wiix wiix komentáře u knih

Jeden den Jeden den David Nicholls

Ja veľmi knihy romantické a knihy o láske nečítam, no toto bolo krásne, nežné a citlivé a zároveň to nebolo nasilu, ani patetické. Príjemné, oddychové čítanie.

07.05.2020 4 z 5

Príbeh o Áste Príbeh o Áste Jón Kalman Stefánsson

Trošičku sa mi to zdalo menej pútavé, menej islandské a melancholické ako jeho rodová sága, ale možno sa mi to zdalo, keďže som to čítala hneď po sebe a už som bola utlmená. Každopádne stojí za to venovať tomu čas, jesenné či jarné pochmúrne večery a zamyslenia.

30.04.2020 4 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Trochu slabšie ako Príbeh včiel, no veľmi aktuálne (je jar a už tri týždne nepršalo a je vyše 20 stupňov), na zamyslenie, silné.

11.04.2020 4 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Toto je presne tá kniha, ktorá ma najskôr namotala - aj keď hlavná postava a jej konanie mi bolo vrcholne nesympatické - a po polovici už hnevala a nakoniec až nudila. Ten záver. Neviem, som z toho zatiaľ len nahnevaná. Aj keď mala kniha veľmi svetlé body a myšlienky čo sa týka rasy, pohlavia a rôznosti národov, príbeh som si predstavovala viac emocionálny, asi som taký potrebovala.

25.03.2020 3 z 5

Pevné puto Pevné puto Alice Sebold

Na rozdiel od filmu sa v knihe vyzdvihuje skôr téma vyrovnanie sa so smrťou ako samotná vražda, poukazuje na psychiku a čarovno rôznych osobností ako na krutý svet, no i napriek tomu bola kniha napísaná dosť plocho a prvoplánovo.

11.03.2020 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Kniha mala dlhý rozbeh, kým ma začala zaujímať. Chvíľu som nevedela odhadnúť, či je pre deti, mládež, lebo ho prerozprávalo malé dievča štýlom niekedy detským. No keď sa zistila pointu, o čom to celé je, nadchlo ma to a na konci som uronila aj slzu.

18.01.2020 3 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Ja som úplne zamilovaná do jej štýlu písania. Vtiahlo ma to, očarilo a vypľulo plnú emócii. Taká maličká knižka a taká veľká vec. Celé životy, nádeje, sklamania. Zo života a pritom netradičné.

13.12.2019 5 z 5

Okrem toho, že ilustrácie boli dokonalé, spracovať tému: deti bez fantázie, je také aktuálne a podnetné. Skvelé.

04.11.2019 5 z 5

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Milujem štýl Asne a taktiež príbehy, a obzvlášť tie pravdivé, o Islame. Vynikajúco vtiahla do deja a ponúkla široký záber postáv a príbehov.

23.10.2019 5 z 5

Analfabeta Negramotná Analfabeta Negramotná Ján Uličiansky

Krásne to začalo, pekná myšlienka - zviditelniť deťom zabudnuté príbehy a rozprávky, dalo sa však z toho vyťažiť viac.

18.10.2019 4 z 5

Sila Sila Naomi Alderman

Fúha. Najskôr som sa veľmi tešila, pretože mala pekné recenzie, že ide o knihu o pristeľstve a ženách, ale že to bude takéto sci-fi som nečakala. Trochu mi to pripomínalo Príbeh služobníčky, kvôli tomu vytvorenému svetu a pravidlám, avšak malo to do seba niečo nové, na zamyslenie. Nebolo to zlé, ale ani nič wau.

10.10.2019 3 z 5

Medveď, ktorý tam nebol Medveď, ktorý tam nebol Oren Lavie

Jednoducho jééj. O tom, ako byť sám sebou a byť šťastný vám rozpovie Svrbenie teda vlastne Medveď.

25.09.2019 5 z 5

Velká kniha sněhu a ledu Velká kniha sněhu a ledu Štěpánka Sekaninová

Jednoducho: jééj. Ja mám tieto encyklopédie rada. Tieto, ktoré nie sú len zbierkou informácii, ale grafické spracovanie, nápad a prvý dojem sú iné, zvláštne a netradičné.

25.08.2019 5 z 5

Koniec sveta a čo je za ním Koniec sveta a čo je za ním Monika Kompaníková

Roztomilý, citlivý a poučný príbeh.

06.08.2019 4 z 5

Takto počujem Takto počujem Romana Romanyshyn

Ja tak zbožňujem tieto farebné encyklopédie pre deti a iných čitateľov. Plné zaujímavých a graficky exceletne prevedených faktov. Top!

17.07.2019 5 z 5

Anna Anna Jostein Gaarder

Kniha bola určená pre teenagerov, ale mala veľmi silné a hlboké enviromentálne myšlienky, avšak dej pokryvkával a nedá sa povedať, že by som si knihu užila. Každopádne posolstvo a revolta, ktorá z knihy vykukuje, môže niektorých z budúcej generácie nabudiť.

11.07.2019 3 z 5

Temný priestor lesný Temný priestor lesný Nicole Krauss

Asi to bolo na mňa príliš filozofické, ale niektoré myšlienky vo mne zostanú naďalej. “Čím dlhšie hovorí o tom, že keď budeme vytrvalo kráčať cestou rozumu, vyjdeme z lesa von, tým väčšmi ma láka blúdiť v tom lese, v ktorom sme kedysi s úžasom žili a chápali, že je nevyhnutnou podmienkou autentického chápania bytia a sveta.”

14.06.2019 3 z 5

Blíži sa kométa Blíži sa kométa Tove Jansson

Čakal som trochu viac od týchto slávnych Moominkov, ale príbeh bol veľmi detský, jedine dával možnosť hovoriť o prírode a prírodných živloch.

04.06.2019 3 z 5

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách Maja Säfström

Nielenže to baví deti a pamätajú si z toho viac faktov ako z klasickej encyklopédie, na vetvy som bola i ja.

19.05.2019 5 z 5

Akoby si kameň jedla Akoby si kameň jedla Wojciech Tochman

Možno by to chcelo silnejšiu príbehovosť slebo aspoň niečo zapamätateľné okrem toho, že vojny sú strašné ľudské dielo.

23.03.2019 3 z 5