Irika Irika komentáře u knih

Smrtelná infekce Smrtelná infekce Michael Palmer

Typicky americký thriller, zápletky a postavy zajímavé, nechybí milostný románek, vztahové propletence a sladký happy end. Ale čte se to dobře, příjemná oddychovka, jen bych se k tomu asi již nevracela.
Mimochodem - co s tím vším měla společného ta těhotná nemocná kuchařka na začátku a jak to s ní dopadlo??? Trochu zbytečné stránky, asi jen pro naladění čtenáře...

21.01.2015 4 z 5

Jednoduchý plán Jednoduchý plán Scott Smith

Skvělá knížka. K volbě tohoto díla mě přivedl autorův román Ruiny, který je tedy ještě malinko lepší než Jednoduchý plán, ale i tak se tato tenká knížka čte sama. Narozdíl od Rujen neobsahuje nic nadpřirozeného, příběh je jednoduchý a velmi reálný. Kolikrát jsem si říkala, co měli hrdinové udělat jinak, co bych v daných situacích dělala já? Opravdu bych nechtěla být ve vypravěčově kůži. Posuďte sami, doporučuji.

12.01.2015 5 z 5

Tvář Tvář Dean Koontz

Tuto knížku bych zařadila mezi trochu slabší díla. Je to na mě až moc duchařské, místy roztáhlé a na konci příliš jednoduše vysvětlené. Začátek má skvěle našlápnuto, ale tempo postupně upadá a je to škoda. Od Koontze jsem čekala víc, ale knížka se dá přečíst, napětí nechybí a celkově dávám 65%.

14.12.2014 4 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Na Kinga mě tohle trochu zklamalo. Je to příliš velká duchařina, snění, vidiny, ale postrádá napětí a poutavost. Ve srovnání s jinými díly (Osvícení, Pod Kupolí...) jsem Pytel kostí četla dlouho a chybělo mi u něj takové to šimrání a mrazení, abych se ke knížce vracela v každé volné chvíli.

20.11.2014 3 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Nějak mě ty Kingovy povídky úplně neberou, i když tahle sbírka patří určitě k těm napínavějším a úvodní povídka byla víc než dobrá. Ale všechny jsem nepřečetla, víc mě nalákaly autorovy romány.

13.11.2014

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Dlouho jsem se na Doktora Spánka těšila a... stálo to za to! Ke knížce jsem zasedla v pátek večer na chalupě a málem nešla spát :) Příběh je svižný, bez hluchých míst a knížka se jen těžko dává z ruky. Určitě doporučuji předem přečíst Osvícení, na které Doktor Spánek navazuje a v mnohém z něj čerpá.
Autor si ovšem v tomto díle více pohrává se samotným "osvícením", nahlížením do mysli, čtením myšlenek a příběh graduje v myšlenkových soubojích hrdinů.
Za mě rozhodně 100% a doporučuji obě "Osvícení" k přečtení.

08.09.2014 5 z 5

Dům stínů Dům stínů Dean Koontz

Kniha není špatná, ale od D.Koontze bych čekala malinko víc. Vypadá to na klasickou "duchařinu", ale nenechte se zmást, konec vše vysvětlí. Děj je napínavý, příběhy a charaktery postav zřejmé, ale ubírám hvězdičku za formu - po celou dobu jsou kapitoly členěny na určité postavy, což ze začátku je pro seznámení s hrdiny pochopitelné, ale později je to již spíše na škodu. Kdyby děj prostě volně plynul bez přerušování jednotlivými "pohledy" postav, bylo by to 90%. Takto dávám 75%.

07.09.2014 4 z 5

Záblesk Záblesk Dean Koontz

Další moje přečtená kniha od Koontze a opět jsem nadšená! Román začíná narozením hlavní hrdinky Laury, popisuje její nesnadné dětství, dospívání a vrcholí v její dospělosti, kdy je Laura již sama matkou malého chlapce. O napětí rozhodně není nouze, dějové zvraty a rozvíjení příběhu čtenáře nepustí a nad cestováním v čase a paradoxy s ním spojenými je potřeba se trochu zamyslet. Nicméně do sebe vše logicky zapadá, autor neztrácí pojem o realitě a pro čtenáře je toto lehké sci-fi velmi dobře stravitelné. Doporučuji.

31.08.2014 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Dočteno jedním dechem, naprostá spokojenost. Tato kniha určitě patří z mého pohledu k těm nejlepším Kingovkám, nejsou v ní žádné zbytečné pasáže, čtenáře vtáhne, pohltí a nepustí až do poslední stránky. I když je děj místy předvídatelný, neubírá to poutavosti a závěr může trochu překvapit. Chybělo mi ještě na konci pár stránek, jak si bude ten originální páreček vést v běžném životě, ale to už chce autor zapojit čtenářovu fantazii. 100% :-)

28.07.2014 5 z 5

Oltář ztraceného ráje Oltář ztraceného ráje James Rollins (p)

První dvě třetiny velmi čtivé, poutavé, různorodé. Ovšem poslední třetina podle mého názoru knížce hodně ubírá. Je to roztahané vzájemné nahánění se postav sem a tam, jednoduché osobní vztahy, velmi předvídatelný závěr. Připadá mi, že to autor trochu odbyl, což je škoda, protože v úvodu knížka dokáže hodně rychle vtáhnout do děje.

21.07.2014 3 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Velmi příjemné, poutavé čtení. I když je to silnější kniha, čtenář se v obsahu neztrácí a děj má spád. Výprava cestuje džunglí, odolává nástrahám, postupně někteří členové umírají, aby nakonec všichni přeživší stáli tváří v tvář objevu pravěkých souvislostí. Chvílemi mi to připomnělo typické americké filmy, nejvíce když v epilogu jaguár zasévá semínko a historie se tak logicky bude opakovat. Ale proč ne, určitě mě to nezklamalo. Brzy sáhnu po dalším románu od Rollinse, Amazonií mě nalákal.

06.07.2014 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Dočteno, překonán další osobní rekord... 1050 stránek je opravdu nářez, ale vůbec jsem se nenudila. Trochu mě odrazovaly některé zdejší komentáře, ale bála jsem se zbytečně.
První část knihy je podle mě opravdu nejlepší, poutavá a reálná, bez mysteriozních prvků. Seznamujeme se s postavami z různých konců Ameriky a různých prostředí. Postav je v tomto románu skutečně hodně, ale dá se s nimi sblížit, jsou pěkně vymezené charaktery a vše do sebe nakonec krásně zapadá.
Druhá a třetí část knihy je více mysteriozní, vše je ovlivněno sny, vidinami a náboženským podtextem. Není to ovšem čtenáři vnucováno násilnou formou, i sám jeden z hlavních kladných hrdinů je ateista, takže mi to nepřišlo až tak na škodu.

Svědectví se mi líbilo, ale už jsem od Kinga četla poutavější díla (Pod Kupolí, Osvícení, Misery...), takže proto dávám o jednu hvězdičku méně. 85%.

27.06.2014 4 z 5

Zachráníš mě ráno Zachráníš mě ráno Joy Fielding

Dostala jsem na tuto autorku dobré reference, toto je má první její kniha, ale trochu mě zklamala. Začátek byl velmi poutavý, ale tempo velmi rychle vychladlo. V knize se autorka více než držením obětí a vraždami zabývá klasickými vztahy teenagerů, jejich rodičů a učitelů malého města Torrance, jejich milostnými pletkami, náladami a běžnými životními problémy. Odhalení pachatele překvapilo, do samého konce jsem nevěděla, kdo je vrah, i když si zpětně říkám, že mě to mohlo napadnout.

01.04.2014 3 z 5

Intenzita Intenzita Dean Koontz

Koontz ani tentokrát nezklamal, kniha se čte jedním dechem. Ze začátku jsem myslela, že se jedná o jiný příběh o rozdvojené osobnosti, který jsem kdysi viděla zfilmovaný, ale nebylo to tak. Děj se pěkně rozvíjel a závěr je klasickým americkým vyvrcholením, na jaké jsem si už u tohoto autora zvykla.

13.03.2014 5 z 5

Šílená hra Šílená hra Sebastian Fitzek

Trochu mě odrazovalo nižší hodnocení této knihy, ale po pravdě nevím, čím si ho zasloužila. Je to napínavé, pořádně zamotané a postupné rozmotávání nitek příběhu, které nenechá čtenáře vydechnout. Dávám 100%, i když jediné minus jsou gramatické chyby v textu, ale za to autor nemůže...

01.03.2014 5 z 5

Bezmoc Bezmoc Dean Koontz

Opět skvělá kniha tohoto autora, napínavý thriller s lehkými prvky sci-fi, které ale děj výrazně nenaruší. Dost vtipně psané, s úžasným pesanem Lassie mě autor potěšil a jediné, co mi chybělo, bylo bližší přiblížení Waxxovy šílené organizace. O co jim vlastně šlo? To jsem nějak nepobrala, ale i tak knihu hodnotím plným počtem.

18.02.2014 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Jedna z nejlepších Kingovek, co jsem četla! Těžko se od toho odtrhává a člověk hltá každou stránku. Úžasná kombinace reálného světa s nadpřirozenem, takové osvícení může být pěkně danajský dar. Jedině mi tam chybělo vysvětlení pár detailů - proč se hýbala zvířata, co bylo na tom dětském hřišti a jak se na celou věc nakonec díval Ullman... Ale i tak dávám knize 100% a mohu jen doporučit.

08.02.2014 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Hodnotím na 70%. První třetina knihy zajímavá, lákavá, rozvíjí se to sice pomaleji, ale zajímavě. Druhá třetina mi přišla o dost slabší, pasáže z "Knihy" jsem místy přeskakovala a dokonce jsem uvažovala, že román odložím. Poslední třetina začíná opět velmi poutavě, když v pokojíku promluvil kovový hlas, začala jsem to vážně hltat. Závěr přílič nepřekvapil ani nezklamal. Dílo je na svoji dobu (rok 1947) každopádně myšlenkově zajímavé a velmi pravdivé.

29.01.2014 4 z 5

Ochránce Ochránce Dean Koontz

Další kniha od Koontze, která nezklamala. Od první kapitoly do konce čtete jedním dechem, vše je propracované, děsivé, vše dává smysl. Jen konec je zas jaksi americky useknutý. Vše je sice vysvětleno, ale neuškodilo by, kdyby autor věnoval závěru více stránek. Jinak určitě zvolím od tohoto autora i další díla, zatím jsem byla vždy spokojená.

15.01.2014 5 z 5

Zatímco spíš Zatímco spíš Alberto Marini

Ještěže nemáme v baráku vrátnici!
Už jste někdy chtěli uškrtit či umlátit hlavního hrdinu? Že ne? Tak tady na mě takové choutky přicházely dost často, aspoň ho hajzlíka trochu postrčit, když balancuje u zábradlí...
Skvělé čtení, fakt pecka, už zbývá se jen podívat na film...

07.01.2014 5 z 5