Richie1 Richie1 komentáře u knih

Princezna a piráti Princezna a piráti John Maddox Roberts

Decius Caecilius Metellus mladší je po skončení edilátu vyslán na Kypr, kde má v rámci svého senátního pověření vymýtit piráty. Při plnění tohoto těžkého úkolu (Decius nemá zkušenosti s námořním velením) se setkává s mladou egyptskou princeznou Kleopatrou, která v té době pobývá na Kypru. A Decius se také pokouší objasnit složitý případ vraždy římského správce ostrova a přitom objevuje souvislosti se zneužíváním obchodních možností římské republiky, využívání samotných pirátů i pikle dalších vlivných osobností dlících na ostrově. Decius musí využít veškerý svůj detektivní um a další získané zkušenosti, aby zapeklitý případ rozmotal a zároveň se ubránil i zákeřným útokům na svůj vlastní život.

Spár stříbrného sokola Spár stříbrného sokola Raymond E. Feist

Po několikaleté přestávce jsem sáhnul po další Feistově sérii jeho úžasného fantasy světa. První díl mě nezklamal - opět to bylo příjemné čtení, které mě dokázalo udržet v pozornosti až do konce, nenudilo. Těším se na další díly.

Imajika Imajika Clive Barker

Clive Barker je zajisté spisovatel s velkou dávkou fantazie. V Imajice se opravdu vyřádil - pokusil se popsat fantastický svět, do kterého začlenil i náš současný známý svět. Román natáhl na úctyhodných 900 stran - a tím asi výjimečnost tohoto díla končí.
Právě tu délku románu mu asi vyčítám nejvíce. Barker je velmi popisný, a to natolik, že mě to po pár set stranách začalo docela nudit. Popisuje vše, od květin přes jídlo, oblečení, architekturu, podoby i povahy lidí až třeba po detailní popisy vražd nebo souloží. Román tím ztrácí tempo a stal se pro mě spíše únavným břemenem. Dočetl jsem ho do konce a byl jsem rád, že už je konec.
Bohužel jsem autorovi moc nevěřil. Svět Imajiky byl popisován jako něco reálného, co by skutečně mohlo existovat. Narážel jsem ale neustále na tolik nesmyslů a anachronismů, až mě to otravovalo. Jeho postavy byly nejednoznačné, během románu se neúměrně měnily jejich povahy, postoje, názory. S žádným z hrdinů jsem se nedokázal ztotožnit. Jejich lásky i nenávisti jsem nechápal, jejich pohnutky k jednání nebo jejich životní postoje také ne.
Román mi připadal jako slepenec různých myšlenek autora, kdy popustil uzdu své fantazii, ale nebyl schopen dát příběhu pevnější rámec, smysl.
Být to o dvě třetiny kratší, asi bych byl v komentáři přívětivější, ale takhle román nemohu ohodnotit jinak než s bídou 50%.

18.01.2015 2 z 5

Duch ohně 2: Tajemství magie Duch ohně 2: Tajemství magie Terry Goodkind

Druhá část Ducha ohně byla o stupeň lepší než první část. Dokonce jsem začal uvažovat o pěti hvězdičkách, ale pak mě trochu zklamal samotný závěr. Opět mi přišel uspěchaný, příliš rychle a stručně uzavřený. Po všech těch desítkách a stovkách stran, kdy Goodkind rozebíral dění v Anderitu, se tamní události uzavřely na 5-6 stránách v závěru knihy. To je škoda, byl zde potenciál na hodně napínavé a rozhodně delší ukončení všech anderitských záležitostí.
I tak jsem ale s druhou částí spokojen, události měly spád a autor opět přišel s několika nápady, jak děj zajímavě oživit. Příběh samozřejmě pokračuje, již mám připravené další díly.

18.01.2015 4 z 5

Čtyři vznešené pravdy Čtyři vznešené pravdy Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Malá, útlá knížečka - ale plná moudrých myšlenek. Čtyři vznešené pravdy patří k základům budhistického učení a nepochybně jejich porozumění je velmi důležité pro porozumění celého učení. Přiznám se, že nebylo pro mě jednoduché porozumět všem myšlenkám dalajlamy. Tato knížka vyžaduje podrobnější studium a věřím, že ji ještě mnohokrát přečtu a pokaždé objevím něco nového, co obohatí můj duševní svět.
Velmi mě také oslovila kapitola o soucitu. Dalajlamův výklad o soucitu bych doporučil všem lidem bez rozdílu vyznání - a možná by na světě bylo méně hněvu a nenávisti a více porozumění a tolerance.

Tribunova kletba Tribunova kletba John Maddox Roberts

Další díl série vychází ze známých skutečností - jeden z triumvirů Markus Licinius Krassus vynaložil velké úsilí, aby se mohl proslavit (a možná ještě více obohatit) velkou válečnou výpravou proti Parthské říši. Nakolik je pravda o kletbě tribuna Ateia si nejsem jistý, ale celý příběh je pěkně vystavěn a Deciovo detektivní umění si přijde na své.
Líbí se mi, jak autor v každém díle popisuje každodenní život lidí ve starověkém Římě - těch obyčejných i těch mocných. Čtenář se tak seznámí s mnoha zajímavými podrobnostmi o kultuře a zvycích té doby.

Pomsta říčního boha Pomsta říčního boha John Maddox Roberts

Hlavní hrdina celé série - detektiv Decius Metellus je ve své funkci plebejského edila opět velmi zásadový a na tehdejší římské poměry nebývale poctivý. Při vyšetřování tragického zřícení vysoké obytné budovy se nebojí vystoupit i proti viníkům - mocným členům římského senátu. A jako vždy mu jde při vyšetřování také o vlastní život. Decius má navíc i jiné starosti - jak ochránit město před další pohromou ... k Římu se totiž blíží rozvodněný Tiber.
Autor opět zasvěceně ukazuje starověký Řím v době jeho největší slávy a příběh šikovně začleňuje do skutečných událostí té doby. Výborné čtení.

Jedné deštivé noci Jedné deštivé noci Richard Laymon

Směsice násilí, brutality, sexu a přitroublé americké mentality. Průměrná hororová oddechovka, i když možná výborná kniha pro toho, kdo ocení krev a maso a nepotřebuje silný příběh. Čte se to celkem dobře, ale už jsem četl mnoho lepších hororů.

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Velmi zajímavá kniha, především na dobu, kdy byla napsána. Niccolò Machiavelli projevil velký pozorovací talent a dokázal velmi prakticky a pragmaticky popsat to, co by měl správný panovník dělat, aby získal a udržel své panství.
Autor vycházel především z událostí za jeho života v rozdělené a neustále válčící Itálii (např. neváhal obdivovat a vyzdvihovat Cesare Borgiu, syna papeže Alexandra VI.). Ale neváhal také sáhnout po historických příkladech ze starověku nebo u jiných středověkých zemí (Alexandr Veliký, římští císařové nebo turecký sultán).

Jeho myšlenky jsou samozřejmě zaměřené na dobu 16. století, ale mnohé z nich jsou poplatné i dnes. Tak dobře dokázal Machiavelli vystihnout podstatu věcí a dějů.

Zde jsou některé zajímavé ukázky autorových myšlenek:
"Jelikož lidé milují, když sami chtějí, a bojí se, když chce panovník, musí moudrý vladař spoléhat na to, co závisí na jeho vůli, ne na to, co závisí na vůli jiných."

"Lidé jsou tak prostomyslní a tolik se pachtí za tím, co právě potřebují, že kdo chce klamat, vždycky najde někoho, kdo se oklamat dá."

"Lidé se méně rozpakují uškodit tomu, koho milují, než tomu, koho se bojí."

"Zdrojem dobrých rad, ať již přicházejí od kohokoliv, je panovníkova moudrost, a ne že by dobré rady byly zdrojem panovníkovy moudrosti."

"Všichni lidé jsou špatní, dokud je nutnost nepřivede k tomu, aby byli dobří."

"Člověk nemá nikdy padat na zem, jen protože věří, že ho někdo zvedne."

"Při posuzování lidské činnosti, zejména skutků vladařových, se hledí na výsledek. Panovník se musí starat, aby zvítězil a podržel si moc; prostředky, jimiž to dokázal, shledají lidé vždy čestnými."

Království dvojího lidu Království dvojího lidu * antologie

Velmi zajímavá kniha, sestavená z korespondence pohusitské doby Českého království. V mnoha desítkách dopisů z této doby vidíme vývoj českého království od bitvy u Lipan přes vládu Jiřího z Poděbrad a vládu Jagellonců až k jejich konci v bitvě u Moháče.
Kniha je opatřena vynikající předmluvou Petra Čorneje, který skvěle popisuje celé toto významné období v dějinách českých zemí. Dále jsou k dispozici podrobné vysvětlivky, které umožňují lépe porozumět významu dobových dopisů a také slovníček některých dnes již zapomenutých staročeských výrazů.
Čtením této korespondence je čtenář vtažen do dob dávno minulých a prožívá události naší země téměř jako očitý svědek. Je to velmi dobrá pomůcka pro všechny, kteří se podrobně zajímají o české dějiny.

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Je zvláštní, že čím déle čtu Kinga, tím méně se mi jeho romány líbí. Doufal jsem, že Pavučina snů to změní, ale nestalo se. Přitom kniha začala docela dobře, události na lovecké chatě nepostrádají mrazivé a hororové tajemno. Pak se ale z hororového žánru stává postupně béčkové scifi.
King se opět zbytečně příliš rozepisuje. Popisy všech postav, míst či věcí jsou někdy natolik rozvláčné a zdlouhavé, že jsem měl nutkání přeskakovat odstavce. Kniha mohla být o 200 stran kratší a určitě by se četla lépe.

Kingovu vulgaritu stále hůře snáším, chlapské prostředí lze dobře vykreslit i bez všudypřítomných sprostých slov. Rovněž tou americkou posedlostí záchodovými praktikami (neustálé krkání, prdění apod.) se mohlo v knize více šetřit. Občas se Kingovi povedly nesmysly (např. dva chlapi násilně vyrazí dveře do koupelny a o pár minut později jeden z nich dveře zabouchne a drží kliku, aby se neotevřely).
Popis vojenské jednotky a velení je velmi nepřesvědčující. Velitel Kurz je spíše postava z laciného béčkového plátku, scény s ním jsem četl jen se sebezapřením - natolik nesmyslná ta postava byla.
Zatímco tedy první část knihy byla na slušné hororové úrovni, zbylých cca 400 stránek již bylo slepeno v prapodivné dobrodružné scifi. Konec se dal předvídat, nijak nepřekvapil, neohromil a já byl rád, že mohu knihu odložit a pustit se do něčeho zajímavějšího. Dávám průměr - 3 hvězdičky.

Duch ohně 1: Válečný čaroděj Duch ohně 1: Válečný čaroděj Terry Goodkind

V první části Ducha ohně Goodkind poněkud zvolnil tempo. Na cca 470 stranách textu se toho moc nestane. Docela únavné bylo čtení zdlouhavých popisů země Anderit - jejich kultury, politiky, jednotlivých postav. Bylo to značné vytržení z kontinuity děje a navíc nezáživné. Snad se příběh v druhé části trochu více rozhýbe.
Goodkind do příběhu kromě známého nepřítele - císaře Jaganga - začlenil další nebezpečí: chiméry, které mohou zničit veškerou magii světa. Bude opět na Richardovi a jeho přátelích, jak se s novým nebezpečím vyrovnají. Vše zatím směřuje do nové země, Anderitu.
Opět čtivé, i když o něco méně než předchozí díly. 75%

18.01.2015 4 z 5

Chrám větrů 2: Proroctví císaře Jaganga Chrám větrů 2: Proroctví císaře Jaganga Terry Goodkind

Goodkind příběh hezky zamotává, aby v závěru vše opět rozmotal:-) Příběh je nicméně napínavý až do konce a neztrácí na kvalitě. Richard Rahl i jeho milovaná Kahlan musí přinést obrovské oběti, aby zachránili svůj lid. Děj je rozložen do více rovin, neboť hrozba zničení od armád císaře Jaganga vyžaduje úsilí všech přátel Richarda. Nic není uzavřeno, boj bude pokračovat i v dalších dílech příběhu. Jsem zvědav, zda autor udrží dosavadní úroveň kvality.

18.01.2015 4 z 5

Chrám větrů 1: Ochránce Lorda Rahla Chrám větrů 1: Ochránce Lorda Rahla Terry Goodkind

Zápletka se dále rozvíjí, císař Jagang pokračuje ve svém náporu na Středozemí. Tento díl byl méně akčnější, ale četl se stejně dobře, jako předchozí díly série. Přibylo pár nových postav, které zcela jistě sehrají svou roli v druhé polovině části Chrám Větrů. Stále důležitější se ukazují být různá proroctví, která jsou zatím k Richardovi a Středozemí spíše nepříznivá a bude jistě velmi obtížné jejich dopad změnit či zmírnit. Vše je opět otevřené, těším se na další díl.

Krvavá církev 2: Pekelná bible Krvavá církev 2: Pekelná bible Terry Goodkind

Druhá část Krvavé církve má větší spád, je akčnější. Dějové linky se sbíhají a závěr je výborný. Zatím asi nejlepší díl ze série. Goodkind je méně popisný a plynulosti děje to pomohlo. Stále přichází s novými nápady (slif nebo třeba boj garů proti mriswithům), a tak příběh rozhodně nenudí.
Kvalita mého čtenářského prožitku se blíží k 90%.

Krvavá církev 1: Inkvizitor Krvavá církev 1: Inkvizitor Terry Goodkind

V další části ságy autor přišel opět s novými nápady a s novými nebezpečími, která hrozí celé Nové zemi. Díky tomu příběh neztrácí na čtivosti. S množstvím nových postav a zápletek se čtenáři musejí vypořádat s několika dějovými linkami, což je občas spíše na závadu. Příběh tak trochu ztrácí spád a napínavost. Ale Goodkindovi nelze upřít velkou fantazii, s jakou vytváří svět Meče pravdy.
Vykreslení postav a popisnost dějů je stále někdy až moc precizní, což také přispívá k tomu, že děj plyne pomalu, ale i tak se sága stále velmi dobře čte a já jsem zvědav, jak bude celé dobrodružství pokračovat.

Kámen slz 2: Sestry světla Kámen slz 2: Sestry světla Terry Goodkind

19.11.13 - druhá část Kamene slz (Sestry světla) přináší další dobrodružství Richarda Cyphera na jeho cestě k Sestrám světla do tajemného Paláce proroků v městě Tanimura daleko za hranicemu jeho rodného Westlandu. Zatímco se učí jak ovládat magii, kterou je zřejmě nadán více než jiní čarodějové za posledních 3000 let, ve Středozemí se schyluje k osudovému střetu mezi dobrem a zlem - ke střetu mezi světem živých a mrtvých. A Kahlan, životní láska Richarda, je ve středu dění. Stihne se Richard vrátit včas zpět, aby pomohl zvrátit vývoj situace a zachránit svět?
Goodkind pokračuje v nápaditém rozvíjení příběhu a kniha mě rozhodně nenudila. Autorovi mohu snad jen vytknout, že prvních 450 stran píše ve svém popisném a rozvláčném stylu, zatímco posledních 50 stran poněkud uspěchal a rychle všechny zápletky ukončil jakoby zjistil, že už bude vyčerpán jeho limit 500 stran na knihu.

Kámen slz 1: Armáda démonů Kámen slz 1: Armáda démonů Terry Goodkind

Goodking se mi jako autor fantasy začíná líbit stále více. První část Kamene slz (Armáda démonů) je plná nových nápadů, příběh se rozvrstvuje, osudy hlavních hrdinů se komplikují, magie přibývá ... Stále sice autorovi vytýkám přílišnou popisnost, ale jinak se mi příběh líbil a těším se na další díly.

18.01.2015 4 z 5

První čarodějovo pravidlo 2: Tři schránky Ordenu První čarodějovo pravidlo 2: Tři schránky Ordenu Terry Goodkind

16.8.13 - druhý díl (Tři schránky Ordenu) byl o poznání lepší než první část (Zlověstný mág). Děj mě už dokázal více chytnout, místy jsem byl i příjemně napjatý. Autor měl i pár nových zajímavých nápadů, kterými celou fantasy ságu okořenil. Tuto druhou část hodnotím 75%.

18.01.2015 4 z 5

První čarodějovo pravidlo 1: Zlověstný mág První čarodějovo pravidlo 1: Zlověstný mág Terry Goodkind

Čekal jsem od toho trochu více. Netvrdím, že jsem zklamán, ale cítil jsem, že autor je spíše začátečník a že potřebuje ještě vyzrát v kvalitního spisovatele. Příběh byl místy až naivní, postavy jednaly občas nelogicky, hloupě, děj se často vlekl díky přehnanému popisování všeho. 500 stran (během nichž hlavní hrdinové v podstatě pouze po úvodním dobrodružství doma překročili hranice a došli k prvnímu národu, kde strávili pár dní) se dalo v pohodě zkrátit na polovinu a bylo by to dvakrát tak čtivější, děj by odsýpal rychleji.
Chtěl jsem dát jen dvě hvězdičky, ale závěr to trochu vylepšil - tak doufám, že další díl už bude lepší.