MMacicekk MMacicekk komentáře u knih

Kazatel Kazatel Honza Vojtíšek

Kazatele už bych si znovu nepřečetla, ale to nic nemění na tom, že se jedná o velmi vydařený český horor, který je však určen pro cílové čtenáře, tedy milovníky hororu. Myslím si, že u širšího publika čtenářů bohužel neobstojí, jedná se spíše o fanouškovskou záležitost. Rovněž si nejsem jistá, zda se tato kniha hodí na seznámení s tímto žánrem, neboť ti čtenáři, kteří by doufali v strach a děs zhmotňující se na stránkách, by nejspíš byli zklamaní. Mrazivý je dost, ale bohužel jsem se u něho nebála - a zrovna na to jsem se nejvíc těšila.

16.11.2019 3 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha vtáhla hned od první kapitoly a doslova prvních stránek. Autor totiž píše velmi čtivě a umí navodit tajuplnou atmosféru a postrašit své čtenáře i bez krvavých a drastických scén. Příběhu nechybí ani pořádná dávka napětí, která pohání čtenáře v touze dozvědět se víc. Kdo je Noční pták a jaký je jeho motiv? Přiznám se, že jsem totožnost pachatele neuhodla, ač jsem si po celou dobu myslela, že vím, kdo jím je. Spletla jsem se na plné čáře. Na thrillerech nejvíc miluji právě to, když mě autor dokáže na konci překvapit a vyrazit mi rozuzlením dech. Autor si zápletku promyslel do nejmenšího detailu, ale především musím vyzdvihnout originalitu celého příběhu, protože je to poprvé, co jsem se setkala s pozměňováním vzpomínek pomocí hypnoterapie v knize tohoto žánru. Zápletka mi přišla věrohodná a natolik přesvědčivá, že nepochybuji o tom, že by se tento příběh mohl odehrát i ve skutečnosti.

Zvuky přírody: Svět lesa Zvuky přírody: Svět lesa Robert Hunter

Kniha má krásné a bohaté ilustrace, které věrně prezentují zvířata, jež v knize naleznete. Obálka je rovněž povedená, neboť vyobrazená zvířata včetně názvu knihy jsou plastická a patrná na pohmat. Kniha tím dostala punc výjimečnosti. Na zadní straně zjistíte nejen tiráž knihy, ale rovněž i to, že tento výrobek používá tři knoflíkové baterie, které jdou samozřejmě po vybití vyměnit. Najdete zde i varování, že kniha je nevhodná pro děti do tří let z důvodu nebezpečí spolknutí malých částí. Zvuky, které kniha vydává, nejsou zbytečně hlasité, ale hlasitost regulovatelná není. Se synem jsme byli s knihou spokojeni a nemáme jí co vytknout. Každá strana obsahuje sice krátké, ale vyčerpávající informace nejen o lesním porostu typickým pro různý kontinent a vytvářející rozličný ekosystém, ale také o zvířatech, jež jsou pro ně typická.

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Na první pohled vás zaujme grafická úprava knihy, jejíž děj je složen z různých dokumentů, přepisů rozhovorů mezi postavami i jednotlivými loděmi, chatů, přepisů kamerových záznamů, dat ze SPIRA, mapek lodí a jejích útrob atd. Už jen tím se kniha vyznačuje velkou originálností, protože není jednoduché sestavit na základě těchto dokumentů děj tak, aby čtenáře zaujal, ale především, aby děj dával vůbec nějaký smysl. Toho jsem se zprvu hodně bála, že děj nepochopím a vůbec neodtuším, o co vlastně jde. Zpočátku jsem se sice hůře orientovala, nemohla se do příběhu "začíst", přeskakování z různých dokumentů a hlavně postav mi přišlo nesouvislé a náhodné, spíše abych tak řekla nesmyslné. Zdání klame. Věřte, že jakmile překročíte prvních sto stran, děj vás vtáhne takovým způsobem, že knihu nebudete moci vůbec odložit. Budou vám brnět ruce i nohy z tíhy samotné knihy, ale propracovanost děje a hlavně úžasné a nečekané zvraty vás přikovají k židli a nepustí.

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Autorka opustila Evropu a tentokrát svůj příběh plný romantiky a dortíků zasadila do srdce New Yorku, do Brooklynu. Očima postav se podíváte do jednoho z nejlidnatějších míst na světě a objevíte krásy a kulturu místních lidí. Tyhle popisy se mi na celé knize líbily asi nejvíc. Najednou jsem měla pocit, že jsem se ocitla na stejném místě jako Sophie a nevěřícně koukala kolem sebe. Návštěvy restaurací a ochutnávání jídel jsem si užila do posledního drobečku a zároveň jsem cítila sladkou vůní dortíků. Upozorňuji vás, že tato kniha je opravdu hodně hodně sladká. A to nejen jídlem. Kdybych měla srovnat Pekárnu v Brooklynu s Kavárnou v Kodani, tak první zmíněná byla o něco více předvídatelnější. Navíc zde nevystupuje tolik postav a nějak mi zde chybělo poselství z Kavárny v Kodani, které knihu pozvedlo a byla více než jen pouhým románem pro ženy. Přesto se Pekárna v Brooklynu už od prvních stránek četla velmi lehce, stránky ubíhaly rychlostí blesku a najednou jste se ocitli na konci. Kniha je romantickou oddechovkou pro ženy a přesně toto i dostanete. Nic víc od knihy nečekejte. Já doufala v trochu jiný konec, který mi k celkovému konceptu a typu postavy Todda nějak nesedl. Za něj bohužel srážím navíc jednu hvězdičku v konečném hodnocení.

26.09.2019 3 z 5

Krvavý anděl Krvavý anděl Franck Thilliez

Autor píše velmi čtivě, napětím kolikrát ani nedýcháte a bojíte se, co se na další stránce dozvíte. Spolu s Franckem skládáte střípek případu ke střípku, až se vám na konci zhmotní vaše nejčernější obavy a Franckovy noční můry. Toto děsivé a drsné čtení vás však vtáhne takovým způsobem, že budete bažit po dalších stránkách. Na to, že se jedná o autorovu prvotinu, nemám absolutně co vytknout. Věřím, že další romány budou ještě lepší a vyšperkovanější a už se nemůžu dočkat, až si je přečtu. Pokud autora ještě neznáte a nevadí vám drsnější vraždy a trpící oběti, doporučuji se na něj zaměřit. Fanoušci krimi románů Francka Thillieze mi jistě dají za pravdu a má slova potvrdí.

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

Autorka má bezesporu skvělý vypravěčský um, který má řemeslně zvládnutý do sebemenšího detailu. Navíc se chytře prolíná přítomnost s minulostí, přičemž párkrát dojde dokonce i na budoucnost. Zpočátku vás tedy kniha zaujme, budete chtít vědět, kterým směrem se kniha bude ubírat a jak dojde ke zvratu nebo řekněme spíše přeměně hlavní hrdinky. Co se týče pomsty, konec vám bude jasný téměř od začátku, ale spíše budete sledovat cestu, jak k němu autorka, respektive hlavní hrdinka dojde. Šedá, dá se říct až nudná obálka, přesně evokuje i příběh uvnitř. Nedozvíte se nic nového, nic převratného, jen budete sledovat pomstu jedné zhrzené ženy. I přesto, že se jedná o stokrát ohrané téma, tajně jsem doufala, že autorka přijde s něčím novým, s alespoň jedním originálním prvkem, ale bohužel se tak nestalo. Nebavilo mě ani téma točící se okolo ekonomie a burzy, které mi nikdy nebylo blízké. Zklamání.

26.09.2019 2 z 5

Mlčeti zlatá rybka Mlčeti zlatá rybka Annabel Pitcher

Kniha, ač je primárně určena pro mladší čtenáře, se už od prvních stránek četla velmi lehce a téměř sama. Na 350 stranách se odvíjí příběh mladé dívky Tess, která jednoho dne ztratí všechny jistoty, které tvořily její život. Upne se na myšlenku, že jejím skutečným tátou by mohl být její učitel matematiky, který dle ní splňuje všechny předpoklady, zejména co se týče vzhledu. Při honbě za pravdou se dostane do několika nepříjemných situací, z nichž jí pomůže vybruslit pan Rybka, imaginární přítel, který s ní rozmlouvá a jako jediný jí plně rozumí. Nebýt pana Rybky, celý příběh by neměl tu správnou jiskru a něco by mu chybělo. Tahle imaginární postava vás bude hodně bavit. Zápletka sice nebyla nijak originální (za to postava pana Rybky ano!), ale autorka se s ní vypořádala velmi obstojně. Musím pochválit závěrečné vyústění, které v podstatě uzavřelo celou rodinnou i školní situaci, neboť bylo jediné správné a pohladilo mě na duši.

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Autorce se opět povedlo vytvořit mrazivou atmosféru, kterou umocnilo islandské mrazivé počasí, jež v příběhu panovalo. Její zápletky jsou vždy promyšlené do každičkého detailu a natolik věrohodné a reálné, až vám kolikrát spadne brada úžasem. Popisy vražd teenagerů jsou velmi brutální a servírovány čtenářům bez jakýchkoliv příkras. Konečné rozuzlení bylo překvapivé a vedlo k jedinému možnému závěru. Pomsta je totiž nejsilnější motivace. Kniha je napínavá od první do poslední stránky a nenechá vás ani na okamžik vydechnout. Vaše teorie o pachateli se budou neustále rozvíjet a měnit a vy budete chtít zjistit, kdo za těmi odpornými zločiny stojí. Gradace napětí je opět zvládnuta na výbornou a promyšlenost zločinů vám vytře zrak.

Divá Bára a jiné dívky na útěku Divá Bára a jiné dívky na útěku Božena Němcová

Bohužel Božena Němcová mi ani po letech k srdci nepřirostla a myslím, že už se to ani nestane. Povídky mě spíše uspávaly, často jsem se přistihla, že text nevnímám a netuším, o čem čtu. Neusnadnil mi to ani dobový jazyk, který byl pro mě krkolomný a špatně čitelný. Co však musím vyzdvihnout, co se týče nejnovějšího vydání od nakladatelství Slovart, je úžasná obálka vyobrazující Divou Báru v moderním pojetí, kterou ilustrovalo designové studio Tomski&Polanski.

26.09.2019 2 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Autor napsal jednoduchý a přímočarý detektivní příběh, který sice nevyniká přehnaným napětím ani dramatičností, ale získá si vás čtivým stylem, který vás jen tak nepustí. Kniha má něco málo přes dvě stě stran, takže ji přečtete za jedno odpoledne. Přesto si myslím, že by si příběh zasloužil rozsáhlejší rozpracování jdoucí více do hloubky a vůbec by mi nevadilo, kdyby byl delší o dalších minimálně sto stran. Druhá dějová linie vyprávěná očima Marty mě zaujala a s obavami jsem čekala, co přinesou další stránky. Propojení s detektivní linkou bylo nečekané a konec mě překvapil. Věřím, že by se tento případ mohl v českých končinách klidně stát. Až tak to bylo reálné.

Tichý zabiják Tichý zabiják Volker Kutscher

Tato kniha je čistokrevnou detektivkou, která plyne v poklidném tempu, ale vtáhne vás už od prvních stránek. Chod tehdejší tamní policie se mnoho neliší od té dnešní, současné, avšak jisté rozdíly zde najdete. Důraz je kladen na výslechy svědků, kniha tak obsahuje mnoho dialogů, které já osobně v detektivkách upřednostňuji. Nenechte se odradit počtem stran, stránky vám ubíhají rychle pod rukama a akčnější závěr, v němž půjde hlavnímu hrdinovi o život, rozbouří vlny dosud poklidného čtení.

A na nebi čekají hvězdy A na nebi čekají hvězdy Lori Nelson Spielman

Autorka napsala velmi milý, laskavý a dojemný příběh, který vás provede cestou k uzdravení duše. Erika si nese šrámy z minulosti, které ovlivňují i její dosavadní život, jen si to nechce uvědomit. Annie se upíná k nalezení své sestry, o které je přesvědčena, že žije, ale z jakéhosi důvodu se jim nemůže ozvat. Obě ženy čeká cesta sebepoznání, ale také odpuštění a smíření, a to nejen druhé, ale především sama sobě. Autorka na obou charakterech hlavních hrdinek velmi zapracovala, čtenář může sledovat jejich vývoj a změnu, která je sice pozvolná, ale patrná a vede k uvědomění toho, na čem opravdu záleží.

22.06.2019 5 z 5

Krvavé prachy: Osedžské masové vraždy a zrod FBI Krvavé prachy: Osedžské masové vraždy a zrod FBI David Grann

Čtyři hvězdičky, ale s odřenýma ušima. Nevím, jestli to bylo překladem nebo autorem, ale styl psaní byl dost nešťastný. Špatný slovosled, zarážející výrazy, často jsem se tak zamotala, že jsem nevěděla, o kom autor vlastně mluví... Přitom příběh jako takový, navíc sepsaný dle skutečných událostí, byl zajímavý, často mě mrazilo, čeho je člověk kvůli penězům schopný. Myslím, že si zasloužil lepší zpracování.

16.06.2019 4 z 5

Sklenice srdíček Sklenice srdíček Jennifer Hillier

Tato autorčina kniha mě bohužel zklamala. Jednu chvíli jsem příběh s nadšením hltala a nemohla se odtrhnout, abych se vzápětí kousala nudou. Mnohdy jsem věděla, co na nás autorka v následujících stránkách chystá, zvratů bylo opravdu minimálně, tedy aspoň těch, které bych nečekala. Konec byl velmi překombinovaný a neuvěřitelný. Celkový námět mi přišel hodně přitažený za vlasy a nevěřím, že by se takhle mohl odehrát i ve skutečnosti.

30.03.2019 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Pokud se vám Dívka ve vlaku líbila, vřele doporučuji i další autorčinu knihu Do vody. Nečekejte však stejný styl vyprávění. V takovém případě by vás mohla zklamat. Pokud se do ní pustíte, doporučuji vytrvat i přes větší množství postav, protože pak si vás kniha získá a nebudete ji chtít odložit.

30.03.2019 4 z 5

Hříšnice Hříšnice Petra Hammesfahr

Kniha se mi četla velmi dobře, děj i přes delší kapitoly utíkal velmi rychle a celý zvrácený a propletený příběh si mě omotal kolem prstu a já chtěla znát víc a víc. Autorka mě velmi mile překvapila a můžu říct, že po delší době jsem si přečetla skvělý psychothriller, který jde až na dřeň. Autorka se nebojí otevřít tabuizovaná témata incestu či náboženského fanatismu a ukazuje, jak mohou ovlivnit dětství a dospívání. Na druhou stranu musím podotknout, že některé situace byly zahnány až do extrému a tudíž nepůsobily moc věrohodně.

30.03.2019

Už zase létám Už zase létám Sita Brahmachari

Tato kniha mi bohužel moc nesedla. Mrzí mě, že jsem se nedokázala do knihy více ponořit a vychutnat si ji tak, jak to autorka původně zamýšlela. Knihu jsem nakonec dočetla ze setrvačnosti a s jistou rozpačitostí. Příběh mi absolutně nesedl. Být mi o patnáct let méně, dívala bych se na to zcela jinak. Závěrem bych však chtěla uvést, že kniha si své čtenáře rozhodně najde a věřím, že zasáhne nejedno čtenářské srdce.

30.03.2019 3 z 5

Až tady nebudu Až tady nebudu Linda Green

Tento psychologický román s kapkou mysteriózna si rozhodně zaslouží vaši pozornost, a to nejen pro bolestná témata jako jsou ztráta bližního, domácí násilí či hojně oblíbené komunikace přes sociální sítě, která kniha rozebírá, ale také pro vykreslení úžasného a hlavně silného pouta, které spojuje matku a její dítě. Hlavní hrdince budete fandit i přes její mnohdy nešťastná rozhodnutí, která jí spíše uškodí, a možná si nervozitou, jak vše dopadne, budete rvát vlasy.

30.03.2019 5 z 5

King King T. M. Frazier

I přesto, že se nejedná o žádný literární skvost, v rámci žánru řadím Kinga do jednoho z těch povedenějších erotických románů, jež jsou určeny především ženám a dívkám. Škoda grafické úpravy textu, která o stupeň zhoršila mé hodnocení a jen díky tomu kniha nedostala plný počet.

30.03.2019 4 z 5