Čech napsal životopis britské ikony Wellingtona, příští rok má jeho kniha vyjít v Británii

novinky

PR článek,
Čech napsal životopis britské ikony Wellingtona, příští rok má jeho kniha vyjít v Británii

Mladý český historik Daniel Res ve své knize Wellington: Vítěz od Waterloo, která v ČR vyšla již na podzim loňského roku, popisuje fascinující životní příběh britského vojevůdce Arthura Wellesleyho, 1. vévody z Wellingtonu, který roku 1815 u Waterloo porazil Napoleona. Waterloo bylo však dle Rese pouhou „pomyslnou tečkou“ za Wellingtonovou pozoruhodnou kariérou v bitvě nikdy neporaženého vojevůdce. Jeho kniha příští rok vyjde v Británii a recenzoval mu ji mimo jiné oblíbený romanopisec Bernard Cornwell. Monografie láká čtenáře svou takřka románovou čtivostí, propojenou s pečlivou analýzou historických faktů a bohatou citací dobových pramenů.


Co vás coby českého spisovatele vedlo k sepsání právě této knihy a obecně k zájmu o Wellingtona?

K Wellingtonovi mě v dětství poprvé přivedly historické romány britského spisovatele Bernarda Cornwella, v nichž často vystupoval. Hlubší zájem o jeho osobu u mě pak vznikl při studiích, když jsem o vévodovi psal bakalářskou práci. Při četbě Wellingtonových dopisů mě postupně jako osobnost zaujal natolik, že jsem se rozhodl sepsat jeho životopis. U nás vycházely převážně knihy o Napoleonovi a Wellington tu není až tak známý. To je určitě škoda a doufám, že má kniha to alespoň částečně napraví. V Británii je přitom Wellington populární podobně jako třeba Winston Churchill. Najdete zde po něm pojmenováno nespočet restaurací, ulic a náměstí. Přímo k bitvě u Waterloo se pak v Londýně váže například Waterloo Bridge nebo Waterloo station. Podle jeho jména je pojmenováno hlavní město Nového Zélandu, typ bot nebo slavný recept na hovězí. Znalcům osudů našich letců v RAF pak jistě jeho jméno připomene slavný bombardér Vickers Wellington, se kterým naši piloti za druhé světové létali. Waterloo je v dnešní společnosti spíše synonymem porážky, ačkoliv pro většinu tehdejší Evropy se jednalo o symbol vítězství, které přineslo po letech krvavých bojů mír.

Co je na Wellingtonovi podle vás nejzajímavější?

Kromě toho, že se jedná o velkého vojevůdce, který nebyl nikdy poražen v polní bitvě a proti napoleonské Francii úspěšně vedl sedm let válku na Pyrenejském poloostrově, přičemž nakonec porazil samotného Napoleona, mě zaujalo například to, že se jednalo o citlivého muže. Jeho asi neslavnějším citátem je, že „kromě prohrané války je ta nesmutnější věc na světě válka vyhraná.“ Velmi zajímavý je také jeho soukromý život. Obzvlášť spletitý je příběh jeho manželství, které bylo v tehdejší době přirovnáváno k příběhu Odyssea a Penelopé. Wellington byl také skvělý jezdec, velký čtenář, gentleman, vynikající organizátor a konzervativní politik s typicky britským černým smyslem pro humor. Na druhé straně měl sklony k perfekcionismu a workoholismu…Zkrátka, velmi složitá a zajímavá osobnost i z lidského hlediska.

Příští rok chystáte vydání knihy ve Velké Británii a již české vydání mimo jiné pochvalně recenzoval zmiňovaný Bernard Cornwell. Čím je podle vás vaše kniha výjimečná oproti ostatním četným Wellingtonovým životopisům z pera anglosaských autorů?

Myslím, že v mé knize je unikátní prolnutí britského a středoevropského kontextu napoleonských válek s vazbami na habsburskou monarchii, které jsme byli součástí. Zajímavý je třeba příběh tzv. černého sboru, který vznikl v Čechách, probil se roku 1809 až k Severnímu moři, odkud jej britské lodě dopravily za Wellingtonem do Portugalska. Za velký přínos považuji kapitolu o Wellingtonově obraně Portugalska pomocí systému pevností zvaného linie Torres Vedras. K té se pochvalně vyjádřil např. britský expert na napoleonské války, profesor Charles Esdaile, což mě hodně povzbudilo. Wellington předběhl svou dobu a praktikoval proti Francouzům v podstatě zákopovou válku. Mimo to se jej snažím vykreslit především jako lidskou bytost, se všemi vášněmi, úspěchy i neúspěchy.

Nedávno jste spoluzaložil nové nakladatelství Citadelle, mohl byste nám na závěr stručně představit, jaké s ním máte plány ?

Velmi rád. Citadelle je malé rodinné nakladatelství, teprve nabíráme zkušenosti. Zatím jsme vydali např. velice zajímavou knihu Richard III. - Poslední dny života a osud jeho DNA, která dovedla roku 2012 archeology k objevu těla tohoto anglického panovníka na parkovišti v Leicesteru. Celkově se chceme v Citadelle zaměřovat na literaturu faktu s historickou tematikou. Do budoucna se ale nebráníme ani kvalitní beletrii. Tituly si chceme pečlivě vybírat a vydávat pouze ty, za kterými si stojíme, připadají nám kvalitní a budeme z nich mít sami radost. Důraz budeme klást i na kvalitní technické zpracování knih. Příští rok plánujeme vydat 5 titulů.

Naše knihy můžete zakoupit u všech dobrých knihkupců nebo na https://www.citadelle.cz/


Wellington: Vítěz od Waterloo Wellington: Vítěz od Waterloo Daniel Res

Strhující životní příběh vévody z Wellingtonu, muže, jenž porazil u Waterloo Napoleona a stal se hrdinou, oslavovaným po celé Evropě. Historik Daniel Res líčí Wellingtonovy osudy čtivou formou propojující pečlivou historickou anal... více

Přejít na komentáře (2)