kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Muž v červeném kabátě Muž v červeném kabátě Julian Barnes

Julian Barnes si mě získal svým překrásným románem Jediný příběh.
Jeho novinka Muž v červeném kabátě je ale výrazně jiná - odehrává se v 19. století v Londýně a sledujeme 3 hlavní hrdiny a spoustu známých umělců a osobností té doby.
Knihu jsem si dávkovala a byla opravdu nesmírně zajímavá, rozhodně mě potěšily ilustrace.
Pokud si chcete od autora přečíst něco jiného, než běžně píše, tak směle do toho.

26.12.2022 3 z 5

Poslední, kdo zůstal Poslední, kdo zůstal Riley Sager (p)

Thriller roku!
Opravdu! Riley Sager mi znovu dokázal, že patří mezi špičku ve svém žánru. Poslední, kdo zůstal je jeho horká novinka, o které se drtivá většina zahraničních čtenářů shodla, že se jedná o jeho nejlepší knihu - a já musím souhlasit.
Temný, čtivý, promyšlený a neskutečně napínavý thriller, který měl místy až hororový nádech. Autor příběh luxusně vystavil v podobě dvou dějových linek, přičemž jedna se odehrává jako příběh v knize!

Spasitel Spasitel Andy Weir

Andy Weir je zpět!
Troufám si říct, že jsem nebyla sama, kdo se Spasitele po Artemis bál… Přeci jen Marťan je jen jeden a vyrovnat se mu není lehké. Spasitel tomu ale je sakra blízko!
Opět tu máme parádního a vtipného hlavního hrdinu, bomba námět a super zápletky.
Celkově mě tahle novinka i přes svou délku opravdu bavila a čtení jsem si užila.
Marťan u mě stále vede, ale Spasitel je těsně za ním!

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Arthura jsem si zamilovala!
Jedná se o dojemný příběh o životě, přátelství, ztrátě i naději… Přátelství hlavních hrdinů mě dojímalo a celkově jsem si užila každou stranu.
Kniha je skvěle napsaná a věnuje se důležitým a reálným problémům… Za mě veliké doporučeni a právem je kniha přirovnávána k Muži jménem Ove (Ove je sice jen jeden, ale Arthur je takový jeho nevlastní brácha).

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Jakou jinou audioknihu poslouchat před Vánoci než novinku z edice Česká povídka s názvem Tenkrát o Vánocích.
Já tyhle povídkové sbírky, jak moc dobře víte, mám moc ráda a vždy si u nich odpočinu a vypnu. Každá povídka kouká na Vánoce jinak - u jedné jste dojatí, u druhé se bavíte…
Jasně, nějaké povídky se mi líbily více, jiné méně, ale tak to prostě je.

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Fredrik Backman je Pan autor! Přesvědčuje mě o tom i ve svých krátkých novelách, které mají neuvěřitelně silný námět a skvělý příběh.
Životní terno je dojemný a místy až depresivní text, který má ale na konci opravdu překrásnou myšlenku.
Kéž by to bylo delší…
Tak či tak - obrovské doporučení!

26.12.2022 5 z 5

Konečně jsem se dostala k dalšímu dílu této skvělé série! Anna Boleynová byla stejně boží jako Kateřina Aragonská. Bavila mě od první do poslední strany, na konci mi bylo úzko a prostě wow... To, jak autorka dokáže životopis překlenout do románu, který je čtivý a předá tolik informací. Musím se co nejdříve pustit do 3. dílu, není na co čekat!

26.12.2022 5 z 5

Můj velký objev roku - Alison Weirová a její série Šest tudorovských královen.
Kateřina Aragonská je má oblíbená královna a její příběh bych mohla číst pořád dokola. Autorka její život popsala čtivě, zajímavě a dle skutečnosti.
Pokud jste fanoušky britské historie a Tudorovců, tak vřele knihu doporučuji.
Vůbec se nedivím, že je kniha a tvorba autorky tak vychvalovaná.

Upálené Upálené C. J. Tudor

Upálené jsou už čtvrtou knihou z pera C. J. Tudor. Četla jsem od ní všechny a Upálené patří rozhodně mezi ty lepší.
Tato novinka je sice delší, ale proletíte ji, ani nebudete vědět jak, je totiž extrémně čtivá. Navíc je příběh nejen skvělým thrillerem, ale místy funguje velmi dobře i jako horor.
Za mě tedy rozhodně ano a pokud jste byli stejně jako já zklamaní z Ti druzí, tak Upáleným dejte šanci.

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Taylor Jenkins Reid je moje velká oblíbenkyně. Miluju od ní všechny knihy, ale popravdě jen The Seven Husbands of Evelyn Hugo jsou mou osudovou knihou.
Její loňská novinka Malibu Rising je ale taky vynikající! Příběh sourozenců, u kterých budete mít pocit, že je moc dobře znáte - autorce tyhle historické fikce, ve kterých jsou v hlavních rolích celebrity, prostě jdou, vis Daisy Jones a Evelyn Hugo.

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Myší díra byla milým překvapením.
Příběh několika odlišných lidí, kteří bydlí ve stejném domě a každý z nich se aktuálně s něčím v životě vyrovnává… Pak ale přijde něco, díky čemu se jejich osudy protnou…
Kniha se skvěle četla a moc mě bavily postavy, které byly skvěle popsány a působily neuvěřitelně reálně. Autorka se nebála ani těžších témat, které zvládla na jedničku a příběh se mě dotknul.
Jediná výtka - mohlo to být delší.

Takový prima věk Takový prima věk Kiley Reid

Na Takový prima věk jsem se těšila od doby, co kniha vyšla v zahraničí.
Upřímně jsem si čtení užila, líbilo se mi téma a opravdu strašně moc mi sedla hlavní hrdinka.
Možná jsem po zahraničním ohlasu čekala ještě větší pecku, ale zklamaná rozhodně nejsem!
Prostě vážně super čtení.

Kluci ze hřbitova Kluci ze hřbitova Aiden Thomas

Standalone LGBTQ+ fantasy, která má úžasnou atmosféru připomínající film Coco. Zamilovala jsem si i postavy a celkově za mě prostě super čtení.
Kluci ze hřbitova jsou po dlouhé době něčím novým v žánru young adult fantasy. Nedivím se zahraničnímu hypu okolo této knihy, zaslouží si ho!

26.12.2022 4 z 5

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Autobiografické knihy Édouarda Louise mě vždy dostanou...
Autor píše skvostně a jeho život, myšlenky, zážitky mě donutí k zamyšlení. Tato jeho třetí kniha je sice kratší, ale pořád stejně silná a já vám ji jednoduše musím doporučit! Stojí za pozornost a já se těším na jeho další tvorbu.

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Dámský gambit byl boží! Opravdu!
První jsem tedy zkoukla stejnojmenný seriál, zamilovala se a pustila se do knihy a ta byla snad ještě lepší.
Šachy, závislost, dětský domov, vztahy… To vše v příběhu najdete a mnohem více.
Hlavní hrdinka je svá a jedinečná! Nikdy na ni nezapomenu.
Ať už zvolíte knihu, seriál nebo obojí - neuděláte chybu.

26.12.2022

Život v KLDR je prostě šílený a strašidelný a nikdo z nás si jej nedovede představit…
Nina Špitálníková mi však ve své knize Mezi dvěma Kimy díky jejím studijním zážitkům ukázala, že je život v KLDR ještě šílenější než jsem si myslela a to už jsem x knih s touto tematikou četla.
Nebylo to lehké čtení, ale knihu doporučuju opravdu všem - bez výjimky! Velmi brzy se pustím do další autorčiny knihy.

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Proč jsem si Kim Čijong (ročník 82) nepřečetla dřív?
Vynikající, čtivý příběh o obyčejném životě korejské ženy, který sledujete od jejího narození až do cca 30 let.
Nemám co vytknout a vřele, vřele doporučuji. Aktuální, reálné a úderné čtení. Navíc je kniha kratšího rozsahu, díky tomu ji zvládne opravdu každý.

Čas žen Čas žen Jelena Čižova

Na Čas žen jsem se těšila od té doby, co vyšel - anotace totiž zněla skvěle a spousta mých přátel mi knihu doporučovala.
Bohužel mi ale na maximum nesedl styl psaní. Ale opravdu vůbec! Kdyby kniha neměla jen nějakých 240 stran, tak bych ji snad i odložila… Přitom příběh byl silný a dojemný… Mně to ale nesedlo, je to ale velmi subjektivní a vám kniha sednout rozhodně může!
Za mě ale zklamání.

26.12.2022 2 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Další Backman, který stál za to! Já si prostě myslím, že tenhle autor neumí napsat špatnou knihu. Cokoli jsem četla, tak jsem byla spokojená.
Babička pozdravuje a omlouvá se je příběh, který mě bavil jak stylem psaní, tak vztahem hlavní hrdinky s její babičkou.
Mé nejoblíbenější Úzkosti a jejich lidé asi už nic nepřekoná, ale autor se suverénně řadí mezí mé oblibence.

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Hodná sestra byla pro mě bohužel velkým zklamáním.
Po skvělé loňské Tchyni jsem čekala, že Hodná sestra bude stejně boží. Že v ní najdu čtivost, zvraty a stoupající napětí díky otevřeným koncům kapitol… Dostala jsem ale jen tu čtivost. V příběhu mi kompletně chybělo napětí, děj plynul pořád ve stejné rovině a navíc mi už na straně 30 bylo jasné, jak vše končí a měla jsem pravdu… Takže za mě nic moc.

26.12.2022 2 z 5