jaroiva jaroiva komentáře u knih

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Zatím se mi ze série opravdu líbily 2 díly, Vzkaz v lahvi a Složka 64. Zbytek mě baví jen kvůli Asadovi, to je i případ tohoto dílu.

22.04.2023 3 z 5

Geniální potraviny Geniální potraviny Max Lugavere

Jediné, co bych vytkla knize, je ten typicky americký sugestivní styl. USA střed světa. Určitě ale kniha obsahuje hodně zajímavé poznatky, nad kterými stojí za to se zamyslet.
Zcela jistě mírnou úpravou jídelníčku směrem podle navrhovaných rad uděláte správný krok a cvičení 3x týdně jistě také nebude na škodu. Nejde o žádné epochální objevy, ale o moc pěkné shrnutí informací, které se vyskytují rozdrobeně v různých knihách. Nové pro mě bylo hlavně propojení informací o střevním mikrobiomu, k tomu jsem se zatím nikde jinde nedostala.
Pokud jste například průměrný Američan, nemůžete udělat pro své zdraví nic lepšího, než začít se těmito radami řídit. Pokud jste průměrný Čech, tak to asi spíš není takový problém, ale je třeba na to kouknout kriticky.

22.04.2023 5 z 5

Labyrint duchů Labyrint duchů Carlos Ruiz Zafón

Tam, kde mi předešlé díly připadaly příjemně košaté, mi tato kniha připadá nepříjemně roztříštěná.
Jednotlivé její části mě samostatně baví, vždycky když se ale ponoříme do jednoho příběhu, nastane nějaký "střih" a jsme jinde a jindy...
Tentokrát jsem se už nějak špatně orientovala.
V detailním pohledu je kniha opět výborná, z nadhledu na celou (hodně dlouhou) knihu je to pro mě spíš chaotická změť osudů.
Čekala jsem vždycky hlavně na kousky s Ferminem. A v tomto ohledu jsem i u tohohle dílu spokojená.

21.04.2023 3 z 5

Studna osamění Studna osamění Radclyffe Hall (p)

Na svou dobu byla kniha asi pokroková, dneska mě ale moc nebavila. Spíš depresivní téma. Kousky homofobie to z koutů mé povahy nevyhnalo.

Jak Island změnil svět Jak Island změnil svět Egill Bjarnason

Island se mi moc líbil, tahle kniha bohužel méně.
Je psaná poměrně nezáživně, i když občas je vidět pokus o vtip. Většinou neúspěšný pokus.
Pro mě tedy není splněno to "čtivou formou", jak se píše v anotaci.
Některé informace jsou zajímavé, i tak je tam na můj vkus dost politiky, ale ono to asi nejde vypustit. Tak za mě +- průměr, no.

Bůh je z Brna Bůh je z Brna Jiří Kamen

Su rozené Brňák, ale při čtení o brněnské Bohémě mám stejně pocit, že to je málo - jen od narození. Když rodiče jsou přistěhovalci z venkova.
Co nadělám. Ale Brno je prostě boží a tato kniha to jen dokazuje.

18.04.2023 4 z 5

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

K autorkám, zejména českým, a hlavně o notný kus mladším než já, chovám ostražitou nedůvěru.
U Kateřiny Pantovič jsem měla ale spíš už vyšší očekávání, protože kniha "Kdo se postará o Annu" se mi moc líbila. Ale mohla to být náhoda, zrovna se jí povedla, mně sedla do nálady... Tak jsem byla zvědavá na tuto druhou dospěláckou.
A zjistila jsem, že náhoda to předtím nebyla. Autorčin styl mi výborně sedne. Je tam namíchané trochu vtipu, trochu materiálu k zamyšlení a celé to má nějaký rámec a hlavu a patu.
Autorku si už ukládám do oblíbených a budu se těšit na další její knihy.

16.04.2023 5 z 5

Léto vlků Léto vlků Hans Rosenfeldt (p)

Začátek mě zaujal - způsob nalezení mrtvoly v souvislosti s vlky. A tím moje zaujetí skončilo. Ztrácela jsem pozornost a vytrhl mě občas jen product placement IKEA. Toho tam bylo opravdu dost.
Takže super. Můžu celou sérii nadále ignorovat.
Zkusím ještě sérii Sebastiana Bergmana a uvidíme.

16.04.2023 3 z 5

Jirka a Vánoce Jirka a Vánoce Richmal Crompton

Asi nejslabší výběr z Jirkových piškuntálií. Tento si určitě podruhé už nepřečtu.

15.04.2023 3 z 5

Nebeský vězeň Nebeský vězeň Carlos Ruiz Zafón

Tento díl se mi líbil víc než předešlý. Míň tajemný.
Ale zatím nejlepší se mi zdá první - Stín větru. Čtu popořadě, takže jdu brzy na další, čtvrtý.

12.04.2023 5 z 5

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Na můj vkus je tento díl až moc mystický. Pořád se to dobře četlo, ale první díl se mi líbil víc.
Budu se těšit na další díl, snad mi to docvakne po přečtení celé série.

11.04.2023 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Trochu mi to připomnělo Ajvazovy Prázdné ulice. Ale to, co mi chybělo u Ajvaze, tu bylo. Více příběhu.
Spíš než thriller mi to připadá trochu detektivka. Hledání odpovědí, pátrání v minulosti.
Atmosféra se mi moc líbila. Mám ráda knihy, které si dokážou najít cestu do nitra čtenáře. A to se v tomto případě povedlo.

09.04.2023 5 z 5

Hygge domov Hygge domov Meik Wiking

Pohoda a minimalismus.

08.04.2023 4 z 5

Nebát se a mluvit - Jak vystupovat před lidmi bez trémy a obav Nebát se a mluvit - Jak vystupovat před lidmi bez trémy a obav Jan Přeučil

Trochu něco jiného, než jsem čekala, nebo v co jsem doufala, ale určitě zajímavé. Tohle by byl ale ideální adept na audioknihu, nejlépe čtenou přímo oběma autory.

08.04.2023 4 z 5

Přes Zábradlí k Cimrmanům Přes Zábradlí k Cimrmanům Jan Hraběta

Třetí člen ansámblu DJC, o kterém jsem si přečetla, a ani tentokrát nejsem zklamaná. Ani se nechce věřit, kolik je divadlu a jeho hercům let.
Moc příjemné počtení, i pár zajímavých obrázků by se v knize našlo.
Milovníkům Divadla Járy Cimrmana mohu jen doporučit.

08.04.2023 5 z 5

Slimáci Slimáci Shaun Hutson

Dost slizké. Což samozřejmě není překvapivé :D. Inu klasický béčkový horor.

08.04.2023 3 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Dlouho jsem si chtěla přečíst tento životopis své oblíbené spisovatelky. Už jsem ho měla loni na řadě, ale když jsem zjistila, že vyjde v audio podobě, počkala jsem si. A určitě nelituju. Audiokniha je výborná.
Ono nejde tak úplně o životopis, spíš o takový soubor vzpomínek, tak nějak chronologicky seřazených.

Agathu Christie obdivuji nejen jako spisovatelku, ale i jako pokrokovou osobnost. Po poslechu životopisu ji mám ráda ještě víc. S jemným humorem psané "paměti" jsou moc příjemným návratem do dob, kdy Agatha žila, a popisují nejen život samotné autorky, ale i poměry a zvyky její doby.
Protože A. Ch. zde zmiňuje i některé zásadní okamžiky některých svých knih, nedoporučuji číst tento životopis dřív, než přečtete Vraždu Rogera Ackroyda, protože je tam dost zásadní spoiler. Jestli chcete Rogera Ackroyda číst, měli byste úplně zkažený zážitek z (aspoň pro mě) nejlepšího Agathina detektivního románu. Naštěstí mám její knihy přečtené skoro všechny, takže mě se spoiler netýkal.

Moc jsem si to celé užila, takže nemůžu hodnotit jinak než plným počtem a vřele doporučuji nejen fanouškům detektivek A. Christie (s výjimkou těch, co ještě nečetli toho Rogera Ackroyda, vážně, radím vám dobře :) ).

07.04.2023 5 z 5

Tutanchamon: Století záhad a objevů Tutanchamon: Století záhad a objevů Miroslav Bárta

Sice zajímavé informace, ale strašně suše podané, takže se mi to spíš nelíbilo než líbilo. Od autora se mi víc líbily Kolapsy, to mě bavilo.
(tím, že jsem zvolila audio, jsem byla ochuzena o obrázky, které by to asi značně vylepšily)

05.04.2023 3 z 5

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

Trochu i romantika, ale když jde o cestování časem, má kniha u mě už předem jisté tak 3 hvězdičky. A tohle se mi líbilo, bavilo mě to. Ke konci trochu ztrácí dech, ale kniha stačila skončit dřív, než dech došel :). Takže 4,5*
Budu muset pokračovat druhým dílem.

02.04.2023 5 z 5

Dáma, která měla ráda čisté záchodky Dáma, která měla ráda čisté záchodky James Patrick Donleavy

Ta ženská byla nesnesitelná! :D
Ale to bylo výchovou a prostředím asi. Pak, když se dostane do jiných poměrů, je úplně mimo.
Zajímavá sonda do duše zhrzené snobky. Poslechla jsem audio, takže jsem se vyhla případným překlepům v knize. A jako audio se to i dalo. Ona i kniha je to krátká, takže neurazí sáhodlouhým vyprávěním.

02.04.2023 3 z 5