vitek9759 vitek9759 komentáře u knih

Revoluce Revoluce Jakub Trpiš

Když mi poprvé na FB vyběhla reklama na knihu, hledal jsem nejprve inspiraci k četbě v diskuzi a recenzích. Tam jsem došel k závěru, že to asi nebude nic moc. Ihned zapůsobily předsudky, jakože co vyžaduje agresivní marketing, bude nejspíš špatné. Nebo pokud jde o vlastní náklad, nebude to "správně" korigováno. Nebo zde často se opakující stížnost, že hodnocení jsou umělá. Pak jsem si přečetl pár prvních ukázkových kapitol zdarma. Předsudky se mi samozřejmě potvrdily, protože to tak mají ve zvyku. Odsoudil jsem tedy tyto způsoby propagace a byl jsem celkem naštvaný, že si někdo vůbec toto troufne. "Proč to sakra nedělá tak jak se to má správně dělat???" Uplynul měsíc a zvědavost převážila. Proč bych si zkrátka kvůli vlastním předsudkům nemohl přečíst něco, co prostě chci? Tak jsem objednal. Objednávkový proces, autorova komunikace i opravdu kvalitní provedení knihy na křídovém papíře, se stylovou záložkou, sazba, grafika, mou chuť ponořit se do četby umocnily. Po nějaké chvíli četby jsem se vykašlal na předsudky a čtení mne konečně začalo bavit a to teda pořádně. Autor zvláštním stylem uvádí kurzívou vnitřní myšlenky protagonistů. Tyto vnitřní myšlenky mají v knize zásadní úlohu. Funguje to tak, že je snadné se s nimi ztotožnit, jakoby se dostat do role každé postavy a chápat ji jako sebe samého. Lépe to popsat neumím. To je docela zvláštní zážitek, který dokáže naše vnitřní já přenést do příběhu a díky tomu si uvědomovat vlastní myšlenkové pochody na protagonistech. Děj příběhu se navíc odehrává velmi smysluplně. Neobsahuje podle mne žádné chyby nebo nesmysly ve smyslu politologickém. Dokonce často kritizovaný duchovní závěr se mi moc líbí, i když to každý asi nemusí pochopit.

Dodatek:
Autor e-mailem upozorňuje nás čtenáře, abychom se podle svého, a když budeme chtít, vyjádřili zde. Naprosto bez nátlaku. A nejspíš většině čtenářů, stejně jako mně přijde opravdu užitečné knihu doporučit. A ne jen kvůli zábavě, ale zejména kvůli tomu, že dnešní aktuální dobu díky nadhledu reflektuje podstatně celistvěji, než média, kterým jsme vystaveni. A to je právě v dnešní době sníženého nadhledu obzvlášť užitečné

03.03.2020 4 z 5