Vidlička Vidlička komentáře u knih

Risk Risk Dick Francis (p)

Už nevím, jak Dickouška a jeho příběhy u každého dalšího přečteného víc a víc vychválit! Ale přece jen jsem si všimla něčeho dalšího, proč jsou mi jeho hrdinové tak sympatičtí - jsou mimo jiné ohromní gentlemani v chování k ženám a zajímají je dokonce i naše mozky (!), což se asi musí líbit každé - feministka/nefeministka... A jako vždycky nové poznatky o dalším oboru (tentokrát účetnictví) a "pohodičkové" vyšetřování a pohodičkové časy bez všech těch internetů, mobilů atd. Na to, že já detektivky nerada, tak tohle je pokaždé totální relax!

29.11.2022 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

(SPOILER) Nemůžu si pomoct, ale podle mě je knížka tak dobře hodnocená jen proto, že je tak smutná, a je vám lehce jasný už od začátku, jak to asi dopadne - i když blahoslavení chudí duchem, takže nakonec taky žádná trága.
Kolem sci-fi příběh jenom lehce proběhl, je hlavně psychologický, což bohužel není můj šálek, jakož ani milostná linka, která mě jednak lehce štvala a druhak mi nepřipadala ani moc důvěryhodná.
Takže Vidlička se opět neveze s davem a dává jen tři *.

24.11.2022 3 z 5

Satanarcheolegenialkohrozný punč přání Satanarcheolegenialkohrozný punč přání Michael Ende

Z Nekonečnýho příběhu si pamatuju už jen kamenožrouta a toho vlasatýho hlavního hrdinu Rikitana, nebo jak se jmenoval, ze kterýho se mi zapalovaly lejtka už ve druhý třídě, takže po Punči jsem sáhla hlavně kvůli výběru hlavních hrdinů (miluju víc havrany nebo kočičáky??) a názvu, kterej si i přes veškerou snahu ne a ne zapamatovat. Samotnej příběh je sice jalovej a nudnej, ale autor má spoustu geniálních nápadů (nejen slovních, za což klobouček před překladatelem, ale pro mě hlavně filoso- a ekologickejch), díky kterým jsem si nakonec čtení přece jen užila. Knížka je navíc graficky moc pěkně vypravená.

24.08.2022 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Jako nápad s metrem dobrej, ale zpracování nemastný neslaný. Spoluhráči k Arťomovi vždycky přistoupili a pak zase vystoupili (nebo spíš teda umřeli), aby mu bez nějaké jiné logiky pomohli k dalšímu postupu metrem... Nelogické, nedotažené, nudné, bez nějaké větší přidané hodnoty. Škoda.

20.06.2022 2 z 5

Měsíc mého života Měsíc mého života Ondřej Neff

Neffík mého života! Jeho humor a dědek Čuchák (nejhustší jméno ever!) mě tenkrát, když jsem to četla poprvé, přitáhli a nedalo jim práci "přinutit mě" přečíst každou neffovinu na dosah. A díky Neffu a jeho rozsáhlé tvorbě toho mám ještě dost před sebou. Mlsání se totiž musí vychutnávat s přestávkama.

P.S. Odepiště mi do diskuze, jestli i vám připadá, že se Kulhánek Neffovým stylem a frky inspiroval?

P.P.S. Jo, a ještě mě rozsekávalo slovo "doveda"!!! Omegalul, jak se dnes prej říká...!

Hu.

27.05.2022 5 z 5

Kosmova kronika česká Kosmova kronika česká Kosmas

Zde se jedná pravděpodobně o typický příklad rčení "ztraceno v překladu". Taková škoda, že neumím latinsky, abych si užila originál, psaný v polorýmovaných větách! Navíc jsem kdesi nabyla dojmu, že starej Kosmiště je nebetyčný žertéř - až na pár kousků jsem nedohledala... Je mi stydno sama ze sebe, ale nějak si čtení pořád ne a ne užít. Ale služba, kterou Kosmas a jeho kronika vykonala, je samozřejmě nevyčíslitelná! Hvězdičkami ani ničím jiným.

06.04.2022 4 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Vždycky mě u antických autorů fascinuje ten fakt, že něco tak úžasně chytrýho a pravdivýho vykoumalo lidstvo už tak dávno, ale to jsou holt pravdy, který se nemění, jen přijít si k nim musí každej sám.

Myšlenky se v knize samozřejmě mnohonásobně opakují, ale MA si to psal jen pro sebe, jak jsem pochopila, takže proč se nerozepisovat, že. Přemýšlím, jestli si tím kolikrát i nepraktikoval jakousi sebeterapii (např. ze strachu ze smrti) a jestli se i držel všeho, co vyznával (např. nekonečnou trpělivost s ostatními lidmi). Každopádně moc zajímavý a dobrá příležitost k sebereflexi a zlepšení, protože se stoiky v mnohém, mnohém souhlasím!

Dál už si jen vypíšu pár citátů, kvůli své bídné paměti...

- Konáš-li svou denní povinnost podle příkazů správného rozumu - horlivě, neoblomně, v dobré vůli a nikdy jen jako něco vedlejšího, a uchováváš-li ono své božstvo v ryzí čistotě, jako bys je měl vrátit už teď, slučuješ-li to obojí aniž co dále očekáváš nebo se čeho bojíš, nýbrž setrváváš na konání přítomné povinnosti ve shodě s přírodou a na statečné pravdivosti v každém slově i výroku, pak budeš v životě šťasten. A vůbec nikdo tomu nemůže zabránit.
- Nestyď se přijmout pomoc! Neboť je ti uloženo konat povinnost jako vojákovi za útoku na pevnost. Copak na tom, nemůžeš-li pro pohmožděnou nohu sám na cimbuří vystoupit, ale s přispěním jiného to provedeš?
- Bedlivě pozoruj minulost, ony nespočetné proměny vládnoucích mocí, a dokážeš předvídat i budoucnost. Bude totiž naveskrz téhož řádu a nebude se moci uchýlit od rytmu přítomného dění. Však proto také je lhostejné, zdali sleduješ lidský život čtyřicet let či tisíce let; neboť co více tu uvídíš?
- "A co se zrodilo ze země, musí opět v zem; co však vypučelo z nebeského semene, opět se vrací v nebeský kraj." Smrt je buď rozpojení pletenců atomů nebo určitý způsob rozptýlení neporušených prvků.
- Zahleď se ve své nitro! Tam uvnitř je zřídlo dobra, které je schopno stále tryskat, jestliže se k němu stále prokopáváš.
- Příroda nespoutala tvého ducha s tělem tak těsně, že by ti nedovolovala, aby ses uzavřel sám v sebe a zvládl své povinné úkoly. Neboť je docela dobře možné stát se mužem božím, aniž to kdo o tobě věděl. To měj stále na paměti a také to, že k blaženému životu je potřebí jen pramálo věcí; a jestli snad tě zklamalo očekávání, že se osvědčíš v dialektice a fyzice, proto se ještě nevzdávej naděje, že budeš svobodný, skromný, laskavý k lidem a poslušný boha.
- Nikdo nelituje námahy jednat ve svůj prospěch. Prospěšná však je činnost, která je ve shodě s přírodou; nelituj tedy námahy jednat ve svůj prospěch tím, že prospíváš jiným.
- Pamatuj, že je projev stejné nezávislosti změnit své mínění jako poslechnout jiného, kdo by je rád opravil. Neboť je to tvoje činnost, která se uskutečňuje podle tvého odhodlání a tvého soudu, a tedy také podle tvého rozumu.
- Hleď vniknout v myšlení jednoho každého, ale i vše ostatním dopřej, aby vnikli v myšlení tvé!
- Lidé jsou stvoření kvůli sobě navzájem; buď je tedy poučuj, nebo je snášej!
- Naučíš se pohrdat kouzlem zpěvu a tance i zápolením zápasníků, jestliže se celý nápěv rozložíš v jednotlivé tóny a při každém z nich zvlášť se zeptáš sebe sama, zdali je to ten, který tě uchvacuje; neboť pak se zastydíš. Podobně učiň při každém tanečním pohybu nebo postoji; a totéž i při zápolení. Vůbec tedy - vyjímaje ctnost a její projevy - nezapomínej svou pozornost obracet k jednotlivým součástem všech věcí a tímto rozborem se nauč vším pohrdat. A tentýž postup přenes na celý život!
- ... Za páté: Vždyť jsi ani bezpečně nepoznal, zdali se proviňují, neboť mnohé se dělává jen "vzhledem k okolnostem". A vůbec velmi mnoho musí člověk vědět dříve, než může vyslovit bezpečný soud o jednání svého bližního. ...
- Zvykej si konat i to, nač si netroufáš! Vždyť i levice, k ostatním výkonům nedostatkem zvyku neobratná, otěží vládne rázněji než pravice. Přivykla tomu.

17.03.2022 3 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Vzdávám se psaní komentáře, protože to bych musela opsat celou knížku a ještě přehrát film...

06.09.2021 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

(SPOILER) Emociální upírismus ve vrcholné formě! Zajímalo by mě, co by dělali (ona i její otec), kdyby byli chudí! No, aspoň by musela nějak makat a neměla čas myslet jen a jen na sebe... V hrdinovi bych extra slabocha neviděla, víme asi všichni, co dokáže dobrá vůle naše, nedobrá ostatních a alkohol navrch! Nechtěla bych.

03.05.2021 3 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Táááková škoda, že je knížka tak krátká! Ač uměly být některé případy velmi smutné, dokázala bych si o nich i autorově působení číst mnohem déle, i když lékařské prostředí vůbec není můj šálek čaje. Bohužel se ale Míša dal záhy na novinařinu a příjičníci tak přišli o svého zastánce. Naštěstí ale pro všechny čtenáře, protože bychom jinak přišli nejen o tuto jednohubku, ale hlavně o M&M...

03.05.2021 4 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Kdyz reknu "fyzikalni Herriot", budete se mnou souhlasit? Jen trochu vic ztresteny, proste American. Sam sebe zkraje vykresluje jako zapaleneho ale prece jen joudu, zacatecnika a amatera, ale ne z falesne skromnosti. On se tak proste videl. Postupne samozrejme za zaclonou humoru cim dal vic vysvita neuveritelne moudry (inteligentni a vzdelany samozrejme, ale moudry u me znamena to hlavni) chlapek. Byl tak uzasny fyzik, protoze chapal zivot a umel si ho uzit nebo naopak? Oboji, protoze vsechno souvisi se vsim. Ja vim, hrozne patetickej komentar, ale nemuzu si pomoct, byl to fakt moooc chytrej pan. Natolik chytrej, aby cela knizka krom toho byla i neuveritelne vtipna! Opravdu doporucuju.

02.12.2020 5 z 5

Otevřená huba po celou dobu čtení. Obdivem. K panu Ouředníkovi. Ne k lidem a dvacátému století...

20.11.2020 5 z 5

Z dějin české každodennosti: život v 19. století Z dějin české každodennosti: život v 19. století Milena Lenderová

Tak já nevim, buď jsem tak prudce ženiální nebo už tak stará (ne ve smyslu, že bych 19. století zažila, ale že už mám tolik načteno!), ale zas až tak moc nových informací jsem pro sebe v knize nenalezla. Čímž ovšem nesnižuju určitě mravenčí práci autorů. Jen s těma poznámkama pod čarou mohli šetřit, myslím, že bibliografie by stačila stručně až na konci knihy. Takhle jsem měla pocit, že v podstatě jen puzzlovali informace z jiných děl. Taky snaha o filozofování na začátku každé kapitoly byla trochu navíc a nehodila se ke stylu knihy. Jinak ale úhledně utříděné fajn čtení.

23.09.2020 3 z 5

Tři muži ve člunu a na toulkách Tři muži ve člunu a na toulkách Jerome Klapka Jerome

Jedno vím jistě - až budu balit na cesty, máslo určitě vynechám!
:-DDD

19.08.2019 5 z 5

Školák Kája Mařík 1. díl Školák Kája Mařík 1. díl Felix Háj (p)

Kája je fakt jelito (smííích)!!! Nedivím se, že všichni dospělí kolem něj se stále jen nenápadně usmívají nebo kuckají do rukávu...

Je strašně zajímavé číst knížku s odstupem čtvrt století a ty, které jste jako dítě nesnášeli, vám najednou přijdou hrozně kouzelné a plné nádherné atmosféry. Njn, člověk a jeho zájmy se holt lety mění. Přečíst znovu všechny knížky, co jsem kdy četla, to by to hodnocení vypadalo asi sakra jinak. Vždyť u Káji (bože - jak já ho jako dítě nesnášela!) jsem šla z jedné na čtyři *...

Škoda jen, že jsou všechny postavy hrozně ploché a jednobarevné, obzvlášť mamince by neuškodilo trochu smyslu pro humor, ale chápu - u knížky pro malé děti není asi místo na nějaké psychologické změny a rozbory, tam je čas jen na rozpíčky a braní to trapem! Nicméně vzácný pan lesních vede!!!

No, už se každopádně těším na další díly a přehodnocování. To dám jako nic, jak by řekl Kája.

04.04.2019 4 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Ach jo, ach jo, ach jo... Franto, kam zmizel vtip, akce a napětí?!?!

Už je to víc popis pohybů než co jinýho. Postavy začaly bejt hrozně plochý - nasraná Alice, obšourník Ryan, typická Japonka s malejma kozama a Hrdina z Istanbulu, ale nějak už nic víc. Třetí * dávám fakt jen z nostalgie. Hrozná škoda.

A pro ty, co nechtěj ztrácet čas - našla jsem tam asi jenom tři čtyři hlášky, na který jsme byli zvyklý, a tak je tu máte, kdybyste se se zbytkem nechtěli obtěžovat:

"Zmítal se, řval a brečel. Dorazil jsem při tom nehezkém výstupu doutník a odhodil jej směrem k uchu. Vytvořili spolu surrealistické zátiší s kouřem."

"V tom hlase bylo víc nevrlosti, než jsem kdy slyšel. A že už jsem zažil spoustu nevrlosti. Kdyby existoval bůh nevrlosti, sestoupil na zem a utkal se v nevrlosti s Alicí, nejspíš by se brzy spakoval a hledal nějaké lepší uplatnění."

"Rozzuřené Alici se ani kvůli vám nepostavím na odpor. To se radši nechám opíchat rozparáděným stádem radioaktivních zubrů."

"Pivo chutnalo asi nejhůř, co jsem v životě pil. Husté bylo tak, že po něm mohla chodit myš, a kyselé, že by se v něm nejspíš daly rozpouštět mrtvoly."

05.02.2019 3 z 5

Erik Erik Terry Pratchett

Kam se hrabe Kulhánkovo peklo z Vyhlídky na věčnost na to Pratchettovo! Chudák Sisyfos! :-)))
A celkově moc chytrá a vtipná bombice... opět!

02.03.2018 5 z 5

Večery na slamníku Večery na slamníku Jaromír John (p)

Člověk úplně vidí ty týpky, kteří jednotlivé příběhy vypráví. S krutostí, kterou válka umí, jde bojovat asi jenom humorem. Navíc pan John opravdu umí pracovat s jazykem a zná dokonale lidi a hlavně Čechy. Chvílemi samozřejmě smutné, ale jinak velmi krásné a vtipné čtení. Škoda, že asi málo známé. Doporučuji! Povídka Hlavolam vás dostane:
"Poslušně hlásím, toť jest hlavolam."
"Wie?"
"Hlavolam - Kopfzerbrecher auf dajč."
"Aha! Trč-prt-krz-krt!"
"Jawohl, Herr Leutnant."
......
"Jak to - skladaty koza?"... :-D :-D :-D

17.08.2017 4 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

(SPOILER) Spojler - po pěti stech stanách se dozvíme - teď pozor, víření bubnů - že maj bejt lidi na sebe hodný, jinak skončej špatně. Uff...

Jediný zajímavý na knize je asi jen ten formát, kterým jsou příběhy uspořádány. Juknu ještě na film, páč jsem zvědavá, jak to filmaři vizuálně ztvárnili, a tím pro mě Atlas mraků odnese kometa zase do hlubin vesmíru, blikajícího protentokrát jen dvěma hvězdami...

28.05.2024 2 z 5

Inteligentní kočka Inteligentní kočka Sally Morgan

Zase jsem zmátla sama sebe a myslela jsem si, kdoví o čem, že titul nebude, ale je to jen další kniha o tom, jak kočky vidí, slyší, padají atd...
Autorka navíc má sem tam hrozný blik-momenty, kdy něco dávno známého objevila asi sama pro sebe nově a servíruje to tak i čtenáři.
Takže knížka sama o sobě takový průměr s hezkýma fotkama, i když jsem samozřejmě našla taky pár zajímavých, mě neznámých informací:

- bezpečnostní odrazky jsou založeny na principu tapeta lucida
- srst polárních medvědů ultrafialové světlo neodráží, zatímco sníh ano
- kočky vidí "rychleji" než člověk, tudíž program v televizi vidí pouze jako sled zářících obrazů a nikoliv jako plynulý film (to nicméně nebrání mojí číče "lovit" srnky u dokumentů z přírody)
- ptáci, kteří mají ještě mnohem větší schopnost vnímat vizuální informace, mohou být v místnosti s puštěnou televizí velmi stresovaní
- koťata se rodí hluchá, zvukovody se začnou otevírat v pěti dnech života
- personál nizozemského velvyslanectví v Moskvě si povšiml, že dvě siamské kočky žijící na velvyslanectví často mňoukají a škrábou zeď budovy. Nejprve si mysleli, že to dělají kvůli myším, ale následný průzkum objevil mikrofony ukryté ruskými špiony. Kočky dokázaly zaslechnout vysoký pískot vydávaný mikrofony, když byly zapnuté, který však lidé nemohou slyšet.
- vědci si myslí, že kočky mají více detektorů hořké chuti, než by potřebovaly výhradně k ochutnávání potravy. Je to součást obranného mechanismu proti bakteriálním infekcím.
- kočky mají 24 pohyblivých vousků, po dvanácti na každé straně obličeje, sestavené do tří řad (můj mňouk má teda spíš čtyři řady, ale po pravdě to má všelijak nesymetricky...). Každý vous je dlouhý a silný, hluboko zakořeněný a je spojený se svalem, takže se může pohybovat dozadu a dopředu.
- umístění vousů podél tváře je u každé kočky specifické a představuje něco, co by se dalo nazvat kočičím otiskem prstu

20.05.2024 3 z 5