kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Země Země Marek Epstein

Země potěší všechny čtenáře Aleny Mornštajnové.
Jedná se o příběh hlavní hrdinky Lei, která bojuje o svou dcerku Mirabelku, o níž ji připravil komunistický režim…
Příběh byl za mě sám o sobě dost zajímavý, jelikož hlavní hrdinka disponuje zvláštní vlastností. Dalším originálním prvkem je bezesporu styl vyprávění, který sice nemusí sednout každému, ale rozhodně před autorem smekám, že zkusil něco, co tu ještě nebylo!
Podtrženo sečteno je Země originálním, silným a dojemným románem, který čtenáře dostane… Pravdou je, že jsem od českých autorů četla už lepší knihy, ale za přečtení tato novinka rozhodně stojí.

Cestovní kancelář Jinosvěty Cestovní kancelář Jinosvěty L. D. Lapinski

Milujete čáry a kouzla, Harry Pottera, Letopisy Narnie nebo Fantastická zvířata? Pak určitě zkuste novinku Cestovní kancelář Jinosvěty.
Hlavní hrdinka Flick cestuje do jiných světů pomocí kufrů. S každým dalším dílem bude Flick stárnout a bude prožívat další a další dobrodružství.
Já se bavila! Ano, je to middle grade, takže je potřeba počítat s jednodušších jazykem, ale osobně jsem ráda, že jsem si příběh přečetla a těším se na další díl!

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

A tohle mě teda bavilo!
Smrt v ledu je thriller, ve kterém se skupina lidí snaží dostat na osmitisícovku, jenže se záhy ukazuje, že se rozhodně na vrchol nedostanou všichni.
Hrozně se mi líbil námět, zněl prostě skvěle! Čtení jsem si užila, mělo to spád a akci, byť tedy kolem poloviny mi přišlo, že tempo lehce kleslo… Konec byl sice prvoplánový, ale jako oddechovka do chladných dní supr.
Jen doporučuju si na začátku napsat seznam postav, jinak se ztratíte.

25.12.2022 4 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Atlasova šestka obletěla zahraniční i český instagram. Není se čemu divit - na pohled je nádherná a navíc se fantasy subžánr dark academy, do kterého kniha spadá, opravdu rozmohl a je populárnější, než kdy dřív!
Já už sice fantasy tolik nečtu, ale jednou za čas si nějakou ráda přečtu… Atlasova šestka není sice úplně plná akce, ale stojí hlavně na postavách - ty jsou vykresleny do sebemenšího detailu, abyste si je jako čtenáři dokázali živě představit.
Já si čtení užila! Bavily mě postavy všechny, stejně tak námět i styl psaní.
Na konci se teda stala zápletka, kterou ve fantasy nemusím, ale to je můj osobní problém. Jinak mohu rozhodně doporučit!

Pokojská Pokojská Nita Prose

Pokojská byla naprosto skvělá!
Anotace zní trošku jako klišé (mrtvola nalezená v hotelovém pokoji), ale kouzlo celé knihy je v hlavní hrdince - pokojské. Ta je totiž tak divná! To její uvažování, reakce na dotazy policie…
Naprosto skvěle napsaný psychologický román s krimi prvky, který jsem nebyla schopná odložit a který mě bavil od první do poslední strany. Velké doporučení!

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Lekce chemie byly tak super, jak tvrdilo hodnocení na Goodreads!
Čtivý a nevšední společenský román s příměsí romantiky, který skvěle kombinuje prostředí výzkumného ústavu a kulinářské show!
Pokud máte chuť si přečíst něco originálního, feministického… Pak budou Lekce chemie skvělou volbou!

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Ruta Sepetys patří už roky mezi ty autorky, od kterých si přečtu vše, co vyjde
Rutu pokaždé obdivuju za výběr tématu (historická událost, o které se moc neví a nemluví), styl psaní i postavy.
Musím tě zradit je příběh z Rumuska, kde byli v roce 1989 u moci stále komunisté… Hlavní hrdina musí donášet na své blízké a v ulicích vládne panika a strach…
Tuhle knihu procítíte od první do poslední strany. Vynikající, ale sakra moc bolestivý zážitek…
Doporučuji všem!

25.12.2022 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Símku už vám tu doporučuju nějaký ten pátek… je totiž boží!
Četla jsem ji už v červenci jako rukopis, jelikož mi redaktor psal, že je to objev… A měl pravdu!
Příběh se věnuje vztahu mezi matkou a dcerou, který je ne ve všem dokonalý…
Símka se dějem, stylem psaní i psychologií postav v klidu vyrovná knihám od Petry Dvořákové nebo Petry Soukupové… Tleskám a nutně potřebuji od autorky něco dalšího.

25.12.2022 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Já a Haruki Murakami jsme si moc neporozuměli, jeho Norské dřevo nebylo špatné, ale nadšení se u mě bohužel nekonalo.
Tak jsem si řekla, že mu dám ještě jednu šanci a zkusím jeho letošní novinku - sbírku povídek První osoba jednotného čísla.
A byl to takový průměr pro mě… Některé povídky byly fajn, jiné mě tolik nezaujaly…
Budu si muset dát od autora pauzu.

25.12.2022 3 z 5

Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Martin Vopěnka

Václav Havel mocný bezmocný ve 20. století je naprosto nádherně ilustrovaná krátká kniha, která vám předá vše o životě Václava Havla a doby, ve které žil.
Spoustu věcí jsem si připomněla a něco nového jsem se i dozvěděla. Čtení jsem si dávkovala a stálo to za to…

Někde mezi Někde mezi Marc Klein

Někde mezi je young adult heavy contemporary, která dostane všechny fanoušky Zůstaň se mnou nebo Pět kroků od sebe.
Hlavní hrdinka přijde o svého přítele… On s ní však začne komunikovat!
Příběh je lehce napsaný, čtivý a dojemný.
Jo a doporučuju i film na Netflixu!

Opouštím ostrov Opouštím ostrov Tomáš Zástěra

Kdo sledoval letošního Survivora, tak prostě zná Tomáše Zástěru. Jeho osobnost a hru nejde zapomenout!
Tomáš nyní napsal svou první knihu - Opouštím ostrov.
Jedná se o sbírku humorných historek z autorova života, které se mu vybaví, když opouští svůj ostrov - byt.
Je to čtení skutečně odpočinkové, nenáročné a vtipné… Prostě krátká oddechovka, která potěší každého Survivor fanouška.

Roky Roky Annie Ernaux

Tvorbu Annie Ernaux jsem musela vyzkoušet ihned potom, co autorka získala Nobelovu cenu za literaturu.
Roky jsou hodně specifickým memoárem, který obsahuje příběhy z autorčina života, deníkové zápisky a zmínky o francouzské kultuře…
Když jsem knihu dočetla, tak jsem se maximálně shodovala s komentáři čtenářů na Databázi knih… Téma zajímavé, zpracování jedinečné, bohužel jsem se ale nemohla začíst, neznám moc věcí z francouzské kultury (takže jsem se vůbec nechytala) a tak po dočtení přišla lehce vlna úlevy.
Za mě jsou Roky neskutečně originální kniha, ale nemusí sednout každému.

25.12.2022 3 z 5

Rozhovory Martina Moravce mě neskutečně baví! To, jak jsou sestavené, zajímavé a plné nových informací…
Po neurochirurgovi a pilotovi přichází rozhovor s kriminalistou Josefem Marešem!
Moje případy z 1. oddělení vám odpoví na tolik otázek… Kdo jako první dorazí na místo činu? Vraždí více muži či ženy? Co je nejčastější vražedná zbraň?
Já si čtení náramně užila a tuto novinku rozhodně doporučuji, stejně jako předchozí autorovy rozhovory.

Přání Přání Nicholas Sparks

Nicholas Sparks je můj král romantiky!
Četla jsem od něj přes 15 románů a vždy jsem obdivovala, jak dokáže vystavět příběh tak, aby nebyl jen o samotné romantické lince…
Jeho poslední romány byly trošku jiné, než ty předchozí, ale jeho novinka Přání je ten starý dobrý Sparks, jak si ho jeho čtenáři pamatuji.
2 časové linky, romantika a vážné téma… Kniha vám zlomí srdce. Ale zamilujete si ji! Odehrává se o Vánocích, takže kdy jindy si ji přečíst, než teď!

Historky ze tmy Historky ze tmy * antologie

Historky ze tmy - třetí Yoli povídková sbírka, která se tematikou (po sbírce vánoční a duhové) točí okolo napětí, hororu a thrilleru.
Jako vždy jsem si čtení sbírky užila! Jasně, mám své favority (S. Vůchová, K. Šardická), ale prostě to, jak je každý text jiný - to mě jednoduše baví a pro mě tam žádná vyloženě špatná povídka nebyla.
Opět tu máme 11 jedinečných ilustrací!
Yoli povídkové sbírky mají čtenáři co nabídnout!

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Kosti v srdci, nová Colleen, na kterou mnoho z nás čekalo!
Pokud jste si zamilovali Možná jednou nebo Odvrácenou tvář lásky, tak si Kosti v srdci zamilujete. Je to ta stará dobrá Colleen, která psala youngadultovky, které mají skvělou romantickou linku a nějaké to těžké téma. Připravte si kapesníčky a pusťte se do čtení!

25.12.2022 4 z 5

Svět Harry Pottera miluje snad skoro každý!
Co se příběh uzavřel využívám jakékoli možnosti se do tohoto nezapomenutelného světa vrátit.
S kouzelnickou hůlkou je memoár Toma Feltona, Draca Malfoye… Byla jsem překvapená čtivostí knihy, tím, jak se Tom dostal k herectví i jeho vztahem k HP na začátku. Opravdu výborná kniha, díky které Draca uvidíte v úplně jiném světle.
Budete překvapení, dojatí a nezapomenete. Pro fanouška HP nutnost!

Druhá půlka Augusty Hopeové Druhá půlka Augusty Hopeové Joanna Glen

Druhá půlka Augusty Hopeové je společenský román s nádhernou obálkou a zajímavou anotací, která slibuje na první pohled dvě naprosto odlišné dějové linky, které ale nakonec přeci jen bude něco spojovat.
Líbil se mi vztah dvou sester i zmíněné propojení dvou linek… Bohužel jsem se ale do příběhu nedokázala začíst a navíc mi místy přišel zdlouhavý.
Z toho důvodu nakonec hodnotím knihu průměrně…

Delphine a její nový začátek Delphine a její nový začátek Beth Morrey

Delphine a její nový začátek byl příjemný společenský román.
Hlavní hrdinka je uvězněná ve vlastní minulosti a jediné na čem jí záleží, je její dcera… Co se ale Delphine stalo a není čas se se vším vypořádat?
Podobné náměty mě v knihách hodně lákají a i tato novinka byla opravdu fajn. Možná by text nemusel být tak dlouhý, ale za pozornost kniha rozhodně stojí!