Jarda Kotr Jarda Kotr komentáře u knih

Den, kdy měl zemřít Klaus Den, kdy měl zemřít Klaus Michal Stach

Den, kdy měl zemřít Klaus se mi líbil z následujících důvodů:
- pro mě jako čtenáře to byl neobvyklý žánr, thrillery nečtu, nejbližší věc, kterou jsem četl a byla podobna "thrilleru", byly detektivky od McBaina, přesto si mě Den, kdy měl zemřít Klaus získal, neboť pracuje s reálnými osobami a mně přišlo zajímavé sledovat osud prezidenta, na kterého je páchán atentát, tentokrát na stránkách knihy
- realistické zpracování útoku na Nuselský most, včetně realistického překazení takového útoku, ne vždy musí končit příběh výbuchem nebo dramatickou honičkou, někdy jsou teroristé zadrženi takovým legračně civilním způsobem jako například obyčejní kapsáři
- "filmová forma" plynutí příběhu, čímž mám na mysli způsob, jakým je kniha psána, který se dá snadno využít jako základ pro filmový scénář, líčení událostí je stručné, ale přesto není odbyté a díky tomu se kniha dobře čte, navíc to odpovídá i tempu příběhu
- krize v táboře plánovačů útoku, kdy je ukázáno, že každý hraje sám za sebe, v rámci toho mě ovšem ale mrzí, že k něčemu podobnému nedošlo i u protiteroristického týmu, aby byl příbě vyvážen, i když tam je situace o něco složitější hlavně v úplném závěru knihy
Celkově hodnotím Den, kdy měl zemřít Klaus velmi kladně, protože způsob, jakým je kniha napsána, si čtenáře podmaní. Je to řemeslně dobře napsané dílo, které pracuje s exotickou látkou žánru akčních thrillerů, na kterou vyšívá vzory blízké českému čtenáři.

27.10.2012 5 z 5