Kontryhelka Kontryhelka komentáře u knih

Zlatý vrch Zlatý vrch Božena Němcová

České pohádky jsou krásné a paní Božena je napsat uměla. Také její pohádky mají stále čestné místo jak v dětských srdcích, do kterých se nesmazatelně zapsala, tak ve zlatém knižním fondu.

Rudá záře nad Kladnem Rudá záře nad Kladnem Antonín Zápotocký

Hodně velká agitka. Kterou jsme ještě měly v čítankách, tudíž jsme se o knize dozvěděly. V dnešní době historické dílo, které ale díky svému obsahu a době zřejmě pro mnoho lidí skončilo v propadlišti dějin a to z více důvodů.

23.01.2022 1 z 5

Arabesky Arabesky Jan Neruda

Neruda se dal docela číst. Já ho četla hodně v rámci povinné školní četby, ale nebylo to nejhorší. Když jsem se začetla, tak to byl příjemně strávený čas a nelituji, že jsem si rozšířila obzory. Arabesky se mi líbily i jako filmové zpracování.

Jejich veličenstva pyramidy Jejich veličenstva pyramidy Vojtech Zamarovský

Všechny knihy od pana Zamarovského jsou skvost. Krásná procházka starým Egyptem. Nádhera. Nezapomenutelná kniha.

Za sedmi divy světa Za sedmi divy světa Vojtech Zamarovský

Knihy pana Zamarovského byly pro mne vždycky velkým požitkem a zážitkem. Přečetla jsem je všechny a dýchlo na mně neuvěřitelné kouzlo starých časů. Krása. Miluji historii, staré pověsti a báje a tohle bylo pro mně jako zjevení.

Toman a lesní panna Toman a lesní panna František Ladislav Čelakovský

Toman a lesní panna je vynikající báseň, na kterou si vždy ráda jednou za čas nějakou tu chvilku najdu. Vždycky se mi verše líbily a krásně se četly.

22.01.2022 5 z 5

Ohlas písní ruských / Ohlas písní českých Ohlas písní ruských / Ohlas písní českých František Ladislav Čelakovský

Opět povinná školní četba. Ráda jsem si Čelakovského Ohlasy přečetla, proč ne, ale jednou mi to stačilo a již jsem se k dílu nevrátila.

22.01.2022 3 z 5

Kapesní povídky Kapesní povídky Karel Čapek

Vše od pana Čapka od dětství ráda čtu, takže za mně opět výborné čtení , které má právem čestné místo ve Zlatém knižním fondu.

22.01.2022 5 z 5

Jak Cipísek s Volšovečkem vytrestali lékárníka a co bylo dál Jak Cipísek s Volšovečkem vytrestali lékárníka a co bylo dál Václav Čtvrtek (p)

No nebyly tyhle pohádky za našeho dětství nádherné? Krásné milé a laskavé vyprávění, milé postavičky, pěkné kresby. Za mně milý návrat do dětství.

22.01.2022 5 z 5

Safari smrti Safari smrti Jean-Pierre Garen (p)

Vynikající kultovní sci-fi, která ani po létech pro věrné čtenáře a nadšence neztratila svoje kouzlo. Opět další povedený příběh, který je opět plný napětí a vše zase dobře dopadne.

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Hrabal mně nikdy nebral. Jeho knihy jsem nemohla nějak pobrat. Přečteno v rámci povinné četby a příprava na maturitu, jinak za mně ztráta času, bohužel.

22.01.2022 1 z 5

Počkej, zajíci! - Na návštěvě Počkej, zajíci! - Na návštěvě Aleksandr Jefimovič Kurljandskij

Krásné leporelo s našimi sovětskými oblíbenci. Srandovní příběh, který je pro naši generaci nesmrtelný. Vlk vždycky dostane na kožich, ale nepolepší se.

Ovoce a zelenina ve skle Ovoce a zelenina ve skle Marie Havelková

Dobré rady ohledně ovoce a zeleniny. Zavařování a různé druhy sterilování zeleniny. Tvorba zavařenin a marmelád. Za mně prima.

Moučníky Moučníky Mária Hajková

Miluji knihy o vaření, pečení, zavařování. Ráda knihami listuji a hledám pro mně nové a nepoznané.

21.01.2022 5 z 5

Sváteční moučníky a pečivo z celého světa Sváteční moučníky a pečivo z celého světa Ilonka Hermanová

Tuhle knihu jsem objevila před lety v antikvariátu a je skvělá. Hodně inspirací pro všechny, kdo se nebojí třeba i zaexperimentovat s moučníky a koláči z jiných koutů světa.

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

Taková klasika, která byla jedna z maturitních otázek. Zajímavý epos, který jsem ocenila až po létech.

Plavý kůň Plavý kůň Agatha Christie

(SPOILER) Opět vynikající detektivka s naprosto úžasným rozuzlením. Záhady a tajemno nakonec vyústí v jednoduché vysvětlení, které má místo ducha na svědomí jen člověk.

17.01.2022 5 z 5

Lupiči mrtvol, nebožtíci a další duchařské lahůdky Lupiči mrtvol, nebožtíci a další duchařské lahůdky Frederick Drimmer

Zajímavě popsané osudy lupičů mrtvol a jejich nebožtíků. Problematika s vykrádáním hrobů v předminulém století.

Jak jsem plul ke královně Severu Jak jsem plul ke královně Severu Kárlis Skalbe

Tahle kniha je pro mně významná tím, že je hodně spjatá s dětstvím, kdy nám předčítala mně a sestře mamka. Pro mně čtení knih a hlavně pohádek před spaním mělo svoje nepopsatelné kouzlo, po kterém se krásně usínalo a říše snů byla nadosah. Krásné. I když neobvyklé pohádky.

17.01.2022 5 z 5

O hloupém Ivanovi a chytré Jeleně O hloupém Ivanovi a chytré Jeleně Andrej Platonov (p)

Stará dobrá ruská klasika. Mně se lidové pohádky z Ruska vždycky líbily, byly odlišné než ty naše klasické, měly i hororový nádech a dost dlouho mně děsil ten jejich Kostěj Nesmrtelný.