jaroiva jaroiva komentáře u knih

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

Tentokrát mě náhodný styl autora nijak nebavil.

19.05.2023 2 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Moc se mi líbí jazyk knihy (inu, autorku znám od vidění z Brna, takže je mi blízký jazyk i prostředí). Milé překvapení.
Jen těch smrtí je na můj vkus moc. On každý umře, ale nemusím asi úplně u všech postav vědět, kdo na co.
Přesto se mi kniha opravdu líbila a budu se těšit na případnou další od autorky.

16.05.2023 4 z 5

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Rob Wilkins

Nejsem čtenářem fantasy. Až na jednu výjimku... Zeměplochu. I tak jsem si k ní chvíli hledala cestu. Rozhodně se nejednalo o lásku na první pohled. O to víc ji ale miluju.
Bála jsem se, že životopis Terryho bude slabým odvarem, když ho nenapsal sám a ani pan Kantůrek ho už nemohl přeložit.
Moje obavy byly naprosto zbytečné.
Kniha je výborná, velmi oceňuji i skvělý český překlad.
Teď si to půjdu dál odbrečet a nejen fanouškům Zeměplochy vřele doporučuji.
Pro milovníky Pratchettových knih důrazně doporučuji povinně přečíst.

15.05.2023 5 z 5

Symfonie ozvěn Symfonie ozvěn Jodi Taylor

První půlka mě nebavila, druhá už jo. Ovšem autorčinu logiku pro cestování časem nechápu. Co se smí a co se nesmí... Neberu to proto jako seriózní sci-fi, ale jako pohádku. Pak to beru. Ale i tak se mi první díl líbil víc.

14.05.2023 4 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

Nějak mi to nic neříká. Film jsem neviděla, ani mě teď už neláká.
Hlavní linka je málo nosná na to, aby unesla celou nálož počtu stránek.
Jako když stará paní vykládá bez ladu a skladu, co ji zrovna napadne.
Po skončení mě akorát zajímá, jak vlastně chutnají ta smažená zelená rajčata.

13.05.2023 2 z 5

Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Alex Nikolavitch

Za mě lepší než Lovecraftovy texty. Docela bych si přečetla nějaký jeho seriózní životopis.
Podobně jako u Tolkiena, zajímavější mi připadá jeho život než dílo.

12.05.2023 4 z 5

Supermodelka a krabice Brillo Supermodelka a krabice Brillo Don Thompson

Bavilo mě to míň než první kniha, protože je to víc ekonomické než předtím. Ale rozhořčená jsem stejně. Ani po druhé knize stále nechápu, jak může někdo dát 15 milionů dolarů za orgastického manga naháče... Ale já obecně nemám ráda sochy a plastiky. U obrazů jsem shovívavější.
Stejně si ale musím říkat, že kam to ten svět umění spěje... :D
První polovina knihy mi připadala jako rozšíření "žraloka", říkala jsem si, že by stačil jen rozšířený dotisk, obsahující nové události po bankovní krizi. Ale druhá půlka už byla "nová". Tak si nakonec ještě opravdu přečtu toho balonkového pejska.

12.05.2023 4 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

A to je všechno?! Chybí mi tak ještě 100 stránek nějakého dalšího vysvětlení.
Pak by to byl slušný sci-fi thriller.
Takhle nevím úplně, co si mám myslet. Bavilo mě to od začátku, to zas jo, ale k plné spokojenosti mi tu něco chybí.
Nakousnuté příběhy by šly ještě dopsat. Sice si to můžu domyslet po svém, ale ...
I tak doporučuji.

10.05.2023 4 z 5

Warren XIII. a prokleté třináctiny Warren XIII. a prokleté třináctiny Tania del Rio

Tentokrát mě to tolik nebavilo, asi kvůli tomu, že je to ve vodě, ke které nemám vztah, nevím...

08.05.2023 3 z 5

Bubáci pro všední den Bubáci pro všední den Pavel Buksa

nejvíc se mi líbila Mrtvá kočka

07.05.2023 4 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Jedna povídka se mi i líbila...

07.05.2023 2 z 5

Transatlantik Transatlantik Volker Kutscher

Když jsem si kupovala Olympii, věřila jsem, že už to je poslední díl.
Po dočtení Transatlantiku jsem už konečně pochopila, že jde o nekonečnou sérii, i když nechápu, kam až to chce autor vést.
V tomto dílu se událo z mého pohledu jen málo podstatného děje. Zpočátku jsem byla zmatená, protože teprve v půlce knihy se děj dostal na konec předešlého dílu.
Linka s Fritzem mě celou dobu drásá nejvíc. Vlastně se mi série začala nejvíc líbit, když se v ní víc projevil Fritze. Ale nedělá mi to dobře.

Transatlantik mě opět bavil od začátku do konce, přečetla jsem ho za dva dny. A teď se zas budu těšit kdovíjakdlouho na pokračování.

P.S. Nečetla jsem český překlad, ale podle komentářů ostatních dedukuji, že jako v Olympii jsou ponechané anglické texty bez překladu. To je podle mě chyba překladu. Čeština je hodně daleko od angličtiny. Německý čtenář angličtinu v textu pochopí, my těžko. Za to bych i strhla hvězdičku, jako u Olympie, pokud je tomu tak.

07.05.2023 5 z 5

Inspirace Baťa Inspirace Baťa Gabriela Culík Končitíková

Původně jsem myslela, že je to o Baťovi, když je to v žánru Biografie a memoáry. Ale ona je to motivační příručka.
Číst jsem ale začala teprve poté, co jsem viděla několik videí Baťovin od G. Končitíkové, takže jsem už pak věděla, do čeho jdu a tedy jsem nebyla zklamaná.
Po dokončení "studia" této knihy mám dvě stránky zápisků, a něco určitě použiju.

01.05.2023 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Uzavřené série by měly zůstat uzavřenými. Chápu snahu prodloužit komerčně úspěšnou sérii ještě o jeden díl, ale tentokrát se to moc nepovedlo. Asi nejsem tak skalní fanoušek.
Zkrátka a dobře se mi to nelíbilo.

01.05.2023 2 z 5

Potom Potom Morris Gleitzman

Další díl už číst nebudu! Nemám na to.
Jak jsem psala u Kdysi, horor není daný použitým jazykem, ale odehrává se v mysli čtenáře. A na takovéto horory jsem příliš měkká.

EDIT (po pár hodinách)
Ano, přečetla jsem ještě třetí díl - Now, který není přeložený do češtiny.
Felixovi je tam 80 let, takže je to vlastně časově poslední díl. A tím považuju pro sebe sérii za uzavřenou.
Felixova partyzánská léta už nebudu číst.

29.04.2023 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Atmosféra steampunku říznutého trochou gothic stylu, zasazená do Vídně přelomu 19. a 20. století a pěkně přetavená do kriminálního románu.
Sympatický vyšetřovatel, k tomu hrobník a jeho almanach o mrtvolách.
Detektivka mi trochu připomíná případy detektiva Murdocha, když si odmyslíte Anglii. Hlavně kvůli té steampunkové atmosféře.
Než vyjde další díl, pustím se asi do Katovy dcery. Doufám, že je stejně povedená.

28.04.2023 5 z 5

Poslední ovečka: Trochu jiný vánoční příběh Poslední ovečka: Trochu jiný vánoční příběh Ulrich Hub

:D pobavilo
Trochu jako prequel k dospěláčtější knize Glennkill - Ovce vyšetřují od Leonie Swann.

27.04.2023 5 z 5

Umění vytvářet vzpomínky - Jak si užít a zapamatovat šťastné okamžiky Umění vytvářet vzpomínky - Jak si užít a zapamatovat šťastné okamžiky Meik Wiking

Příjemné čtení, pěkné rady. Jen mi připadá, že je tam trochu moc těch vzpomínek autora nebo prostě příkladů ze života jiných lidí. Když k tomu nemám osobní vztah, je jich moc.
Ale jinak je to kniha, která nabízí metody, jak si zapamatovat pěkné vzpomínky, což odpovídá názvu. A tedy autor splnil beze zbytku to, co inzeruje.

EDIT 12.5.2023: musím přidat ještě jednu hvězdu za poučku, která pro mě teď hodně znamenala. V rozhodovací paralýze mi pomohlo: "Co si spíš budeš pamatovat za deset let?"

24.04.2023 4 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Horor, který je psaný veskrze pozitivním jazykem je asi horší než horor, psaný lekavě a strašidelně.
Teprve takto "vesele" psaný příběh vyvolá to pravé pozdvižení v hlavě čtenáře. Brr, dejte sem rychle nějakou pohádku!

24.04.2023 5 z 5

Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů Don Thompson

Smutný "konec" umění. Prachy určují, co je tím pravým uměleckým dílem.
Umění není uměním proto, že je například obraz hezký na pohled, výjimečně dobře vymyšlený / zpracovaný... Ne, jde o reklamu, marketing, boj pracháčů mezi sebou, adrenalin na prestižních aukcích. O dílo samotné tu vlastně nejde. Nemusí ho dokonce stvořit ani ten "umělec", který je pod ním podepsán. Moderní umění se nám jaksi vzdálilo od toho, že by se snad mělo dílo líbit tomu, kdo si ho kupuje. Nevadí, že je hnusné, hlavně, že má "rodokmen".
Chce se mi blejt, velebnosti.
Knížka je to výborná. Popisuje poslední fázi životního cyklu uměleckého díla - jeho koupi, prodej, koupi, prodej... Ani po přečtení se mi ale nedaří chápat astronomické ceny některých (podle mého) nesmyslů.
Jsem ráda, že už mám načteno i něco o těch předešlých fázích a tak ve mně nezůstane po přečtení tohoto jen trvalé znechucení z umění.
Poslední část knihy mi přece jen blikla trochou světélka na konci tunelu. S tím, že jako investice se umění ještě až tak nevyplatí. Tak aspoň, že většina těch šílenců, kteří toto financují, na tom nevydělá, jinak by se to točilo ještě do větších otáček a absurdna.

24.04.2023 5 z 5