soukroma soukroma komentáře u knih

Případ Neruda Případ Neruda Roberto Ampuero

Překvapivě zajímavá kniha: čtivá, napínavá, psychologická, historická, politická i sarkastická. O Nerudovi jako básníkovi se nedovíme téměř nic (takže pořád nevím, proč si zvolil za pseudonym příjmení našeho barda), protože román pojednává o něm jako člověku, jeho postavení a působení ve světě, a hlavně o jeho vztahu k ženám. Ocenila jsem autorův nadhled nad latinoamerickou náturou a rozdíly i mezi jednotlivými národy a zeměmi (pěkně např. srovnal vnímání času: "Němci jsou přilepeni k hodinkám, Kubánci je nepotřebují a Chilané je sice nosí, ale nedůvěřují jim"...). Styl psaní je poněkud rozvláčný, ale úplně z něj proto čiší ta "latino" atmosféra. Nebýt neskonale alergická na pojmy (a jejich reálná použití) z dob komunismu (revolucionáři, ideologická indoktrinace, soudruzi), kterými se to v knize oprávněně (Chile v období před pádem Allenda - puč 11. září 1973, NDR, Castrova Kuba, připomínka Che Guevary apod.) jen hemží, hodnotila bych román asi úplně na 100%.

30.08.2014 4 z 5

Rváč Rváč Niall Leonard

Takový jednodušší teenagerovský thriller z Londýna, kde nechybí organizovaný zločin, zkorumpovaní (ale i ti dobří) policajti, rozpadlé rodiny, mladé lásky, hospodští kámoši ani (naštěstí dost na pozadí) drogy. Dobře se to četlo, ale pořád jsem měla pocit, že hrdina jedná a myslí jako o něco starší mladík než deklarovaný sedmnáctiletý.

26.08.2014 4 z 5

V měsíčním svitu V měsíčním svitu Dean Koontz

Příjemné počtení, od kterého se nedalo odtrhnout: první polovina napínavý thriller, pak očekávané mysteriozno a pohádkový konec... Zdařilý byl též výběr hlavních postav - žena, muž a autista. Humor a velmi pěkný smysl pro popis atmosféry a vůbec prostředí je další plus.

22.08.2014 4 z 5

Neúprosný Neúprosný Simon Kernick

Mně se tedy ze tří přečtených knih od autora líbil Neúprosný nejméně. Po velmi slibném začátku vše záhy začalo být neuvěřitelně přehnané, překombinované, postavy a jejich úmysly nevěrohodné - umělá směs všeho možného (organizovaný zločin v nejvyšších kruzích, korupce, pedofilie, nájemní zabijáci, šílení skoro ninja zabijáci, bosenský válečný zločinec, nasazení tajní apod.) do jednoho útlého titulu na mě byla příliš.

20.08.2014 3 z 5

Kniha duší Kniha duší Glenn Cooper

Dobře se čte (i bez znalosti předchozího dílu), děj svižně plyne i se střídáním časových rovin a vypravěčů (autorů dopisů), ale námět a časté opakování se není zrovna špičkové. Pár zajímavostí (ale opravdu jen značně povrchních informací) se čtenář může dozvědět o několika historických postavách.

11.08.2014 4 z 5

Hlavou dolů - Země sluncem vyprahlá Hlavou dolů - Země sluncem vyprahlá Bill Bryson

Nejenom humorné, ale veskrze optimistické - přes všechna hrozící (smrtelná) nebezpečí a přes prostředí povětšinou nevhodné pro život autor čtenáře jednoznačně naláká k návštěvě protilehlého kontinentu.

11.08.2014 5 z 5

Zajíc s jantarovýma očima Zajíc s jantarovýma očima Edmund De Waal

Velmi zajímavé informace především o Paříži konce 19. století a impresionismu a Vídni začátku 20. století a secesi. Ideální čtení pro milovníky novodobé historie (působení Židů v různých zemích) a hlavně dějin umění, zejména malířství (západoevropské v kontrastu s japonským) a architektury. Autor pátrá po historii svých předků a ukazuje, jak se jeho bohatá židovská rodina Efrussi stala mecenášem a sběratelem umění ve Francii a přátelila se s mimořádnými umělci té doby. Dílo se nedá číst jako román, pokud si chce člověk vychutnat (připomenout) popisy obrazů či staveb, citací z knih jako Proustovo Hledání ztraceného času apod.

29.07.2014 4 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Velmi zajímavá kniha. Žádná jednohubka, ale spíš takový souputník při běhu na dlouhou trať. Čtenář počte, podumá, možná zakroutí hlavou, ale ke knize se se zájmem vrátí... Shodou okolností jsem současně (samozřejmě podstatně rychleji) přečetla Deaverovu Iluzi, a i když ta je úplně jiného žánru, tak o iluzích a iluzionistech bylo v obou opravdu spousta zajímavých (a užitečných) informací. Ale i pragmatik a racionalista někdy raději nechá rozum a smysly odpočívat a oddá se s potěšením snění...

06.07.2014 4 z 5

Morová loď Morová loď Clive Cussler

Cussler s kolegou nezklamali - čtenář si při dobrodružných vyprávěních, ať jakkoli přitažených za vlasy, opravdu odpočine. Mistrovský způsob psaní opravdu dokáže, aby se čtenáři příběh odvíjel barvitě před očima jako akční film.

22.06.2014 5 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Velice rozvláčný začátek - vyšetřování zmizení a smrti ve Švédsku, kdy ale už čtenář podle upoutávky čeká na vysvětlující pasáž jihoafrickou. Ta je "obohacena" o nájemné zabijáky, rasismus, politiku, KGB apod. Velice rozvleklé a celkově nezajímavé, aspoň pro mě (nedočetla jsem).

22.06.2014 3 z 5

Jarmila Loukotková vzpomíná, vypráví a vaří Jarmila Loukotková vzpomíná, vypráví a vaří Jarmila Loukotková

Stručná (a rázná, nikoli poetická) vyprávění z vybraných etap života, zejména nepříliš šťastného dětství, škoda že méně o životě a práci spisovatele. Příliš mnoho receptů - každá kapitolka je doplněna aspoň jedním celým menu (osobně jsem v receptech nenašla nic nového, co bych chtěla okusit - překvapující a ohromující bylo množství alkoholu na koktejly-aperitivy a koňaku spotřebovaného do přípravy jídla, nebo syrových vajec do studených pokrmů...). Autorčiny knihy, zejména historické romány, mám ráda a vážím si jejího jazykového citu, ale tady mě přeci jen pár novotvarů výrazně nesedělo (a sama jako amatérský jazykozpytec nevím, jak na ně přišla) - např. "ocedit" (scedit), "vyblízat" (vylízat), či "obláčet" (?)...

27.05.2014 4 z 5

Jak se dostat z Anglie do Żywce a zase zpátky Jak se dostat z Anglie do Żywce a zase zpátky Hana Parkánová-Whitton

Trochu moc přepjaté a zbytečně upovídané, až místy nudné...

22.05.2014 3 z 5

Dlouhé čekání Dlouhé čekání Mickey Spillane

Stará (dobrá) americká drsná škola poloviny minulého století, s jasnými odpudivými padouchy a krásnými ženami, ale také s nezvyklým hlavním hrdinou, kolem nějž o překvapení není nouze. I bez soukromého očka nabízí příběh kvalitní zápletky. Trochu chybí humor a sarkasmus, ale koneckonců se děj odehrává záhy po válce...

21.05.2014 5 z 5

Soumrak v Benátkách Soumrak v Benátkách Steven Carroll

Doslova melodramatický příběh, odehrávající se ve výhradně poetických Benátkách, mezi hudebníky. Kontrast mládí a stáří, nepřekonatelných 40 let rozdílu mezi pohasínajícím interpretem a nastupující cellistkou. První polovina se táhne jak med, zato druhá dramaticky přiostřuje konflikt, který nakonec končí značně nečekaně. Otevřené konce nechávají čtenáře podumat, kdo ze všeho vlastně vyšel vítězně...

21.05.2014 4 z 5

V Agia Galini číhá smrt V Agia Galini číhá smrt Klaus Eckhardt

Nenáročná detektivka ze zajímavého prostředí jižní Kréty. Poněkud příběh sice poněmčelý (od Němce pro Němce?) - hlavní hrdina (soukromé očko) Němec, klienti Němci, mrtví (hlavně) Němci, hodně pití (především pivo!), ale přesto z toho stihne proniknout po všech stránkách příjemný řecký styl a záviděníhodný přístup k životu.

18.05.2014 3 z 5

Incident v Twenty-Mile Incident v Twenty-Mile Trevanian (p)

Z knihy ve mně zůstává hlavně syrovost a surovost, kterou do zapadlého horního městečka s hrstkou velmi různorodých stálých obyvatel a jednoho nově příchozího mladíka odjinud přináší psychopat se svými nohsledy. Uprchlý trestanec je brutální fanatik a spasitel dle vlastního náboženství, ovšem mimořádně inteligentní a sečtělý, vyžívající se jako velký manipulátor v psychickém ponižování, fyzickém týrání všeho živého a zabíjení. První polovina knihy se nese v příjemném westernovém duchu, ale zbytek knihy je víc než hrůzný thriller.

07.04.2014 4 z 5

Když jsme byli sirotci Když jsme byli sirotci Kazuo Ishiguro

Velice zmateně podaný příběh sahající do dětství a rodinné historie vypravěče, odehrávající se v Londýně a Šanghaji. Časové úseky nenavazují a neladí ani s označením částí knihy, vzpomínky se podivně objevují a míchají, styl je nezáživný, přestože se jednalo o velice dramatické období Číny (1937) a rozuzlení je přinejmenším podivné. Nelíbilo se mi to.

07.04.2014 2 z 5

Opravdová kuráž Opravdová kuráž Charles Portis

Stručné, dějově orientované, nezatížené psychologickými sondami do duše postav, a přesto jsou jejich postoje a konání srozumitelné. Kdo má rád westerny, pak si přijde na své - Arkansas a Oklahoma konce 19. století, ještě s dozvuky občanské války (u dospělých hrdinů - pamětníků a účastníků), bílí, černí i rudí na jednom území, hlavní hrdinové (nezletilá dívka jako iniciátorka honu na vraha svého otce, zástupce maršála a texaský ranger) na dlouhé cestě za spravedlností v přestřelkách a jiných akcích směřujících k dopadení padouchů.

06.04.2014 4 z 5

Jak se zbavit Matthewa Jak se zbavit Matthewa Jane Fallon

Nezáživné, nezábavné, nudné plácání, ...musela jsem odložit. Nic pro mě.

05.04.2014 2 z 5

Tvář Tvář Pierre Boulle

Velmi pomalé a zdlouhavé, což ale odpovídá době původního vydání před 60 lety. Na malém prostoru se odrážejí a řeší nejrůznější vlastnosti a emoce člověka u moci (prokurátora): mravnost, ctižádost, ješitnost, zkorumpovatelnost, pocit neomylnosti a spravedlivosti, na pozadí případu, který ani nemusel nutně být kriminální (pravdu asi nikdo úplně přesně neví), nicméně někdo za něj musí být potrestán nejvyšším trestem. Autor pěkně vykreslil atmosféru Provence a životní přístup Jihofrancouzů (hlavní hrdina je ze Severu, takže jimi rád z nejrůznějších důvodů pohrdá), protože se příběh odehrává u Rhony.

02.04.2014 3 z 5