Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Divergence Divergence Veronica Roth

Málokdy se mi stává, že kniha je přesně taková, jakou jsem si ji představovala. Tady to tak dopadlo a nijak mi to nezkazilo dojem z celku. Nečekala jsem zas tak mnoho a ve výsledku se mi to poměrně líbilo. Samozřejmě je to oddechové čtení, žádná hloubka se v tom moc hledat nedá, ale i takové knížky mají své místo. Spousta lidí tomu vyčítá, že to jsou další Hunger Games. Spousta paralel by se určitě našla, ale nemusí to být nutně na škodu. Co se filmu týče, ten je velmi podobný knize, nejen co se týče děje, ale i zpracováním. Oboje by se dalo shrnout větou nezaujme, neurazí.

14.12.2014 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

První Duna byla skvělá, tahle je (pouze) dobrá. Má sice podstatně menší prostor, přesto to neberu jako omluvu za fakt, že se tu téměř nic nedělo. S filozofováním se počítá, ale samotné bohužel na skvělou knihu nestačí. Ano, děj se sice trochu posunul, ale za cenu spousty nezáživných a nepotřebných odboček. Návrat Duncana Idaha byl vcelku příjemný, naopak jsem čekala, že Irulán, jako nová postava uvedená na konci prvního dílu, dostane mnohem větší prostor. V závěru ji autor "spláchnul" jednou větou. Jdu číst dál, ale po druhém díle nejsou moje očekávání tak vysoká, jako o knihu zpět.

11.11.2014 3 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Zvláštní kniha... Nějak stále i s odstupem času nevím, co si o ní myslet. Ze začátku mě velice nebavila, v půlce poměrně chytla, ale ke konci jsem zase dočítala z "povinnosti". Asi jsem čekala víc, než jen příběh obyčejného chlápka příležitostně říznutý fantasy prvky. Bohužel postranní linky byly pro mě zajímavější než příběh samotného Charlieho, který však zabíral většinu prostoru.

04.11.2014 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Dlouho mě odrazoval rozsah knihy a vědomí, že se jedná o kultovní záležitost, protože tím pádem jsem měla vysoká očekávání na daný román. Na konci knihy jsem naštěstí zklamaná nebyla a zařadila jsem se mezi fanoušky Duny s pocitem, že mám rozečtenou velmi dobrou sérii. První kniha je sice rozsáhlá, ale má čtenáři co nabídnout. Děj je rozehraný v několika liniích, které se všechny točí kolem hlavní postavy, jejíž osudy sledujeme. Zároveň tu nechybí skvělé vykreslení planety Arrakis, bez níž by příběh neměl smysl.

06.10.2014 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Toto Čapkovo dílo by se dalo rozdělit na dvě části. V první se věnuje právničině a právnickým kličkám, kdy se řeší dávný majetnický spor mezi dvěma rody. Ke konci se ale dostává do úplně jiné roviny, kdy nějaký spor jde stranou a autor řeší otázku, jak by člověk naložil s přidanými léty. Řekněme, kdyby člověk mohl žít nějakých těch tři sta let. Bylo by to dost? Nebo naopak příliš? A především, kdo by takový kámen mudrců zneužil jako první… Bylo by to v současnosti jiné?

23.09.2014 4 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Skoro sto let stará knížka a pořád aktuální. Je vidět, že lidstvo/národ jako takový se zas tak rychle nemění navzdory technickému pokroku a rozmachu globalizace. Co by se stalo dnes, kdyby se náhle všude začal zjevovat bůh tak jako v Továrně na absolutno? Vsadím se, že by se to od popsaného příběhu příliš nelišilo. A osudu by nás neuchránilo ani to, že v dnešní době přeci jen převládá ateismus.

23.09.2014 3 z 5

Lucky Starr a prstence Saturnu Lucky Starr a prstence Saturnu Isaac Asimov

Závěrečný díl série se zuby nehty drží zavedeného schématu vyprávění. Tzn. máme tu pouze nový problém k vyřešení. Jak už předchozí dva díly naznačovali, závěr se točí výhradně kolem největší záporáků Sirijců. I když se mi příběhy líbily, je už nejvyšší čas, aby skončily. Hrozilo by, že by se série zvrhla v pásovou výrobu jednoho příběhu za druhým a čím dál pitomějším. Takhle čtenářovi zbyde příjemná vzpomínka na sešt zábavných dobrodružství dvou přátel.

30.07.2014 4 z 5

Černý král Černý král Andy Mangels

Příběh přímo navazuje na Nemesis a první Titan, takže je potřeba mít jasno, co se dělo předtím, protože se čtenář musí vypořádat s velkým počtem narážek na děj minulý, a to napříč ST univerzem. Ještěže máme Google, ten si pamatuje všechno:-) Kniha mi přišla o stupeň slabší než první díl, protože (i když vyznavači IDIC mají radost) zapamatovat si tu strašnou spoustu postav bylo ze začátku nad mé síly, ale to byl problém už v jedničce... Největší problém ve dvojce je chatrné téma a nedostatek děje. Titan, romulanská flotila a loď Klingonů se ocitla hodně daleko od domova a snaží se dostat domů (co že bylo námětem Voyageru?:-)). Od Klingonů čekáme úskoky, od Romulanů podrazy a od Rikera, že všechny překecá, aby táhli za jeden provaz, aspoň než se dostanou z problému. A všeho se samozřejmě dočkáme, plus jedna "nová" rasa, která do toho přišla jak slepý k houslím. Za příběh jako takový to jsou tři hvězdičky, ta čtvrtá je za styl psaní. Martin a Mangels již předtím dokázali, že psát umí, a příběh drží pohromadě především díky jejich umění udržet pozornost u daného tématu.

30.07.2014 4 z 5

Nesmrtelný bard Nesmrtelný bard Isaac Asimov

Je to poměrně slušná sbírka povídek, co se týče kvality vyprávěných příběhů. Nejsou nijak konkrétně zaměřeny na jedno téma, ale je tu většina toho, o čem kdy (ve sci-fi) Asimov psal. Nejvíc mě zaujala povídka Povolání, která řešila klady a zápory "předurčeného osudu". Z dalších zajímavých byly např. Třísetletý incident věnovaný robotům tak vyspělým, že by mohli nahradit člověka, Život a doba Multivaku, kde byl souboj mezi strojem a člověkem, a Šikana, která byla svým námětem velmi netradiční.

10.07.2014 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

O existenci knihy vím už poměrně dlouho, ale je pravda, že přečíst jsem se ji rozhodla až po shlédnutí filmové adaptace. Film byl poměrně slušný, neměla jsem k němu moc výhrad, prostě soudobé SF na plátně. Až zpětně oceňuji, že se drželi předlohy, co to šlo. Co se knihy týče, jedná se o velmi dobře zpracovaný a propracovaný příběh jednoho geniálního chlapce, který má zachránit svět, a lidé okolo něho udělají cokoliv, aby se mu to podařilo. Samozřejmě nakonci zjistíme, že nic není černé nebo bílé, ale některé činy se prostě vrátit nedají. Proto nezbývá, než posbírat a zachránit poslední střípky (civilizace nebo života dítěte?). Ačkoliv příběh není vyloženě originální svou podstatou, je velmi zručně napsaný, nikde nenudí a prakticky nemá hluchá místa.

01.07.2014 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Knižka popisuje útrapy války z pohledu matky, která kdysi ztratila manžela a zbylých pět synů vychovala sama. Postupně, jak chlapci dospívají, stávají se jeden za druhým obětmi přímo i nepřímo války. Celá hra je postavena na rozhovorech mezi matkou a ztracenými nejbližšími, kteří se k ní vrací a vysvětlují, proč museli odejít. Kdo má pravdu? Matka, která je vychovala, nebo oni, protože dluží něco světu, ve kterém žijí. Je na čtenáři, aby si vybral stranu, na kterou se postaví.

01.07.2014 4 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Drama, kde se Čapek zaměřil na život námi většinou neviděný a opomíjený. Autor si vybral pár živočišných druhů z hmyzí říše a jejich životní projevy a zvyky velmi úspěšně přirovnal k různým typům lidského chování. Že se hra většině diváků spíše nelíbila? To věřím a nejvíc ve chvíli, kdy se poznali v tak nelichotivém druhu jako jsou hovniválové či jepice. Pro mě to je skvěle promyšlená satira a kritika společnosti (i současné) řemeslně našroubovaná na hmyzí říši.

01.07.2014 5 z 5

Lucky Starr a měsíce Jupiterovy Lucky Starr a měsíce Jupiterovy Isaac Asimov

Je vidět, že série jde pomalu do finále, protože problém „Sirius“ je zde předkládán s množem větší naléhavostí, než v předchozích dílech. Děj se točí kolem testování prototypu antigravitační lodě, kde ne všichni chtějí, aby projekt uspěl. Opět tu je typická zápletka, kterou má na starost Lucky a Čára, a řeší ji na pozadí dalších událostí. Dalším pozitivem je, že i sem Asimov zamontoval problematiku robotů.

11.06.2014 4 z 5

Star Trek – Klasické příběhy 01/1 Star Trek – Klasické příběhy 01/1 James Blish

Knížka kopíruje epizody první poloviny první sezóny. Příběhy jsou sepsané formou povídek, kdy každá má prostor nějakých třicet až čtyřicet stran. Není to moc, proto povídky jsou v podstatě stručným shrnutím děje televizní epizody. Není tu prostor pro další rozvoj postav, či detailnější děj. Knížka je prostě příjemné připomenutí a zavzpomínání na začátek jedné velké ságy, která tehdy neměla tušení, kam až se dostane...

08.06.2014 4 z 5

Železný muž Železný muž Ted Hughes

Velice příjemná kniha pro malé čtenáře, která učí lásce k druhým, ať jsou jakkoliv odlišní.

07.06.2014 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Zajímavá knížka, ke které ani nevím, jak jsem se dostala, protože je dost mimo můj běžný literární záběr. Zpočátku mě čtení velmi nebavilo a po knize jsem dál sahala, protože zásadně dočítám vše, co začnu. Během pár stránek se dovíme, co se stalo za zločin a kdo ho spáchal. A dále následuje poměrně rozsáhlá popisná část, která se věnuje dvěma hlavním postavám, a líčí jejich příběh (jak současný, tak minulý) do těch největších podrobností. Kdyby tato část byla třetinová, hned by to mnohem lépe odsýpalo. Kniha mě začala bavit až ve chvíli, kdy vrazi byli dopadeni a detektivové zpětně zjišťovali, co se vlastně událo a proč. Teprve tady příběh dostal spád a já pocit, že kniha konečně někam směřuje. Když to shrnu, první polovina slabý podprůměr, zatímco druhá velice slušný nadprůměr. Mám raději vyrovnanější vyprávění.

05.06.2014 3 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Velice příjemná pohádka, která osloví i dospělé. Děj, i když předvídatelný, je propracovaný do detailů a mladým čtenářům ukáže, že v životě má smyls snít o nesplnitelném. A písničky od umpa-lumpů se musí líbit každému.

21.05.2014 4 z 5

Měl jsem psa a kočku Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

I když je kniha velice dobře napsaná a bude se líbit téměř každému, skutečně ji můžou docenit pouze majitelé čtyřnohých chlupáčů, kteří vědí "o co jde" a během čtení si zasvěceně řeknou, přesně takhle jsou "vychytralí" všichni naši miláčci.

21.05.2014

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Příjemné počtení nejen pro malé, ale i velké, kteří fandí pejskům a nemají odpoledne zrovna co dělat:-)

21.05.2014 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Po tom, jak skvělé byly první dva díly, se dalo očekávat, že napotřetí už autorce neprojde zavedené schéma příběhu. Sice se ho pokusila v prvních dvou třetinách knihy změnit, ale výsledkem byl ne moc zajímavý sled událostí, které se většinou skládaly z toho, že Katniss někde natáčela promo a něco se stalo. V závěrečné třetině se sice dostala do akce, kde si autorka konečně přestala brát servítky a čtenářům předložila krutou realitu. Přesto to nezachránilo předchozí nevýrazný děj. Upřímně se děsím prvního ze závěrečného filmu. Tam se prostě nebude nic dít.

18.04.2014 3 z 5