MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Příliv Příliv Lucie Schánělová

Velmi vychvalovaný příběh plný slunce, oceánu a tajemství napsaný českou autorkou. Moc jsem se na něj těšila a tak jsem využila příležitosti se zúčastnit knižní štafety pořádané přímo autorkou, děkuju za možnost. Už jen úžasná obálka, která není přeplácaná na vás vdechne sluníčko a pláže.
Co se týče postav tak jedna z hlavních je Nicole. A přiznám se, že jsem si ji moc neoblíbila. Nechávala se snadno svést city aniž by přemýšlela, byla moc důvěřivá a hodně, hodně naivní. Svými myšlenkami a názory mi občas lezla na nervy a kroutila jsem nad nimi jen hlavou. Další je Daniel. Typický plážový sexouš, ale něco mi na něm vadilo. Zvláštní a tajemná osoba. Postavy mi zvláště nepřirostly k srdci, snad Liam (chtěla bych pro něj více prostoru i když se pak choval...tak jak se choval) James, který dostane prostor v druhém dílu a máma Nicole mi byl sympatičtí tak, že bych je chtěla poznat v reálném životě. Nicol a Daniela ne. Sorry.
Jako vždy miluju knihy, ve kterých se dozvím něco nového a tady jsem se hodně dozvěděla o surfingu, což mi přijde originální a rozhodně je k tomu hodně co říct. Kniha je celkově hodně čtivá, jen bych snesla trochu větší písmenka. Budu se opakovat, ale Lucka zvolila skvělé prostředí. Úplně mě vtáhlo a užívala jsem si představu sluníčka, palem a písku. Také playlist byl skvělý a našla jsem si tam pár favoritů.
Je pravda, že jsem stále čekala nějaké BUM, ale spíš to bylo o tajemstvích, sbližování a... surfování, ale i tak to bylo skvělé počtení. Dál by mě rozhodně zajímalo jak to má v hlavě Daniel, protože je to vážně složitá osoba, takže doufám, že v dalším dílu se mu podívám do hlavy.
Lucka má knihu pěkně vymazlenou, proto si nenechám ujít druhý díl Temné hlubiny. Kdo miluje moře, slunce, pláže a surfing tak si tu knihu musí přečíst.

27.01.2021 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Od téhle jednohubky na jeden večer jsem hodně očekávala. Už jen proto jaký kolem ní byl povyk, ale začala jsem ji číst až na potřetí, protože mě z některých řádků ze začátku bylo hrozně úzko a bála jsem se co bude dál, už jen proto, že jsem si podobnými věcmi prošla.
Kniha je rozdělena na čtyři části: Zraňovaná, Milující, Opouštěná a Odpouštějící. První část byla skvělá, působila na mě až tak moc, že jsem se chvílemi oklepala a měla husí kůži. Druhá část byla naopak nijaká. Třetí část mě zas bavila víc než předchozí a poslední byl úplný propadák plný otřepaných citátů z Googlu.
Moc se mi líbilo, že si knihu autorka sama ilustrovala. Jen mě překvapilo, že některé ilustrace byli úžasné a některé vypadali jako by je kreslilo dítě.
Celkově mi některé texty přišli nijaké a jen myšlenky rozdělené do řádků ("Tumblr poetry" jak jsem zjistila). Ale naopak mě některé texty taky zasáhly a byly velmi hlubokomyslné. Mezi poezii bych to já vyloženě neřadila. Básně to rozhodně nebyli. Takže poezie volného verše. Co mi naprosto zkazilo celý i když nic moc požitek bylo "Co je dobré udělat po rozchodu". Copak to je příručka pro puberťáky?!
Dvě hvězdy za dvě části, které se mi líbili a další knihy už nejspíš ne.

15.01.2021 2 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Druhý díl série Kate Marshallové a musím říct, že jsem nadšená. Moc jsem se na knihu těšila, protože tato série si mě získala, na rozdíl od Eriky Fosterové, která mi byla nesympatická ( ale zkusím ji dát letos ještě šanci).
Kniha je čtivá od prvních řádků, což mě překvapilo protože jsem se vážně nedokázala odtrhnout. Žádná omáčka, jste rovnou vhozeni do...mlhy. Případ, který Kate zaujal a chtě nechtě se do něj zapletla je vážně zapeklitý a záhadný.
Byla jsem ráda, že autor během konverzací mezi postavami vhodně nastíní co se dělo v předešlém dílu. Kate je skvělá postava. Už jen proto, že má stinné a světlé stránky tak je až reálně živá, žádný dokonalý superhrdina. Mimo to si autor vážně dal práci s vykreslením postav, které se stále vyvíjejí.
V každé kapitole se něco děje, takže kniha vás vážně nenudí. Text je psaný tak, že se mi hrozně dobře četl. Musím ještě vyzdvihnout skvělý popis mlhy a prostředí, které bylo místy hrozivé. Kanibal z Nine Elms mě moc bavil, ale tenhle díl byl ještě lepší.

15.01.2021 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Dodatek ke knize Kroniky prachu, který je vážně povedený. Je to příjemné zpestření po přečtení úvodní knihy.
Kniha obsahuje bonusové kapitoly, ilustrace, dopisy, vysvětlení autorky proč se jmenuje kniha, tak jak se jmenuje nebo proč jsou takové postavy a jak na ně přišla. Autorka dodává vyloženě plán čtení knihy Kroniky prachu v listopadu , přesně kdy a kolik kapitol přečíst aby jste každý den přečetli to, co Animant prožije.
Je to vlastně jakési nahlédnutí do "zákulisí" Kronik prachu, díky kterým mám Elisu ještě radši. Pro milovníky Kronik prachu nutnost.

13.01.2021 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Jedenáctý díl mé oblíbené série s Robertem Hunterem a Carlosem Garciou. Když začnu úplně od začátku,tak už věnování bylo srdcervoucí a trefné, už jen proto že je kniha věnovaná jeho zesnulé přítelkyni.

Autor nás seznamuje s opět propleteným a zajímavým případem, kde zkušená kapsářka svou krádeží odhalí mrazivý případ díky odcizenému deníku.

Kniha je neuvěřitelně čtivá nejen napínavým vyšetřováním, ale i ukončení krátkých kapitol, kde si prostě musíte říct „ještě jednu kapitolu". Co miluju na Carterových knihách je, že místa, která zmiňuje si vážně můžete vygooglit a díky tomu vám příběh připadá reálnější, takže já se do Los Angeles rozhodně podívat nechci. Také se dozvíte něco víc o lidské psychologii, vyšetřování, kapsářství, zbraních a armádě.

Ani v jedné knize série mi brutální a nechutné vraždy nevadí, ale s čím se autor vytasil tady jsem nepočítala. Bylo mi úzko a občas mi ujelo ze rtů “bože můj".

Ano tahle kniha je jiná. Přijde mi prostě chladnější, neptejte se mě proč. Prostě na mě tak působí. Už okolnosti za jakých Chris knihu psal jsou chladné a smutné. Proto se v knize nejspíš odráží i autorovy pocity. Tracy, nejsem si zcela jistá, ale dle popisu mi moc připomíná autorovu přítelkyni a pokud to byl autorův záměr musí být hrozně těžké psát postavu inspirovanou milovanou osobou která už není mezi námi. Konkrétně v jedné scéně kde se s ní "loučí/neloučí" Hunter a nejspíš i autor? V poděkování i autor zmiňuje, že nebýt určitých lidí tak by knihu nedopsal a nejspíš by tu už nebyl byla hodně smutná. O přes to všechno odvedl skvělou práci a nemůžu hodnotit jinak než 5/5.

11.01.2021 5 z 5

Den, kdy jsme se potkali Den, kdy jsme se potkali Roxie Cooper

Na tuto knihu jsem se chystala hodně dlouho, protože mě velmi zaujala anotace a celkově mě zajímalo jak autorka vloží více než 10 let do knihy o 456 stranách (ebook). Ale vždycky ji zastínila kniha jiná a tak jsem konečně dodržela slovo a pustila jsem se do ní hned ze začátku nového roku.
Příběh je vyprávěn z pohledu Stephanie a Jamieho, kteří osudově se setkají na uměleckém kurzu. Obě postavy jsem hodně dlouho poznávala a bylo těžké je charakterizovat, projevovali se postupně a celkově se měnili. Stephanie na mě působila jako ublížená chudinka a Jamie podpantoflák a srab, který se neumí postavit věci.
Kniha má delší kapitoly což mě dělalo menší problém, ale doplňovalo ji mnoho písniček, a to je příjemné zpestření. V příběhu je krásně vidět jak se lidé postupem času mění. Kniha ve mě vyvolávala hrozně moc rozporuplných pocitů. Dělali to správně? Rozhodovali se správně? Měli se držet na uzdě? Co bych dělala já? Občas mi přišlo, že se zbytečně trýznili.
A konec? Tak nespravedlivý.

08.01.2021 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Minulý rok jsem začínala Kingem a jeho knihou To, tento rok to není jiné, jen jsem běžela, ne "jako o život", ale o život.

Musím uznat, že příběh je velmi svižný a díky doslova kraťoučkým kapitolám je kniha hned přečtená. Skvěle popsaný svět, který se rozpadá, ovládán televizní stanicí VéVé, která z lidí dělá lovnou zvěř.

Zajímavé je, že King napsal knihu v roce 1982. Je zajímavé jak smýšlel o budoucnosti. Auta na stlačený vzduch, nosní filtry, díky kterým se mohou bohatí vyhnout rakovině plic, kvůli velmi znečištěnému ovzduší.

Jako vždy u Kinga se na mě odrážela situace v knize. Jímala mě klaustrofobie, měla jsem strach a hodně přemýšlela, že je to až děsivě reálná budoucnost. Jak se kniha chýlila ke konci měla jsem tušení kam vedou rozhodnutí Richardse a jak vše skončí, ale rozhodně to nenarušilo můj požitek z knihy.

05.01.2021 5 z 5

Město duchů Město duchů Victoria Schwab

Poslední recenze tohoto roku je na fantasy novinku Město duchů. Je to první díl ze série Cassidy Blake a ač fantasy moc nečtu tak mě anotace velmi zaujala a s chutí jsem se do knihy pustila.

Kniha je čtivá, zajímavá, místy vtipná, strašidelná a hlavně tajemná a záhadná. Většina příběhu se odehrává ve Skotském Edinburghu, kde historie ožívá.

Cassidy. Ne tak úplně živá holka, která je trochu poškozená, ale ne zničená. Narozená jednou nohou v zimě a druhou na jaře, fanoušek Harryho Pottera a samozřejmě z koleje Nebelvír s kámošem Jacobem, který je tak na okraj duch a sympoš se smyslem pro humor. Jejich vztah je boží. Když mu Cassidy otáčí stránky v komiksu protože normální duchové hýbat s věcmi nedokáží, když ji Jacob funí za krk, nebo si vybírá komiksy na dovolenou, které si má Cassidy zabalit. Cassidy staví věže z chipsů a Jacob se je snaží shodit. Kdo by nechtěl mít za kámoše ducha?

Nejsem vyloženě asi cílová skupina, ale hrozně mě to bavilo. Příběh měl všechno. Záhadu, super postavy, text se lehce četl a hlavně autorka v Edinburghu opravdu byla a všechny duchařské histroky jsou opravdu zdokumentovány, kromě jedné, kterou si vymyslela, ale je tak promyšlená, že bych ji klidně věřila.

Těším se na další díl s názvem Tunel kostí, který se bude odehrávat v Paříži.

30.12.2020 5 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

I když recenze na knihu jsou nic moc, přesto mě anotace zaujala a knihu jsem si ráda přečetla.

Na zadní straně knihy je napsáno "romantický příběh okořeněný erotikou". Sakra! To je pořádná hrst koření.Hodně mi to připomínalo Padesát odstínů šedi level 5. Kulila jsem oči hned na začátku.

Co se týče formátu knihy a textu tak se mi kniha četla moc dobře. Bohužel to je tak všechno. Podle mě je to jedno velké porno, charaktery postav mi přišli nemastné neslané, sexuální scény jsem pak jen v rychlosti přelétla a doufala, že přijde na nějaký příběh, přiznám se bez mučení, že kdyby to nebyla spolupráce tak knihu nedočtu.

Co musím ocenit, že autorka má rozhodně bujnou fantazii. Jedna hvězda je za ten konec, který mě začal alespoň trochu zajímat.

27.12.2020 1 z 5

Láska mého života Láska mého života Penelope Ward

Kniha kde najdete všechno co romantická kniha má mít. Zamilovanost, odlišnost, zradu, lámání srdce, smutek, znovunalezení důvěry apod.

Od autorky jsem četla Hříšné dopisy, na kterých spolupracovala také s Vi Keeland, a která se mi moc líbila.

Příběh se odehrává v Palm Beach před deseti lety, což je cca půlka knihy a v současnosti, kterou vypráví Raven a Gavin. Poslední dobou pomalu každá kniha je psána ze dvou pohledů hlavních hrdinů. Je možné, že je to shoda okolností, že na ně narážím, ale vůbec mi to nevadí. Je dobré znát oba pohledy na věc, ale musí se to umět a Penelope to umí skvěle.

Moc se mi líbila společenská odlišnost hlavních postav, kde je vidět, že peníze nejsou všechno. Velká pozitivní změna je taky, že se role vyměnily a není žena jen ta chudinka, která má zlomené srdce , i když tady je to asi oboustranné.

Trochu mě zklamalo to, že jsem se nedozvěděla jak svůj "problém" Gavin vlastně vyřešil, což mě hodně zajímalo. Jediné co mě maličko vadilo byly delší kapitoly. Já mám radši kratší.

27.12.2020 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Poklidné městečko Castle Rock v čele se šerifem Alanem Pangbornem, kde si každý žije svým životem obrátí naruby nově otevřený a záhadný obchod s názvem Nezbytné věci. Kniha, nad kterou se člověk zamyslí jakou zlobu mají v sobě lidé ukrytou a že stačí malé popíchnutí a provedou věci o kterých se jim nezdálo ani v nejhorších nočních můrách.

To, že je to můj nejoblíbenější autor, kterého že srdce uznávám už zmiňovat ani nemusím, ale u žádného autora se mi to nikdy nestalo, ale vždycky když začínám Kingovu knihu mám zvláštní, záhadný pocit v břiše. Miluju jeho úvody a doslovy, autor s vámi komunikuje skrz knihu a tak je to podle mě správné. Mám pokaždé pocit jako bych se setkávala se starým známým.

Musím se přiznat, že to je první kniha od Kinga, která se mi četla hůř. V příběhu se objevuje mnoho postav, takže je jasné, že chvíli potrvá než se člověk prokouše jejich příběhy, pohledy na věc a jakou roli vlastně hrají, proto jsem byla chvílemi zmatená a musela jsem se více soustředit abych si vše ujasnila a neunikla mi nějaká důležitá věc. Proto bych ji nedoporučila těm, kteří s autorovou tvorbou teprve začínají. Těm bych spíš poradila Carrie, Řbitov zvířátek, Kouzelná skříňka pro Gwendy nebo jeho povídkové knihy. Ovšem když se děj rozjel a věci se daly do pohybu nedalo se od knihy odtrhnout. A co víc...dostat ji z hlavy. Poslední část, kde se začalo všechno doslova bořit byla úžasná, protože jedním slovem je tato kniha jedna velká KOMPLIKACE a nevěřila jsem, že by se něco z toho dalo spravit.

Opět musím vyzdvihnout originální, poutavý námět, Kingovu fantazii a velmi dobře strukturovaný a promyšlený příběh. Častokrát jsem se zapřemýšlela co všechno jsou lidé schopni udělat. Je to vlastně o to děsivější než nějaké příšery, protože lidé jsou schopni VŠEHO. Jedna věc mi vrtá hlavou a budu ráda když mi napíšete kdo četl Cuja i tuto knihu, protože mi přijde, že v knize je odkaz právě na Cuja, ale jelikož jsem ho ještě nečetla, tak nemohu posoudit.

24.12.2020 5 z 5

Už zase sloužím o Vánocích Už zase sloužím o Vánocích Adam Kay

Miluju knihy z lékařského prostředí a jak poznáte v této, práce ve zdravotnictví není snadná, ani o Vánocích. Autor pomocí deníkových zápisků seznamuje čtenáře a působením lékaře převážně na porodnickém oddělení po dobu 7 Vánoc. Jelikož jsem z oboru tak jsem ráda, že jsem se dozvěděla jak to chodí i v porodnicích v Anglii.

Text je čtivý díky tomu, že deníkové zápisky jsou krátké. Líbí se mi autorova upřímnost, vtipnost a sarkasmus, který používá, protože jak se dozvíte tak práce nejen lékařů je stresující, smutná a často na úkor osobního života. Zvlášť u jednoho zápisu mi bylo hodně smutno.

Adam píše tak jak to vážně je, nevěší vám bulíky na nos jak je přivádění nového života na svět skvělé. ( Ano samozřejmě je, ale člověk je nejšťastnější když už to má za sebou a je co nejčistší, jak z pohledu zdravotníků tak z pohledu rodičky, o tom všem něco vím.)

Úžasné jsou i bohaté ilustrace, které text skvěle doplňují. Těším se až se pustím do další jeho knihy Bude to bolet, doktore?

15.12.2020 5 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Má druhá Kasie West a nezklamala. Vždycky mě teda přijde pomalejší začátek, ale je to příjemné a roztomilé počtení.

Tato kniha mě přišla maličko slabší už kvůli klasickému trojúhelníku a předvídatelnému ději.

Dax byl velmi sympatická postava a Autumn dobrá holka s více starostmi než je na slečnuu v jejím věku zdravé. Člověk se zamyslí, že někdy odsuzuje lidi za jejich chování aniž by ho napadlo proč se asi ten daný člověk tak chová a jaký k tomu má důvod.

Chyběl mi trochu více podrobnější popis postav a mrzelo mě, že se pořádně neuzavřel rodinný vztah Daxe. Kdo hledá oddechové čtení je to správná volba.

10.12.2020 3 z 5

Jak Grinch ukradl Vánoce! Jak Grinch ukradl Vánoce! Dr. Seuss (p)

Kdo nezná Grinche jako by nežil! Miluju ho jako film s Jimem Carreym tak i jako nový animovaný a teď se k tomu přidala i kniha. Bez Grinche si já nedokážu představit Vánoce.

Příběh Grinche, který ukradl Vánoce k Vánocům prostě patří. Jsem ráda, že jsem si knihu pořídila a těším se až ji budu číst synovi. Určitě se mnou budete souhlasit, že tento příběh je skvost. Plus ty skvělý ilustrace plné fantazie. Celá kniha je na 10 minut čtení, ale obrázky jsou alespoň na 20.

Musím se přiznat, že jsem se bála toho překladu, ale je povedený a verše se čtou lehce. Četla jsem i Kocoura v klobouku a ani tady jsem nesáhla vedle. Jen mě mrzí, že víc knih od Dr.Seuss není přeloženo.

09.12.2020 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Na knihách od Colleen miluju ta těžká témata, která vás dostanou do kolen a zároveň vám rvou srdce tak, že vás bolí celá hruď. Další co hrozně oceňuji je nepředvídatelný děj. Nikdy nevím co se ještě přihodí, protože v jejích příbězích se může stát vážně cokoli a jedině u jejích knih pláču nebo mám minimálně slzy na krajíčku. Colleen je prostě přebornice ve zvratech.

Příběh je psán z pohledu Morgan a její dcery Clary. Už první věty mě oslovily a chtěla jsem víc. Zpočátku jsem při vyprávění Morgan hodně přemýšlela jak se budu cítit já za 15 let až bude mému synovi 17 a bylo mi z toho chvílemi úzko. Vztahy s dospívajícími jsou vždycky těžké, kord když se k tomu vrství další a další negativa, která vás stahují na dno. Musím se přiznat, že už u šesté kapitoly jsem měla slzy v očích a nechápu prostě... tak je všechno vždycky zamotané, samé tajnosti a lži, že jsem si tentokrát vážně nebyla jistá jestli se dá všechno slepit dohromady. Morgan je podle mě neskutečně silná postava. S takovou jsem se ještě snad v knihách nesetkala.

Trochu mě zklamala kvalita papíru. Díky až příliš tenkým stránkám jsem kolikrát otočila více stran najednou a text mi prosvítal a rušilo mě to.

07.12.2020 5 z 5

Jak si zamilovat Vánoce Jak si zamilovat Vánoce Karen Schaler

Při výběru se musím přiznat, že mě velmi ovládla naprosto nádherná obálka knihy. V téhle knize najdete všechno, na co si ohledně Vánoc vzpomenete.

Příběh je vyprávěn z pohledu Emmie, která je vážně "svátkomilka" jak bylo v knize zmíněno, občas mi to přišla až moc posedlá Vánocemi a z pohledu Sama. Sam je úspěšný spisovatel, kterého ale opustila múza a má také ze srdce rád Vánoce. Jejich příběhy se prolínají a skvěle dějově navazují. Příběh osvěžil povedený humor mezi Samem a Emmie.

Moc se mi v knize líbil nápad s vánoční výpravou. Nikdy jsem o ničem takovém neslyšela a tak jsem byla příjemně překvapená. Sice už od třičtvrtě knihy jsem tušila jak moc je obálka přímo spjatá se samotným příběhem, ale nevadilo mi to.

Autorka skvěle vystihla popisem vánoční prostředí, ale mohla si víc vyhrát s popisem postav. Kniha měla sice pomalý začátek, ale vyplatí se vytrvat a užít si skvělou vánoční knihu. Kromě tipů na vánoční tradice máte i tipy na vánoční písně a filmy. Úplně na konci vám sama autorka představí recept na perníčky, tip na vánoční výpravu, jak vybrat stromek a jak se o něj starat.

Podle mě má tato kniha má ohledně Vánoc vše a ještě víc. Ukazuje na to, jací by k sobě lidé měli a neměli být nejen o Vánocích. Mějte se rádi.

05.12.2020 4 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Úžasný a nápaditý příběh ve verších o kostlivci z Halloweenska, který nechtěl jen strašit a tak ukradl Vánoce.

Musím vyzdvihnout skvělý překlad a úžasné ilustrace, nad kterými jsem strávila dvakrát delší dobu než samotným čtením. Jsem nesmírně ráda, že zdobí mou knihovnu a konečně jsem si ji pořídila.

Co se týče samotného autora,tak ho miluju. Miluju jeho filmy a teď už i knihy. Je to jedinečný a originální člověk, který se jen tak nerodí. Výborný autor, režisér, básník, ilustrátor s neuvěřitelnou fantazií.

Je to taková povedená vánoční jednohubka, kterou bych se nebála přečíst i dítěti.

30.11.2020 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Čekala jsem vánoční příběh, ale ne s takovou hlubokou tématikou, která mi sevřela srdce hned na začátku v úvodu autora. „A tak jsem ve tmě přemýšlel o životních volbách. O tom, jak každý den, na každém kroku, dáváme přednost jedné cestě před jinou. Cestujeme, zastavujeme se, hrajeme si, schováváme se, zamilováváme se, opouštíme se nebo usínáme těsně vedle sebe. Ve spánku dýcháme spolu s našimi bližními. Občas možná potřebujeme někoho, kdo námi každé ráno pořádně zatřese, abychom si uvědomili, jak rychle letí čas. Abychom měli na paměti, o co všechno přijdeme, jestliže si nedáme pozor."
„...a tak jsem tu noc při psaní přemýšlel, co se vlastně stane, když založíte rodinu a přestanete být ve svém životě nejdůležitějším člověkem. Přemýšlel jsem, jak by mělo vypadat úplně nesobecké chování. Uvažoval jsem o tom, kvůli komu bych byl ochotný zemřít a pro koho bych byl ochotný obětovat život. A jaký je mezi tím rozdíl."

Tenká knížečka je doplněna ilustracemi a díky krátkým kapitolám knihu rychle přečtete, ale myslím, že k tomuto tématu by se dala vymyslet delší kniha s více promyšleným příběhem. Dá se říct, že je to úvaha o tom co člověka dokáže změnit a co všechno je ochoten podstoupit. Přijde mi, že to autor kapku odflákl.

Po přečtení jsem měla divný pocit, snažila jsem se knihu pochopit a přijít na to, jaký měla kniha záměr. Dle mého názoru kdo dostatečně nevnímá to, co právě čte, tak nedokáže správně pochopit co tím chtěl autor říci a je to pro něj ztráta času.

Dokázali byste položit život za život někoho jiného? Ale ne jen umřít, nikdy byste neexistovali. Nic by po vás nezbylo...

26.11.2020 3 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Ebenezer Skruž nesnáší Vánoce a znepříjemňuje je i ostatním lidem svou nevrlou náladou. Když ho však navštíví jeho dávný přítel a tři duchové Vánoc vše se změní.

Klasika, kterou každý zná a kdo ne tak ať to napraví, je to akorát vhodná doba. Krásná povídka o znovunalezení vánoční nálady a o tom, že na nápravu není nikdy pozdě, která nikdy neomrzí. Nevěřila bych, že poprvé byla vydána v roce 1843.

Příjemné čtení, které mě naladilo na vánoční čas. Filmové zpracování se mi moc líbí a nenechám si ho ujít žádné vánoce.

26.11.2020 5 z 5

Hříšné dopisy Hříšné dopisy Vi Keeland

Vtipná a poutavá kniha už od prvních stran i když jsem si myslela, že příběh bude úplně jiný. I když vzhledem k sociálním problémům Lucy příběh nabyl temnější stránky, protože se hlavní hrdinka snaží vyrovnávat se svou agorafobií a úzkostí, která začala už v jejím mladí když ji dorazí dopis od dlouholetého kamaráda na dopisování Griffina, ve kterém se dozví jak moc je děsná.

Příběh je psán z pohledu dvou hlavních postav Lucy i Griffina. V knize se objevuje i docela praštěný doktor a blázen do ptáků, který pomáhá Luce s jejími strachy. Musím říct, že se mi málokdy stává, že bych si oblíbila všechny postavy, ale tady mají postavy tak skvělé charaktery, že to jinak ani nešlo. Chvílemi jsem Griffina litovala víc než Lucu a překvapilo mě v jakém prostředí se sám Griffin pohybuje.

Text je velmi čtivý hlavně díky, dopisům a textovkám, které si Luca s Griffinem vyměňují. Název knihy je vážně trefný, protože chvílemi jsem zůstávala jen koukat co všechno si v dopisech psali.

Vlastně víte jak to skončí, ale tady mi to vážně nevadilo. Miluju když se díky knize můžu něco dozvědět a jsem ráda, že vím více o tom co prožívají lidé s agorafobií a úzkostmi a jaký to má dopad na jejich život.

Na konci knihy odkaz na píseň pro Lucu mě velmi potěšil. Byla jsem z ní na měkko. Dokázali byste někomu koho jste nikdy neviděli slepě věřit kdyby vás o to požádal? Už jste někomu slepě věřili?

25.11.2020 5 z 5