pavel.trka pavel.trka komentáře u knih

Primal Blueprint Primal Blueprint Mark Sisson

Skvělá knížka, ideální doplněk po přečtení knihy Jídlo na prvním místě (i když se v některých bodech rozcházejí), který se nevěnuje jen výživě, ale dotýká se i sportu a životního stylu celkově. V některých věcech pro mě osobně velice rezonující čtení.

Jediné co bych Markovi vytknul (a proto 4 hvězdičky) je, že se často velice opakuje (díky tomu sem měl problém knuhou se prokousat do konce, už to bylo utrpení), spoustu tvrzení (popis života člověka v paleolitu apod.) by měl podložit nějakými zdroji (člověk neví, jestli si to jen myslí, nebo to je zjištěný fakt) a kapitoly s popisem hormonálních mechanismů jsou velice zmatečné (tady bych doporučil zmíněné Jídlo na prvním místě - http://www.databazeknih.cz/knihy/jidlo-na-prvnim-miste-183236).

03.02.2015 4 z 5


Současná paleo dieta Současná paleo dieta Loren Cordain

Celkem strohý, za to věcný, úvod do Paleo stravování. Pro mě osobně se některým tématům (tuky, sacharidy) věnuje velice málo místa, ale jako první knížka pro někoho paleem nepolíbeného asi ideální knížka.

Co se mi velice líbí je, že Loren Cordain je na první pohled vědec (odtud asi ta strohost a věcnost) a veškerá tvrzení se snaží podepřít výsledky studií a výzkumů. Sice sám přiznává, že často ke každé studii existují dvě další tvrdící pravý opak a často uvádí výsledky studií svého týmu, ale pro mě je tohle velice důležité - např. při čtení jinak skvělého Primal Blueprint od Marka Sissona (http://www.databazeknih.cz/knihy/primal-blueprint-217384) sem ve spousta kapitolách (např. popis života člověka v paleolitu) nevěděl jestli to, co Mark tvrdí, si jen myslí, nebo jestli jsou to něčím podložená fakta.

Podtrženo sečteno, jako úvod ideální, jako pokračování pro lidi, co se chtějí o výživě (nejen paleo) a radikální změně životního stylu dozvědět více, bych doporučil Život bez pšenice (http://www.databazeknih.cz/knihy/zivot-bez-psenice-170089) a Jídlo na prvním místě (http://www.databazeknih.cz/knihy/jidlo-na-prvnim-miste-183236).

03.02.2015 4 z 5


Návrhové vzory Návrhové vzory Rudolf Pecinovský

Pro zkušeného programátora velice dobrá kniha a já pana Pecinovského obdivuji za jeho autorskou činnost, asi u nás není nikdo kdo by o Javě publikoval tolik a tak kvalitního materiálu. Nicméně mě na téhle knize ohromě vadila jedna věc kvůli, které sem jí nakonec ohodnotil jen 3mi hvězdičkami - použité příklady.

Já osobně bych v takovéhle knize uvítal jen co nejjednodušší a nejkratší příklady, nemám rád když se v programátorských učebnicích musím prokousávat tunami kódu a neustále listovat ze strany na stranu abych se podíval, co to a to bylo za třídu atd. To je bohužel případ téhle knihy. Příklady jsou mnohdy velice rozsáhlé, v knize je spousta odkazů (tzn. na stránky v uplně jiných kapitolách na jiné příklady), příklady často demonstrují víc věcí najednou (proto odkazy), názvy některých tříd jsou podle mě voleny nešťastně (Auto1 atd jsou pro mě nezapamatovatelné a nicneříkající, když je jich pak víc tak je z toho guláš) a témata příkladu mi přišla taková "akademická".

Já chápu, že to byl záměr a vyjádřil sem svůj subjektivní pohled, autor v knize uvádí, že záměrně nechtěl uvádět jen krátké "AHA příklady" a volil schválně příklady rozsáhlejší, které často demonstrují vícero patternů najednou. To podle mě ale u knihy o design patternech není šťastná volba - design patterny jsou tématem pro zkušenějšího programátora,začátečníkovi jsou podle mě kromě pár opravdu základních non-GOF patternů skoro k ničemu, jelikož až se zkušenostmi z vytváření vlastních hierarchií tříd, tvorby API apod. dokáže docenit a pochopit jejich přínos. A pro zkušeného programátora je podle mě podstatné jen na co nejjednodušších příkladech pochopit princip patternu, do praxe si je pak už uvede sám, takže zbytečně dlouhé příklady jsou pak jen zbytečně matoucí a pro mě osobně to byl celkem velký problém, když vidím kód přes víc než dvě stránky polévá mě pot. Taky proto (a vím že to je můj problém, ale myslím, že nebudu mluvit jem za sebe), že nemám čas s knihou sedět u počítače a provádět zkoušky, sem velice vytížen takže sem jí četl ráno cestou do metra apod, pak jsou samozřejmě dlouhé příklady vyloženě nepřátelské, člověk si musí vše pamatovat, nemůže si na počítači otevřít IDE a proklikávat se strukturou tříd. Když pak ke konci narazí na odkaz někam na začátek knihy tak jen zavrčí a listuje dál.

Ale tím sem nechtěl autora kritizovat, je to svkělá kniha a pro volbu téhle formy příkladů měl své dobré důvody, já osobně bych volil jiný přístup, ale někomu na druhou stranu bude vyhovovat.

Na internetu sem se v komentářích taky setkal s kritikou netradiční formy rozhovoru, kterou je tato kniha celá podána, to já naopak chválím, s tím sem neměl sebemenší problém, spíš naopak.

Teď sem se vrhnul na knihu Head First Design Patterns a ta je co se týče příkladů myslím lepší, soustředí se opravdu na co nejjednodušší ukázky.

13.08.2011 3 z 5