna, která se stává skutečností. Bohužel pro mě ( a Bradburyho ) je servírováno kostrbatě a neatraktivně a já se u knihy chci taky bavit a ne jen sledovat filosofické myšlenky - 55 %. Jako celek lepší průměr 65 %

31.05.2021 3 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

31.05.2021 3 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Heart-shaped Box je velmi povedená záležitost z pera pokračovatele rodu Králů s výborným námětem koupené mstivé entity, která touží jen po ukončení putováním světem rockera na odpočinku. Příběh je bez zádrhelů, nekopromisní, tak akorát temný, udržel mě v napětí a těžko se mi kniha odkládala, opravdu na prvotinu je to žánrová pecka bez výrazných slabin. Jediné co bych reklamoval byla absence vysvětlení zhmotnění páprdy v mstivého poltergeista a vývoj hlavního hrdiny z podivného, samolibého sbĕratele kuriozitních úchyláren v milujícího Muže roku. Hillův styl, nápady a hraní si s jazykem mě opravdu baví, rozhodně víc než pantatíček Král v poslední dékadě - zasloužený silný nadprůměr a další setkání nevyhnutelné - 85 %

26.05.2021 4 z 5

Pod hrozbou smrti Pod hrozbou smrti Scott Siegel

Tak toto byl rozhodně zatím nejslabší kus z edice Stop hrůzy. Spisovatelsky a tématicky tak na úrovni mého syna na prvním stupni, vše možné naplácáno na jednu hromadu v této podivné Zemi mrtvých duchů, kde se lodě staví za hodinu, vyskytují se tam sloni a tygři a éterické bytosti se chovají a mluví jako po prodělání lobotomie, nemluvě o tom, že děsivého sira Alexe by se neleklo snad ani nemluvně. Mhouřím všechny oči, abych tomu nevrazil odpad, ale je to o prsa korejské ženy - 20 %

16.05.2021 1 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

(SPOILER) Další Lemův román o Nepřemožitelném ( vytuněném) vesmírném korábu, pátrajícím po ztraceném personálu lodi Kondor na tajemné planetě Regis III, kde čelí střetu s mocnou silou, která dokáže přetvořit členy posádky v prostoduché imbecily. Temná sci-fi s nakonec velmi povedeným rozpletením původu a způsobu chování entit ala nano a vzájemné konfrontace s druhem homo sapiens hodnotím lépe než Solaris, nicméně poslední třetina včetně nijakého zakončení to srazila, takže to vidím na silný průměr - 70 %

11.05.2021 3 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Druhé pokračování osudů kočkovité šelmy v překrásném Sovětském svazu není tak povedené jako předchozí hon na soudruha Čikatila hlavně díky značné překombinovanosti a celé to střídání lokací ztrácí na uvĕřitelnosti. Nedokážu si představit, že byl tajemníkův projev měl takovou paralyzující sílu na celý aparát, stejně jako proměnu a získanou porci moci a respektu pro vůdkyni Vorů. Nějaké to procento dolů dávám i za ustřelenou hollywoodskou akci v Budapešti a za dojemné promĕny charakterů a uslzeného finále - 60 %

04.05.2021 3 z 5

Země kožešin Země kožešin Jules Verne

Další z "Verneovek", které mě v dětství minuly, nicméně jedná se o povedenější dobrodružství z edice Podivuhodných cest. Jules byl očividně fascinován mrazivými kraji ať na Severu nebo Jihu - viz několik románů ledových dobrodruhů - Hatteras, Ledová Sfinga, Oceánem na kře ledové a čtenář má při čtení tohoto dílka pocit, že už to tady všechno jednou bylo. Nicméně odškrtávám si další rest a dávám kolonistům Viktoriina poloostrova v čele s poručíkem Hobsonem solidních - 60% .

28.04.2021 3 z 5

Bludičky Bludičky David Morrell

Autor hustokrutěpřísného Johnyho R. a jeho příspěvek do žánru sci-fi nedopadl úplně podle očekávání, tak jak slibovala anotace, přeci jen jsme od Morrela zvyklí na jinou tématiku, kterou má zmáklou. Musím říct, že jsem se nedokázal pořádně začíst a naladit se na auru tajností kolem záhadných světel, které dokáží zhmotnit lidské touhy jak positivní, tak negativní, stejně jako jsem i přistupoval k hlavním postavám, jejich osudy a bádání v Novém Mexiku mi byly tak nějak lhostejné. Tak příště Davide zase do obvyklých vod, víc než lepší průměr z toho nevykouzlím - 60 %

26.04.2021 3 z 5

Hoši z Brazílie Hoši z Brazílie Ira Levin

Další Levinův kousek sliboval atraktivní počteníčko s tématikou genetických pokusů dr. Josefa Mengeleho, toho času připravujícího budoucí návrat lidumila s knírkem a patkou - Fuhrera Čtvrté říše. Upřímně výsledek se nepotkal s mou představou, vlastní příběh moc netáhne, zápletka je průměrná a hodně přitažená, postavy v šedi a konec a lá Hollywood nepotěší . Ve výsledku to vidím jako lepší průměr, s Rosemary se Ira dotknul stropu a zatím se jí v dalších kouscích ani nepřiblížil - 60 %

18.04.2021 3 z 5

Záhady života a smrti Záhady života a smrti Frank P. Jones

Další sbírka vymyšleností a nepodložených autorem předkládaných fakt a lidských záhad, o kterých ( pokud si dáte tu práci ) nenajdete na všemocné síti ani zmínku, nemluvě o tom, že autor používá jména samotných aktérů nebo svědků ve zkratkách, což u mě jasně značí smyšlenost. Ano čte se to dobře a leckdo uvěří, přesto děkuji za dnešní dobu, kdy je možné si téměř všechno ověřit hned z několika zdrojů. Na rozdíl od stejnojmenného autora z této edice Edwardse, který většinou popisuje zdokumentované události i s fakty, je tento Frank u mě jen úspěšným fabulátorem, případně si k ověřeným fenoménům přibalí své báchorky a někdy si opravdu vyloženě vymýšlí - příklad za všechny - žádný Newyorský guvernér s jménem Moore, který měl spolupracovat na pokusech s Edisonem, v úřadě nebyl - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_governors_of_New_York - 30 %

08.04.2021 2 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Další román klasického autora mě absolutně emočně i filozoficky minul. Události tří dnů rozplizlé na šesti stech stranách plných zmatečných rozumování o "hounech" a most, který má vyletět stále stojí. A nejvíc mě vytáčelo, jak každý druhý odstavec začínal slovem Robert Jordan tohle, Robert Jordan tamto, to bylo na pěst - nevím jestli překladateli nebo Ernestovi. Zatím mám dojem že Hemingway je jedním z nejpřeceňovanějších autorů, třetí kousek rozhodne, jestli se budeme potkávat, po Starci a Hraně to zatím nevidím - 45 %

06.04.2021 2 z 5

Zákeřná Ebola Zákeřná Ebola Richard Preston

Chtěl jsem dát Prestonovi ještě jednou šanci po neslaném, nemastném Micru a tentokrát se vyplatilo. Přestože nejsem fanouškem literatury faktu, musím v tomto případě chválit, protože knížka se četla jedním dechem bez výraznějších hluchých míst. Jeden by ji hned doporučil současným koronavirovým "apokalyptikům", aby rozpoznali to, co znamená slovo epidemie, protože Marburg a Ebola a její 3 (dosud známé) smrtící kmeny jsou fakt mazličci a je k neuvěření, že se v dnešním tak otevřeném světě, daleko víc nešíří mimo černý kontinent. Autor popis událostí Africe nebo Virginii doplnil o spoustu detailních informací o chování virů, popisy průběhů infekce a následné totální destrukce organismu nebo výzkumné práce v laborce mě přibily ke stránkám. Navíc snímám klobouk před jeho návštěvou možného semeniště Eboly v kouzelné jeskyni překvapení, kam bych na dovču nezavítal - viry jsou skuteční vládci světa - 80 %

03.04.2021 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Když se člověk moc těší, často se očekávání nenaplní a to se stalo i u posledního Králova románu, který vlastně už možná i potvrzuje trend kvality v lepším průměru z poslední dekády. I když se jedná o solidní námět ( přesto, že je tématickou variantou už odvyprávěné Carrie a Žhářky ), chybělo mi tam to NĚCO, co by mě drželo u stránek v napětí jako třeba u těchto dvou. Nedokázal jsem si k těm dětským hrdinům vytvořit vztah tak jako obvykle, jejich pobyt v Instituci byl předlouhý, rychlé dospívání těžko k uvěření, stejně jako únik hlavního Tkáčka a velkoryse jsem přehlédl sejmutí komanda v Prdelákově. Postrádal jsem taky dávky obvyklého humoru a hlášek ... prostě nebylo to Steve ono, tak snad příště bude veselejc - 60 %

29.03.2021 3 z 5

Otec pěti set Otec pěti set Karel May

Na březích Nilu / Otec Pěti Set / Mahdí ve starším vydání ( a celý cyklus v zemi Mahdího ), jsou možná tím nejpovedenějším dobrodružstvím v rámci Orientu či Dalekého Východu, které Carlos předal čtenářskému světu. Kara ben Nemsi effendi se potýká s tlupou lovců lidí obklopen typickými černobílými postavami, tentokrát ale s několika výjimkami - u jejichž tlučhobovských hlášek jsem se místy opravdu bavil, a třeba Otce Pěti set - který mi jako jinochovi objasnil, že baštonáda nemá s jídlem nic společného ) . Akce dostatek, sem tam nějaká ta krev, podávání křesťanského přesvědčení a vyprošování milosti pro darebáky u rajise effendiná ve skoro snesitelné míře - 65 %

Na březích Nilu II Na březích Nilu II Karel May

Na březích Nilu / Mahdí ve starším vydání ( a celý cyklus v zemi Mahdího ), jsou možná tím nejpovedenějším dobrodružstvím v rámci Orientu či Dalekého Východu, které Carlos předal čtenářskému světu. Kara ben Nemsi effendi se potýká s tlupou lovců lidí obklopen typickými černobílými postavami, tentokrát ale s několika výjimkami - u jejichž tlučhobovských hlášek jsem se místy opravdu bavil, a třeba Otce Pěti set - který mi jako jinochovi objasnil, že baštonáda nemá s jídlem nic společného ) . Akce dostatek, sem tam nějaká ta krev, podávání křesťanského přesvědčení a vyprošování milosti pro darebáky u rajise effendiná ve skoro snesitelné míře - 65 %

Mahdí Mahdí Karel May

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Děj dalšího Clavellova románu je zasazen do Hongkongu a jeho okolí v roce 1841. V době během opiových válek, kdy se skoro pustý ostrov Hongkong stal britskou korunní kolonií. Dirk Struan, zakladatel a majitel Struan's – největší obchodní společnosti v Asii, se rozhodne vybudovat na ostrově její ústředí a tím spojit s Hongkongem nejen její osud, ale i svůj a své rodiny. Největším konkurentem a nepřítelem je Dirk Tyler Brock – majitel druhé největší obchodní společnosti na Dálném východě. A tak sledujeme na přestřeleném prostoru jejich vzájemný souboj o moc za účasti velkého množství postav z různých společenských a kulturních vrstev, z nichž každá má své vlastní zájmy a cíle. Celkový dojem tohoto opusu je tak někde na lepší půli stupnice, bavily mě popisy čínských mravů a chování, ale stopáž brzdila mou pozornost a spojení intrikaření a historického románu není úplně můj šálek kávy, soráč Jamesi, ale Král Krysa zatím nedostižný - 65 %

04.03.2021 3 z 5