Kyta Kyta komentáře u knih

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Páni... No musím přiznat, že mě spíš udivily všelijaké komentáře, co se tu objevily, než samotná kniha. Ale aspoň vidím, že Fifty Shades of Grey je hlavně terčem kritiků a mnozí čtenáři můžou knihu soudit jen podle jejich názorů. Po přečtení tolika negativních komentářů jsem se docela divila, jestli bych na knize našla nějaké ty lepší stránky. A výsledek? Ano, našla a bylo jich docela dost. Chápu, že si ta kniha možná zaslouží negativní ohlas, ale každý má prostě jiný názor a hlavně tendenci si ho prosazovat za každou cenu. Já osobně jsem byla na tuhle knihu hodně zvědavá... Nenechala jsem se nijak ovlivnit zdejšími komentáři (nudné pasáže, naivita hrdinky, příliš mnoho erotických scén apod.) a se zájmem se do knihy pustila. Ze začátku mě docela nadchla; bylo to nové a hlavně čtivé, ale asi až po dvou třetinách knihy jsem si uvědomila, že se tam opakují pořád ta samá slova (červenání, vnitřní bohyně, kousání rtu, protáčení očí atp.). Na druhou stranu to ale zas tak špatné není a nikdo a nic mě nepřesvědčí o opaku. Děj má smysl, logiku, potenciál a někoho jako mě prostě dokáže zaujmout. Možná jsem zase jenom další naivní "nevyspělý jedinec", ale já bych ji jako "-odpad!" rozhodně nehodnotila. Pravda, na 5* to asi není, ale 3* si podle mě zaslouží. Nepřikláním se k žádné straně, vybírám si zlatou střední cestu. :)

Dvě hvězdičky ubírám za již zmíněnou naivitu a hloupost hlavní hrdinky a za její občasné nudné myšlenkové pochody.

15.07.2015 3 z 5

Skrytá Skrytá Kristin Cast

Teda na to, že je tohle už desátý díl, by to už opravdu chtělo něco nového. Nějakou novou, originální myšlenku. Ten nekonečně dlouhý a stále dokola protahovaný boj s Neferet mě už vážně začíná trochu nudit. Teprve u desátého dílu série jsem si to vlastně uvědomila - v této zpočátku dobře začínající série nejde o nic jiného než boj se zlou nesmrtelnou nebo milostnými trablemi. Trochu zklamání.
Kdybych nechtěla vědět, jak to celé dopadne, snad bych to už ani nečetla. Nevím, proč to autorky tak moc protahují, tím akorát ubírají na celkovém dojmu celé série...

11.07.2015 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Jelikož je kniha "Než jsem tě poznala" světový bestseller a momentálně 17. nejlépe hodnocená kniha na téhle databázi, čekala jsem od ní opravdu hodně. A dostala jsem nejen to. Dokonce i o dost víc.

Na tuhle knihu můžou mít čtenáři různé a naprosto odlišné názory a žádný není špatný. Vlastně jde o to, z jakého úhlu pohledu se na to díváte a posuzujete to. Při čtení (obzvlášť posledních cca 30 stran) mi slzy tekly proudem. Ten konec jsem přes slzami zalité oči nemohla skoro dočíst. Vážně mě to zasáhlo takovým způsobem, že jsem o ní i dlouho po otočení poslední stránky nepřestala přemýšlet. Ta kniha je prostě taková - neustále vás nutí přemýšlet. Brečela jsem u ní a smála se zároveň. Je to natolik vnímavé a dojemné, že to prostě jinak nejde.

Jakmile se dáte do čtení, kniha vás chytí a dlouho nepustí. Je neuvěřitelně čtivá. Jsem s ní spokojená v mnoha ohledech; ať je to autorčin skvělý styl vyprávění, živé postavy nebo samotná zápletka. Celou knihu čtete s neustálým napětím a zvědavostí, jak to všechno vlastně dopadne. To dělá knihu tak zajímavou. Vždycky vás může něco překvapit a nikdy se nemusíte vzdávat naděje, že všechno dobře dopadne (i když v tomhle případě ani nevím, co by to "dobře" mělo znamenat).

"Než jsem tě poznala" je jedna z těch knih, které by si měli přečíst opravdu všichni.

S jistotou můžu říct, že se ke knize v životě ještě vrátím. Až po přečtení poslední stránky si uvědomíte, proč se vlastně tahle kniha stala světovým bestsellerem.
Nikdy nebudu litovat toho, že jsem tuhle překrásnou knihu vzala do ruky!

05.07.2015 5 z 5

Rubínový kruh Rubínový kruh Richelle Mead

Krásné završení série. Když si to tak zpětně přehrávám a připomínám si, co všechno se v minulých dílech odehrálo, musím se přiznat, že jsem asi čekala v tom posledním díle něco víc. Nechápejte mě špatně; tenhle díl je opět čtivý a má dobré zápletky, ale prostě se to nedalo srovnávat s některými předešlými díly. Na začátku mi chvíli trvalo, než jsem se pořádně začetla, jelikož se v knize nic moc nedělo. Nicméně později tam bylo akce na mě možná až příliš... Mrzí mě, že jsem na konci nedostala odpovědi na některé otázky (Např. o těch nápravných centrech). A k ději... Asi mě trochu zaskočil ten incident s jistou čaroděkou. Samozřejmě se to tam kvůli Jill docela hodilo, našla bych tam však nějaké to "ale"... Potěšilo mě, že tady dostali prostor také Rose s Dimitrijem. Hodně mi připomínali to skvělé čtení nad VA. :)

Vůbec by mi nevadilo, kdyby Richelle Mead napsala nějaké další volné pokračování! :)

02.07.2015 5 z 5

Stříbrné stíny Stříbrné stíny Richelle Mead

Konečně jsem se po celém roce dostala k pokračování Pokrevních pout. To čekání se mi rozhodně vyplatilo. Protože čtvrtý díl končil tak nečekaně a otevřeně, na pátý díl jsem se nemohla dočkat. Vážně jsem hltala stránku za stránkou, ať už to bylo vyprávění Adriana, nebo to Sydneyino.

Ohledně postav; Adrian mě maličko zklamal, protože se zase chytil do pasti těch jeho starých zlozvyků a docela mě štvalo, jak se pořád dokola utápěl v zármutku a sebelítosti. Už to nebyl ten Adrian, který mě v minulých dílech tak okouzlil, ale jeho odhodlání zachánit Sydney bych mu mohla jen závidět. Sydney jsem ale obdivovala nejvíc. Ta její statečnost a vzdorování byly ohromné. Atmosféra nápravného centra byla nepopsatelná a nesmírně napínavá, jelikož jsem vůbec netušila, čím dalším mě autorka zase překvapí. Eddie, Jill a spol. se v tomhle díle objevovali vážně minimálně, což byla velká škoda. Určitě obrovské plus za velkou akci a adrenalin na konci.

Kniha je opět skvěle napsaná, stejně jako všechny autorčiny knihy. To je prostě její styl - děj vás chytí a nepustí, dokud nedočtete poslední stránku. Aspoň tak to bylo u mě. :)

28.06.2015 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Hvězdy nám nepřály. Kniha, která se stala světovým bestsellerem. Konečně jsem pochopila, proč.

Do čtení knihy jsem se pouštěla plná očekávání a nesnesitelné zvědavosti. Kniha rozhodně nezkamala. Vážně jsem byla hodně překvapená.
S tím, že kniha je o lásce a ne o smrti, si dovolím nesouhlasit. Ano, je pravda, že je to hodně o zamilovanosti atp., ale podle mě tam převládá ona myšlenka o smrti. Protože celá pointa knihy je v tom, že smrt si vyhledá každého z nás, ať už dřív nebo později. Vlastně celou dobu tam hraje klíčovou roli rakovina. Kniha jako taková je plná mouder a filozofie, a to nejlepší, co můžete udělat, je pořádně se nad tím zamyslet a smířit se s myšlenkou, že "svět není továrna na splněná přání". :)

Musím se přiznat, že jsem možná čekala něco víc. I přesto jsem s knihou ale nehorázně moc spokojená. Citlivá, dojímavá a humorná kniha, u které jsem dost často přes slzy neviděla na písmenka. Krásné čtení.

"Prožijme dnešek, jak nejlépe můžeme."

26.06.2015 5 z 5

Předurčená Předurčená Kristin Cast

Ani devátý díl (páni, nemůžu uvěřit, že už jsem takhle daleko!) nezklamal!
Už ani nevím, jak mám jednotlivé díly komentovat... Musela bych se opakovat, kdybych tu psala, jak je série skvělá, čtivá, nezapomenutelná, má úžasné zápletky, zvraty a podobně. Možná se opakuji i tím, že mě hodně zaujalo to, jak je kniha psána z více pohledů. Díky tomu to je takové živější a rozhodně víc čtivé, přestože jsem se někdy trochu ztrácela v ději a musela jsem si připomínat různá fakta. Hodně dobré byly události vyprávěné z úhlů Rafaima, Auroxe a Shaunee, která mě v tomhle díle docela překvapovala. :)

23.06.2015 5 z 5

Vyhořelá Vyhořelá Kristin Cast

U tohole dílu mi trvalo déle, než jsem se do něj pořádně začetla. Nerada to přiznávám, ale ta část s Kalonou a Neferet působila trochu nudně a myslím, že to nebylo zrovna moc dobře rozjeté. Trvalo to však jen pár stránek; potom jsem se do příběhu začetla stejně rychle jako u předešlých dílů. Nevím proč, ale na tomhle dílu mě nejvíc bavily číst scény se Stevie Rae a Refaimem. Také mě potěšil a mile překvapil Stark a ta jeho záviděníhodná odvaha - aspoň je vidět, jak moc začíná být důležitý.
Těším se, až se začtu do dalšího dílu. :)

17.06.2015 5 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Já prostě nemám slov...
Hned na úvod musím říct, že je to geniální dílo. James Dashner si mě tímhle získal a patří mu můj velký obdiv. Kniha mě vtáhla do příběhu hned u první stránky a dlouho jsem se od ní nemohla odtrhnout. Jednoduše řečeno: hltala jsem stránku za stránkou.
Děj byl opravdu dokonale promyšlený. Každá kapitola mělo něco do sebe a já jsem prostě pořád musela číst dál. Mělo to svoje kouzlo, díky kterému kniha působila tak moc výjimečně a dokonale. Jak prostředí, v němž se příběh odehrával, tak postavy byly... zkrátka úžasné. Celý příběh jsem prožívala spolu s hlavním hrdinou.
James Dashner dokázal skvěle popsat a vystihnout vztahy a pocity mezi celou chlapeckou komunitou - to, jak si se vším pomáhali, drželi při sobě apod... Autor vytvořil hodně působivou a lákavou atmosféru. Jsem nepopsatelně moc nadšená...!

Někdo si může říkat, že je to jen další Hunger Games nebo Divergence, ale skutečnost je jiná. Je pravda, že série mají jisté znaky, kterými jsou hodně podobné, ale podle mě na tom stejně nezáleží.

Všem vřele DOPORUČUJI!!!

13.06.2015 5 z 5

Pokoušená Pokoušená Kristin Cast

Po dočtení tohohle dílu jsem se zmohla jen na pouhé "WAU"... Tohle opravdu předčilo všechna má očekávání...!
Vážně skvělé, obzvlášť tenhle díl bych mohla jen a jen chválit! Mám pocit, že každý díl série je pořád a pořád lepší a čtivější. Neobešlo se to bez pořádné zápletky a hlavně toho epického závěru, díky kterému se tolik těším na další díl.

Na Pokoušené se mi líbí také to, jak je příběh psaný z více pohledů a nejen od naší hlavní hrdinky. Za to velké plus. Myslím, že tato skutečnost přidává více na zajímavosti vzhledem k předešlým dílům.

Už se nemůžu dočkat, až budu v ruce držet sedmý díl této neobyčejné série!

08.06.2015 5 z 5

Spadla klec Spadla klec Sara Shepard

Dlouho jsem čekala na české vydání šestého dílu a myslím, že to čekání stálo za to. Tohle je bezesporu nejlepší díl.
Asi v polovině knihy jsem usoudila, že by čtenář mohl přečíst nejprve první díl a hned po něm díl šestý, a nejspíš by ani o tolik nepřišel... Ale při dočítání posledních stran jsem si řekla, že celá série rozhodně stála za přečtení; za všechno to neustálé a nezapomenutelné napětí a vlastně za celý příběh Emmy a Sutton. Pro někoho se tahle šestidílná série může zdát příliš zdlouhavá a zbytečně protahovaná, ale já si stojím za svým: nenechte se tím odradit!
Samotný závěr byl nesmírně emotivní. Vsadím se, že jsem nebyla jediná, komu ukápla nejedna slza...

Jestli sérii čtete jenom proto, abyste se dozvěděli konečné jméno vraha, tak si přečtěte posledních 50 stran posledního dílu a máte to. Jenže já jsem to nečetla jen pro to jméno, z knihy jsem si vzala i něco víc. Hlavně to, že nikomu nemůžete pořádně věřit (kdo četl, pochopí).

Snad autorka napíše spoustu dalších nezapomenutelných knih/sérií.

06.06.2015 5 z 5

Pronásledovaná Pronásledovaná Kristin Cast

I pátý díl této skvělé série jsem si nesmírně moc užila. Bylo to zajímavé stejně jako předešlé díly, autorky tady přidaly obzvlášť na napětí a pořádných, komlikovaných zápletkách. Ani trochu si nemyslím, že se to zbytečně protahuje, právě naopak! Aspoň se po přečtení jednoho dílu můžu těšit na další dějové zvraty a zápletky.
Tenhle díl se otáčel hlavně okolo Kalony a Zoeyiných milostných vztahů. Někomu to může připadat už ohrané, jak se Zoey pořád nemůže rozhodnout, s kým nakonec zůstane, jenže mě to přijde spíš napínavé, jelikož nevíte, zda se neobjeví nějaký její další obdivovatel... Nicméně doufám, že se to v příštích dílech vyřeší.

PS: Nemůžu dát jinak, než 5*.

03.06.2015 5 z 5

Město nebeského ohně Město nebeského ohně Cassandra Clare (p)

Další dočtená série... :(
Půl roku čekání na vydání šestého/posledního dílu se mi vyplatilo. Jelikož jsem měla mezi pátým a šestým dílem půlroční časovou rezervu, na začátku se mi nevyhnul "menší" zmatek, co se děje tyče - chvíli mi dělalo problémy se v něm vyznat. Proto jsem si musela připomenout, co se v předešlých pěti dílech odehrávalo... Naštěstí se to poté srovnalo a já se v ději dokonale orientovala.

Myslím, že ke knize (a vlastně k celé sérii) nemám žádné zvláštní připomínky. Mohla bych jí jenom chválit! Ale u Města nebeského ohně mě trochu zasáhl osud Sebastiána, přestože to byl záporný hrdina. Svým způsobem jsem ho ale měla i ráda. U knihy jsem si krásně pobrečela i zasmála (jak to vlastně u dobré knihy má být). Někomu se to nemusí zdát, ale více než 600 stránková kniha vám uteče jako voda!
Po přečtení tohohle dílu jsem si říkala, jaká je škoda, že už nejsou žádné další díly, na které bych se mohla těšit. Ale na druhou stranu mi těch šest dílů krásně stačilo. Nástroje smrti byla jedna z nejlepších sérií, které jsem zatím přečetla. Možná se k ní ještě někdy vrátím.

Doufám, že Judith Rumelt napíše spoustu dalších, nezapomenutelných sérií!

24.05.2015 5 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Na tuhle knihu mají čtenáři rozdílné názory. Dalo by se říct, že se tu rozdělili na dva tábory; jedni Čtyřku vychvalují a považují za výborný dodatek k trilogii Divergence a druzí ji kritizují, považují za "zbytečné plýtvání papíru" a označují jako knihu, kterou si chtěla Veronica Roth jen přivydělat. Já osobně patřím k těm prvním.

Čtyřka je výborná kniha pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco víc o minulosti a životě slavného Čtyřky před příběhem samotné Tris. Jsou to krásné povídky vyprávěné z pohledu Tobiase. Brala bych jí jako knihu, kterou si můžete po dočtení Divergence přečíst kdykoli, ne až jako poslední díl, jelikož se jedná o dodatek k prvnímu dílu.

Možná je kniha slabá oproti celé trilogii, ale když do toho jdete s tím pocitem, že si chcete jen obohatit informace ohledně Divergence, není co řešit. Samozřejmě to není to samé jako samotná trilogie, ale komu se série zalíbila, ti s knihou snad budou spokojeni. Tak jako já.

25.04.2015 5 z 5

Finále Finále Becca Fitzpatrick

Tenhle díl byl, obzvlášť co se týče povah jednotlivých postav, asi nejlepší. Už to nepůsobilo tak nerozvážně a dětinsky, jak se mi zdálo u minulých dílů; spíše naopak. Mělo to spád, čtivost na správné úrovni a hlavně to umělo zaujmout!
Je však pravda, že mi tam některé dějové souvislosti neseděly. Moc se mi nezamlouval závěr knihy - ta svatba na konci mi k celé sérii prostě nešla. Smrt jedné z postav byla koneckonců zbytečná.
Musím ale říct, že mě tahle série neokouzlila tolik jako jiné. Knihy s touhle tématikou mě dost baví, jsou tady ovšem nějaká ta "ale"... Série byla propracovaná, promyšlená a tohle všechno, jenže mi tam stejně to "něco" chybělo. Některé knihy tetralogie opravdu stály za přečtení, ale jiné, resp. druhý díl, mě naopak moc nezaujal. Jsem ráda, že jí mám přečtenou a už bych se k ní asi nevrátila, ale každopádně nelituji jejího přečtení!

11.04.2015 5 z 5

Vyvolená Vyvolená Kristin Cast

Ve Vyvolené se toho dělo opravdu hodně.

*SPOILER*
Napřed musím uznat, že to měly autorky sakra dobře promyšlené. Bylo toho však trochu moc. Zaprvé: Zoey a ti její kluci. Už v předešlém díle se mi to zdálo přitažené za vlasy, ale tady to dostalo své "grády". Prostě se nemůžu zbavit pocitu, že tři kluci jsou už vážně moc. Ale na druhou stranu se mi líbilo sbližování s Lorenem. Teda když nepřihlížíte na konečný fakt, že to celé byla pouhá fraška. Zadruhé: charaktery hlavních postav se výrazně změnily. Ať už k lepšímu (Afrodita), nebo k horšímu (Zoey, Erik, Neferet, Zoeyina máma... někdy také Stevie Rae). Zatřetí: ta situace se Stevie Rae... závěrečná událost mě potěšila. No a samozřejmě další důležité věci (Erikova proměna, smrt Lorena, zrušený otisk s Heathem, Afroditino vymazané znamení a hlavně ta Zoeyina naivita a hloupost, které nebraly konce) také stojí za zmínku. Nechci to zbytečně rozvádět a kritizovat, kniha se četla vážně skvěle a byla do poslední stránky napínavá, ale některé události mě zklamaly nebo nepříjemně překvapily.

Ano, dělo se tady toho moc, ale i přes ty změny si to těch 5* určitě zaslouží. Ať už za propracovanost nebo za návnadu k dalšímu dílu, na který se ihned pouštím...

01.03.2015 5 z 5

Ticho Ticho Becca Fitzpatrick

Na začátku knihy se zdálo, že to tentokrát (konečně) o něčem bude; ne jako předchozí díl, který bych už teď, po přečtení Ticha, vážně mohla označit za nejslabší z celé tetralogie... Ale zpět k třetímu dílu. Ten mi hlavně cca prvních sto stran opravdu připadal dost nápaditý, originální a napínavý a velice příjemně mě překvapoval. Start byl velkolepý a já hned musela přemýšlet a bádat nad určitými detaily, které mě nutily dozvědět se víc. Nořina amnézie mi přišla jako zajímavý podnět k tomu, aby to čtenáře hned na začátku upoutalo a zaujalo a aby jim připomnělo vše, co se stalo v minulých dvou dílech. Myslím, že kdybych nečetla ty předešlé díly, ani by to nevadilo, jelikož to tady autorka dopodrobna připomenula. Možná by to tu ale ani nemuselo být. Děj se postupně začínal pěkně zamotávat a já v tom tak trochu přestala mít přehled.
Závěr byl stejně velkolepý jako začátek. Jsem zvědavá, jak dopadne celá válka mezi Nefilim a padlými.

Stručně: tenhle díl mě nezklamal!

27.02.2015 4 z 5

Zrazená Zrazená Kristin Cast

Druhý díl byl bezpochyby lepší a záživnější než ten předchozí. Zatímco v začínajícím díle jsem nevěděla, co mám od celé série očekávat, tady se to napravilo; bylo už konečně poznat, že v ruce držím začátek slavné a zcela jedinečné série.
Co se týče děje, i ten se podstatně zlepšil. V knize se děly dost vážné a zásadní záležitosti, díky nimž se kniha stala mnohem čtivější a napínavější. Tady mě spousta směrů, kterým se kniha ubírala, překvapovala. Ale i tenhle díl měl své nedostatky: například opravdu hodně mě zarazil Zoeyin milostný život. Nemohla jsem se ubránit pocitu, že už to je příliš; ať na Zoey, tak na čtenáře samotného, (kdo četl, pochopí). Taky si myslím, že ta situace, ve které se ocitla Stevie Rae, je přehnaná a podle mě trochu předčasná; ale dobře, když to tak autorky chtěly, mělo to tak být.

Nemůžu se dočkat, až se mi do ruky dostane třetí díl této skvělé série...!

14.02.2015 5 z 5

Crescendo Crescendo Becca Fitzpatrick

Crescendo je o dost slabší než díl předchozí. Směr, jakým se dějová linie ubírala, byl nečekaný a nejspíš právě proto jsem pocítila nad knihou jisté zklamání. Nelíbilo se mi chování a jednání jednotlivých postav, obzvlášť Patchovo. Docela mě to udivovalo, jelikož v Zavrženém se mi jevil jako jeden z těch sympatických a oblíbených hlavních hrdinů; tady se to ale bohužel obrátilo. Nechápala jsem jeho chování vůči Noře; ta záležitost s Marcií mi přišla uhozená a nelogická. Další věc, která mi na knize dost vadila, bylo to, jak se vždy v největší nouzi, a když to bylo nejvíc potřeba, objevila na scéně nějaká postava... Kdyby to bylo jednou dvakrát, v pořádku, jenže tady to přišlo moc nápadné... Děj celkově byl dobrý; na konci oceníte, do jakých podrobností je to promyšlené.
Díky závěru, který vše záporné vynahradil, jsem chtěla dát hvězdiček víc, ale když si to tak zpětně přehrávám, 3* jsou tak akorát.

No... Abych to shrnula: čekala jsem něco víc. Teda hlavně přes fakt, že je to tak vyhlášená série.

06.02.2015 3 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Naprosto fascinující závěr výjimečné tetralogie. Odkaz Dračích jezdců mě uchvátil už od prvního dílu, protože celá série patří k těm dokonale promyšleným, které prostě nejde neobdivovat.
Na začátku tohoto dílu to nevypadalo moc nadějně; potom se to však rozjelo a děj dlouho nepustil. Všechny díly série stály za přečtení, bez ohledu na jejich tloušťku, ale ten čtvrtý předčil všechna má očekávání. Stalo se přesně to, co jsem si na začátku knihy předpověděla. Finále proběhlo opravdu velkolepě... Vím, že na něj mají čtenáři všelijaké odlišné názory, ale já ho kritizovat rozhodně nebudu! Pravda, kniha měla i své zápory... Trvalo mi dost dlouho, než jsem se prokousala nějakými částmi, protože kniha je rozepsaná do velkých podrobností. Stejně jsem si vše náramně užila, i přes ty zdlouhavé pasáže, které mi nepřišly tolik zajímavé (např. průběhy bitev). Při čtení posledních cca 20 stran jsem si už naplno uvědomila, že je definitivní konec a že už nebudou další díly, na které bych se mohla těšit. Proto mě hodně dojal úplný závěr, při kterém jsem ty slzy prostě neudržela.

Potěšilo mě, když jsem se dozvěděla, že autor uvažuje o napsání knihy o tajemné bylinkářce Angele. Jako fanoušek C. Paoliniho budu čekat na jeho další díla, protože touhle sérií se osvědčil jako velice nadaný spisovatel. Tahle tetralogie je ÚŽASNÁ a myslím, že nebudete litovat jejího přečtení.

29.01.2015 5 z 5