ZÓNA ZÓNA komentáře u knih

Revival Revival Stephen King

Nelze jinak než pět hvězdiček. Sám žasnu nad tím, jak někdo může zůstat příčetný po napsaní takové knihy, jakou nám předložil King.
Stránky se obracejí téměř samy a představy postav jsou jasné a dokonalé. Alespoň u mne to tak bylo.
King dává důrazně najevo, že horor nemusí být jen potoky krve a různé druhy obscéností. Naopak dusivý pocit zmaru, který v této knize opět vytvořil je nenapodobitelný.
Jen podotknu, že knihu jsem dočítal mezi druhou a třetí hodinou v noci, sám. V člověku zanechá tíhu a nejasné obrysy, které by raději
nepoznal.
Žít znamená cítit a smrt znamená CO ??

07.08.2015 5 z 5

Hotel Ville Hotel Ville Veronika Doskočilová

Civilnost...
Nenapadá mě jiné označení pro soubor povídek, které ve své podstatě ani povídkami nejsou. Krátké popisy časových úseků v jednom hotelovém pokoji. Lidé a jejich životy, smutky, radosti.
Ocenění za nápaditost. Nekonfliktnost.
Zřejmě chtěla autorka ukázat obyčejný život. Nenalézám chybu v záměru. Navíc je zde ke každému příběhu obrázek.
Lze označit i za dárkovou knihu. Udělá radost.
Jen jedno malé mínus. Přečtete ji za chvilku...

22.03.2023 3 z 5

Café Robinson Café Robinson Jiří Žáček

S básníkem Žáčkova formátu se povětšinou vydáte na cestu zábavy a neotřelého, mnohdy cynického humoru.
Svým neutuchajícím uměleckým životem tentokrát zamířil skrze kavárny do oblastí lidské malosti, hlouposti a s nadsázkou zabrousil i do oblasti vztahů mezi muži a ženami.
Rozverný Žáček.
Taková charakteristika je velice výstižná.
Mnohé básně mají silný podtext, ale není třeba je tak vnímat. Primárně jsou veselé, pro zasmání a oddech, či k relaxaci. Přečtete za několik minut, ale můžete se s láskou vrátit, prohlédnout si momentkové fotografie, které jsou laskavé a určující zároveň.
Žáčkova tvorba je velice rozmanitá.
Zde naleznete její prostší část.
A zasmějete se... Garance 100%... )

06.03.2023 4 z 5

Papírové domky Papírové domky Jiří Klečka

Struktura příběhu převyšuje jeho námět?
Nebo je moje hodnocení nevědomé z pohledu obyčejného smrtelníka, který doposud nepoznal taje mystiky a záhad, které mnozí spisovatelé zvěčňují ve svých knihách?
Nelze být příliš kritický ale nemohu ani oslavovat.
Sympatické postavy váhají nad svojí hloubkou, námět postrádá rozvětvenost, který by mu velmi slušel.
Chybí mi znalost Fausta a ďábla, abych pochopil, co je ukryto v textu. Má přesah, který mi uniká, nebo jde pouze o dobře míněnou zábavu, kterou chtěl autor poskytnout čtenáři s mezerami v sečtělosti?
Napadá mne slovo OBYČEJNOST... Jak jinak hodnotit řadový, všední příběh s kapkou hříchu v sobě?
Oceňuji některé pasáže, které jsou neobyčejně dobře napsané a zaujmou. Ale postupem dalších řádek se rozpíjejí a nenavazují na sebe. Poté se o vás pokouší všednost, která by v takto koncipovaném románu neměla být.
Zřejmě náladu románu vystihnu jednou dobře mířenou větou...
Nebudete psanému věřit...

18.03.2023 3 z 5

Praha láskyplná Praha láskyplná Jaroslava Pechová

Romantická duše paní Pechové se vyznala z lásky k Praze, ale i k lásce člověčí, která je bezbřehá a neutuchající.
Hezké fotografie pražských zákoutí i dominant vhodně korespondují se slovy, která mnohdy hladí čtenářovu duši.
Rád bych udělil nejvyšší hodnocení, ale vzhledem ke kvalitám světových básníků musím jeden bod ubrat.
Natolik mě básně neuhranuly, i když přiznávám, že jsou velmi dobré.
Snad se od paní Pechové jednou dočkám sbírky, kdy po dočtení vypadne mi knížka z ruky...

17.01.2021 4 z 5

Příběh slasti Příběh slasti Pavel Šrut

Kolik moudrosti naleznete v této sbírce...
Pavel Šrut byl velký básník, skutečný poetik lásky. Jeho básněmi vnímáme smutek, který nám láska přináší i pocit štěstí, jehož je strůjcem. Ale je složitá, jako Šrutovy verše.
Jeho krátké básničky jsou velice silné. Jeho konjunkce milostných témat je tak bohatá.
Sbírka na několikanásobné přečtení. Básně, které Vám otevřou oči. Skutečný básník, který po sobě zanechal něco nadčasového, milostnou lyriku upoutávající svým nenásilným mistrovstvím a zároveň odvahou ve vyústěních.
Balzám na zraněná srdce, či láskou se krmící zamilované páry. Bolest i štěstí v jednom. Básnicky, nenapodobitelně...

09.10.2020 5 z 5

Les bez stromů Les bez stromů Vladimír Holan

Každý básník by měl tuto Holanovu sbírku nosit v kapse, či v náprsence.
I když slovo náprsenka již zní možná příliš archaicky.
Holanovy verše archaické nejsou, přestože jsou víc než půlstoletí staré.
Svojí fantazií utkal Holan poutavé básně, které mnohdy zžíravě působí na vaše srdce. A i když někdy schází pochopení při jejich pointě, cítíte, že básně jsou víc než lidské, jsou komplimenty životu i jeho hanbě.
Holana nazvu géniem, protože jeho sbírka je první liga v básnické tvorbě a od jeho talentu a píle se dá oddělit rádoby básník hrající si se slovy, přičemž jeho význam pro lidstvo bude jen povrchní zátkou nelahodného moku.
Básně TĚLO ŽENY, BOROVICE, ZMRTVÝCHVSTÁNÍ, či úvodní NEPŘÁTELŮM by se mohly vyučovat. Ale ne. Ponechme je dospělým, aby si v nich našli smysl života a vnímali krutost bytí, ale i ožehavost lásky a touhy.

30.05.2020 5 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Touto knihou se lze poučit. Otázka zní, co je v životě vlastně důležité? Jako odpověď lze použít slovo láska.
A přesto lidé dělají chyby. Jsou mladí a příliš závislí na vlastních potřebách. Takový je osud Edwarda i Florence.
McEwan použil netradiční způsob vyprávění, jádro příběhu prokládá minulostí, která nám přibližuje hlavní aktéry příběhu.
Nicméně, právě tyto pasáže ubírají románu na tempu a snižují jeho čtivost.
Přesto nám autor předložil zajímavou zápletku, která je vzrušující a zároveň smutná. Hloubka textu je závratná. Přemýšlejte a zjistíte, jak lze zahodit lásku, pro jedno - malé - řekněme nedorozumění...

12.12.2018 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Moje první přečtená kniha od Coelha. Má osobitý styl vyprávění-je neobyčejně poutavé a moudré. Přesto mi v té knize chybí větší jiskra, i když určité fáze příběhu jsou vynikající. Jen podotknu, že závěr jsem v průběhu četby předpokládal, nicméně nakonec byl podán velice elegantně. Doktora Igora, i přesto, že je psychiatrem, si musí čtenář oblíbit. Kniha je to útlá, ale určitě potěší každého, kdo má rád špetku tajemství a miluje příběhy o lidech, kteří hledají v životě své správné místo.

07.08.2014 4 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Přílišná jednoduchost příběhu sráží jeho vážnost, která je do osudů Veroniky a Martina nainstalována.
Jiří Mádl rozhodně psát umí, ale rezonuje ve mně málo z toho, co by mělo v takovémto druhu románu být. Více lásky, silných emocí a snaha o pozastavení příběhu v místech, kde je třeba dát odpočinout postavám a vmísit do příběhu potřebnou naléhavost děje a ne nadále zběsile spěchat k rozuzlení, které je koneckonců celkem snadno odhadnutelné již z názvu knihy.
Po přečtení knihy mám dojem, že pan Mádl napsal film. Mohl by v něm hrát i hlavní roli.
Přijde mi ovšem trochu laciný. Jak již jsem zmínil, téma knihy by si zasloužilo mnohem větší hloubku a vážnost. I některé dějové zvraty jsou těžko stravitelné a působí někdy i přehnaně pateticky. V určitých fázích příběhu by měl být Mádl více něžný a poetický. Naopak strohost a ukvapenost hrají prim.
Román plný překotného děje, obsahově zajímavý, nicméně bez většího důrazu na bohatší výraz.
Chyběly mi barvy. Jakoby pan Mádl psal černobíle...

19.05.2023 3 z 5

Noc věrnosti a ctnosti Noc věrnosti a ctnosti Louise Glück

Čtenář básní má vždy představu.
Románem nevkračujete na tak tenký led. Román může mít hluchá místa a přesto vás právě proto může posléze zcela ochromit.
Nositelka Nobelovy ceny umí skládat slova k sobě. Její led je tlustý, neprolomí se. A právě v této drobnosti spatřuji chybu.
Básně jsou smutné, navíc psané povětšinou z mužského pohledu a já jim nevěřím. Neotevřela se přede mnou jako žena a já se ptám: proč?
Vyslovené otázky posmrtných tendencí jsou sice zajímavé, ale dle mého názoru nedotažené a málo sugestivní, příliš snové, pocitové.
Ale každý autor má svá omezení a svoje ideály. Pro ně tvoří a žije. Někdy se nesloučí s představou čtenáře. Taková situace nastala mezi mnou a paní Gluckovou.
Chyběl mi alespoň náznak rýmu, trochu více vnímavosti k podstatě poezie.
Říká se přeci: ty jsi ale básník. Toto o této sbírce a její autorce těžko mohu tvrdit.
Vypravěčka přes závoj mlhy? Možná tak...

02.01.2022 3 z 5

Lenka Lenka Anna Fodorova

Knihu vnímám jako osobní povzdech dcery.
Vypsání se z pocitů ztráty. Ale proč až s desetiročním zpožděním?
Čekal jsem více emočních prožitků, byť několik jich v textu najdete.
Nelíbila se mi koncepce vzpomínek.
Možná vám budu připadat neetický, ale ve vyprávění pociťujete prazvláštní náklonnost k umírající osobě a jejímu obtížnému skonu. Chcete se co nejdříve dozvědět, kdy stará paní zemře. A jak...
Nehodnotím řemeslné zpracování, protože jen pro něj samotné knihy nečteme.
Jednoduchá, ale zároveň obtížná kniha.
Kdo chce poznat něco víc o vztahu dcery a matky, bude muset hledat jinde. Paní Anna Fodorová byla málo osobní...

11.12.2021 3 z 5

Anonymní múza Anonymní múza Jiří Žáček

Raný Žáček.
Socialistický.
A přesto prvotřídní básně.
Není v nich ani stopa podbízivosti době.
Jiří Žáček se vlastně ve všech básních věnuje ženám, i když v některých nikoliv prvoplánově. Přesto je z každé cítit žena a láska.
Je zde spousta básní jednoduchých, ale o to více něžných a líbivých.
Najít lze i složitější, duchaplnější.
Pomyslným pocitovým vrcholem byla báseň JANÁČEK:LISTY DŮVĚRNÉ (Smyčcový kvartet č.2). Mohl jsem objevit básníkovo tzv. otextování symfonické hudby. Schválně si najděte onu skladbu, zaposlouchejte se a pochopíte, jaký mistr básník tu před Vámi stojí.
Osobně bych do Žáčkových memoárů zařadil báseň DĚTSKÁ VZPOMÍNKA. Je nádherná, dokonalá čistota slov...
A takových básní naleznete spoustu. Každému podle jeho gusta...

30.10.2020 5 z 5

Skořápka Skořápka Ian McEwan

Krátký příběh, komorní drama několika osob.
Vyprávěný laskavě a odvážně.
Primární není pointa, ale především tempo s jakým McEwan porcuje čtenáři psychologii hlavních postav. Účastníci krkolomného počínání jsou velice dobře vykresleni. A proto si je oblíbíte a čekáte na cokoliv, co ještě udělají. I když je nezdobí morálka, máte je rádi.
McEwanův styl je charakteristický. Možná jsem již kdysi tuto větu použil.
Nečekejte strhující drama. Naopak. Odhodlání autora, napsat i v tak krátkém rozsahu impozantní román, je velice hmatatelné...
On umí rozbít na kusy kohokoliv. Jeden ze skutečných umělců své doby...

25.07.2020 4 z 5

Sonáta pro rezavou harfu Sonáta pro rezavou harfu Kamil Princ

Dekadence, obscénnosti, beznaděj, ale i nadhled a víra...
Našel jsem v této sbírce mnohé.
Upoutal mě zběsilý rytmus rýmů a zápal, s jakým jsou poskládány verše. Nemohu si pomoci, ale skýtá se mi podobnost s Erbenem. Ať již v nonšalantních, ale zároveň vědomě precizních rýmech. Tempo sdělení je naléhavé a mnohdy nepříjemné, ale přesto syrově prudké a omamné svojí barvitostí.
Mohu se domnívat, zda Kamil Princ alespoň částečně nelovil v hájemství pana Krchovského.
Nicméně právě on vkládá do svých básní humor. A toho se zde nedočkáte.
Přesto jsem očarován. Básně jsem si četl nahlas a vnímal jejich zemitost a krutý ortel.
A přál si, aby básně recitoval pan Čepek, nebo pan Rosner, protože přednes v jejich podání by znamenal ochromující zážitek.
Zde se jedná o mistrovskou poezii. Poezii, která zalézá až do podstaty lidského tajemna...

01.04.2020 5 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Měsíční detektivka ze staré školy.
Autor nejde cíleně za napětím a záhadami, ale věnuje se Měsíci i po stránce geologické, historické a společenské.
Jeho budoucnost Měsíce, která je úzce spjata i s historií Země je vskutku brilantní...
Příběh je ve výsledku jednoduchý, ale postavy v románu nádherné, záměrně ztělesňující dobro a zlo.
Některé pasáže mírně nudí a proto ubírám jednu hvězdičku.
Román charakterizuje jedna myšlenka... Tam kde byste nečekali chlípnosti, najdete je. Kde čekáte násilí, až zvěrstvo-objevíte je. Ale nejsou stěžejním rysem celého příběhu. Tím je inteligence autora a jeho umění psát.

09.08.2019 4 z 5

Hlad Hlad Jozef Karika

Pan Karika je literární umělec. Dovede spojit svoje představy o příběhu s konečnou verzí svého díla. A myslím, že nejde o nedůležitou vlastnost pisatele příběhů.
Tentokrát zabředl do imaginace, která měla čtenáři přirozeně nahnat strach a zároveň v oblasti hororu vytvořit něco ojedinělého.
Ale propojení několika příběhů mi nepřijde až tak potřebné a popisované nechutnosti ne úplně zapadají do celkového rámce vyprávění.
Svoje pocity vyjádřím nejlépe, když vyzdvihnu citace z použité literatury, jimiž pan Karika mínil okořenit svoji knihu. Nejenže použil správné ingredience, on je i velice dobře naservíroval. A mělo jít v podstatě o předkrm k hlavnímu chodu. Nejenže se poté hlavní jídlo nepovedlo ochutit tak dobře jako předkrm, ale hlavně postrádalo kvalitní potraviny.
Ale příměrem končit nechci.
Pan Karika tentokrát nenašel k proporcím příběhu vhodné postavy, a samo o sobě, několik povedených scén na vysoké hodnocení nestačí.

06.05.2023 2 z 5

Stíny mezi námi Stíny mezi námi Martin Rousek

Pokud bych měl označit nějaký literární počin za brakovou literaturu, směle označím za takový právě tento.
Úvod celého příběhu je zavádějící, protože po pár stránkách se stočí do změti zvláštností a nakonec do jednoduchosti, která vlastně ani nepřekvapí.
Všudypřítomný "humor" posouvá román ještě o patro níže, o hlavní hrdince ani nemluvě.
Fantaskní prostředí je sice nehostinné, ale předpokládanou hrůzu nenavozuje a zvolený jazyk žánrově nezapadá.
Rozhodně oceňuji snahu autora stvořit neotřelou zápletku, ale na druhou stranu musím uvést, že se záměr hrubě nepovedl.
A navíc... Nabídnout závěr orámovaný červenou knihovnou?
Spisovatel by měl znát svoje příznivce osobně. Protože si myslím, že jich nemůže být mnoho...

28.12.2021 1 z 5

Carmilla (převyprávění) Carmilla (převyprávění) Josef Pepson Snětivý (p)

Nepříliš působivé.
Byť novátorské, tak bez atmosféry a strachu.
Nakolik je text upraven převyprávěním, mohu jen spekulovat.
Ale zřejmě je uzpůsoben pouze dnešnímu čtenáři.
Zápletka je očividná, způsob řešení se brzy nabízí, a tak překvapí pouze jemný vyprávěcí styl, nehodící se pro hororovou novelu.
Respektuji 19.století a přijímám nabídku z toho již dávného času.
Za zmínku stojí popisovaný milostný život mladých dívek (vysvětleno v doslovu) a postava upíra hraběnky, z které vzešel slavnější Dracula.
Ale upřímně, od čtení příliš neočekávejte...

16.08.2021 3 z 5

Noc s Věstonickou Venuší Noc s Věstonickou Venuší Jan Skácel

PÍSEŇ O SRDCI by se měla stát emblémem pana Skácela pro jeho dokonalost ve verši, pro romantiku slov a námětů, které dokázal vtěsnat do svých krátkých básní.
Ale není jen tato báseň, je jich zde spousta, rozmanité jako život sám.
V podání pana Skácela je poezie snadná, ale jakmile si vezmeme bílý papír a do ruky pero, zjistíme, o jak velký kus byl před námi a jak nás mrzí, že tu s námi nebyl déle...
Jeho poetika se slovy nedá popsat. Uhrančivě a bez otálení vkládal na papír svoje dojmy.
A velký dík mu patří za báseň POCTA ERBENOVI a neskonale mě dojímá ROZESTÝLÁNÍ.
Básním se klaním, ale umělci, který nadčasově obohatil a obohatí ještě spoustu romantických duší, jemu bych chtěl říci do očí:" Jste člověkem, který zahřeje, pohladí a zasmuší lidské srdce v jedné jediné básni. A za to vás mám rád..."

01.07.2021 5 z 5