Hobo Hobo komentáře u knih

Válečníci Válečníci John Jakes

V tomto díle se mi zformovalo vědomí, že autor Kentovy neušetří ničeho a dává jim každému opravdu zabrat.

Titáni Titáni John Jakes

Spojené státy se dostávají na rozcestí, které vyústí občanskou válkou, a na podobném rozcestí se ocitá i rod Kentů.

Blouznivci Blouznivci John Jakes

Život Amandy je velmi čtivý. Autor v celé sáze dobře vykresluje, jak je důležitý způsob, jakým se lidé vyrovnávají s životními problémy, jak jednoho posílí, druhého oslabí. Z Amandy se stala silná žena, pevně držící osud ve svých rukách.

12.07.2020 5 z 5

Z domova a ciziny: Obrazy z dějin starověkých a středověkých pro nižší třídy škol středních - II. díl Z domova a ciziny: Obrazy z dějin starověkých a středověkých pro nižší třídy škol středních - II. díl Josef Pešek

Celkem stojí za to seznámit se s tím, co se učili z dějich naši předkové o dvě generace starší. Hlavně mě zaujalo, s jakými detaily se tehdejší žáci seznamovali, a které školství mé doby velkoryse přehlíželo. Např. dějiny starého Řecka obsahovaly i stručné popisy řeckých bohů a reků, o nichž jsem já musel hledat informace jinde, nejčastěji při setkání v literatuře. Pak ovšem tehdejší generace věděla mnohem přesněji, co si představit pod takovými pojmy jako Tantalova muka, Prokrustovo lože (dokonce i s překladem Prokrustes=Napínač, což jsem se dozvěděl až z této stařičké učebnice), Orfeus a Eurydika, Ariadnina nit, Heraklovy hrdinské činy, dokonce i to, že loď Argonautů, Argo, není nic jiného než Rychlík.
Opomíjením těchto témat, jejich redukcí, ztrácí se pozvolna povědomí o návaznosti naší kultury, a nejsem si zcela jistý, zda je to nezbytné. Učíme se o tolika blbostech...

11.07.2020 3 z 5

Říkadla Říkadla Josef Kainar

Skutečně vynikající. Asi dětinštím.

07.07.2020 5 z 5

Příliš mnoho dobra: Americká sociální politika 1950-1980 Příliš mnoho dobra: Americká sociální politika 1950-1980 Charles Murray

Děkuji Phoenixovi za výborný a zcela pravdivý komentář. Naprostou většinu svého profesního života jsem strávil jako sociální pracovník a potvrzuji všechny závěry, které - byť v jiných podmínkách - učinil Murray. Takto fakty podložené dílo se jen tak nenajde.

06.07.2020 5 z 5

Jak se kalila ocel Jak se kalila ocel Nikolaj Alexejevič Ostrovskij

Četl jsem v době, zdá se mi, neskutečné, někdy v prvé půli 60. let, ale dobře si pamatuji pocit, jakým na mne příběh zapůsobil. Syrově a pravdivě. Vnímal jsem nadšení, s jakým Pavka "budoval komunismus", obětavost bez ohledu na sebe. Už tehdy jsem však byl informován, že se má jednat o propagandistický škvár. Docela rád bych si to přečetl dnes, abych s dnešní zkušeností mohl lépe posoudit míru ideologické propagandy a srovnat to s oslavováním údajně nepropagandistického oslavování amerických hrdinů. Po pravdě řečeno, mám raději hrdiny práce, i když o těch válečných hrdinech se líp čte. A co takový Maresjev? Taky propaganda?
A tak hodnotím svůj čtenářský zážitek. (Co jiného taky, že?)

02.07.2020 5 z 5

Fantom radia Fantom radia Joseph Delmont

trudoš to popsal tak skvěle, že není co dodat. Jen na jedné hvězdě jsem ubral, protože ten příběh je opravdu z červené knihovny.

25.06.2020 3 z 5

Markéta II.: Královnou v Dánsku Markéta II.: Královnou v Dánsku Anne Wolden-Raethinge

Takový krásný životopis současné královny, která nevládne (z knihy to alespoň není zřejmé), nýbrž snaží se být hodna přízně lidu, na něhož raději neklade nároky. Prostě taková současná monarchie, která je uchovávána jako klenot a ve skutečnosti je skvělým muzeem.

23.06.2020 3 z 5

Sbírka kázaní a Řečí homiletických Sbírka kázaní a Řečí homiletických Jan Evangelista Bílý

Když si dáte práci s ne zcela ustáleným pravopisem a vnoříte se do tehdejší češtiny, budete příjemně překvapeni. A ani nemusíte být křesťansky zaměřeni, abyste poznali tu přehršel morálních a obecných pravd, platných po celé věky a dnes tak zpochybňovaných.

22.06.2020 4 z 5

Pralinky Pralinky Barbara Nesvadbová

Nikam se neposunula. Je to marné, je to marné, je to marné...

21.06.2020 1 z 5

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

To už bylo na mne moc. Trčela z toho propaganda jak pero z pohovky. Škoda.

16.06.2020 1 z 5

Ve srovnání s Neználkovými příhodami z tohoto dílu už okatě čučela ideologie. Ještě se to dalo jakžtakž číst, ale už i pro dítě to bylo příliš.

16.06.2020 3 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Oblíbená kniha mého dětství.

16.06.2020 5 z 5

Mess Mend aneb Američané v Petrohradě Mess Mend aneb Američané v Petrohradě Jim Dollar (p)

Zajímavé především z hlediska doby vzniku díla. Časopisecky kniha začala vycházet v roce 1923, tedy v době vzniku tzv. Nové ekonomické politiky (NEP). Poněkud bláznivá satira poněkud vyčichla, nicméně je z ní patrné nadšení tehdejších lidí, kteří zřejmě měli bliž k smrti hladem a blahobyt existoval jen v představách, z budování nové společnosti a z přesvědčení ve správnost nastoupené cesty. To popisuje trochu utopická část díla, ze které je patrné, že děj se neodehrává v tehdejší současnosti. Stojí za přečtení, nudné to není, byť opravdu poněkud divoké. Ale co chcete? Dají se snad určit hranice parodie, kam se smí a kam už ne?
Vlastně mi to připomnělo i naši slavnou parodii Limonádový Joe.

16.06.2020 3 z 5

Předposlední vlak Předposlední vlak Petr Kukal

Tohle jsou opravdu skvělé verše, současné a okouzlující.

15.06.2020 5 z 5

Jedovatá houba Jedovatá houba Ernst Hiemer

Ta jedna hvězda je tam jen z toho důvodu, že shledávám mnoho důvodů, proč i tyto knihy mají být dostupné. Zákazem se jen a pouze stanou zakázaným ovocem, čímž zákaz slouží právě k propagaci knihy a názorů, jež hlásá. Normální zdravě uvažující čtenář si to v hlavě srovná. Takže všechna čest nakladatelství Guidemedia, že nás neodkazuje pouze na nějaké předžvýkané názory, ale umožňuje osobní konfrontaci.

07.06.2020 1 z 5

Nemova říše Nemova říše J. M. Troska (p)

Tak jsem se vrátil k jedné z oblíbených sci-fi svého dětství a musím říci, že jsem věru nebyl zklamán. Docela mě překvapilo, jak ty technické vize byly, vztaženo k době 1. vydání, celkem na výši a vůbec ne tak naivní. Myslím, že Troska byl opravdu důstojným nástupcem Vernovým. A tak se s radostí pustím do dalších dílů.
Vůbec, zdá se, že se potvrzuje moje letitá zkušenost. Jak jsem tak v dětství a mládí bez ladu skladu četl, co se mi dostalo před oči, a mnoho z toho předčasně, přesto jsem zjistil, že co se mi líbilo tehdy, to se mi líbí i dnes. A naopak. Možná to dnes více chápu do hloubky, ale požitek je stejný. S tím se nedá nic dělat, zavržené zůstává zavrženým.

02.06.2020 5 z 5

Průkopníci Průkopníci John Jakes

Děj přešel do druhé a třetí generace a hodně nabral na obrátkách. Ve chvíli, kdy se zdá, že katastrofy jsou na vrcholu a musí se začít obracet k lepšímu, zjistíte, jak jste se mýlili. Velmi syrový, ale uvěřitelný příběh z doby, kdy se tvořil americký národ, nedá vydechnout do úplného závěru a musíte okamžitě otevřít další díl...

02.06.2020 5 z 5

Rebelové Rebelové John Jakes

Philipa čekají osudové převraty, do jeho příběhu vstupují nové osoby. Příběh se rozvíjí, zachovává si napětí a popisuje i příběh zrodu amerického národa, vznik jeho armády z původně neuspořádaného davu.

22.05.2020 5 z 5