MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Naprosté skvosty naší literatury, o tom snad ani nemůže být diskuze. Kytice je pak ještě na úplně jiné úrovni, tu nelze přečíst jen jednou a vždy se budete cítit obohaceni.

25.03.2020 5 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

A zase ta šibalka Agatha! Když už je vám něco nabídnuto a myslíte si A, jste teprve na začátku Agathina kolotoče. A to vám dá i menší výběr, jen čtyři podezřelé. A stejně se netrefíte. Tedy alespoň já :D Poněkud jinak pojatý detektivní příběh, kterému ovšem jaksi chybí ono větší napětí a spád, jak tu již dobře padlo. Linka se spisovatelkou Oliverovou ovšem neměla chybu, obzvlášť když ji autorka tvořila coby své alter ego. Tato postava tomu dodala výbornou šťávu a svými názory i promluvami dost pobavila.

24.03.2020 4 z 5

Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Karel Čapek

Tak toto je záruka úsměvů a smíchu. A perfektně ukazuje několik věcí - Čapek byl přímo neuvěřitelně všímavý a ještě výborný v tom, jak to dokázal vložit do textu a dát na papír. A dál také, že choval ke čtyřnohým kamarádům neuvěřitelnou lásku. Což dokazoval vlastně vždy, protože snad každá jeho kniha obsahuje zmínku nebo dvě o psech nebo kočkách. A to je strašně roztomilé a úžasné. Zkrátka a jednoduše nádherná kniha.

17.02.2020 5 z 5

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Výborné! Skvěle pojato, z několika úhlů pohledu, čímž je udržena čtivost. Kolik takových Foltýnů po světě běhá, kolik jich vlastně známe sami... A bohužel si to nedokáží uvědomit... Mně ho v jednu chvíli bylo až líto. Ale jen na chvilku, než opět promluvil nebo někoho znovu ranil.
Docela na mě padla síla poslední stránky. Vlastně posledního řádku. Text tak nějak utnut a nato poznámka "Zde končí text Karla Čapka." :(

17.02.2020 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Na knížku jsem se i vzhledem k mému vztahu k tomuto sportu docela těšil. A první třetina byla výborná. Ale tak nějak se mi zdálo, že autor jaksi přepálil začátek a že mu postupně docházela šťáva. Poslední cca třetinou to ovšem znovu zvrátil a nakonec z toho bylo i dobrodružství. Celkově milé, pohodové a nenáročné čtení. A za mě velké plus, že jsem měl k dispozici vydání s ilustracemi Josefa Čapka. To je okamžitě jistota úsměvů.

14.02.2020 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Tak už ani nevím, jak by se měl Brown vrátit na vrchol, protože ta kvalita bohužel jaksi upadá. Téma si Brown umí zvolit dobré, dobře ho i zpracuje, ale nechybí tomu už nějak šťáva? Ačkoliv mě docela pobavil Winston. Snad kdyby si vybral pro další knihu prostředí Prahy, když tu docela nedávno byl, tak by mě opět navnadil.

06.02.2020 3 z 5

Beatles: Výpověď o jedné generaci Beatles: Výpověď o jedné generaci Antonín Matzner

Chce se mi napsat, že je to povinná četba pro všechny fanoušky Beatles, ale ti toto již vlastně určitě znají :-) Skvostné dílo, plné známých, ale i neznámých informací a detailů. Legendy, ne jen rocku.

05.02.2020 5 z 5

...a bude hůř ...a bude hůř Jan Pelc

Kdysi dávno můj referát na gymplu a nelitoval jsem, že jsem si Pelce vybral. Dílo bylo něco jiného, než co jsem tehdy četl, takže bylo docela fajn proniknout do undergroundu a obohatit si slovní zásobu našeho rozmanitého jazyka.

05.02.2020 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Už to nebylo takové, jako v předchozích dílech, ale zato Brown přišel s hodně zajímavým tématem a ještě zajímavějším řešením, takže super. Hlavního hrdinu navíc musíte mít pořád rádi, jak je dobře zpracovaný.

05.02.2020 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Moje úplně první kniha tohoto autora, takže kdysi mé seznámení se s ním. Od té doby to byla nějaká jízda. Tato kniha mě také pohltila a dál už nešlo jinak.

04.02.2020 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Naprostá petarda. Jak se v prvních dvou dílech Nesbo teprve rozepisoval a zjišťoval co a jak, tak to tady napálil v té největší míře. Dost možná nejlepší díl z celé série, bez legrace.

04.02.2020 5 z 5

O lidech O lidech Karel Čapek

Celou řadu situací musel Čapek sám prožít, protože různé věci zde vystihuje naprosto dokonale. Bolesti zubů nebo stěhování do nového domu, to nemá vůbec žádnou chybu a stoprocentně se pobavíte. A v hned několika dalších kapitolách vás naopak donutí se zamyslet. A nakonec uznáte, že autor má vlastně pravdu. Vřele doporučuji všem.

31.12.2019 5 z 5

Tartuffe Tartuffe Molière (p)

Mně tedy bylo v průběhu čtení spíš těžko, než abych se pouze smál. Bohužel spravedlnost je leckdy slepá a podvodníčci si tu cestu najít prostě umí, to se lidská vynalézavost a umění kličkovat dostávají na úplně jinou úroveň. A to bylo prosím toto dílo napsáno v roce 1669. Molière znovu dokázal, jak neuvěřitelně nadčasový dramatik to byl. Tady to pro Orgona naštěstí dopadlo dobře.
Nejvíce jsem nasmál u dávání rad Orgonovi a jeho bránění se -
"Vaše rady jsou nejlepší na světě. Nesmírně rozumné a cenné. Ale nechtějte po mně, abych se jimi řídil."

20.12.2019 4 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Na úvodní díl několikadílné série slušný začátek. Jak tu padlo, není to žádná bomba, ale četlo se to dobře a celkově ta zápletka byla poměrně zdařilá. I hlavní postavy mi jsou zatím stále sympatické, s čímž mám někdy u některých autorů problém. Celkově tedy slibné, že v dalších knihách, které jsou hodnoceny lépe, to bude "bombovější" :-) A i dle zdejších komentářů to tak vypadá, tak uvidíme!

20.12.2019 3 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Hodně zajímavý nápad, nad kterým jsem už taky několikrát zauvažoval. Opravdu návrat do středověku. Charaktery se naprosto jasně ukázaly a jsem zcela přesvědčen, že tak by tomu bylo i v případné realitě. Jen malinko škoda, že kvalitativně šla kniha po peckovém úvodu trošku dolů.

20.12.2019

Birlibán Birlibán Eduard Petiška

Moje suverénně nejoblíbenější kniha ze školky a dětství, která mi byla před nějakou dobou věnována jako vzpomínka. A přečetl jsem znovu. A přečtu znovu pak se svými dětmi.

20.12.2019 5 z 5

Pudlenka Pudlenka Karel Čapek

Čapkovi a čtyřnozí kamarádi, to zkrátka patří k sobě. Zde se opět potvrzuje, jak moc se měli rádi a hlavně, jak moc dobře se znali. Autor skutečně věděl, o čem píše. Rozdávání koťat všude možně mě opravdu pobavilo. A nejvíce pak obrácení se na čtenáře.
A navíc mám k Pudlence o něco zvláštnější vztah, protože se na některých fotografiích nápadně podobá našemu kocourovi :-)

13.12.2019 5 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Fantastické dílo, které skutečně pobaví. Hlavní postava s až obdivuhodně pohotovými a především lživými reakcemi. Tleskám. Možná nejsem jediný, ale místy jsem si vzpomněl na "našeho" sluhu Saturnina. A teď už jen zkouknout mistra Donutila a zasmát se znovu.

12.12.2019 5 z 5

Výlet do Španěl Výlet do Španěl Karel Čapek

Opravdu by mě zajímalo, na jak dlouhou dobu Karel Čapek opouštěl svou zemi, protože z jeho cestopisů nabydete dojmu, že v dané zemi byl skoro všude, a ještě ho moc mrzelo, že nestihl další místa, a zažil celou řadu různých situací. Nejde jen o počet měst či zajímavých (a vlastně i nezajímavých) míst, ale o to množství detailů, které vkládá do svých popisů a textů. Já věřím, že spoustu věcí, lidí a úkazů nezaregistrovalo ani tamní obyvatelstvo. Úžasné.

29.11.2019 5 z 5

Andělé strážní Andělé strážní Kristina Ohlsson

Pokud čtete popořadě od začátku, musíte si všimnout vzestupné kvality knih. Autorka se opravdu spisovatelsky zlepšuje a tomuto dílu za mě nic nechybělo. Nechybí ani to pověstné "to". Vítám také menší změnu v podobě krátkých výslechů před několika kapitolami, to není moc časté.

21.11.2019 5 z 5