tenax tenax komentáře u knih

Malý slovník jednotek měření Malý slovník jednotek měření Miloš Chvojka

Šikovná encyklopedie, při četbě nejen historických románů se mnohdy vyplatí mít ji po ruce.

Zeměpisná jména Československa Zeměpisná jména Československa Ivan Lutterer

Koho zajímá historie našich zeměpisných jmen, pro toho je tato kniha jako prvotní informace nezbytná.

Peníze celého světa Peníze celého světa Bohuslav Hlinka

Patří ke knihám, které nejsou určeny ke čtení, ale k vyhledávání informací. Téměř nepostradatelná při čtení historické literatury.

Dějiny přírodních věd v datech Dějiny přírodních věd v datech Jaroslav Folta

Knížka potřebná pro každého, kdo se zajímá o historii přírodních věd. Není to moc ke čtení, spíš k vyhledávání konkrétních faktů a informací.

25.08.2014 5 z 5

Historické události - druhá světová válka Historické události - druhá světová válka Eduard Čejka

Kniha dobře poslouží k orientaci v chronologii a průběhu bojů a dění během druhé světové války. Rozhodně to není k nějakému souvislému čtení.

25.08.2014 4 z 5

Světové vynálezy v datech Světové vynálezy v datech František Jílek

Stručný, ale vyčerpávající přehled vývoje techniky od sekeromlatů až po kosmický výzkum. Vhodné k vyhledávání konkrétních údajů a dat. Ale díky chronologickému řazení lze číst i jako fascinující dějiny lidského pokroku.

Původ zeměpisných jmen Původ zeměpisných jmen Luboš Kropáček

Zajímavá kniha, která poskytuje zájemcům základní přehled o zeměpisných jménech. V předinternetových dobách neocenitelná.

Slovník cizích slov Slovník cizích slov Lumír Klimeš

Bez ohledu na rok vydání užitečná kniha, často používaná jako prvotní zdroj informací.

25.08.2014 5 z 5

Matematické, fyzikální a chemické tabulky pro střední všeobecně vzdělávací školy Matematické, fyzikální a chemické tabulky pro střední všeobecně vzdělávací školy Jiří Mikulčák

Kniha patří k těm, které nestárnou a jsou stále platné a potřebné.

22.08.2014 5 z 5

Příruční slovník naučný IV. díl (S-Ž) Příruční slovník naučný IV. díl (S-Ž) kolektiv autorů

Celá tato čtyřsvazková encyklopedie byla v době svého vzniku jediným relativně dostupným zdrojem základních informací. A navzdory komunistickou ideologií podmíněnému výběru a obsahu hesel je mnohdy použitelná i v době internetu jako prvotní orientace v mnoha oborech.

22.08.2014 3 z 5

Příruční slovník naučný III. díl (M-Ř) Příruční slovník naučný III. díl (M-Ř) kolektiv autorů

22.08.2014 3 z 5

Příruční slovník naučný II. díl (G-L) Příruční slovník naučný II. díl (G-L) kolektiv autorů

22.08.2014

Příruční slovník naučný I. díl (A-F) Příruční slovník naučný I. díl (A-F) kolektiv autorů

22.08.2014 3 z 5

Na co v učebnicích dějepisu nezbylo místo 2 Na co v učebnicích dějepisu nezbylo místo 2 Stanislava Jarolímková

Název skutečně vyjadřuje obsah, spousta informací a zajímavostí o známých osobnostech, událostech, firmách a věcech, které v učebnicích obvykle nejsou. Kniha je napsána lehkým a přehledným stylem, dobře se čte, pobaví i poučí.

14.08.2014 4 z 5

Bratrstvo probuzených Bratrstvo probuzených Jacques Attali

Zpočátku trochu nepřehledné množstvím arabských a židovských jmen, postupně děj nabývá spád a zajímavost. Ale rozhodně to není odpočinková četba na dovolenou, chce to soustředění.

13.08.2014 4 z 5

Četnické historky - Zločiny a přísloví Četnické historky - Zločiny a přísloví Michal Dlouhý

Standardní kaleidoskop četnických historek, zábavný a zároveň plný drobných detailů ze života četnických pátracích stanic po celém území republiky.

04.08.2014 4 z 5

Meče kardinála de Richelieu Meče kardinála de Richelieu Pierre Pevel

Anotace je trochu zavádějící. Nebýt dračích motivů, byl by to pěkný historický román dumasovského ražení. Na historický román je tady ale moc fantastických prvků, na fantasy zase málo. Navíc jsem měl po celou dobu čtení neodbytný pocit (asi mylný), že je to až druhý díl nějaké série, protože je zde příliš odkazů na události, které předcházely, aniž by byly podrobněji objasněny. A konec naznačuje možnost dalšího pokračování. Ale je to zatím jediná autorova kniha, která u nás vyšla, tak nevím...

29.07.2014 3 z 5

Praha - město magie Praha - město magie Vladimír Liška

Nijak zvlášť přínosné čtení, spíš sbírka nejrůznějších historických zajímavostí, perliček, pověstí a bájí, známých z jiných knížek a spousty novinových článků. Trochu mi vadilo množství vysvětlujících a upřesňujících vsuvek v závorkách skoro na každé stránce, označených jako pozn. aut. Když to tam chtěl mít, tak proč to nevložil přímo do textu? Celkový dojem – nenáročná kompilace z české historické literatury, běžně dostupné v každé knihovně.

24.07.2014 2 z 5

Záhadné vynálezy Záhadné vynálezy Jan A. Novák

Jedna z nejlepších knih na „záhadologické“ téma. Uvádí na pravou míru některé zkreslené informace, které se opakovaně objevují (staroindický původ knihy Vimanika šastra, omyly Dänikena a Součka). Přesto je zde spousta znepokojivých faktů, jež nelze jednoduše vysvětlit a které naznačují, že minulost lidstva byla mnohem barvitější, než líčí učebnice historie. Autor se nesnaží všechno za každou cenu vysvětlit a zasadit do nějaké své teorie, jen uvádí dostupné údaje a nechává na čtenáři, jak si s nimi poradí. Skvělé, znepokojivé a inspirativní čtení, jen by si zasloužilo rozsáhlejší obrazový doprovod.

21.07.2014 5 z 5

Vraždy u Eufratu Vraždy u Eufratu Marek Osoblaha

Název i anotace na obálce slibovaly atraktivní a zajímavé čtení. Místo toho obrovské zklamání. Zápletky a jejich rozuzlení nevěrohodné, navíc vyprávěné ve stylu slohové práce průměrného žáka základní školy. Text je přeplněn sice autentickými, ale zbytečně neustále se opakujícími termíny a pojmy i s jejich českým překladem. Některé věci působí až směšně: Postava vzpomíná na svoje předky a datuje je podle let před n. l. (!), jiná se rozhodne skončit pátrání v archivu a označí to za ukončení mise, a mnoho dalších novodobých výrazů a obratů v přímé řeči starověkých postav. To všechno působí spíš jako parodie. A to pomíjím často nesprávná použití (či naopak nepoužití) uvozovek – drobnost, která padá spíš na vrub nedbalé redakční práce v nakladatelství.
Při hodnocení jsem dlouho váhal, nakonec dávám jednu hvězdičku, ale s hodně přimhouřenýma očima.

11.07.2014 1 z 5