puml Online puml komentáře u knih

Zničit Zničit Michel Houellebecq

Opět ukázka velkého románu se vším co k němu patří. Hrdinou je opět posmutnělý a notně melancholický měšťák před padesátkou, který se snaží tlačit tu káru života, jak to jen jde. Ty niterné postřehy a sebereflexe jsou opět skvělé, i když v intencích jeho předchozích románů, takže ti, kdo mají Háčka načteného, se tak ve Zničit setkají s dost podobnou fabulí a pozvolným psychickým (a tady i fyzickým) rozpadem osobnosti. Je tu i kupodivu něco jako naděje a láska, a to láska "dvou opotřebovaných těl". To patří k tomu nejsilnějímu na románu. Jinak ale opět spousta převážně francouzské politiky. Tohle má Háčko skoro v každé knize a upřímně už mě to trochu nudí. Píše o tom ale dobře a trefně. Stopáž je taky možná trochu přepálená a občas, hlavně zpočátku, se mi stalo, že jsem přečetl stránku či dvě a přitom myslel na něco jiného. Trochu té nudy a vatáže navíc tam je. Ale zas na druhou stranu ta určitá vláčnost a pomalost je pro autora příznačná a tady je navíc v kontrastu s těmi mnoha turbulentními změnami, které se v Paulově životě náhle odehrají. Místy až láskyplně smířlivý (ale je to láskyplnost Schopenhauerovská, tedy spíše pesimistická), takový je román Zničit, na který by možná seděl i název Zaniknout nebo Odejít. Doporučuji.

02.12.2022 5 z 5

Starý pan Flood Starý pan Flood Joseph Mitchell

Tak tohle mi moc nesedlo. Oproti Nahoře ve starém hotelu a Nekrologu jedné nálevny se jedná o historky související převážně s rybolovem. Příjemně pábitelské, to ano. Především pak ústřední trojpovídka s panem Floodem. Ale celkově mě to téma moc nebralo, takže spíš mírné zklamání.

25.11.2022 4 z 5

Každý je zločinec Každý je zločinec Ed Brubaker

Kdyby to nebyl Brubaker s Phillipsem, tak bych dal plný počet. Ale po skvělé Zatmívačce, příjemném špionážním retru Velvet a znepokojivém Zabij, nebo budeš zabit, je první díl Criminalu přeci jen trochu slabší. Ale je to slabší asi jako kdybyste řekli slabší film od Tarrantina (pomíjím oddechové béčko Grindhouse), takže pořád v rámci komiksu pecka.

Zbabělec má slabší rozjezd a i tomu přerodu hlavního protagonisty jsem moc nevěřil. I ta zápletka a twisty nebyly nijak extrovní. Ale jako "předfilm" a delší upoutávka na hlavní tahák je to dobrý. Ten přichází v podobě příběhu Tracyho Lawlesse. Naprostá neonoirová lahůdka se skvěle vystavěným příběhem, u kterého by mi nevadilo setrvat i o něco déle. Na závěr tu máme ještě trojici propletených kratších příběhů, které osvětlí minulost a motivace několika vedlejších postav z předchozích dvou delších příběhů. Celkově tak zhruba na úrovni druhého dílu, možná lehce pod ním. V rámci komiksu ale prvotřídní záležitost. Doporučuji.

21.11.2022 4 z 5

Nahoře ve starém hotelu Nahoře ve starém hotelu Joseph Mitchell

Skvělé příběhy s dokumentárním nádechem, ale zpracované formou povídky s množstvím přímých řečí. Líbili se mi hlavně ty o nálevnách, hotelích a doupatech všeho druhu. Úvodní povídka je skvěle vystavěná, hlavně ten závěr je mistrný a připomněl mi mého oblíbeného Raymonda Carvera. Mitchell měl (a asi stále má) vliv na mnoho skvělých amerických spisovatelů, především pak na autory povídek. Doporučuji.

17.11.2022 5 z 5

Nekrolog jedné nálevny Nekrolog jedné nálevny Joseph Mitchell

Skvělé povídky a reportáže z NY a pak ze Severní Karolíny, kde autor prožil dětství. Mitchell popisuje realitu 20. a 30. let ve své syrovosti, ale i s pochopením, humorem a notnou dávkou ironie. Nejlepší byly povídky z hospodského prostředí se spoustou ryzích postaviček pijáků, štamgastů a výčepních. Neméně dobré byly ty z autorova dětství nebo spíš jinošství. Velmi příjemné počtení. Doporučuji.

15.11.2022 5 z 5

Podle přírody Podle přírody Winfried Georg Sebald

Skvělé tři básně v próze. Spojovacím prvkem je pocit melancholie a zanikání, zároveň i touha žít a tvořit nebo též objevovat a poznávat navzdory tomuto zanikání. Je to Sebaldova prvotina, ale už tady jsou vesměs nastolena všechna autorova klíčová témata - včetně všudypřítomného pocitu vykořenění - která následně zpracoval ve svých nejznámějších knihách. Doporučuji.

06.11.2022 5 z 5

Portrét dámy Portrét dámy Henry James

Asi nedokážu plně docenit Jamesovu schopnost jak niterně a přitom s ironií se noří do pocitů svých dosti toporných a manýristických postav. Mistrné postřehy střídají poměrně dlouhé popisné pasáže plné delikátních barev a ozvuků mistrovských pláten. Ta jemná psychologická drobnokresba je impozantní, ale po čase mě začala poněkud nudit. Jamese mám rád, ale jsou to především jeho povídky, novely, případně črty z cest, ke kterým se tu a tam vracím. Spletitost a popisná originalita jeho dosti rozvláčných románů mě zatím spíš míjí. Dobrý román, to jistě, ale ne zcela můj cup of tea.

06.11.2022 4 z 5

Rajští ptáci zpívají, a nepotřebují pružnou větev Rajští ptáci zpívají, a nepotřebují pružnou větev Josif Brodskij

Skvělé elegicky laděné básně. Doporučuji.

04.11.2022 5 z 5

Římské elegie Římské elegie Josif Brodskij

Moc jsem se nechytal, ale bylo to příjemné počtení se spoustou neotřelých přirovnání a obrazů jak od starých italských mistrů. Závěrečná báseň je asi nejpůsobivější, takový elegický epilog, který ve své zhuštěnosti působí jako svým způsobem resumé těch básní předchozích. Doporučuji.

04.11.2022 5 z 5

Jeden a půl pokoje Jeden a půl pokoje Josif Brodskij

Skvělé eseje a dvě dramata. Zčásti autobiografie, zčásti eseje o literatuře, hlavně pak o Audenovi a Frostovi. Esej o Frostovi patří k vrcholům Brodského esejů. Doporučuji.

03.11.2022 5 z 5

Všichni lidé jsou bratři I. Všichni lidé jsou bratři I. Naj-an Š’

Zajímavý počin, který ale trpí jednak tím, že se jedná o překlad z angličtiny a nikoliv z čínštiny a druhak, že se jedná o notně zkrácenou verzi románu, který má více jak 2000 stran. Ale i tak si lze udělat docela slušný obraz tohodle zbojnického klenotu čínské klasické literatury. Jedná se totiž jinak o hutný výluh z románu Příběhy od jezerního břehu, což je jeden ze čtyř klasických čínských románů.

Akce střídá akci, jedná se vlastně o dobrodružné čtivo, zpoza kterého ale prosvítají hloubky čínské mytologie, filosofie a kultury. Lze ale číst pohodlně i jen jako dobrodružný román se spoustou postav, což je občas trochu matoucí. Těch postav je tam strašně moc a vše se odbývá takovým tím až pohádkově baladickým stylem vyprávění, kde není čas na to jít nějak moc do hloubky. Časem mě to začalo trochu nudit a dost jsem toho přeskočil. Popisy bitek se opakují, stejně jako schéma celého vyprávění, které má mít asi nějaké morální poselství, ale na druhé straně je ve svém vyprávění často notně podvratné, což se mi líbilo. Asi zaslouženě kanonický text, a taková místy až proto-fantasy odehrávající se ve středověké Číně.

Dostal jsem se k četbě díky Slivoni ve zlaté váze, nicméně příběh Wu Sunga byl z této verze odstraněn. Celkově to na Slivoň nemá, je to jiný styl vyprávění, ale zůstává to zajímavým a kupodivu stále moderním a svěže působícím překladatelským příspěvkem. Doporučuji.

25.10.2022 4 z 5

Tradiční čínská architektura Tradiční čínská architektura Lucie Olivová

Velmi pěkná knížka a úvod do architektury staré Číny. Potěšilo množství ilustrací a různých plánků.

20.10.2022 5 z 5

Velvet Velvet Ed Brubaker

Parádní atmosférický špionážní akční thriller, kde se zápletka tváří sofistikovaněji, než ve skutečnosti je. Jedná se veskrze o přímočarou akci.

Práce špiónů je tu zachycena dobře a hlavní devízou je psychologie. Ta nejistota a paranoia z toho úplně čiší, i to, že je to vlastně celé tak trochu "hra na moc", na které jsou často ti povětšinou dost psychopatičtí agenti závislí. To je velké plus a je to znát nejen z příběhu ale i z té parádní kresby. Mnohem lepší, řekl bych, než Captain America, kde mě ta kresba, nebo spíš barva tak neseděla. Tady je práce s barvou naprosto zásadní a ty různé valéry samětově fialové a modré barvy tomu dávají takřka filmově neo-noirovou atmosféru známou především z filmů Davida Lynche nebo Davida Finchera. Atmosféru 70. let se podařilo vystihnout naprosto skvěle.

Trochu škoda té překombinovanosti v závěru (spoiler: tu vsuvku s Nixonem bych asi oželel, stejně jako s tou spálenou mrtvolou a stoličkou; myslím, že na identifikaci se bere v potaz celý chrup a ne jen jedna stolička, taky je tam pár zbytečných časových lapsů, které dost bijí do očí, to ve výsledku trochu sráží jinak tu poměrně propracovanou a inteligentní zábavu, která ale asi vznikala dost narychlo, což je asi jediné Brubakerovo negativum, že toho dělá tolik, že si pak sem tam něco nepohlídá).

Taky mi hned od začátku bylo jasné, kam to celé asi povede, kdo takříkajíc tahá za nitky, nevadí to, i tak je to napínavé, hlavně vše s Damianem Lakem, to byly nejsilnější scény. Nakonec se možná dočkáme i pokračování, což je dobrá zpráva. Velvet mě bavila moc. Procentuálně bych to rozdělil asi následovně: příběh 85%; kresba a atmosféra 100%.

15.10.2022 5 z 5

Pralesy a jezera mladších prvohor: Když uhlí bylo ještě zelené Pralesy a jezera mladších prvohor: Když uhlí bylo ještě zelené Stanislav Opluštil

Skvělá kniha, o tom žádná, jen to není moc čtení pro laiky. Jedná se veskrze o odbornou publikaci. Prolistoval jsem, podíval se na obrázky, ale na tuhle knihu bych potřeboval pár semestrů na geologii. Ale jinak vřele doporučuji. Zpracovaná je moc pěkně.

14.10.2022 5 z 5

Čína císaře Šen-cunga Čína císaře Šen-cunga Věna Hrdličková

Podobně jako Středověká Čína, velmi pěkná kniha. Velmi dobře a přehledně zpracovaná. Potěší množství ilustrací a fotografií. Ta doba z té knihy doslova sálá. Navíc ji lze pohodlně sehnat za pár desítek korun, což se bohužel nedá říct o "sesterské" knize Středověká Čína. Doporučuji.

13.10.2022 5 z 5

Středověká Čína Středověká Čína Jaroslav Průšek

Nečetl jsem celé, jen některé kapitoly. Opravdu skvělá kniha a jen potvrzení toho, že česká sinologie byla a je na velmi dobré úrovni. Takhle do hloubky zaměřených původních českých prací u nás moc nevzniklo. Doporučuji.

13.10.2022 5 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

Ještě že jsem si ten komiks nekoupil a jen si ho přečetl v knihovně. Ta psychologická linka je slušná, ale po pravdě, tohle je tak otřepaný téma: doktorka, psychiatrička, co se zamiluje do svýho psychopatickýho pacienta a sama se stane psychopatickým zabijákem. To podvolení se je docela pěkně odvyprávěný, ale je to všechno tak jalově předvídatelný. Tohle je v rámci superhrdinskýho komiksu ryzí biedermaier. Je to vděčný, napsaný je to tak aby to "chytlo za srdíčko", nikoho to moc nepopudí, twisty mdlý, postavy správně nesympatický, aby jednoho nemrzelo, že jich pár zařve atd. Celkem slušná kresba, ale taky žádnej zázrak, samý variace na kancly a chodby (což chápu, vzhledem k tématu, ale celkově je to prostě dost jednotvárný) a i ty sny a vize nebyly nic moc. Hodně slabý, teda na to, že se na to pějí takový ódy. Joker působí v tomhle podání jen jako psychopatickej "emař", co má plnou hubu keců (některý bubliny jsem ani nečetl), jemuž Harleen dost předvídatelně podléhá a stává se nepřekvapivě jen dalším šílencem a potencionálním arkhamským nájemníkem. - Celkově lepší tři.

11.10.2022 3 z 5

Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek osmý Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek osmý neznámý - neuveden

Jeden z největších románů všech dob je zpět osmým svazkem a navázání na práci překladatele Oldřicha Krále. Díky dvěma sinologům se snad dočkáme i zbývajících dvou dílů. Osmý svazek roztáčí množství intrik, kde už jde takříkajíc o život všem hlavním postavám. Jakoby se nahromaděná negativní energie z prvních padesáti kapitol, které byly často takové spíš oddychovější a ve kterých smrtelné rány osudu zasahovaly především vedlejší postavy domu Ximen Qinga. Byly to kapitoly o vzestupu, o úplatcích a poctách z toho plynoucích, kuplířství, o takřka maniakální vášni, o nejednom nepotrestaném a uplaceném zločinu. Jakoby se ale v druhé půli tohoto románového kolosu (a především pak od kapitoly šedesát a výše) začala karta štěstí k hlavnímu protagonistovi a třem hlavním ženským postavám obracet. A všechna ta negace a negativní karma či zlovůle z předchozích kapitol se náhle i přes těch několik poct obrací přímo proti domu Ximen Qinga. Je to ale jen nepřesný obraz, vše se děje totiž velmi pozvolna, takřka nenápadně, ale v tom je právě síla tohoto románu. Ten konfucijský, budhistický a do jisté míry i taoistický půdorys je tam někde v hloubi znát. Ale vše je to nazíráno s notnou dávkou ironie. Jako by nad tím vším byl slyšet smích autora; smích nad tou naší nesmyslnou touhou po bohatství a po poctách. Doporučuji.

Hodnocení listopad 2023:
8/10

10.10.2022 4 z 5

Catwoman: Po stopách Catwoman Catwoman: Po stopách Catwoman Ed Brubaker

Koupil jsem si ho hlavně kvůli skvělé kresbě Darwyna Cooka, ten totiž umí udělat i z ryzího "béčka" áčkovou věc. Tak tady se to úplně nepovedlo, ale kresba a ty střihy v rámci jednotlivých panelů jsou skvělé. Celé to má takovou lehce nostalgickou padesátkově noirovou atmosféru. To sjou klady. Zápory jsou jednak v tom, že Catwoman mi tady přišla notně nezajímavě napsaná. Škoda že tam není víc akce s Batmanem, to kočkování mezi nimi je jedna z mála kladných věcí. Taky to shazuje poměrně jalový příběh, tedy alespoň na Brubakera. Celkově se mi Loupež líbila asi o něco víc. Ale i tak slušný komiks.

08.10.2022 4 z 5

Knihy, které jsem nenapsal Knihy, které jsem nenapsal George Steiner

Skvělé eseje, jedny z nejlepších, možná i tím, že se zabývají nikdy nenapsanými knihami a v tom je vždy něco provokativního, něco co dává čtenáři si ty knihy představovat ve své "dokonalosti", i když realita by asi byla poněkud fádnější. Mám rád, když mi někdo říká o tom, co zrovna četl, nebo co zrovna píše, nebo chystá napsat. Mnohdy totiž samotná představa těch děl je zajímavější než samotné dílo. Steiner umí čtenáře pro své imaginární knihy opravdu zaujmout. Doporučuji.

07.10.2022 5 z 5