schuplik schuplik komentáře u knih

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Nejvíce mě na celé knížce bavila předehra. Helena, která přemýšlí o robotech jako o lidech a chce aby si byli rovni. Jakmile jsem ale začala číst první dějství pomalu mé nadšení opadlo. Příběh jakoby stál na místě. Rozhodně zajímavá myšlenka, ale více by mě bavilo číst průběh těch předchozích deseti let postupně, než co se dělo až po nich.

06.08.2016 3 z 5

Sága 2 Sága 2 Brian K. Vaughan

Nehorázně mě baví ta rozmanitost postav, krásná kresba a poutavý příběh. Poslední stránky jsem obracela s pocitem, že prostě potřebuju pokračování a to hned.

26.07.2016 4 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Nepředpokládala jsem, že mě to bude bavit, ale naopak jsem si čtení povídek moc užívala. I přes to, že nejsem zrovna milovník sci-fi, se těším až si přečtu nějakou další 'robotí' knihu od Asimova. :)

12.05.2016 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Možná tu budu vypadat jako blázen, ale mě to jako tragédie nepřišlo. Tragédie byla hlavně chůva, která ve mně vyvolávala agresi. Jinak jsem se docela pobavila a párkrát se i nahlas zasmála (ne ironicky, ale že mi to opravdu přišlo vtipné). Láska nebyla ani náhodou realistická, během pěti minut se do nikoho nezamiluju tak, abych pro něj za pár dní zemřela. Ale dalo se to přečíst bez problému a zkusím od Shakespeare nějaké další drama, ale zabrouzdám spíš do jeho 'vyspělejších' děl.

03.03.2016 3 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Já nevím, mně se to prostě nelíbilo. Spíš než thriller mi to přišlo jako detektivka, a to mi asi moc nesedlo. Začátek mi přišel super, ale čím více jsem četla, tím více mi to přišlo přitažené za vlasy. Když už je něco označováno za thriller nebo detektivku, tak očekávám, že bych věřila i tomu, že se to stalo doopravdy. Prostě, že je to víceméně realistické. Ale tady se z knížky v druhé polovině stala šílená kovbojka. Vysokoškolský učitel se schopnostmi... ehm superhrdiny?

Upřímně jsem se někdy ztrácela v ději, protože jsem se nedokázala soustředit. No, obočí mi lítalo každou chvíli nahoru, protože hrdina příběhu měl snad vážně nadpřirozené schopnosti. Ke konci už jsem přeskakovala stránky, což se mi snad ještě nestalo.

Určitě je spousta lidí, kterým se to líbilo, ale já už se asi do dalších knih od Cobena pouštět nebudu.

17.07.2015 2 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Papírová města mi přišla mnohem lepší než Hledání Aljašky. (ano nemůžu si pomoct s porovnáváním knih od Greena) Příběh se v určitých věcech podobal. Hlavní hrdina je zamilovaný do hl. hrdinky, ale nezná jí tak moc, jak by chtěl. A nakonec si uvědomí, že ji neznal skoro vůbec.

Papírová města měly hodně velkých plus. Nejlepší části knihy byly ty, které se odehrávaly v autě. Obzvláště závěrečná cesta, která byla chvílemi opravdu vtipná. Opravdu se mi taky líbil pravý význam 'papírových měst', člověk se zas dozvěděl nějakou zajímavost.

Co se mi na knize nelíbilo byl konec. Nevím ani proč, ale nějak mi tam neseděl. A taky jsem neměla ráda Margo, už od začátku. Přišla mi falešná a sobecká - od začátku do konce. Ostatní postavy byly celkem fajn, obzvlášť jsem si oblíbila Radara. Q byl trochu trouba a Ben trochu pitomec, ale dalo se to překousnout.

Tahle kniha je pro mě zatím od Greena nejlepší, taky je ze zatím vydaných knih (v ČR) nejpozitivněji naladěná, protože přece jenom Hvězdy ani Aljaška moc veselé nebyly. Těším se, až si přečtu Příliš mnoho Kateřin. :)

03.06.2015 4 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Tahle kniha mě velmi překvapila. Na začátku jsem oceňovala vtipné poznámky a celkově povahu hlavní hrdinky, která tak nějak všechno brala s nadhledem. Upřímně jsem čekala nějakou romantiku a nic víc, ale celkový příběh mě docela dostal. Vůbec nešlo o povrchní romantický příběh, ale přišlo mi, že je to naopak dost promyšlené. :)

Kvůli čemu dávám ''jenom'' čtyři hvězdy je to, že vyrovnávání se Sky se všemi těmi věcmi, které byly v knize, mi přišlo divné. Nechápu, jak by se s tím vším mohl někdo srovnat během pár hodin, nebo dní. To mi přišlo hodně nereálné.

Ale počítám s tím, že i další díl vezmu do ruky a ráda si ho přečtu. :) Rozhodně budu doporučovat dál. :)

26.04.2015 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Na jednu stranu mi ta kniha přijde velmi dobrá, ale na tu druhou se mi tam hodně věcí nelíbilo.

Nelíbil se mi styl psaní, nebo spíše překladu, některé věty byla takové divné. Neoblíbila jsem si žádnou postavu, všechny mi přišly naprosto ujeté. A nejvíc jsem nechápala Nicka, od začátku do konce.
Líbilo se mi, že jsem některé momenty nečekala, zároveň i to, jak to bylo promyšlené, že to všechno zapadalo do sebe.
Rozuzlení bylo sice psycho, ale taky podle mě naprosto nelogické.

Kniha měla myšlenku a dobrý nápad, ale byla napsaná až moc zdlouhavě, některé věci byly až moc zkreslené a zveličené. Takže ten průměr 3*.

27.02.2015 3 z 5

Den draka Den draka Richard A. Knaak

Příběh mě moc bavil. :) Moc se mi líbilo vylíčení vztahů mezi různými rasami (i mezi trpaslíky navzájem) a i přístup ostatních vůči mágům. Popis dračích aspektů byl také moc pěkný. :) Jsou fajn i poznámky pod čarou. :)

Jediné co mi vadilo bylo to, že příběh byl vykládán z mnoha pohledů a na začátku to bylo takové matoucí. Myslím že by bohatě stačili 2-3 úhly pohledu. :) A možná byly některé pasáže až moc roztahané a daly se zkrátit a naopak jiné zase prodloužit jako například bitva na konci a celkový závěr knihy. :)

Myslím si, že knížka se dá s klidem číst i když nejste zažraný hráč Warcraftu i Wow. Pokud vás nemrzí, že neznáte podrobnosti o postavách, můžete to brát jako nějaký další fantasy příběh. :) Wow hraju a příběh warcraftu znám, ale i tak si nemyslím, že neznalost je nějakou nevýhodou. :) Ale to už je věc názoru. :)

25.11.2014 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Zajímavá povídka, která donutí člověka přemýšlet. To zamyšlení jsem si dost užila a ilustrace v knize jsou opravdu krásné. Jen mám pocit, že ten náhlý konec byl takový autorům úskok od toho, aby nápad povídky nemusel rozvinout do jejího plného potenciálu.

18.06.2022 4 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Zajímavá hra, i když jak už to u divadelních her bývá, je lepší je vidět na jevišti než je číst.

Otázka nesmrtelnosti je vždycky téma k zamyšlení, ačkoli musím říct, že na mně zanechala předmluva autora větší dojem než hra samotná. Čapek je ale rozhodně autor, který předběhl dobu v mnohých svých myšlenkách a jeho díla stojí za to číst i po sto letech od jejich vydání.

18.04.2022 3 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Na Anihilaci jsem se celkem těšila, protože mám ráda "divné" vyprávění a myslela jsem, že negativní hodnocení některých ostatních čtenářů je právě z toho důvodu. Omyl. I když podivné vyprávění tu je a námět sám o sobě není vůbec špatný, kniha pro mě byla prostě nudná. Nudná z toho důvodu, že postrádá jakékoliv tempo a posun příběhu od začátku do konce je takřka nulový. I když se jedná o trilogii a čtenář nemůže čekat odpovědi na všechno, tak by se mělo vysvětlit alespoň něco, aby se bylo čeho chytnout. Takhle jsem celou dobu čtení přemýšlela nad tím, kdy se dozvím alespoň něco nového než to, že nikdo z výpravy nic neví. Plánuji se kouknout na film, protože mě zajímá, jak je kniha, která jako by příběhově stála na místě, zpracovaná do téměř dvouhodinového filmu.

13.08.2018 2 z 5

Bouře Bouře William Shakespeare

Toto divadelní dílo mě nijak neoslovilo a ani ve mně nevyvolalo žádné výrazné emoce. V podstatě jsem celou dobu čekala na zápletku, která nepřišla. Bylo to takové nemastné neslané. Bohužel.

19.10.2017 3 z 5

Misery Misery Stephen King

Moje první kniha od Kinga a páni, bylo to ještě více nasáklé strachem a nepokojem než jsem si myslela. Ta atmosféra je tak úžasně vytvořená, že to člověka vtáhne do děje. Druhou půlku knihy jsem přečetla na jeden zátah. Po přečtení je mi jasné, že Stephen King je v hororovém žánru označován za opravdovou špičku právoplatně. Určitě se pustím do jeho dalších knih.

28.09.2017 4 z 5

Trnový císař Trnový císař Mark Lawrence

Docela slušné zakončení trilogie. Zkazil to jen ten konec. Tak nějak narychlo spíchnutý a vzhledem k celkovému rozsahu knihy opravdu uspěchaný. Z těch více než 500 stran mohl autor věnovat rozuzlení a konci více místa než těch pár krátkých kapitol. Epilog (kap. 53-54) jsem si musela přečíst dvakrát a i tak jsem si pak říkala, že to je takové nesmyslné.

Ale jinak se mi kniha četla velmi dobře, bavily mě všechny časové roviny, i když musím říct, že stále mi nevyhovoval poměr minulosti a přítomnosti. Minulost stále tvoří přibližně půlku knihy. Chellina část vyprávění mě nějak moc nezajímala, neměla jsem pocit, že by to něco přidalo do příběhu.

Každopádně se i tak těším na další trilogii z Roztříštěné říše. Autor umí psát a jeho knihy mě baví. Především mě bavily Jorgovi poznámky a cynismus. Od Lawrence si dám ale nějaký čas oddych než se do Prince bláznů pustím.

24.08.2017 3 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Rok 1979 - Nechápu, co se děje. Všechno je zmatené. Rok 1988 - Aha! Tak to je boží. Rozhodně neodkládejte po první kapitole, protože v dalších to začne dávat smysl. :D

Na knihu jsem náhodně narazila, kvůli obálce si jí koupila (anglické vydání od Sceptre) a vlastně ani nevěděla o čem je. Koupě zajíce v pytli se tentokrát vyplatila. Tohle byla jedna z nejlepších knih, co jsem tento rok přečetla. Mám ráda divné a zamotané příběhy při kterých leze mráz po zádech. A tohle je přesně ono. Rozhodně si od autora přečtu další knihy, protože tohle bylo velmi milé překvapení.

30.07.2017 5 z 5

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Skvělý další díl o Beatrice a její vyšetřovací partě. Poznanski prostě dokáže vybudovat zamotaný příběh, kde není jasný vrah ani motiv do poslední chvíle. Stejně jako byl předchozí díl prošpikován geocachingovými hádankami, tak v tenhle je zpestřen úryvky básní. Autorka si prostě libuje v různých slovních hříčkách a hlavolamech, jak je to vidět ve všech jejích knihách, a já si to jako čtenář velmi užívám.

A stejně jako zamotanost a nepředvídatelnost příběhu se mi líbí i vedlejší dějová linka, která postupně pokračuje v průběhu série. Vím, že některé Beatricin soukromý život moc nezajímá, ale mě to ještě více vtahuje do příběhu. Vyšetřovatelé vražd mají také vlastní životy i když prací leckdy dost omezené a když už jsem v hlavě Beatrice tak se vším všudy. Je to realistické? Je. A je to zábavné? Pro mě ano! Všechny její knihy mě vždy chytly a nepustily do poslední chvíle a Slepí ptáci nejsou výjimkou. Nemůžu se dočkat na další díl Hlasy.

03.07.2017 5 z 5

Neslyšno Neslyšno Richelle Mead

Trošku slabší kniha od mé jinak velmi oblíbené autorky. Byla jsem ráda, že pro jednou Mead napsala samostatnou knihu, ale po přečtení mám pocit, že série jí prostě jdou lépe. Příběh byl zajímavý, ale dle mého názoru až moc uspěchaný, kdyby kniha měla o sto stran více tak by to bylo možná lepší. Na necelých 250 stránkách příběh prostě neměl šanci se plně rozvinout a mnohdy byl uspěchaný s pomyslnými skoky ve vyprávění. Pro autorku byla změna z 6 dílných sérií na krátkou samostatnou knížku asi moc drastická.

03.07.2017 3 z 5

Z hlubin Z hlubin Margaret Atwood

„When you can't tell the difference between your own pleasure and your pain then you're an addict.”

Když jsem knihu četla poprvé do semináře literatury, tak jsem si nebyla jistá jestli mě to baví nebo ne. Styl psaní (čteno v originále) se mi moc líbil, jen mi nesedl příběh. Tak jsem si tedy myslela, že to je. O pár týdnů později jsem se na tuhle knihu začala psát závěrečný esej a musím říct, že při druhém pročítání pasáží, co jsem měla založené, jsem se začala o obsah knihy opravdu zajímat. Začalo mi to jednoduše dávat větší smysl a začala jsem mít chuť si knihu přečíst znovu od začátku do konce. K tomu bych ještě zmínila, že na mojí hlavu je těch různých myšlenek v knize až moc, takže mně by to druhé přečtení knihy jen prospělo a víc bych si knihu užila.

Ani jedna postava v příběhu tu není proto, aby si ji čtenář oblíbil. Všechny mají své mouchy, ať už menší nebo větší. Chování postav mě mnohdy rozčilovalo, a o to víc jsem pak oceňovala části knihy, kde bylo jejich chování vysvětleno - i když ne vysloveně obhájeno. Obecně mám ráda knihy, kde jsou propracované postavy, které na sebe vzájemně působí. Myslím, že Atwood dokáže zachytit psychiku postav opravdu bravůrně. Jako autorka mě velmi oslovila a chci se pustit od dalších knih od ní. Dávám 3* hodnocení, protože jak už jsem zmínila, na mě toho bylo trochu moc v jedné knize a z prvního čtení jsem z ní nedokázala vytěžit úplně všechno, co do ní autorka vložila. :)

24.06.2017 3 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Ursula Poznanski prostě psát umí a všechny její v češtině vydané knihy jsou úžasné. Pět nebylo výjimkou. Čtivé a hlavně s překvapujícím rozuzlením jako u všech jejích ostatních knih.

Nejsem zrovna sečtělá v detektivkách, ale i tak podle mě není vrah někdo, koho uhodne čtenář v půlce knihy. Téma geocachingu bylo super, a i když v knize byly někdy trochu gore scény, tak se objevovaly i místa, kde se člověk mohl pobavit. Vtipná a zajímavá hrdinka, kolega, newbie i patolog. Prostě skvělá vyšetřovací parta a já už se nemůžu dočkat, až si o nich přečtu další díl. :)

07.05.2017 5 z 5