soukroma soukroma komentáře u knih

Masožravé rostliny Masožravé rostliny Eva Kačírková

Velmi rozličné povídky - některé dle mého vynikající (i po 40 letech od jejich napsání), jiné téměř nezvládnutelné...

24.03.2014

Podružný případ Podružný případ Martin Adam (p)

Velmi rozvleklý a naivní příběh s partou mladíků a příslušnicí STB Máňou v hlavní roli boje s diverzanty...

24.03.2014 2 z 5

Smrt má ráda poezii Smrt má ráda poezii Jan Klíma

Napínavá detektivka ze svébytného prostředí českých fyziků, kterou pomáhá vyšetřit...matematik. Komorní drama s dobře promyšlenou zápletkou s kořeny v minulosti. Pěkně vykreslené postavy vědců rozličných povah a oplývajících různými nešvary i nejistotami. Velmi čtivé i dnes, po půlstoletí.

24.03.2014 5 z 5

Ukolébavka pro sovu Ukolébavka pro sovu Pavel Šoltész

Ćtivá detektivka i dnes - až poetický krimi příběh z letního maloměsta založený na hudebních motivech a doprovázený úryvky poezie. Jedna z mála naších detektivek 60. let, které se obejdou zcela bez výskytu příslušníků policie a jiných ozbrojených složek (jen jsou zmíněny na pozadí), neb vše se vyšetřuje jaksi amatérsky a motiv se ukáže být klasický (nestojí za vším zákeřní diverzanti).

21.03.2014 5 z 5

Půlnoční liják Půlnoční liják Jan Varnuška

U těhle starších domácích detektivek je hodnocení velmi těžké. Aktuálně se probírám jejich pěkným štosem a hledám...zajímavé téma, nebo aspoň nějaký originální prvek. Všechny bez rozdílu jsou totiž poplatné době (a tím samozřejmě v našich končinách zrovna nemyslím úplnou absenci elektronických médií, ba i kloudných telefonů): nějaká diverze se v nich musí objevit, stejně jako bodří příslušníci trousící rádoby vtipné poznámky ke kolegům a hýřící laskavostí k podezřelým. Pokud si toto čtenář odfiltruje a něco zbyde, pak snad stojí za to se do nich ještě mrknout, než zmizí nenávratně do stoupy (navíc jsou rozumně dlouhé, neb současná grafomanie nutící autory sdělit ale opravdu úplně vše, co je napadne, i kdyby na to padaly celé pralesy a čtenářům umdlévaly ruce a oči, se tehdy ještě jaksi neujala). A zrovna v téhle je jedna originalita, na které celý zločin stojí...

17.03.2014 4 z 5

Co skrývá vesnička Arcadia Falls? Co skrývá vesnička Arcadia Falls? Carol Goodman

Čtivé i napínavé, i když místy trochu zdlouhavé a všeho - tajemství, zvraty, téměř pohanské rituály v provedení studentů středoškolského internátu, genius loci lesů, vod(opádů) a strání (tedy spíš strží) - bylo trochu moc. Ale čtenář knihu neodloží, protože prostě musí vědět, jak to všechno bylo - a rodinná tajemství se táhnou hodně daleko do minulosti a nitky se pěkně křižují až zamotávají...

16.03.2014 4 z 5

Dotek smrti Dotek smrti Laura Joh Rowland

Závan mystična v podobě koncentrace energie v nezvratném doteku smrti, jinak tradiční Sano a Reiko pátrající v Edu každý po své linii, která se samozřejmě na konci spojí.

08.03.2014 4 z 5

Stíny v srdci Stíny v srdci Katherine Webb

Námět mě velmi zaujal, styl je vytříbený a košatý a postavy pěkně vykreslené, přesto mi nějakou dobu trvalo se začíst. Na vině je nejspíš zhuštěnost hned několika zpočátku nesouvisejících paralelních příběhů přes čtyři generace a dva kontinenty. Každý z bohatých příběhů a rodinných tajemství by si klidně zasloužil samostatné zpracování, takže by se z této útlé knihy mohla stát plnohodnotná, napínavá a čtivá sága.

23.02.2014 5 z 5

Bílý žár Bílý žár Melanie J. McGrath

Mně se kniha velice líbila - nabídla poměrně podrobný pohled na každodenní život kanadských Inuitů v Arktidě, na ostrovech královny Alžběty, těsně sousedícími s dánským Grónskem. Nesporně zajímavé prostředí (nikoli však přitažlivé k životu) a ve všech směrech odlišní lidé (asi se nedivím jejich inklinaci k alkoholu a jiným návykovým látkám a činnostem, protože v tom mrazu a se sto dny tmy v roce to snad ani jinak "zvládat" nejde), doplněné napínavou zápletkou, vlastně hned několika, pro mě činí knihu velmi příjemným objevem.

17.02.2014

Dohra Dohra Mika Waltari

Jak mám Waltariho ráda, včetně zajímavých psychologických detektivek, tato kniha mě tedy vůbec nechytla. Pro mě nuda, nezáživnost, nadbytečnost. I český (moderní) překlad mi připadal až moc křečovitý, při pokusu vyjádřit mírnou zastaralost a silnou venkovskost příběhu.

16.02.2014 3 z 5

Nehlučně Nehlučně Frank Schätzing

Vynikající, jako všechna autorova díla, přesto zase jiné. Na téma konkrétní dějinné události - globální summit v Kolíně nad Rýnem roku 1999 - rozehrává autor pečlivě do nejmenších podrobností kvalitní politicko-teroristický thriller na nejvyšší úrovni, v němž ale podstatnou úlohu hrají náhodní aktéři (vlastně amatéři) zvenčí. Nechybí pečlivý vhled do politické globální situace, možností a zákulisí mezinárodního terorismu, pokroků vědy a konkrétně destruktivní využití fyziky, ale také celkem úsměvně rozehraný romantický příběh...Báječně napínavé, uvěřitelné, nepřehnané a přes celkovou délku nikde hluché. Pozn.: přestože příběh napsal autor v roce 2000, tedy před zásadní změnou pohledu na terorismus, není to v knize poznat - autor je dobrý pozorovatel, téměř vizionář.

11.02.2014 5 z 5

Čistá země Čistá země Alan Spence

Zajímavý, poučný i napínavý příběh, o střetu kultur a změnách v Japonsku v druhé polovině 19. století. Příjemný čtivý styl, snadná orientace v čase i místě. Hlavní hrdina, skutečná historická postava, je vylíčen celkem věrohodně, nejen jako ctižádostivec a tvrdý obchodník, ale jako v jádru dobrý a spolehlivý chlap, byť ve vztahu ke svým láskám není vždy důsledně láskyplný. Nejedná se ale o romantický příběh, většina děje je zaměřena hodně politicky až vojensky, takže je to čtení spíš pro mužské čtenáře.

08.02.2014 4 z 5

Hotel Babylon aneb Nechcete raději zůstat doma? Hotel Babylon aneb Nechcete raději zůstat doma? Imogen Edwards Jones

Moc se mi kniha líbila. Může sloužit jako příručka "hotelový průmysl v kostce" - pro hosty, hoteliéry i jejich zaměstnance. Jako poměrně častý host hotelů kvůli pracovním cestám ve světě i doma jsem v knize našla nejen vše dobře známé, ale dozvěděla jsem se i spoustu nového (hlavně jsem si ujasnila cenové relace: cena pokoje = náklady + tisícovky procent zisku k tomu...). Ocenila jsem i styl psaní a strukturu knihy - jedna 24hodinová šichta vypravěče na recepci, rozdělená po jednotlivých hodinách, ukazuje běžný denní průběh dění v hotelu, ovšem britském a pětihvězdičkovém k tomu, okořeněný mnoha nečekanými situacemi. Autorka opravdu píše o tom, co skvěle zná.

03.02.2014 5 z 5

Náhrdelník: Třináct žen a jeden experiment, který změnil jejich životy Náhrdelník: Třináct žen a jeden experiment, který změnil jejich životy Cheryl Jarvis

Zajímavý experiment, různorodé osudy, ale nemohla jsem nějak najít společnou řeč s protagonistkami - americkými "obyčejnými ženami".

23.01.2014 3 z 5

Ta, která se dívá Ta, která se dívá Marie Hermanson

Dobré, ale Muž pod schody je ještě mnohem lepší...

23.01.2014 4 z 5

Spřízněnost krve Spřízněnost krve Reginald Hill

Na první pohled spletitý příběh, kde nakonec vše pěkně zapadne dohromady. Zajímavý detektiv s neuvěřitelným černým kocourem Běloušem, jehož role je v této sérii detektivek nepřekonatelná...

20.01.2014 5 z 5

Dobře naladěný pesimista Dobře naladěný pesimista Matthias Nöllke

Nezaujalo, připadalo mi to jako plácání o ničem, vzdala jsem.

02.01.2014 2 z 5

Ve stínu cypřiše Ve stínu cypřiše Thomas Steinbeck

Zajímavý román o ještě zajímavější a stále ještě trvající historické záhadě čínských zámořských objevů (konkrétně dosažení pobřeží Kalifornie již v roce 1422). Vyprávění není zrovna napínavé ani svižné (zde lze spíše doporučit thriller Zloděj map o téže záhadě z jiného pohledu), s odlišnostmi 3 částí knihy (deník psaný váženým vědcem ze Stanfordu na počátku 20. století, vyprávění naturalizovaného vzdělaného Číňana téže doby a spojující příběh mladých vědců - Američana a Číňana - ze současnosti). Dobře vykreslené charakteristiky hlavních hrdinů a obecně vnímaných a očekávaných vlastností zastoupených kultur a národností.

27.12.2013 4 z 5

Lampa Lampa Deborah Lawrenson

Lucerna v temnotě mě příjemně překvapila (zejména po přečtení některých komentářů) - nezadala si s mnoha jihofrancouzskými romány poetičností a nepostrádala napětí podobné Maurierové (román Mrtvá a živá, který mi čtení od začátku připomnělo, je ostatně uprostřed i jmenovaný).

26.12.2013 5 z 5

Limit Limit Frank Schätzing

Po Vzpouře oceánů mě tato novější autorova sci-fi zklamala. Slibný začátek, ale za chvíli jsem se musela ptát, kam se poděla ústřední dějová linie cesty na Měsíc, neb celá střední pasáž (rozuměj několik set stran) se najednou odehrávala v Šanghaji, kde se hledala dívka (a nikdo celou dlouhou dobu vlastně neví proč - teprve na konci celé knihy se to trochu vyjasňuje, ale to je hodně pozdě po celé dlouhé akční sérii). K Měsíci se vracíme zase až ku konci, moc pozdě na můj vkus. Nebýt střední části, která je opravdu jak akční film (a nic jiného), pak by to ušlo jako minimálně o polovic kratší dílo (což při současných 1200 stranách by byl po všech stránkách bonus). Pár věcí se sice čtenář o vesmírných letech, Měsíci a jeho "využití" dozví, ale prostě Vzpoura oceánů je naprosto nesrovnatelný kalibr (ač obnáší také skoro tisícovku stran)!

16.12.2013 3 z 5