jaroiva jaroiva komentáře u knih

Politiku nemám ráda, zeměpis neovládám... A možná právě proto byla tato kniha pro mě plná překvapivých poznatků.
Dost komplexní dílo, kterému se podařilo udržet mou pozornost a soustředění na dvě neoblíbené disciplíny. To si zaslouží rozhodně 5*. Doporučuji.

05.03.2023 5 z 5

Rodný dům Rodný dům Viktor Fischl

Velmi lidské vyprávění. Melancholické, ale přesto milé.

04.03.2023 5 z 5

Kdo zabil malého prince? Kdo zabil malého prince? Michel Bussi

Moc pěkná pocta Exupérymu.

03.03.2023 4 z 5

Cirkadiánní kód proti cukrovce Cirkadiánní kód proti cukrovce Satchin Panda

Tohle samozřejmě není kniha k jednomu přečtení, hotovo, jdu číst další...
Pro pořádné využití poznatků je potřeba si to vyzkoušet aspoň těch 12 týdnů.
Takže za sebe můžu říct jen "Směle do toho" a dala bych vědět za +- 12 týdnů, jak to dopadlo.

03.03.2023 5 z 5

Nečistá hra Nečistá hra Victor Methos

Nečtu ráda ty antirasistické knihy. Ale tohle bylo něco úplně jiného. Od začátku jízda. Nevhodné pro měkkosrdcaté povahy. Nedalo se to vypnout (audio).
Už knihou Obhájce mě autor zaujal, Vrahova žena mi připadala trošku horší, ale tímto kouskem se mi Victor Methos dostává do škatulky oblíbených spisovatelů.
Thriller, kde není potřeba vražd ani fyzického násilí, ale přesto jsem zažívala skoro infarktové stavy. A to jsme v podstatě "jen" v soudní síni.
Doporučuji, vřele doporučuji!

02.03.2023 5 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Hmm, nejslabší z dílů této série. Nějak mě to nebavilo. Začalo to slibně a pak už jen klesalo a klesalo.

01.03.2023 3 z 5

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Už jsem si zvykla na antirasistické řečičky u amerických spisovatelů. Chápu to tak, že to mají povinné při vydávání nové knihy.
Tak se zdá, že už to proniklo i do Německa.
Takže otrávil mě konec, jinak to bylo ale hodně zajímavé.

28.02.2023 4 z 5

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

To, že je to tak krátké, knize tentokrát moc nesvědčí. Snesla bych podrobnější vysvětlení.
Ale budiž. Standardně čtivé (resp. dobře poslouchatelné).

28.02.2023 4 z 5

Jak nás mozek klame Jak nás mozek klame Albert Moukheiber

Pro mě je pochopitelnější Kahneman, ale tohle je taky pěkný přehled.
Kahneman mi připadá, že dává lepší návod, jak se klamu vyvarovat. Tahle knížka mi připadá, že spíš jen varuje, abychom si na klam dali pozor. Ale až tak moc nenabízí možnosti, jak svoje klapky z očí sundat.

26.02.2023 4 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Hmm. Slušný průměr, ale Kořeny mi nastavily laťku u autora výš, takže za mě zklamání z průměrnosti.

26.02.2023 3 z 5

Od nuly k jedničce Od nuly k jedničce Peter Thiel

Hodně zajímavý pohled na "monopol" vs. "konkurenční firmy". Nad tím bylo opravdu dobré se zamyslet. Zbytek knihy pro mě už nebyl až tak objevný, ale je to asi tím, že jsem už četla víc podobných knížek. Určitě ale stála knížka za přečtení.

25.02.2023 3 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Nevím, co ve štítkách dělá to "válečné sci-fi".
Ale kvůli tomu "sci-fi" jsem si vybrala právě tuto knihu.
A i když mě konec trochu zklamal, musím uznat, že to má logiku a je to dobře uzavřeno.
Takže musím hodnotit velmi kladně. Zhltnuto na jeden zátah.

24.02.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Mohla jsem si možná počkat na český překlad, ale nepočkala, byla jsem opravdu zvědavá na další knihu mého oblíbeného spisovatele. (Takže jsem to četla v září 2022.)
Bohužel, asi už stačilo. Na další knihu se už těšit nebudu a počkám si případně teprve na reakce ostatních čtenářů.
Už zezačátku mě docela otrávila agitka kolem BLM. Export amerických rasových problémů do Evropy mě štve už sám o sobě, nepotřebuju si to ještě připomínat v knížkách, které čtu pro zábavu.
No, zábavu... Tentokrát bylo v knize nějak víc brutálních popisů jednotlivých vražd, než vyšetřování.
Zajímavé to pro mě začalo být až ke konci, když vyšel najevo motiv. Takže - motiv se mi líbil, ostatní záležitosti už tak ne.
Za mě nejhorší, co zatím autor napsal. Možná už mě jen přestal bavit a je čas přejít na jiného autora.

24.02.2023 2 z 5

Drazí zesnulí Drazí zesnulí Evelyn Waugh

Nic extra, ale ani ne vyloženě propadák. Ale ničím mě to neobohatilo.

22.02.2023 3 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

No, to byl omyl. Jsem si zas nepřečetla, že jde o fantasy. Takový slovanský Zaklínač, ale nebavilo mě to. Byla jsem naladěná na Barbariče. Tahle série není pro mě, takže nehodnotím hvězdičkama.

22.02.2023

Profesorova rovnica Profesorova rovnica Jóko Ogawa

(SPOILER) Taková krátká jednohubka, místy docela dojemná.
Profesor - matematik - mi trochu svou láskou k teorii čísel připomínal maďarského matematika Pála Erdőse, alespoň podle toho, jak ho popsala kniha The Man Who Loved Only Numbers.

21.02.2023 5 z 5

Jirkův perný den Jirkův perný den Richmal Crompton

Tento výběr mě bavil trochu míň než Jirka postrach rodiny nebo Jirka v ráži, ale pořád vtipné.

21.02.2023 4 z 5

Zrádná čísla - a jak jim stále znovu podléháme Zrádná čísla - a jak jim stále znovu podléháme Sanne Blauw

Zajímavá knížka, ale na podobné téma jsem četla i jiné zajímavé, takže pro mě už to není až tak nic nového.
Jestli jste ni takového zatím nečetli, asi vás to bude bavit víc než mě.

18.02.2023 3 z 5

Zápisky malého tyranosaura: dalších 77 fejetonů z týdeníku Sedmička Zápisky malého tyranosaura: dalších 77 fejetonů z týdeníku Sedmička Pavel Tomeš

Jo, opět jsem se bavila. Jen bych raději nějakou zas další delší knihu, jako bylo Až na ten konec dobrý. Prosím, prosím...
Jinak musím souhlasit s kap66, igelitka na igelitky je nezapomenutelná. A to normálně stand-up comedy nesleduju. Pavel Tomeš je snad jediný, kterého jo.
Z této knížky mě hodně pobavil např. Babica a Pohlreich jako stavebníci, Recept na stará kolena... ale ono by se toho našlo víc.

18.02.2023 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Tentokrát mi Fulvio připomínal spíš Folleta než Archera jako minule. Možná je to tím obdobím. Dobře první půlka mě moc nebavila, říkala jsem si, jestli to neodložím. Pak tam začala pronikat nějaká ta inkvizice, což mi nedělá dobře. Ale protože moji oblíbení to hodnotili všichni dobře, rozhodla jsem se, že vydržím.
A pak se to překlopilo a nedokázala jsem to už vypnout (poslouchala jsem audio). A až do konce jsem byla připoutaná k příběhu.
Takže jednou jsem zas ráda, že mě ta komerční zlatá nálepka neodradila.

18.02.2023 4 z 5