knihyafitko knihyafitko komentáře u knih

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Debutový román je vždy velký otazník. Tady jsem po pár stranách měla poměrně jasno, že jde o moje téma a v ten správný čas.
Temné, depresivní, psychologické, melancholické, s pocitem zmaru a přesto tak blízké a vlastně hezké! Vyprávěné optikou několika postav, které postupně poodhalují rodinné tajemství, které mělo zůstat pohřbeno. Dostáváme se hluboko do přemýšlení a pocitů jednotlivých postav, až snad dokážeme cítit jejich bolest, marnost, zoufalost a malé impulzy odhodlání to celé nevzdat, které nás vrací k dějové lince.
I když poměrně brzy z jemných náznaků vytušíme hlavní rodinné téma, které tušíme, že je "to ono" pohřbené tajemství, neubírá to nic na čtivosti příběhu, naopak výborně funguje jako prvek napětí, protože své tušení chceme potvrdit a vyvrátit. A ačkoliv už to nečekáme, přijde moment, kdy se nenápadné indicie podávané nám celou dobu propojí a naše očekávání se otřesou v základech.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Není to lehké ani jednoduché čtení a mě to přináší něco, co já jako čtenář nacházím snad jen v literatuře od českých autorů. Nevím, jestli je to o tom, že jsme ze stejného prostředí a máme "obdobné" mezilidské vztahy a fungujeme v poměrně homogenní společnosti, ale mám ten pocit zas a znova.

01.09.2022 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Tomáš Volf řeší nejotřesnější případ své kariéry. Na opuštěném statku zemře v den výročí Hitlerova narození několik lidí. Jde o zločin s rasistickým podtextem, nebo o snahu vytvořit falešnou stopu? Na dětské krizové centrum zazvoní uprostřed noci chlapec který tvrdí, že mu někdo vyměnil rodinu za cizí lidi.
Neuvěřitelný propletenec, který vás chytne a nepustí. Jednotlivé linky příběhu, které spolu zdánlivě nesouvisí se propojí v šokující příběh, před kterým bychom nejraději zavřeli oči.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Moje první kniha od autora a určitě ne poslední.

02.12.2021 5 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Moje první setkání s autorem a rovnou v Pandemii. Kniha měla vše, co má správný thriller mít. Propracovaný příběh, který za me skvěle zapadl do této doby. Ještě před rokem by to bylo sci-fi, které by sice namáhalo naši fantazii, teď jde ale vlastně o dílo na pomezí literatury faktu, která se čte trochu jinak, co si budem.
Není to ale jen pandemie, co ve velkém ovlivňuje naše životy. Nebezpečné prostředí kyberprostoru nás také ovlivňuje čím dal víc a jeho anonymita nás nepřestává udivovat. Darknet a kryptoměny mohou být velmi nebezpečnými zbraněmi i mimo stránky knihy.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Obzvlášť mě bavila linka epidemiologů, která byla obsahově zajímavá a napomáhala vykreslit velikost hrozícího nebezpečí a vůbec si uvědomit, jaké zbraně má lidstvo k dispozici ????????‍♀️

13.04.2021 4 z 5