kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Čarodějnice Čarodějnice Finbar Hawkins

Čarodějnice po svém vydání nesbírala úplně nadšené recenze… Díky krásné obálce, zajímavé anotaci a ilustracím jsem si řekla, že ji ale stejně musím zkusit.
No recenze měly bohužel pravdu…
Kniha se mi nečetla vůbec dobře a měla jsem problém se začíst. Žádná z postav si mě nezískala a myslím si, že příběh mohl mít větší spád..
Já jsem tedy zklamaná.

Počítám s tebou Počítám s tebou Michaela Červenková

Počítám s tebou je velmi povedeným young adult heavy contemporary románem.
Příběh má spád, na postavách mi záleželo a autorka dle mého názoru velmi zdařile čtenáře seznámila s problematikou úzkostných poruch…
Jediné co bych knize vytkla je její krátký rozsah. Myslím si, že příběh mohl být delší, námět to rozhodně dovoloval. I přesto ale kniha rozhodně za pozornost stojí!

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Smrt přichází na prohlídku bylo velké vykročení z mé komfortní čtenářské zóny.
Detektivky nejsou úplně můj šálek kávy, ale kdo by odolal této jarní obálce.
Po přečtení musím konstatovat, že čtenář detektivek ze mě asi nebude, ale bavilo mě prostředí, postavy i humorné scény.
Takže za mě moc fajn!

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Než vystydne káva je první díl série o kouzelné kavárně, která umožňuje cestovat v čase. Má to svá přísná pravidla a v knize sledujete první 4 příběhy lidí, kteří se rozhodnou z různých důvodů cestovat v čase…
Já si tuhle sérii zamilovala. Je skvěle napsaná, příběhy jsou silné a dojemné.
V dalších knihách série se nachází pak další příběhy…
No prostě boží!

Tohle bylo skvělé!
Naprosto nádherný příběh s úžasnými myšlenkami i jazykem.Lepíkovala jsem od první kapitoly a to dělám málokdy…
Naprosto chápu hype okolo této knihy a už se těším, až se pustím do pokračování.

Pokřivená zrcadla Pokřivená zrcadla Diana Urban

Pokřivená zrcadla mohla být luxusní, námět totiž nabízel opravdu jedinečnou zápletku, která mohla vyústit v naprosto fantastický young adult thriller. To se ale nestalo…
V příběhu se nám střídají dvě linky - jedna z minulosti, ve které poznáváte postavy a vztahy mezi nimi a druhá ze současnosti, která je od začátku značně napínavější️
Linka z minulosti byla plná klišé postav a linka ze současnosti se brzy začala točit v kruhu… Největším zklamáním však byl konec, který skončil podle mě nejjednodušší možnou cestou a vůbec nevyužil potenciál knihy.
Čtivost ale příběhu upřít nemohu, nechtěla jsem přestat číst (možná i proto, že jsem stále věřila v šokující konec).

26.12.2022 3 z 5

Josephine Bakerová: Tanec jejího života Josephine Bakerová: Tanec jejího života Juliana Weinberg

Josephine Bakerová: Tanec jejího života je jeden z posledních přírůstků edice Beletrizované životopisy nakladatelství Metafora. A řeknu vám, tohle bylo boží!
O Josephine Bakerové jsem ledasco slyšela, ale nyní jsem se dozvěděla čtivou formou spoustu nového a spoustu věcí jsem si i dohledala, to je důkaz, jak moc mě kniha bavila.
Vřele vám tuto novinku doporučuju, je opravdu výborná.

Poslední stanice Poslední stanice Casey McQuiston

Po mé milované Červené, bílé a královsky modré jsem se nemohla Poslední stanice dočkat.
Máme tu vztah dvou dívek z metra, přičemž jedna z nich v něm doslova uvízla v čase.
Vztah i postavy super (hlavně spolubydlící hlavní hrdinky), čtivost tu také byla, ale bohužel mi přišlo, že na konci nebylo vše tak vysvětleno, jak jsem očekávala…
Takže bylo to fajn, ale na Červenou, bílou a královsky modrou to nemělo.

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Lidmila Kábrtová patří mezi mé objevy letošního roku, píše čtivě neskutečně originální knihy, se kterými jsem se doposud ještě nesetkala.
Koho vypijou lišky jsou román, ve kterém má každá kapitola pouze 50 slov.
Jeden by řekl, že to nemůže stačit, ale text předal vše, co měl a dostal mě.
Vynikající čtení, které na plné čáře doporučuji.

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Hospodyně se jevila jako super thriller - zajímavá anotace, krátký rozsah a kopec doporučení z řad čtenářů.
Celkově se kniha četla dobře, plynula rychle, neměla hluchá místa, jenže ty zápletky… Ty zápletky… Nepřišly mi bohužel tolik originální a od konce jsem čekala víc, prostě klasicky vybočuju z řady.
Takže pro mě průměrný thriller.

Alex, léto a já Alex, léto a já Emily Henry

Alex, léto a já od Emily Henry bylo boží!
Upřímně jsem ani nic jiného po Letní sázce od stejné autorky, nečekala.
Tohle je prostě romantika letošního léta, kterou byste si určitě měli sbalit na dovolenou.
Je to svižné, čtivé, vtipné. Dlouho jsem nečetla takhle dobrou romantiku!

Snad jednou Snad jednou Amélie Salingerová

Snad jednou je bonusový příběh ke knize Alespoň prozatím od Amélie Salingerové.
Alespoň prozatím mě bavilo moc a Snad jednou ukazuje všechny události z pohledu Jakuba.
Kniha byla fajn jednohubka, místy hodně rychlá a zkrácená, ale pokud se vám líbilo Alespoň prozatím, tak si ji stejně přečtete.

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Letos jsem dohnala svůj obrovský rest - přečetla jsem Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové.
Bylo to opět silné a emotivní čtení… Postavy mi přirostly k srdci a přála jsem jim alespoň kapku štěstí v té hrůze, kterou zažívaly.
Autorka píše skvěle! Pořád u mě vedou sice Žitkovské bohyně, ale její tvorbu má prostě smysl sledovat a číst.

Matky Matky Brit Bennett

Brit Bennett u nás loni vyšla výborná kniha Polovina tebe, která řešila vztahy v rodině, postavení ve společnosti, sourozenecké vazby i rasismus.
Autorčina novinka Matky byla ale taky skvělá! Máme v ní 3 hlavní hrdiny, jedno neplánované těhotenství a rozhodnutí, které všechny poznamená na mnoho dalších let…
Brit Bennett píše neskutečně čtivě příběhy s těžšími tématy, které podá tak, že si je užije jakýkoli čtenář.
Matky doporučuju určitě čtenářům Jodi Picoult nebo Celeste Ng.

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Panda a dráček je tak nádherná a laskavá kniha. Je plná překrásných ilustrací a životních myšlenek. Čtení je to sice rychlé, ale budete se ke knize mnohokrát vracet, ať ji totiž otevřete na jakékoli straně, tak vás potěší…
Pokud jste si zamilovali loňskou novinku Chlapec, krtek, liška a kůň, tak by vám ve sbírce neměla chybět ani tato kráska.

26.12.2022 5 z 5

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Susanna Leonard

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít je jedna z letošních novinek edice Významné ženy. Z této edice beletrizovaných životopisů jsem už četla Madame Piaf a píseň lásky a ta byla parádní!
V případě této knihy jsem ale lehce zklamaná. Nesedl mi moc styl psaní ani tempo a příběhu by podle mě prospělo více dialogů…
Takže nebylo to špatné, ale čekala jsem více.

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Když jsem loni díky vynikající Sběratelce sirotků objevila Ellen Marie Wisemanovou, tak jsem chtěla honem sehnat všechny její předchozí knihy, Willard se však sehnat nedal. O to větší mám radost, že si jej nyní mohou v knihkupectví pořídit všichni, kdo ho jako já marně sháněli.
Tmavé stěny Willardu jsou fantastický historický román, ve kterém se prostnou dvě časové linky, zamilujete si postavy a budete dojatí… Kniha je napsaná skvěle a věřím, že vás dostane stejně jako mě, byť uroníte i nějakou tu slzu… Prostě wow!

Felix až navěky Felix až navěky Kacen Callender

Felixe až navěky jsem v četla v originále a zamilovala si ho, jako všichni ostatní v zahraničí.
Pokud milujete knihu Já, Simon/Probuzení Simona Spiera, tak si stejně oblíbíte i Felixe - je milý, přátelský, touží se zamilovat a zjistit, co chce se svým životem dělat.
Prostě tuhle duhovou contemporary maximálně doporučuju!

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Po naprosto vynikající knize Mezi dvěma Kimy jsem musela sáhnout i po Svědectví o životě v KLDR!
Jedná se o soubor rozhovorů Niny Špitálnikové s lidmi různého věku i povolání, kteří utekli ze Severní Korei. Tato kniha ještě předčila má očekávání… Bylo to tak silné, upřímné, bolestivé a nezapomenutelné…
Tohle by si měl přečíst prostě každý, bez výjimky!

Život s Otou Život s Otou Dita Krausová

Poslední dobou jsem už moc nesahala po knihách z 2. světové války, jelikož jsem si říkala, že už jsem jich četla tolik, že se nemohu dozvědět nic nového… Pak jsem si ale v rámci přípravy na návštěvu Dity Krausové vzala její Život s Otou, což je biografie o jejím muži (Ota B. Kraus).
A zjistila jsem, že mi tyto knihy pořád mohou předat něco nového, dojmout mě a přesvědčit mě o tom, že zvlášť pokud je to biografie, tak stojí za mou pozornost!
Konkrétně Život s Otou je plný fotografií, ukázek práce samotného Oty (byl to spisovatel a básník) a jelikož je autorkou biografie jeho žena, tak je celá kniha plná emocí a jejich společných zážitků a díky tomu to čtení bylo ještě nezapomenutelnější.
Vřele doporučuju!