Knižní novinky (1. - 3. 8.)
novinky
31.07.2012 / paulhunterBěhem letních prázdnin je nabídka jednotlivých nakladatelství střídmější, ovšem i tak se v prodeji objeví několik zajímavých titulů. V následujícím výpisu vám představujeme knihy, které vyjdou v nadcházejících třech dnech.
Imámova dcera - Hannah Shah (nakl. Ikar)
Hannah Shah se narodila v Londýně v rodině pákistánských přistěhovalců. Otec je imám a v muslimské komunitě požívá velkou vážnost, ale pod nátěrem svatého muže se skrývá násilník, který si svou krutost vybíjí nejprve na manželce a pak dceři. Holčičce je šest, když ji otec poprvé udeří, a následujících deset let dívku s neuvěřitelnou vynalézavostí a krutostí týrá a sexuálně zneužívá. Když Hannah v šestnácti zjistí, že se ji proti její vůli chystají provdat do Pákistánu, kde by ji nejspíš čekala smrt, sebere odvahu a rozhodne se uprchnout z domu.
Vázaná s přebalem, 240 stran
Zjizvená tvář - Stuart MacBride (nakl. BB art)
Zločin z vášně nebo chladnokrevná vražda?
V mrazivém, deštivém Aberdeenu řádí násilník, který už má na svědomí několik znásilněných, zmučených žen. A zatímco Loganovu přítelkyni pošlou do ulic jako návnadu, on sám pátrá po totožnosti neznámého muže, kterého vyhodili z auta před nemocniční pohotovostí.
Vše nasvědčuje tomu, že kdosi z místní sadomasochistické komunity dostal chuť vraždit, takže Logana zavede vyšetřování do temného polosvěta pornofilmů a sexshopů.
Hlavním podezřelým ze série znásilnění je hvězda místního fotbalového klubu, která má ovšem na všechny útoky alibi. Logan se domnívá, že tentokrát se někdo z nich ošklivě zmýlil, ale Jackie je skálopevně přesvědčena o fotbalistově vině…
Vázaná s přebalem, 376 stran, překlad Tamara Vosecká
Mizející tvář Gaii - James Lovelock (nakl. Academia)
Známý britský vědec se ve své nejnovější knize zamýšlí nad tím, jak se lidstvo dokáže vypořádat se změnami, které ho v blízké budoucnosti ohrožují. Kritizuje vědce i politiky, že jejich prognózy klimatických změn i reakcí živých organismů na měnící se prostředí nezohledňují reálný svět. Problémem je, že naše planeta živí víc lidí a živočichů, než může unést. Přitom nevíme, jakým směrem se budou globální změny ubírat, a tedy na co se máme vlastně připravit. Z tohoto pohledu vyznívá kniha dost pesimisticky a je posledním varováním pro lidstvo.
Vázaná s přebalem, 216 stran, překlad Petra Královcová
Naplánovaná kinematografie - Pavel Skopal (nakl. Academia)
Kinematografie prošla v poválečném Československu dvěma významnými změnami – nejprve byla v srpnu 1945 jako první průmyslové odvětví zestátněna, poté po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 podřízena ideologickým cílům nového režimu a podrobena sovětizaci. Předkládané texty na základě široké škály archivních materiálů zevrubně zkoumají dosud opomíjené období konce 40. let a let 50. Jednotlivé studie se zaměřují na organizační strukturu a produkční a distribuční praktiky filmového průmyslu ovlivněné normami socialistického plánování: analyzují produkční kulturu barrandovského studia, zavádění koprodukčního modelu výroby v kontextu východního bloku, specifika „účelové“ produkce Krátkého filmu a Československého armádního filmu a institucionální formování filmové produkce pro děti. Z oblasti distribuce a uvádění se věnují z nadnárodní perspektivy sledované změně v roli karlovarského filmového festivalu, historii Filmového festivalu pracujících, kulturně-politickým ideálům i každodenní realitě putovních kin a akce Filmové jaro na vesnici, problémům s kinofikací a technickým vybavením tuzemských kin a vývoji konkurenčního vztahu mezi Československým státním filmem a Československou televizí. Sborník záměrně opomíjí problém estetických norem socialistického realismu, který bývá nejčastěji s kinematografií 50. let spojován – namísto toho se soustředí na instituční podmínky, kulturně-politický kontext či konkrétní realizační problémy, které doprovázely vznik a distribuci mnohem širší škály filmové produkce, než jsou kanonická díla socialistického realismu.
Vázaná s přebalem, 560 stran
Záhada Sedmi Ciferníků - Agatha Christie (nakl. Knižní klub)
V jedné z prvních knih anglické královny detektivek, vydané r. 1929, se trojice mladých přátel snaží odhalit pozadí nenadálé smrti svého kamaráda, notorického spáče. Pátrání je přivádí na stopu záhadných Sedmi Ciferníků... Co vlastně ta dvě slova znamenají? Tajemné pojmenování, které se objevuje v různých souvislostech, vzbudí u amatérských detektivů zvědavost, neboť se může stát klíčem k objasnění případu. Je však třeba být na pozoru: zdá se totiž, že vrahovi jedna oběť nestačí... Rozluštění, které čtenáři velká spisovatelka připraví, bude jako vždy velice nečekané.
Dotisk, vázaná, 256 stran, překlad Jan Klíma
Zdroj: bbart.cz, kosmas.cz, academia.cz, bux.cz