Evina.Cetba Evina.Cetba komentáře u knih

Mitsuko Mitsuko Vlasta Čiháková-Noshiro

Mitcuko Aoyama (1874-1941) byla jednou z prvních Japonek, která přišla do Evropy. (Zajímavé je, že se původně učila na gejšu). Jako mladá dívka se provdala za rakousko-uherského diplomata hraběte Heinricha Coudenhpve-Kalergiho do jižních Čech. Znal 18 světových jazyků a jeho manželka Mitcuko ve šlechtických kruzích působila velmi exoticky, ale uměla se ve společnosti dobře pohybovat a získávat známé. Měla s ním 7 dětí, které později po smrti manžela vychovávala sama. Po Japonsku se jí stýskalo, ale už nikdy se tam nepodívala. Pohřbena je ve Vídni. V Horšovském Týně na hradě je jí věnován jeden prohlídkový okruh. Na tomto hradě jsem byla a je moc hezký. Paráda!

20.11.2020 5 z 5

Tichá srdce 2 - příběhy míst a lidí Tichá srdce 2 - příběhy míst a lidí Alena Ježková

Tichá srdce 2 jsou opět vzorkem různých osobností žijících v určitém řádu. Tentokrát se nám představují maltéžští rytíři, templáři, augustiniáni, karmelitáni, křižovníci s červenou hvězdou, milosrdní bratři, jezuité a anglické panny. Někdy popisné vyprávění, jindy vedené formou rozhovorů. Pro věřícího člověka to je čtivé, zajímavé a kniha je plná nádherných fotografií. Potěšilo to moje srdce, oči i duši.
Je tady plno citátů, které jsem si opsala, viz tyto stručné:
"Máme schopnost překračovat sami sebe. Naším prostým životem se snažíme prostě "být"."
"Potřebujeme lásku k bližnímu, odpoutanost a pokoru."

20.11.2020 5 z 5

Prameny živé vody Prameny živé vody Miloš Kočka

Kniha o životě a objevech léčitele Vincenze Priessnitze ( dnešní Jeseníky, tehdy část Rakouského císařství). Vincent se stal zakladatelem vodoléčby (Priessnitzovy obklady). Jako mladý v lese zpozoroval raněnou srnku, jak stojí ve chladivé vodě lesního potoka, a to ho inspirovalo k myšlence že voda pomáhá léčit. Začal využívat tohoto poznatku pro léčbu lidí. Nejdříve čelil nedůvěře okolí, po čase mu začali věřit sousedé a měli z toho také prospěch tím, že s příchodem pacientů jim pronajímali ve svých domech pokoje a zlepšila se jejich finanční situace. Byla pro ně i dostupnější lékařská péče.
Knížku jsem četla před lety a nyní poslouchám i její rozhlasové zpracování. Byla moc zajímavá.

13.11.2020 5 z 5

Prezident lidskosti: Životní příběh Emila Háchy Prezident lidskosti: Životní příběh Emila Háchy Vít Machálek

Emil Hácha (1872-1945) se narodil v jihočeských Trhových Svinech jako prvorozený syn berního úředníka. Prožil zde šťastné dětství, byl velmi nadaný a dobře se učil. Mezi svými vrstevníky přesto, že byl menší postavy, si dovedl získat autoritu. Byl též výborným diskutérem a vše promýšlel do hloubky. Uměl několik světových jazyků a po absolvování právnické fakulty se časem stal předsedou Nejvyššího správního soudu v Československu až do svého důchodového věku.
Kritická doba nastala nástupem Adolfa Hitlera k moci, kdy nebylo v silách nikoho zabrzdit jeho rozpínavosti. Do této atmosféry byl zvolen Emil Hácha prezidentem našeho státu. Tento starý soudce, který byl po celý život zvyklý pohybovat se v kultivovaném prostředí s pravidly, musel být zaskočen, s jakým způsobem s ním Adolf Hitler jednal, např. "těsně před vpádem nacistických vojsk začal mluvit hlasem stále se zvyšujícím až do zuřivého řevu..." No hrozné!
Kniha je velmi obsáhlá. Emil Hácha se stal obětním beránkem jak nacistů, tak komunistů. Skončil nedoceněný a zemřel ve vězení v otřesných podmínkách.
Biografie je psána dost odborně, až na pár perliček popisuje hlavně politiku a politické postoje prezidenta, přesto se čte docela dobře.

03.11.2020 4 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

V Itálii žije dospívající dívka s rodiči zdánlivě klidně, ale postupem času se děj dramatizuje. Otec odchází k jiné ženě, hrdinka dříve dobře se učící propadá a opakuje poslední ročník. Začne být pěkné číslo, ale dobré jádro v ní většinou rozhodne jinak, než to, co vzdorem zničila. Ostatní si přečtěte sami.

01.11.2020 4 z 5

Láska za lásku Láska za lásku Jiří Anderle

Ráda to poslouchám před spaním na uklidnění a na navození hezkých snů. Toto sladkobolné, mírumilovné vyprávění na mě působí jako večerníček pro dospělé. Úsměvné příběhy z dětství a mladých let mají přednost před detektivkami nebo realističtějšími vzpomínkami z komunistických lágrů. Díky Radioservisu za tento báječný lék na spaní. :)

04.08.2020 5 z 5

Sága rodu Reissových Sága rodu Reissových Hana Whitton (p)

Lehkou formou psaný příběh rodiny Reissových z období 19.st., kdy se začínal vracet český jazyk do vyšších intelektuálních kruhů. Na začátku knihy popisuje sebevraždu Jakuba Jana Ryby, kterého našel jeho kamarád, otec hlavních hrdinek, umírajícího na odlehlém místě v Rožmitále. Rodina se potom přestěhovala do Prahy, kde se setkávala s vlastenci. Nejvíc pozornosti je věnováno nejmladší dceři Antonii, která psala verše a povídky pod jménem Rajská. Setkala se s F. L. Čelakovským, vzala si ho za manžela, ten jí však místo slibně rozjeté kariéry nutil být pouze v domácnosti a starat se o jeho blaho a děti z předchozího manželství. Dával jí tak malou částku na domácnost, že se s tím nedalo vyjít, bylo to nešťastné manželství. Sama s ním měla 3 děti.

09.02.2020 4 z 5

Čtení o Praze 10 Čtení o Praze 10 Karel Výrut

Útlá knížečka o pražských památkách Prahy 10 nám přibližuje významné vinohradské a strašnické vily, strašnické školy, domy z Malešic i Záběhlic, most přes železnici v Moskevské i sbor církve československé husitské ve Vršovicích, jehož jsem členem. Je to knížka nejenom pro rodáky pražských čtvrtí Prahy 10 a pro obyvatele z přilehlého okolí.
Hodně mě zaujala například vila bratří Čapků s velkou zahradou, o které se nyní v médiích hodně píše. Vila, část, která patřila K.Č. se stala museem a nyní prochází rekonstrukcí, moc se těším na její otevření návštěvníkům. Tak jako u jiných objektů je v knize plán architekta a výsledek, tedy fotografie již stojícího domu. Dozvídáme se o historii staveb, v tomto případě třeba též o Pátečnících, významných hostech této slavné vily.

01.02.2020 4 z 5

Milostné listy sochaře Františka Bílka slečně Bertě Nečasové 1901/1902 Milostné listy sochaře Františka Bílka slečně Bertě Nečasové 1901/1902 Jan Kudláček

Knihu jsem koupila během skvostné návštěvy Bílk.vily a doma se pak nechala unášet romantickými slovy. Musím přiznat, že jsem se poměrně bavila některými šťavňatějšími výroky a potěšila se zvědavým pohledem do soukromí tohoto všestranného umělce. Kniha je graficky pěkně zpracována a uvítala jsem větší písmo.

20.01.2020 4 z 5

Praha–Vinohrady, Čáslavská 15 Praha–Vinohrady, Čáslavská 15 Erika Härtl Coccolini

Příběh zhruba sedmileté pražské Němky, která za dramatických okolností ztratila Vinohradský domov, pěkný byt a musela se vyrovnávat nejprve s matčinou dočasnou drsnou hospitalizací v ústavu choromyslných v Bohnicích a pak následným přechodem (nuceným odsunem) do vesničky v Německu, kde byla první měsíce vystavena veliké chudobě a nepřijetí od místního obyvatelstva. Pozvolna se její život obrátil opět k lepšímu.
Ze začátku knihy autorka popisuje například pražskou architekturu, je zpola spíše naučnou literaturou. Zajímavé pasáže nastaly až v poslední třetiny knihy, kde se dostává k osobnímu životu, vyrovnávání se s těžkou situací a následnému přizpůsobení a začlenění se do nové společnosti. Nakonec se autorka provdala do Itálie a žije poblíž Boloně, kde si našla a vytvořila skutečný domov.

11.04.2019 3 z 5

Růžový altán Růžový altán Eva Bešťáková

Podtitul "příběh pro paní a dívky romanticky nakloněné" a růžová obálka je poněkud zavádějící. Autorčiny vzpomínky na mládí v nichž spisovatelka často řeší růžový altán a jeho tajemství, nemají v sobě šťávu ani příjemně romantický nádech červené knihovny, který kniha na první pohled evokuje. K prvorepublikové době mám jinak hezký vztah, s nostalgií po čase minulém ráda sáhnu po knihách i z mého dětství, což jsou padesátá léta i ta následující a doufala jsem, že se zasním a ponořím do milé trochu fantazijní, částečně trochu realistické krajiny a buď si krásně odpočinu nebo se alespoň něco zajímavého dozvím. Růžový altán jsem nakonec ani nedočetla, ve výsledku zklamal. Měla jsem jinou představu.

15.12.2018 2 z 5

Praha avantgardní Praha avantgardní Karel Piorecký

Knížku mi půjčila kamarádka, s kterou chodíme po pražských kavárnách a vyměňujeme si a doporučujeme zajímavé knihy.
Kouzelná dvacátá až třicátá léta, metropolitní kavárny plné tehdejších uměleckých osobností, citáty, ilustrace, fotografie.... to vše a mnohem více nabízí tento svazek, který je poutavou literární procházkou po světě částečně již zaniklém, po němž nám samozřejmě zbyla architektura a díla osobností, které zde tvořili a žili. Nakladatelství Academia je zárukou knih na kvalitní úrovni, které lze jedině dále doporučit ostatním...

25.10.2018 4 z 5

Tereza Nováková Tereza Nováková Irena Štěpánová

Hezky napsaný životopis spisovatelky Terézy Novákové (1853-1912), představitelky realismu a venkovské prózy. Zajímala se o kulturu, dobové dění, politiku, měla bohatý citový život. Kniha je doplněná fotografiemi i dopisy. Dozvíme se mnoho o jejím pracovním, společenském i rodinném životě.

11.10.2018 4 z 5

Poledne u Tiffanyho Poledne u Tiffanyho Echo Heron

Mám ráda životopisné knihy, tahle mě ovšem nebavila. Nechytlo mě to a to jsem se na svět skleněné krásy přitom tolik těšila!

10.10.2018 1 z 5

Cesta - Paměti české aristokratky Cesta - Paměti české aristokratky Cecilia Sternberg

Nádherná kniha. Zhltla jsem jí jako malinu. Psala ji sama Cecilia, nanejvýš životaschopná, umělecky talentová, imponující žena. Na svou dobu velmi moderní. Vypráví o životě aristokracie v ČR, po ztrátě jejich statků pak zejména o životě přistěhovalců do jiné země. Ač byla vdaná, celou knihou se line velká láska ještě k jinému muži, který byl rovněž zadaný. Tento mimomanželský vztah jejich životní partneři tolerovali. Měla pouze jedno dítě, dceru Dianu... Je to tak šikovně napsané, že mě ani mimomanželský poměr nepohoršoval. Pamatuji si obsah i po letech poměrně dobře, ale neumím ho vyprávět. Každopádně stojí za přečtení! Moc se mi kniha líbila, také šla jako četba na pokračování v rozhlase. Jela jsem kvůli tomu i do zámku Častolovice. Komu jsem knihu nabídla k přečtení, ten byl též uchvácen. Kéž by byly takto čtivě napsané každé memoáry. Snad se budou líbit i vám. Já věřím, že ano.

08.10.2018 5 z 5

Pražské pověsti Pražské pověsti Václav Cibula

Nejpozoruhodnější ilustrace k této knize vytvořil Cyril Bouda. Doma máme vydání již z roku 1972 a pro naší rodinu právě jeho kresby zůstávají nedílnou součástí pražských pověstí.

30.09.2018 4 z 5

Kája Mařík. Kniha 1. Díl I.-III. Kája Mařík. Kniha 1. Díl I.-III. Felix Háj (p)

Kája Mařík je něžná knížka o upřímném klučinovi, který vidí svět svým pohledem. Často jsem se i zasmála jeho dětským rozumům.

28.09.2018 4 z 5

Větrná hůrka rodiny Brontëových Větrná hůrka rodiny Brontëových Hana Parkánová-Whitton

Pohodička před spaním. Ráda čtu biografie a paměti slavných lidí, zvláště pak těch z uměleckého světa. No, čtu... V tomto případě spíše poslouchám. Dříve jsem předčítala dceři před usnutím, teď občas předčítá ona mně. :-)

27.09.2018 5 z 5

Lázeňská kúra Lázeňská kúra Ivanka Devátá

Když to berete tak, že je to kniha na pobavení, dobrou náladu a úplně hlubokomyslné myšlenky se nedozvíte,musíte být spokojeni. Já alespoň byla. Ostatně, knihy z nakladatelství Motto takové bývají. Hezké počteníčko u kafe a pro pocit, že vám nějaká jiná ženská rozumí.

26.09.2018 4 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Autobiografické vyprávění prince Harryho, známého člena britské královské rodiny, psané z jeho úhlu pohledu. Vzpomíná na dobu od úmrtí své matky Diany a školní léta, tedy zhruba od svých 12 let, až po manželství s milovanou Meghan a narození druhého potomka. Celý jeho život ho pronásledovali paparazzi, ztrpčovali mu život, neměl svobodu. Pro veřejný život nemá ty správné předpoklady, je to uvzdychaný, nevyrovnaný muž , kterého něco snadno vyvede z míry. Mohl by mít větší sebevědomí a méně pomlouvat svojí rodinu, kromě pro Harryho idealizovanou Meghan, která je v jeho očích v této knize krásná, lépe vzdělaná, dokonce vzdělanější než je on sám, a dokonalá. Kniha umožňuje pochopit jeho pro mě dosud nečitelné postoje proč se chová tak, jak se chová a proč se vzdal života u dvora ve své rodné zemi a radši bydlí v USA.

14.12.2023 5 z 5