kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Příběhy z Akademie Lovců stínů Příběhy z Akademie Lovců stínů Cassandra Clare (p)

Tak se mi konečně povedlo zase pohnout s Cassandrou Clare! Přečetla jsem povídky Příběhy z Akademie lovců stínů (čtu knihy ze světa lovců stínů v pořadí podle ofiko stránky autorky).
Jako takhle, ráda jsem se znovu potkala se starými známými, ale ty povídky mají jedna třeba 60 stran a celá kniha stran 600 a to je na mě prostě moc. Já jsem poctivka a mám strach, že když ty sbírky povídek vynechám, tak mi něco uteče, ale s každou další se ujišťuju, že číst je nutné není.
Ale i tak, prostě ten svět miluju️

26.12.2022

Nejsem jako džbán Nejsem jako džbán Viola Ardone

Nejsem jako džbán je kniha, kterou bych přehlédla… Anotace ale vypadala opravdu dobře a když jsem si přečetla pár odstavců, tak jsem věděla, že ji musím zkusit.
Bohužel jsem dostala něco úplně jiného, než jsem čekala… Hlavní hrdinka mi přišla místy mimo, některé věci nedávaly smysl a celkově jsem si po dočtení řekla “A co mi tím básník chtěl říci..?”
Takže za mě bohužel ne, tohle mi prostě nesedlo.

Ex v éteru Ex v éteru Rachel Lynn Solomon

The Ex Talk je další z velmi v zahraničí oblíbených romantických komedií.
A já se recenzím nedivím, sama jsem se skvěle bavila!
Bavily mě postavy, prostředí rádia a podcastů, trapasy i romantické momenty… Chemie mezi hrdiny fungovala, angličtina byla jednoduchá a příběh neměl hluchá místa. Už teď se těším na další autorčiny knihy!

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Po stopách Jacka Rozparovače je první díl v zahraničí šíleně populární série. Nedalo mi to, musela jsem ji zkusit!
Atmosféra i námět za mě super a originální. Ale nemůžu si pomoct, že tomu něco chybělo, bylo to takové nedotažené.
Čtení mě sice bavilo, ale neměla jsem problém knihu odložit.
I přesto tu už mám ale nachystaný 2. díl, který je hodnocen o něco lépe, tak jsem zvědavá.

Tady končí svět Tady končí svět Amy Zhang

Nedávno jsem sáhla po starší youngadultovce Tady končí svět.
Příběh se četl skvěle, námět mě zaujal - přátelství je důležité a v každém je nějaké to tajemství…
Bohužel jsem měla s knihou trošku zádrhel, moc mi nesedly postavy.
Takže nebylo to špatné a možná, kdybych knihu četla, když vyšla, tak bych byla nadšená více, takhle už prostě vím, že konkurence je velká a četla jsem lepší kousky.

26.12.2022 3 z 5

Na Životice od mé oblíbené Karin Lednické jsem se moc těšila, Šikmý kostel od ní miluju.
Nejprve jsem se trošku bála, jak se mi kniha bude číst, jelikož je to nonfiction… Autorka ale vše napsala tak, jako by to byla beletrie.
Měla jsem přečteno za pár hodin, dozvěděla jsem se tolik nového a měla jsem husí kůži…
Doporučuji všem bez výjimky, o událostech jako je tato se nesmí mlčet.

26.12.2022 5 z 5

Po inspirativním setkání s Ditou Krausovou jsem si přečetla její novinku Život s Otou. Ta mě dostala natolik, že jsem sáhla i po její autobiografii Odložený život.
A bylo to zase silné a nezapomenutelné. Byť literatury s tematikou druhé světové války vychází stále dost, tak si myslím, že má i tak co nabídnout… Sama jsem se o tom přesvědčila a tvorbu Dity Krausové z celého srdce doporučuji.

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

Holka přes palubu je v zahraničí velmi oblíbenou záležitostí a já už chápu proč!
To prostředí, postavy, chemie mezi nimi, vtipné momenty… prostě se to četlo samo a kniha mě bavila od první do poslední strany.
Pokud tenhle žánr čtete, neváhejte!

A noc byla jako samet A noc byla jako samet Silvia Moreno-Garcia

Silvia Moreno- Garciová je v zahraničí velmi oblíbená autorka, která má na svém kontě již několik knih - každá je ale jiného žánru (fantasy, horor, detektivka..).
Těm žánrům jsem se podivila, ale chtěla jsem vše zkusit. Upřímně, četla jsem od ní doposud Mexickou gotiku (horor) a nyní novinku A noc byla jako samet (noirová detektivka) a ani z jedné jsem vyloženě nadšená nebyla.
První polovina její poslední novinky, která má mimochodem luxusní obálku, byla skoro bez děje. A když se v druhé polovině konečně něco dít začalo, tak mi to bylo jako čtenáři skoro až jedno… Autorka umí výborně psát, jen mi její příběhy zatím moc nesedly, hodnotím jako průměr.

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Frida Kahlo a barvy života je další knihou z edice Významné ženy, do které jsem se pustila.
Jedná se opět o beletrizovaný životopis, který je čtivý a hodně se točí okolo osobního života Fridy… V podobných knihách je osobní život dané osobnosti zastoupený hodně, tady mi ale přišlo, že ho bylo ještě víc a to bohužel na úkor informací o samotné malířce. Ale celkově jsem si čtení užila, o tom žádná.

Jeho poslední slova Jeho poslední slova Laura Dave

Neskutečně čtivé psychologické drama, které vás pohltí a nepustí! Čtivostí se příběh nebojím přirovnat ke knihám Shari Lapeny a obsahem k Sedmilhářkám od Liane Moriarty.
Na začátku knihy nečekaně zmizí manžel hlavní hrdinky, která musí spolu s jeho dcerou zjistit, co vše o svém muži doposud nevěděla…
Jeho poslední slova jsem si vážně užila, obzvlášť musím pochválit konec, který jsem nečekala (což je u mě skoro zázrak) a který se podle mě v tomto žánru moc nevidí.
Jo, prostě doporučuju, pokud hledáte neodložitelnou jednohubku na jedno, max dvě odpoledne!

Lidé Lidé Matt Haig

Matt Haig je hodně oblíbený a taky plodný autor. Na svém kontě má mnoho knih různých žánrů… České čtenáře nejvíce oslovil svým bestsellerem Půlnoční knihovna… Ta měla super námět, ale osobně se mi ještě více líbila The Comfort Book (v češtině na podzim).
Jeho kniha Lidé byla už třetím titulem, který jsem si od autora přečetla a pro mě to byl rozhodně příběh originální a netradiční…
Jak už název napovídá, tak je celý o lidech - jací jsou, v čem jsou stejní nebo jiní, jaké mají vlastnosti atd.. Vše je zasazeno do na první pohled jednoduchého příběhu, ve kterém vy jako čtenáři hledáte skryté významy a myšlenky…
Jak říkám, bylo to jiné a originální, bohužel mi ale tolik nesedl styl psaní a na čtení jsem musela vynaložit opravdu hodně energie… Tvorba autora ale za zkoušku rozhodně stojí.

Vlak do Paříže Vlak do Paříže Lorraine Brown

Vlak do Paříže byla přesně taková oddechovka, jak jsem očekávala.
Bylo to čtivé, milé, vtipné, místy sice dost nereálné, ale mně ty postavy i prostředí Paříže sedly.
Jako jasně, nemůžete od toho čekat nej knihu roku, ale na vypnutí fajn letní odpočinkovka.

Sestry Sestry Kamila Hladká

Sestry jsou pro mě druhou knihou od Kamily Hladké, kterou jsem četla… Ta první - Hornické vdovy, byla skvělá!
Tady jsem se trošku bála tématu, jelikož se o řeholní sestry moc nezajímám… O to zajímavější a obohacující čtení to bylo!
Kniha obsahuje příběhy několika sester různého věku, které vypráví, proč se rozhodly pro tento život, co jejich rodina, jak pracují atd atd… No prostě skvělé!
Takže se nebojte tématu a zkuste ji, nebudete litovat.

25.12.2022 5 z 5

Pozůstalí Pozůstalí Alžběta Bublanová

Novinka Alžběty Bublanové Pozůstalí se povedla.
Byla to už má třetí kniha od autorky a ona prostě umí psát! Její knihy jsou čtivé, zajímavé, reálné a postavy skvěle vykreslené.
Pozůstalí jsou hodně ponurou a depresivní novelou o ztrátě blízké osoby a o tom, jak žít život dál, když nemáte na vše odpovědi… Doporučuju!

Spací vady Spací vady Radka Denemarková

Spací vady byly fenomenální!
Radka Denemarková mě poprvé dostala a to něčím, co moc nevyhledávám - divadelní hrou!
V ní spolu konverzuje Virginie Woolfová, Sylvia Plathová a Ivana Trumpová
Hra se věnuje tématu mateřství, depresí i smrti… Pro maximální prožitek a pro pochopení všech narážek je třeba postavy znát, vědět základy o jejich životě a tvorbě - pak budete nadšení jako já.
Rozhodně doporučuju audioverzi, sice jsem byla po poslechu tak nadšená, že jsem si knihu do knihovny v papírové verzi pořídila, ale audio je neskutečné - každou postavu čte jiná interpretka a je to prostě top strop. Geniální, doporučuju!
A je to jednohubka, takže ji dá každý!

25.12.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Nejšťastnější muž na světě je memoár o muži, který přežil 2. sv. v..
Byl pravda lehce kratší, ale ta naděje a pokora, se kterou autor svůj život popsal… Nádhera!
Tato kniha mi ukázala, že i když je válečné literatury na trhu hodně, tak má stále co předat.
Doporučuji!

Stánek s polibky Stánek s polibky Beth Reekles

Stánek s polibky je můj Netflix guilty pleasure! Ty filmy jsou boží, byť jsou to oddechovky a nic přelomového…
Jelikož mám ale příběh ráda, tak jsem si ho ráda připomněla díky knižní předloze. Young adult contemporary čtu několikrát do měsíce a i tato byla moc fajn.
Pokud si rádi přečtete čas od času milý, romantický příběh s pár trapasy a dojemnými přátelskými scénami, tak mohu Stánek s polibky doporučit.

Prokletí hrobky Prokletí hrobky Gill Paul

rokletí hrobky je další beletrizovaný životopis z edice nakladatelství Metafora .
Já tuhle edici mám, jak vy moc dobře víte, hodně ráda. Tuto novinku bych ale nejspíš minula, kdyby její autorkou nebyla Gill Paulová, která napsala mou milovanou Jackie a Mariu.
Prokletí hrobky se věnuje příběhu první ženy, která vstoupila do hrobky Tutanchamona. Hlavní hrdinku jsem neznala, googlila jsem a zjistila spoustu nového… Bohužel se ale příběh točil kolem linky, která se právě objevení hrobky tolik netýkala… Myslela jsem, že tam z daného období bude více… Nicméně i tak je kniha čtivá, bavila mě, jen mám v tuto chvíli v edici větší oblíbence.

Růže v betonu Růže v betonu Angie Thomas

Růže v betonu je novinka mé oblíbené Angie Thomas, která píše za mě jedny z nej heavy contemporary.
Tato novinka je prequel k jejímu debutu Vypálená nenávist, hlavním hrdinou je otec hlavní hrdinky právě z Vypálené nenávisti… Opět tu máme důležitá témata jako rasismus, drogy, dospívání, hádky v rodině a nečekané otcovství…
Tato kniha je sice dle mého nejslabší od autorky, ale i tak byla skvělá a mohu ji s klidem doporučit.