Knižní novinky první poloviny května 2012

novinky

/ paulhunter
Knižní novinky první poloviny května 2012

První polovina měsíce května s sebou přinese velké množství nových knih. Pro přehled uvádíme několik nejzajímavějších. Na jaké knihy se těšíte vy?

Rozšíření bitevního pole - Michel Houellebecq (nakl. Odeon)
Kultovní francouzský román z roku 1994, který Francouze rozdělil na Houellebecqovy bezvýhradné příznivce a zuřivé odpůrce. Hlavní hrdina, třicetiletý střední kádr, odborník na informatiku, se suchou ironií líčí v první osobě svůj banální život bez ambic, bez přátel a bez lásky. Zatímco kolem něho kolegové bojují o zvýšení platu a snaží se urvat co nejvíc rozkoší, protagonista upadá do depresí. Jeho „citová výchova“ směřuje k otupělosti a znechucení, kde jistě ví jen jediné: že existuje cesta, kterou je třeba urazit.

Vázaná, 144 stran, překlad Alan Beguivin

Hunger Games - Suzanne Collins (nakl. Fragment)
Souborné vydání trilogie Hunger Games v luxusním boxu s holografickou folií.
Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají...
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje pořádáním Hladových her - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Do hry však vstupuje šestnáctiletá Katniss, která se nehodlá podřídit...
Překvapivé výsledky zápasu povzbudí obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?


Vázané, 688 stran, překlad Zdík Dušek

Superman: Rudá hvězda - Mark Millar, Dave Johnson a Kilian Plunkett (nakl. BB Art)
Představte si realitu, v níž nejmocnější superbytost celého světa nevyrostla v kansaském Smallville - a dokonce ani v Americe...
Superman: Rudá hvězda je svěžím vyprávěním z paranoidních dob studené války. V srdci Sovětského svazu přistává vesmírná loď přivážející na palubě maličké dítě. Chlapec je vychován v zemědělském družstvu, vyroste z něj symbol všeho sovětského lidu, v padesátých letech vstoupí ve známost jako Superman a celý svět změní takřka k nepoznání... Jenže se ocitá na druhé straně barikády než Batman, Lex Luthor a mnozí jiní staří známí.
Nadšeně přijatý příběh z pera scénáristy Marka Millara a výtvarníků Davea Johnsona a Kiliana Plunketta nyní poprvé vychází ve zvětšeném vázaném formátu. Kniha obsahuje i rozsáhlou galerii skic od Johnsona, Plunketta a Alexe Rosse.


Vázaná, 168 stran, překlad Martin Antonín

Perfektnost techniky - Fridrich Georg Jünger (nakl. Academia)
Básník a esejista Friedrich Georg Jünger (1898–1977), mladší bratr spisovatele a filozofa Ernsta Jüngera (s jehož texty Chůze lesem či Na mramorových útesech se již mohli v překladu seznámit i čeští čtenáři), se ve svém rozsáhlém eseji, který byl napsán v roce 1939, ale vydán mohl být až po válce, zabývá kritikou moderního fetišismu techniky. V tomto již klasickém díle kritiky kultury předjímá moderní debatu o ekologii a udržitelnosti. Jüngerova kniha se právem řadí po bok tak epochálním dílům, jako byla Horkheimerova Dialektika osvícenství, a podcenit nelze ani způsob, jímž Jüngerovo myšlení ovlivnilo filozofii techniky pozdního Heideggera.

Vázaná, 336 stran, překlad Milan Váňa.

Hlídač - Peter Terrin (nakl. Dauphin)
Za román Hlídač (De bewaker, 2009) autor obdržel Cenu Evropské unie za literaturu. Děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy svět postihla blíže nespecifikovaná katastrofa. Michel a Harry jsou hlídači v ohromných prostorách podzemních garáží luxusního čtyřicetipatrového domu. Dva hlídači ve službách tajemné organizace, která je v jejich představách neustále sleduje a kontroluje, plní vzorně předepsané povinnosti a soustředí se na drobnosti každodenního života v podzemí. Dokonce ani když všichni obyvatelé až na jednoho opustí budovu a nastanou potíže se zásobováním, Michel s Harrym neopustí stanoviště. Realita, klamné představy a sny se střídají a prolínají a barvitě popsané detaily nabývají na intenzitě. Rovnováhu v jejich vztahu naruší až příchod třetího hlídače. Ale existuje vůbec poslední obyvatel domu, existuje Harry? Vším prostupuje všudypřítomný skličující strach. Jak dopadne výprava do nitra budovy?

Brožovaná, 344 stran, překlad Jitka Růžičková

Indiánské příběhy/American Indian Tales - Richard Erdoes a Alfonso Ortiz (nakl. Argo)
Bilingvní vydání výboru mýtů a legend severoamerických indiánů z oblíbené knihy Richarda Erdoese a Alfonsa Ortize, z níž vycházejí sbírky O muži, který šel za sluncem (Argo, 1996) a Duch dvou tváří (Argo, 2012). Mýty a legendy o stvoření a konci světa, o lásce, hrdinech a válkách, o zvířatech a šibalech, vážné, zábavné i lechtivé, pocházejí z nejrůznějších částí celého amerického kontinentu.

300 stran, překlad Kateřina Klabanová

Gödel, Escher, Bach: Existenciální gordická balada. Metaforická fuga o mysli a strojích v duchu Lewise Carrolla - Douglas Hofstadter (nakl. Argo)
Hlavním cílem této mimořádné knihy na pomezí metamatematiky, informatiky, filozofie a kognitivní psychologie je zkoumání, co jsou a odkud se berou základní atributy člověka - vědomí a inteligence. Je vystavěna na trojúhelníkovém půdorysu, jehož strany tvoří Bachovy fugy, Escherovy obrazy a dílo matematika Kurta Gödela. Tato zdánlivě nesouvisející témata mají totiž jednu společnou skrytou, o to však podstatnější vlastnost: jejich struktura je postavena na odkazu na sebe sama - takzvané autoreferenci. V knize se pravidelně střídá rigorózní výklad obtížných témat s rozmarnými pasážemi, jež jsou nabity slovními i grafickými hříčkami - a to vše je pevně propojeno ideovými, verbálními i vizuálními odkazy v mnoha vrstvách do pevného, velmi harmonického celku. Český překlad vznikal za spolupráce s autorem.

Vázaná, 832 stran, překlad Zdeněk Kárník, Petr Holčák, Karel Horák a Otto Huřťák

Nádhera života - Michael Kumpfmüller (nakl. Mladá Fronta)
V létě 1923 se Franz Kafka, který byl tehdy jako básník známý jen malému okruhu čtenářů, seznámil u Baltu s pětadvacetiletou kuchařkou Dorou Diamantovou. A během několika týdnů udělal to, co nepovažoval za možné: rozhodl se pro společný život v Berlíně v čase hyperinflace a sociálních nepokojů. Až do konce života v červnu 1924 se Kafka od Dory téměř neodloučil. Z tohoto příběhu stvořil Michael Kumpfmüller výjimečný milostný román.

Vázaná, 250 stran, překlad Věra Koubová

Zdroj: bbart, argo.cz, odeon-knihy.cz, fragment.cz, academia.cz, kosmas.cz, dauphin.cz

Přejít na komentáře (3)