Tolman Tolman komentáře u knih

Den, kdy měl zemřít Klaus Den, kdy měl zemřít Klaus Michal Stach

(může obsahovat spoilery)
Příběh plný intrik, nástrah a politiky, ve kterém proti sobě stojí dvě znepřátelené skupiny: teroristická skupina složená převážně z bývalých členů KGB a jejich kontaktů a vyšetřovatelský tým agentů tuzemské BIS a západních zahraničních agentů. Obě dvě skupiny jsou připraveny dosáhnout svého cíle za každou cenu. Teroristé chystají největší a nejděsivější útok v evropské historii a vyšetřovatelé se snaží jejich plán odhalit a překazit dříve, než k němu dojde. Kniha nás nechává sledovat události z obou stran barikády, což jí ovšem neubírá na napínavosti. Zajímavý je i její samotný závěr, kdy se dozvídáme, že útok byl sice překazen a hrdinové směli oslavit své vítězství, neúprosnost osudu je ale i přesto odsoudila k zániku.

Atmosféru knihy dokreslují i krátké novinové zprávy z let 2001 - 2003, doby nepříliš vzdálené, přesto už zpola zapomenuté, stejně tak i geopolitický rozbor situace ve střední Evropě a celkové provázanosti celého politického domina. Dramatické zakončení na Pražském hradě nás pro změnu donutí k cynickému úsměvu při vzpomínce na nedávné fiasko prezidentovy ochranky.

Celkově je kniha nadprůměrná, dobře a rychle se čte a kromě děsivých fantazií vyvolává i otázky o bezpečnosti, stejně tak o spolehlivosti a důvěryhodnosti tajných služeb. Český čtenář možná ocení i příležitostí si přečíst akční thriller, v němž se objevují osoby, které zná nejen z politiky.

22.10.2012 5 z 5