Noisette73 Online Noisette73 komentáře u knih

999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi 999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi Heather Dune Macadam

(SPOILER) ! POZOR ZÁSADNÍ SPOILERY !
Knížka přináší srdcervoucí, temný a nespravedlivý příběh deportace mladých děvčat, vlastně ještě dětí, pocházely většinou z Humenného, Bardějova či přímo Popradu, jedná se tedy o smutnou část slovenské historie.

Část mé rodiny pochází právě z Bardějova a o to to pro mně znamená více, musím se příbuzných někdy doptat, zda nevědí o těchto událostech více, já totiž o tomto donedávna vůbec netušila, o dějiny Slovenska se zajímám, teprve krátce, přečetla jsem Čachtickou paní od pana Nižnanského a to byl pár let napřed můj vrchol, ale teď zjišťuji jak moc bolavé mělo Slovensko dějiny.....
Bylo to silné, všechny ty dívky jsou pro mně hrdinky, ať už ty co se vrátily a díkybohu mohly poukázat na hrůzy co zažily nebo ty, které zaplatily životem za odpornou, zvrácenou ideologii nacismu, kvůli psychopatovi jemuž syfilis a drogy rozežraly mozek....
Ať už Margie B. Která každému pomáhala nebo Orli přezdívaná " anděl z Osvětimi ", Edita a Lea F. Které těch spousty roků co tam byly dřely v mrazech, v horku do úmoru těžkou práci a vydržely Nebo Helena C. Která zachránila svou sestru, Irena F. Která si vždy věděla rady, Klary A. Která všechny povzbuzovala, Magduška H. Která měla ty pověstné smutné, ale nádherné oči, Rena K. Která si svou statečnost společně s Riiou H. Zachovala až do konce..... Byla to všechna jistě skvělá děvčata a já bych s nimi tak ráda šla na kávu a probrala všechno.
Bohužel již to nejde a mně jen hrozně mrzí, že jsme to byli my lidé, kteří jim ublížili a kterých se strašlivě bály.
Neumím si představit tu hrůzu, ten žal, kdybych tam měla dceru, vnučku, neteř, kohokoliv a musela se podvolit, poslat je z domova tak mladé, nevinné a zranitelné, holky, které se mají smát, štěbetat o všem možném, učit se a namlouvat si první lásky, fintit se, a vůbec prožívat bezstarostné mladí.
Ach jo, slzy byly a byly oprávněné.

21.12.2021 5 z 5

Vánoční koledy lady Osbaldestoneové Vánoční koledy lady Osbaldestoneové Stephanie Laurens (p)

Tolik mě to nebavilo,ztratilo to své kouzlo a neodsýpalo to, vánoční atmosféra se z toho čerpala těžko.

16.12.2021 3 z 5

Vánoční hostina lady Osbaldestoneové Vánoční hostina lady Osbaldestoneové Stephanie Laurens (p)

(SPOILER) Krásná vánoční pohádka, milé děti, šarmantní a nekonvenční babička, malé anglické městečko a vánoce, jestli krocana našli, to už musíte zijstit vy, ale bylo to dobré na odreagování.
Možná trošku nešťastný překlad a plytké dialogy, ale proč ne.
Vánoční atmosféra se na mě přenesla v plné síle.

16.12.2021 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

(SPOILER) Knížka nenápadná, s krásnou obálkou, která se ale zřejmě opravdu nelíbí každému, není zrovna nejlíbivější a pro dnešní dobu velice jednoduchá.
I styl psaní asi hodně lidí odradí, já osobně knížku rozečítala na dvakrát, vrátila jsem se k ní, protože je to klasika a já ji chtěla mít přečtenou.
Je to zastaralý text, jak skladbou vět, tak archaickými výrazy či nářečím.
Já si tak v polovině zvykla a poté už se to četlo hezky.
Jsou tam neskutečně dlouhá souvětí, která občas jak se zdá nemají konec a vy nevíte jestli to jsou slova pořád ještě hlavních hrdinů nebo už postav vedlejších, to je jediné mínus.
Také je v knížce do hloubky, možná až do zvrácené hloubky ( každý má svou 13. Komnatu. )
Rozebrán psychický stav hlavních hrdinů, hrdinové to nejsou a nejsou ani trošku přívětiví.
Celkově je to dílo velice ponuré, nelaskavé, zkrátka takové, jak si já představuji Větrnou hůrku, nehostinou, všude plno mlhy, chladu, který zalézá pod kosti a nepěkně návštěvníky bodá jehličkami do tváře až to pálí.....vřesoviště jsou ojíněná a vůbec ne krásně rozkvetlá, možná trošku začíná sněžit.....
V Listopadu to bylo ideální čtení a souznělo s počasím venku.
Škoda, že Emily zemřela tak mladá.... Jestli je tam jen kousek autobiografických vzpomínek, což se obávám, že ano myslím, že Emily se v knize vypsala že svých pocitů a měla to jako terapii....Je to děsivé...moc...
Jedno doporučení nakonec hrdinové v této knize vám nedovolí ani jednu pozitivní myšlenku a vy je budete střídavě litovat a nesnášel, ale ne milovat, je to kniha velice, velice depresivní, plná smutku, zvrácenosti, agrese a abnormalit či nenávisti až za hrob, čtěte ji pouze tehdy, když se budete cítit opravdu psychicky v pořádku.

03.12.2021 5 z 5

Anna Sacher a její hotel Anna Sacher a její hotel Monika Czernin

Tato kniha, mě zklamala, byla pro mě těžko čitelná, neužila jsem si to.

01.12.2021 3 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

(SPOILER) Bylo to velice čtivé, odsýpalo to a prostředí bylo vykresleno velice barvitě, nechybělo napětí a já si vytvořila mnoho konspirací, kdo to mohl udělat, trošku bych to přirovnala k Andílkovi.
Zlo tam kde ho člověk nečeká je nejvíce nebezpečné, babičky věděly proč říkají "Pod svícnem je největší tma...."
Uvěřitelné a mrazivé.

18.11.2021 4 z 5

Skoro Francouzka Skoro Francouzka Sarah Turnbull

(SPOILER) Tato knížka dalo by se říci neurazí nenadchne, místy je zdlouhavá, místy, ale naopak čtivá, svižná a humorná.
Celkem jsem se v knížce našla a chápala jsem myšlenky autorky, strach ze změny, nikoho kromě manžela ve Francii neznala, neměla práci, narážela na odmítání a neustálý neúspěch.
Byla vykořeněná, neznalá konvencí, tamějších zvyklostí, cítila se trapně, zahambeně, smutně.....
Byla to skvělá sonda do jedné duše.
Obálka je nádherná, Francie z ní vzhlíží svou noblesou s lehkým nádechem arogance, tak jak ji to vystihuje, má být na co pyšná.
A ti dva objímající se,která mladá slečna by nechtěla takové dostaveníčko v podvečerní Paříži v tak majestátních kulisách?
Kde jinde než tam by i ti nejzatvrzelejší jedinci měli dát průchod svým citům než ve městě lásky?

17.11.2021 4 z 5

Butik Astor Place Butik Astor Place Stephanie Lehmann

Pěkné čtení a nádherné fotografie starého New yorku.

31.10.2021 4 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

(SPOILER) Bylo to pěkné, ale také dost psycho a pro mě dost psychicky náročné, aby matka prodala svoje dítko do cirkusu, jen proto, že trpí albinismem....
Krásná, milá holčička a moc chytrá, tu kapku štěstí jsem jí přála moc.
Nechápu jak rodiče můžou své dítě opustit.
Doporučuji číst ve chvílích opravdové psychické pohody, jinak může knížka napáchat spíše škody...

31.10.2021 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

To bylo tak emotivní viděla jsem film i četla knihu a u obou záležitostí jsem měla slzy na krajíčku .

05.10.2021 5 z 5

Moje bejby Amerika - Co vám nikdo neřekne o životě v cizině Moje bejby Amerika - Co vám nikdo neřekne o životě v cizině Jana LeBlanc

Ach jo... Proč já vždycky podlehnu a snažím se číst tyhle rádoby humorné příběhy těžce emancipovaných žen, které mají pocit, že jejich život je dobrý pro vydání v knižní podobě, knihu o svém životě může mít koukám dnes už opravdu každý.
Žije s cizincem, má s ním dítě, žije v Americe......hmmm dobře a co dál?
Pro mě nazajímavé, nedočteno.

24.08.2021

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Ano, půjdu proti proudu, ano je to Jodi a ano, nelíbilo se mi to, Ellie i celá Amišská komunita mi k srdci nepřirostli, chtěla jsem se něco dozvědět právě o Amišších, tak jsem se do knihy pustila, ale neuvědomila jsem si, že téma sekt, je pro mě až moc citlivé a já jsem vůči nim až moc vyhrazena a nesnášenlivá než, abych o tomto tématu četla.

24.08.2021

Gardedáma Gardedáma Laura Moriarty

Úžasná knížka, která rozhodně není lehký letní románek, je zde mnoho vážných témat.
Myra byla velice rozporuplná postava, tak i Louise i Cora, celý tento román na mě působí dost bezútěšným dojmem, ale byl napsaný velmi poutavě a já jsem se nemohla odtrhnout.

24.08.2021 5 z 5

Praxe dětského psychologického poradenství Praxe dětského psychologického poradenství Zdeněk Matějček

Pomohla mi u zkoušky, skvěle mě na ní připravila.

18.08.2021 5 z 5

Za rudým obzorem Za rudým obzorem Elizabeth Haran

(SPOILER) Krásná knížka, která mě vnitřně úplně rozcupovala na kousky.
Layl mně udivoval, Elena byla úžasná, silná a bylo mi jí moc líto.
Millie mi lezla krkem , ale nesoudím ani jednoho z hrdinů.
Vypadá jako román, ale je to příběh že života, reálný, smutný, plný bolesti, ale také lásky s krásným koncem.

18.08.2021 5 z 5

3x Hercule Poirot 3 3x Hercule Poirot 3 Agatha Christie

Srdeční záležitost, nemám co dodat.

10.08.2021 5 z 5

Marlene Marlene Hanni Münzer

Oproti prvnímu dílu, prudký sešup dolů, probírá se hlavně současnost, bichle o ničem, bohužel, akce přišla až ke konci příběhu, škoda.

10.08.2021 2 z 5

Babiččina sladká terapie aneb jeden bláznivý rok Babiččina sladká terapie aneb jeden bláznivý rok Michala Jendruchová

Ne, toto ne, taková opravdu naivní pohádka , která ale už i pro přepracovaného člověka je moc sladká a plná klišé.
Recepty hodnotím jako velké plus.

08.08.2021 2 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

(SPOILER) Sice jsem čekala větší wow efekt, při vyřešení případu, ale Tillie jsem si zamilovala.
Je děsivé, že tak skvělé děvče, si kvůli zlomené kosti, vybudovalo tak silnou závislost na Opiu.
Tady to ale naštěstí dobře dopadlo, jen bych ráda věděla jak život Tillie ovlivnil náš pan kamelot, doufám, že skončili spolu.

04.08.2021 4 z 5