soukroma Online soukroma komentáře u knih

Vyrovnaný účet Vyrovnaný účet Dick Francis (p)

Mně se to velmi líbilo - Francise jsem hltala s chutí před mnoha lety a po dlouhé odmlce jsem se obávala, zda se mi bude toto čtivo ještě líbit, navíc v současném "rodinném" provedení. A byla jsem příjemně překvapená, děj měl jako vždy spád a autoři zručně začlenili více zápletek, aby se čtenář nenudil. Příjemné počteníčko na jeden zátah.

08.12.2012 5 z 5

Věštění z krajky Věštění z krajky Barry Brunonia

Zajímavé počtení. Spíše než "Sci-fi a fantasy" je to psychologický thriller, obsahující dnes téměř nutné prvky zneužívání a domácího týrání, a s tím souvisejících duševních poruch. Nicméně se od podobných děl liší příjemným rámcem "návodu na věštění z krajky" a jen mírným nádechem čarodějnictví. Na závěr skutečně téměř dojde k zopakování salemských praktik, kdy nábožensky zfanatizovaný dav zaútočí na své protivníky, ale to se může stát kdekoli a s čarodějnictvím to souvisí jen díky místu konání. Rozuzlení je zvláštní, vše co vypadalo jako pravda, je postaveno úplně na hlavu ...

07.12.2012 4 z 5

Nejvyšší utajení Nejvyšší utajení Paul Harper (p)

Takové neslané nemastné: celkem slibný děj se odprostředka nějak rozmělňuje, z psychothrilleru se stává nejasná hra představitele tajných služeb, hlavní osoby jsou značně afektované (nebo spíš popis jejich chování, často se zbytečně opakující či zcela odbočující bez nějakého objasněného důvodu) a jejich pohnutky nepříliš věrohodné, či dokonce do samého konce děje nejasné...

29.11.2012 3 z 5

Město naděje Město naděje Beverly Swerling

Volné pokračování Města slávy, s přestávkou 30 let. Tentokrát je celý příběh (byť ještě o něco delší) podstatně komornější, týká se jen několika málo velmi úzce souvisejících hlavních postav v průběhu řady let (nikoli jen dní), ale o to je kniha čtivější a napínavější. Ještě méně politiky, více podnikání a hlavně rozvoj zámořské plavby osobní i nákladní, a také lékařství. Hlavní jsou ale záležitosti čínských přistěhovalců, kteří si s sebou přinášejí svůj neměnitelný pohled na svět (civilizovaný národ Říše středu mezi nebem a zemí, odkud shlížejí na ostatní necivilizované národy), ale také zálibu v opiu, které mnozí lumpové (podnikavci/dovozci, jak Číňané tak Američané) neodolají. Otázky náboženství nejsou v knize tak v popředí, jak by tomu snad napovídal text na předsádce, ale na určité třenice mezi protestanty, katolíky, ale pochopitelně také Židy dojde. Do občanské války stále ještě určitý čas zbývá...

26.11.2012 5 z 5

Minulé životy Minulé životy Ken McClure (p)

Zklamání. Samozřejmě se to dobře četlo, jako všechna autorova díla, ale zápletka je příliš poplatná moderním thrillerům - tajemní mniši (s podivnými cíli), poletování po světě (Kansas, Skotsko, Paříž, Malta, s důležitými odkazy na Jeruzalém a hledání téměř svatého grálu) a samozřejmě neodmyslitelná romantika, přitom lékařská věda upozaděná (problém a řešení nedostatečně objasněné), přesto s příliš urychleným happy-endem.

19.11.2012 2 z 5

Bílý amulet Bílý amulet Kathinka Wantula

Velmi naivně podaný příběh, skoro by spíš odpovídal příběhu napsanému nejméně o dvě století dříve než v současnosti. Autorka se snažila přiblížit některé (obecně známé) pamětihodnosti a zajímavá místa Paříže a Egypta, ale někdy to bylo příliš násilné a popisné se zjevnou snahou o poučování čtenáře. Navíc závěrečné mystické rozuzlení nějak nesedělo.

30.08.2012 2 z 5

Sněžná slepota Sněžná slepota Ken Follett

Kniha mě velmi zklamala - po prvních 30 stranách už jen samá nuda na zbývajících 300. Hlavní dějová linie, která slibovala napětí, se zcela rozplizla. Podivné postavy, nepravděpodobné chování a vztahy, nedotažené zdůvodnění činů, vulgarismy (možná chyba překladu). Jakoby se spíš jednalo o dámský thriller s příliš velkým důrazem na tzv. romantické vztahy. Folleta mám velmi ráda, ale vůbec jsem autora skvělých (a zřejmě nepřekonatelných) napínavých románů Oko jehly nebo Sršeň létá v noci nepoznávala...

16.08.2012 1 z 5

Růže ze Sevastopolu Růže ze Sevastopolu Katharine McMahon

Dobře se to četlo, ale celý příběh byl zbytečně zdlouhavý a zdaleka neodrážel dramatičnost situace na "bitevním poli". Chyběl také podstatný historický a geografický kontext - polovina knihy je o Krymské válce, ale čtenář si musí sám doplnit svoje znalosti o této historické roztržce jinde, protože kniha přes svoji obsažnost nepodává v tomto smyslu prakticky žádný vhled. Zatímco první polovině knihy docela slušela rozvláčnost a jistá romantičnost odpovídající druhé polovině 19. století, druhá půle z Krymu pokračovala naprosto v tomtéž duchu, takže vůbec neodrážela hrůzy celého válečného konfliktu a působila poněkud ploše. Hlavní hrdinové a celkové vyústění bylo také nevěrohodné (a vlastně nevysvětlené).

30.04.2012 3 z 5

Soumrak rytířů pouště Soumrak rytířů pouště Michael Asher

Skutečnost není fantastičtější než fikce, jak se píše ve výše uvedeném popisu knihy, ale mnohem a mnohem děsivější. Masakry, podlost, záškodnictví a především tvalé lhaní a podvádění ze strany tuaregů, a to nejen vůči cizincům, ale dokonce i mezi jejich vlastními kmeny, to je děsivá realita v případě mírumilovně vedené francouzské expedice přes pohoří Hoggar, koncem 19. století výsostné území tuaregů. Zbytečná a nesmyslná krutost, kterou používali útočníci, záškodníci i dezertéří je strašlivá. Strastiplné jsou i osudy nemnoha, kteří přímé útoky a krvavé řádění bez konce přežili, většinou nikoli však beze šrámů, a vydali se na cestu zpět na sever přes nehostinné a nelítostné území. Dlouho civilizovaní Evropani nechtěli uvěřit tomu, že tuaregové nejsou téměř myticky opěvovaný vznešený a důstojný národ představující rytíře pouště, ale jen a pouze nelítostní a zcela nedůvěryhodní saharští piráti a přízraky pouště.

09.04.2012 4 z 5

Kukla motýla Kukla motýla Heather Terrell

Po shlédnutí jediného předchozího hodnocení této knihy se mi do čtení moc nechtělo, ale byla jsem tak příjemně překvapená, že hodnotím 100%. Velmi čtivé, dostatečně napínavé, zajímavě podané s jasně členěnými, prokládánými příběhy ze tří historických etap: Holandsko 17. století - pozadí vzniku obrazu, Evropa válečná - ukradení obrazu nacisty a New York současnosti - rozkrývání původu obrazu a právní záležitosti kolem související žaloby. Dobře napsané a propracované (zejména na prvotinu), nijak rozvláčné ani plytké, s informačním obsahem, nepřehnaně afektované, prostě fajn.

21.01.2012 5 z 5

Vražda v Shakespearu Vražda v Shakespearu Charlaine Harris

Knihu jsem četla již před časem, ale pamatuji se dobře, že se mi líbila. Mezi spoustou thrillerů pro dámy (které snáším čím dál méně) tento vyniká, přitom má vše, co mít má - díl romantiky i napětí (strach, útěk, změna prostředí, změna totožnosti...). Lehké a akorát dlouhé, bez přílišné vaty a jinde oblíbených blábolů.

11.01.2012 5 z 5

Zvěrolékaři na cestách Zvěrolékaři na cestách Alena Hrachovcová

Pánská jízda po střední a jižní Americe; sice nic moc o zvěrolékařích, ale o pár zvířatech a hlavně divoké přírodě, nástrahách cestování i odměnách za "útrapy" v podobě netušených dobrodružství i shlédnutí světoznámých míst na vlastní oči.

06.01.2012 5 z 5

Harmonograf Harmonograf Anthony Ashton

Paráda.

22.06.2023 5 z 5

Ve stínu duhy: Příběh o životě v Pákistánu Ve stínu duhy: Příběh o životě v Pákistánu Marcela Müllerová

Rodinný deníček psaný ženskou rukou: o Pákistánu kolem roku 2007 jsem se nedozvěděla vcelku nic, fotek málo a vcelku nicneříkajících. Za mne tedy ne.

13.02.2023 2 z 5

Fahrenheitova dvojčata Fahrenheitova dvojčata Michel Faber

Některé povídky odradily od samotného počátku, jiné se zajímavě rozvíjely, ale nedorozvily se. Pokud mne námět zaujal, zkazila to zase chybějící pointa.

16.09.2022 2 z 5

Bič Bič Dick Francis (p)

Nemohla jsem se dlouho začíst, těch úkolů a akcí bylo propleteno hodně, přitom Sid se nejednou hroutil a hodlal vše opustit, bál se a nevěděl co dál. Dokonce jsem knihu na nějakou dobu musela odložit, po návratu k pokračování to pak už šlo svižněji. Ale stejně nejlepší a bezkonkurenčně nejvtipnější epizodou byl balonový závod... 70%

15.05.2022 4 z 5

Po březích Orlické přehrady Po březích Orlické přehrady Vladimír Šiška

Úplně něco jiného, než jsem čekala, kvůli čemuž jsem si knihu objednala. Jednak to není vpravdě žádné putování po březích Orlíka - znám jezero a část jeho břehů z dětství dobře, tak jsem zde chtěla nalézt vzpomínky na známá místa, nenašla jsem nic. Je to takové zmatečné vyprávění o tom, co bylo a už není, o tom, co se částečně kde zachovalo, ale hlavně o historii a souvisejících legendách některých míst. A to vše bez map/y, bez důsledné zeměpisné posloupnosti. A fotky jsou mizerné, černobílé staré i nové.
Nezaujalo, ba spíš otrávilo. Knihu si nenechám. 50%

28.04.2022 3 z 5

Grébovské motyky a další pražské legendy Grébovské motyky a další pražské legendy Pavel Houser

Je to takové...třeskuté: třeskutě vtipné a čtenář zůstává na holičkách ohledně toho, co je pravda (pokud vůbec něco) a co už nadsázka. O Praze se vždycky ráda dozvím něco nového, zajímavého, ale tady jsem poněkud znejistěla, proto nemohu hodnotit vysoko ;-)
Hrátky se slovy a významy mne bavily jen v případě "zkoumání" názvů čtvrtí, případně dalších lokalit. V ostatních případech mi z toho šla nepříjemně hlava kolem, a to mne rozhodně nebavilo...

15.04.2022 3 z 5

Veselé historky programátorské Veselé historky programátorské Miroslav Kopecký

K odreagování a pozvednutí nálady tohle tedy není. Veselé? Ani ne, snad jen pár "kameňáků" v rámečcích. Ono to ani není o programátorech, ale o historii počítačů (sálových) u nás.
Zábavného na tom opravdu neshledávám nic - jsem ale teprve v půli (a hodnocení je ryzí průměr 50%), moc se mi ani pokračovat pro nezájem nechce, možná se ale postupně přiblížíme k současnosti a zjeví se prototyp programátora, jak si jej představuji já (sama programovat umím, ale naštěstí nemusím :-))).

12.04.2022 3 z 5

Stockholmský oktáv Stockholmský oktáv Karen Engelmann

Kniha dlouho netknutá...a nakonec nedočtená zůstane: na mne nejen poněkud mnoho esoteriky, věštění, karetních a vějířových her, ale i přespříliš her politických a zákulisních, z doby konce 18. století ve Švédsku, o jehož (tehdejší) historii nevím zhola nic (a prokousáváním se podrobnými dílčími epizodami boje o moc mi ji nezpřístupnilo).

"Lidé vstupují do našeho života nevoláni a zůstávají nepozváni, Poskytují nám znalosti, které nehledáme, dárky, které nechceme. Ale přesto je potřebujeme."

30.03.2022 2 z 5