tlllk tlllk komentáře u knih

O copatých mniších, šibalech a nevěrných manželkách: Příběhy ze staré Indie O copatých mniších, šibalech a nevěrných manželkách: Příběhy ze staré Indie Dušan Zbavitel

Priznávam že bolo pre mňa náročnejšie prijať ich kastový systém ako samozrejmosť. Bolo však zaujímavé sledovať, že i keď naše hodnoty sú postavené na úplne na iných základoch, všedné problémy máme podobné.

02.05.2024 3 z 5

Pretorián Pretorián Simon Scarrow

Dodržujem svoj plán a jednotlivé diely poctivo prekladám inými knihami a všetko je tak ako má byť. Príbeh bol fajn, kľud na duši mi dodáva existencia ďalších desiatich dielov, takže som si v kľude vychutnával riešenie všetkých intríg. Ja som bol s audioknihou určite spokojný.

20.04.2024 4 z 5

Gladiátor Gladiátor Simon Scarrow

Vedieť že mám pred sebou ešte minimálne 10 dielov dáva, vypätým scénam určitý nadhľad, ale inak klasika, dobro nakope prdel tým zlým, len škoda že to naťahujú jak gumu z treniek na dva diely. Už viem koho mi to začína pripomínať, Majora Zemena, ktorý trestal nepriateľov štátu, či už boli v práve alebo nie.

24.03.2024 4 z 5

Zeptej se ďábla Zeptej se ďábla Michal Vrba

Toto vôbec nebolo zlé, nič som neočakával ale ako audio to malo svoju dynamiku a postavy charakter.

12.02.2024 4 z 5

Návrat do Údolia Muminovcov Návrat do Údolia Muminovcov Tove Jansson

Čítané deťom pred spaním, väčšinou sme rozprávku rozdelili na dva večere, všetko v pohode až na niektoré mená. Povedať Snusmumrik 3x v jednej vete je celkom fuška, hlavne keď sa Vám pletie jazyk a už sa vidíte v posteli.

12.02.2024 5 z 5

Probuzená šelma Probuzená šelma František Niedl

Poznáte ten pocit keď odchádzate z dovolenky ako posledný, alebo ešte na pionierskom tábore ste ostali ako posledné dieťa ? Všetko je to dôverné známe, ale predsa máte pocit že tam už nepatríte. Tu som to mal polku knihy, prišlo mi to ako poznámky ktoré vlastne ani nemali byť vydané, ale keď sa to tak dobre predáva...... To vysvetlenie o jeho sledovaní, ktoré spája inak nesúvisiace franforce deja, nedáva veľký zmysle.

05.02.2024 3 z 5

Proluky Proluky Bohumil Hrabal

Už som vedel do čoho idem, myslím že tento krát sa tu črtala aj jasnejšia dejová línia s ktorou sa viem stotožniť. Len stále rozmýšľam či skutočne bola jeho žena taká tolerantná k jeho alkoholovým eskapádam ako nám to tu pán laureát vykresľuje.

11.01.2024 4 z 5

Svatby v domě Svatby v domě Bohumil Hrabal

Životopis podaný spôsobom, čo by som chcel aby si o mne myslela moja manželka, má svoju charizmu, a celej knihe sa nedá uprieť génius loci, ale ako tu bolo viac krát spomenuté, postráda zmysluplnú dejovú líniu. Nie som sklamaný, skôr iba neohúrený.

11.01.2024 3 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Nevedel som sa chytiť, ten dej plynul a ja som stále čakal, kedy sa napojím na prvý diel. Stále mi uniká ta pointa s protomolekulou, ani v tomto diely som sa nepriblížil k pochopeniu širšieho plánu. Tak snáď v ďalšom diely, lebo na počúvanie to celkom ujde.

03.01.2024 3 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Pre mňa bohužiaľ zatiaľ najslabšia kniha, celkom podarené časti sa striedali so zmätkom, kde to bez vyššieho zámeru schytával z každej strany, a v podstate nesmrteľný vždy zázračne zregeneruje a celé sa to opakuje. Gastronomické fórky sa rýchlo objedia a žiadny ďalší humor tam nefunguje. Najskôr som si myslel ako to zachránil tým záverom, až kým som si uvedomil, že to vlastne nič nevysvetľuje, len tutlá očividné prešľapy v dejovej línii. Pre mňa ďalšie poučenie, že aj keď mám autora rád, netreba sa vždy vracať k jeho začiatkom. Tie tri sú k rešpektu k menu.

03.12.2023 3 z 5

2061: Třetí vesmírná odysea 2061: Třetí vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Škoda, v tomto diely sme skĺzli k Star trek klišé, ten nadhľad z prvých dvoch dielov nahradil tuctový Darvinovský svet, ktorý ma veľmi nezaujal ani víziou ani príbehom. Musím priznať, že ten záver som si musel pustiť 2x a aj tak nie som o moc múdrejší.

26.11.2023 3 z 5

Ostrov nesmrtelných Ostrov nesmrtelných Ondřej Neff

Som sám komu ten záver nedával veľký zmysel, prišiel mi akoby autor prešvihol termín odovzdania a narýchlo splácal tento skvost. A pritom začiatok a vlastne väčšina knihy bola celkom fajn, škoda.

18.11.2023 3 z 5

Elon Musk Elon Musk Walter Isaacson

Toto si málo kto predstaví, keď sa povie najbohatší človek na svete. Kniha veľa notoricky známych vecí načrtáva v novom uhle a dáva nahliadnuť do zákulisia. Napísať že vysvetľuje pozadie by bolo trúfalé, lebo o čo ide v skutočností tuší iba Elon. Určite ale stojí za prečítanie, alebo ešte lepšie vypočutie.

P.S. Celkom by ma zaujímalo o koľko po tomto stúpne počet hráčov Polytopie.

04.11.2023 5 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Sebestredný blb.

18.07.2023 3 z 5

O Guľkovi Bombuľkovi O Guľkovi Bombuľkovi Mária Ďuríčková (p)

tu je ten pocit že dávate ďeťom kúsok seba, svojho detstva, niečo čo večer zasadíte a dúfate v to najlepšie že to raz v nich sklíči. Vedľa tohto je raw pohanková kaša len fastfood.

13.06.2023 5 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Freud by mal z tejto osoby radosť, neviem čo mu čítala mama na dobrú noc, ale podľa všetkého pitevné správy . Žiť s týmto nastavaním svedomia a povedomia o ostatných musí byť peklo.

31.05.2023 3 z 5

Najkrajšie prázdniny sú po prázdninách Najkrajšie prázdniny sú po prázdninách Achim Bröger

S týmto prístupom ala Pipi dlhá pančucha mám problém, mám zato že otec je oco, tato alebo odvodená zdromnelina, veď ani kamaráti ma takto neoslovujú. Navyše nechať deti skákať po hlave sebe aj druhým mi nepríde vtipné a už vôbec netuším čo to robí v rozprávke. Na mňa to bolo príliš moderné....

07.05.2023 2 z 5

Pustina zvaná mír Pustina zvaná mír Arkady Martine (p)

Aj Tesco pizza má viac šunky ako táto séria sci-fi. A nie že by tam neboli svetlé okamžiky, ale sú rozpustené v obrovskom množstve balastu, a pseudo vzťahových problémov trans gender hrdinky..
Jeden proporčný problém, na jednej strane máme Ríšu, s desiatkami planét a miliardami obyvateľov a na strane druhej vesmírnu stanicu s počtom obyvateľov menším od Komárna... asi akú armádu postavili, keď im denne zomrie nejaký pilot ale pri tom stíhajú riešiť prenos vedomia ktorý zaberie niekoľko mesiacov a z podstaty veci by sa mala aspoň časť pilotov dožiť dôchodku....
Myslím že jedného dňa z toho bude fajn vesmírna telenovela, zameraná na svoje publikum, ale obávam sa že skalných fanúšikov sci-fi to neosloví.

13.04.2023 3 z 5

Americký blues Americký blues Ondřej Hejma

Neprešlo ani 10 rokov a mám pocit že žijem na inej planéte, kniha popisuje život BC (Before Covid) s iróniou a humorom, generácie pre ktorú je zbierka plechoviek a dlhé vlasy stále znakom slobody a nezávislosti. Samému mi je blízka táto deštruktívna potreba otvoriť sa okoliu, ale keď sa zamyslím aký pocit musela mať Bludimíra pri čítaní knihy, myslím že som našiel hranicu, ktorú netreba prekračovať.

23.03.2023 4 z 5

Rozprávková zahrada Rozprávková zahrada Melita Denková

Podarená knižôčka, sedem krátkych rozprávok na dobrú noc pre deti tak do 6 rokov. Dcéra si ju chcela zobrať do škôlky, keď mali doniesť svoju obľúbenú knižku.

20.03.2023 5 z 5