Nový český prezident upřímně odpovídá na otázky známé novinářky

novinky

PR článek,
Nový český prezident upřímně odpovídá  na otázky známé novinářky

GENERÁL PAVEL V ROZHOVORECH S JOLANOU VOLDÁNOVOU

Syrový a upřímný rozhovor Jolany Voldánové s generálem Petrem Pavlem. Zkušená novinářka a moderátorka se v otázkách nevyhýbá žádným tématům – o dětství, společenských názorech, členství v KSČ, zkušenostech z NATO či důvodech, proč se Petr Pavel rozhodl kandidovat na prezidentský post.
„…může to vypadat sebenaivněji nebo sebebeznadějněji, ale prostě chci zkoušet změnit blbou náladu v náladu dobrou. A myslím si, že to jde a že tomu může hodně pomoct právě to, že se to nejprve odšpuntuje na vršku. Protože když lidi vidí, co se teď v této zemi a v politice děje, tak musejí být opravdu znechucení. Jestli se na to dívá velká část lidí jako já, když vidí, co politici občas předvádějí, jak beztrestně to mnohým z nich prochází, jak se nám často smějí do tváře za něco, za co bychom my všichni ostatní byli potrestaní, tak to samozřejmě nemůže budit velký optimismus. Když to ale bude jinak a lidi alespoň začnou mít pocit, že pravidla platí pro všechny a že je tady možnost přijít s dobrým nápadem a nebýt za to hned po zásluze potrestán, a když pak takový nápad dostane zelenou, tak se to začne trošku hýbat dopředu. A myslím, že pak by se pomalu mohla měnit i ta blbá nálada, kterou tu dnes už zase bohužel máme.“

Ukázka z knihy:

Ve svém profesním životě jste zažil mnoho krizí, které bylo třeba řešit. Například 30 členských států NATO jste musel dovést ke konsenzu. Našel jste recept, který fungoval, i když se situace různě proměňovaly? Je nějaký recept na krizi, o kterém víte, že stoprocentně funguje?
Krize obecně se dají řešit stejným postupem. A i když mají různé příčiny a týkají se různých oblastí, tak na jejich řešení platí stále stejná metodika. Když pominu to, že pro řešení krize je důležité zachovat chladnou hlavu a nepodléhat panice, tak je především potřeba si ujasnit příčiny krize, protože mnohdy nejsou na první pohled úplně zřejmé. V takovém případě se může stát, že budeme řešit podružné věci, a ta hlavní příčina zůstane nedotčená. Nejprve si tedy musíme ujasnit, v čem jsou příčiny, co s nimi můžeme dělat, a pak pokud možno rychle zpracovat několik variant řešení s analýzou rizik a vtáhnout do něj co nejvíc odborníků. Představme si pro ilustraci akční film o nějakém zemětřesení, erupci vulkánu nebo jiné krizové situace. Obvykle je tam nějaké operační středisko, ve kterém jsou zástupci jednotlivých výkonných složek, kde má každý svoji odpovědnost a pravomoc. A pak se tam objeví někdo, kdo přijde, mávne průkazem a řekne: „Teď tomu velím já!“ Není to o aroganci nebo zdůrazňování, která složka má větší „výtlak“. Je to o tom, že každá krize má svá specifika. Musí proto být v každý okamžik naprosto jasné, kdo řídí a s jakou pravomocí a kdo přispívá. Nemůže mít každý stejné slovo, protože pak z toho bude jenom chaos. Odborníci´si tedy sednou nad jednotlivými variantami, dopracují se k nějaké optimální a pak ten, kdo celý tým řídí, vydá jasný pokyn, jak se ta krize bude řešit. Do toho mu už ale nikdo jiný nemůže mluvit.

Jenže často i odborníci jdou proti sobě. Viděli jsme to v době pandemie, kdy na jedné straně stál názor jednoho renomovaného odborníka proti názoru jiného, byť podobně renomovaného, a v názorech na řešení krize se ve výsledku dost lišili.
A to je právě ono. Pak tam přece musí být někdo, kdo je pověřen řízením týmu odborníků, a ten má zodpovědnost se ve finále přiklonit na jednu nebo druhou stranu a říct: „Musíme jít dál, nemůžeme trávit další dva dny debatováním o rozdílných názorech, takže to uděláme takhle a podle tohoto scénáře pojedeme.“ Bohužel se to většinou odehrává úplně jinak. Odstrašujícím příkladem je právě pandemie, protože jsme tady měli spoustu solitérů, kteří občas mluvili podobně, v něčem se lišili, a někteří mluvili úplně opačně. Ale nikdy nefungovali jako tým. A zásadní chybou bylo, že tady nebyla autorita, která by takový tým odborníků dokázala vytvořit. Mechanismus řízení krize musí být vždycky o tom, že to je centralizovaná pyramida, v jejímž čele stojí jeden člověk, a ten jeden člověk za to nese plnou odpovědnost. A v ideálním případě by to neměl být politik, ale odborník, krizový manažer.

Petr Pavel (*1961)
Armádní generál ve výslužbě. Jeho mise v armádě začala touhou po dobrodružství a samostatnosti, proto v roce 1975 nastoupil na Vojenské gymnázium v Opavě. Poté absolvoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově a postgraduální zpravodajské studium v Brně a v Praze. Speciální kurzy absolvoval také u Defense Intelligence Agency v USA, na Vysoké štábní škole v Camberley, ve Velké Británii, na Královské akademii obranných studií v Londýně a na King’s College London, kde získal titul Master of Arts (M.A.) v oboru mezinárodních vztahů. Účastnil se mise UNPROFOR v bývalé Jugoslávii a mise Iraqi Freedom v USA, Kataru a Iráku. Vrcholy jeho vojenské kariéry bylo jmenování náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky v roce 2012 a následně, v roce 2015, zvolení předsedou Vojenského výboru NATO, nejvyšším vojenským představitelem Aliance. Během své služby obdržel řadu nejvyšších českých i mezinárodních vyznamenání a ocenění.

Jolana Voldánová (*1969)
Česká rozhlasová a televizní moderátorka. Od roku 1989 působila v Československém rozhlase, o necelé čtyři roky později začala pracovat v České televizi, kde moderovala hlavní zpravodajskou relaci až do roku 2013. Čtyřikrát vyhrála anketu TýTý v kategorii Osobnost televizního zpravodajství. Dnes pracuje na volné noze, moderuje kulturní a společenské akce, firemní konference a eventy, workshopy firemní kultury a vede mediální tréninky krizové komunikace. V roce 2021 byla tiskovou mluvčí a tváří celonárodního projektu Sčítání lidu, domů a bytů Českého statistického úřadu. Napsala dvě knížky: K čemu jsem došla a Kafe s Jolanou.

Petr Pavel, Jolana Voldánová: Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou, vydalo nakladatelství Universum v listopadu 2022, 264 stran, doporučená cena 359 Kč - Koupit knihu můžete zde


Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Jolana Voldánová

Syrový a upřímný rozhovor Jolany Voldánové s generálem Petrem Pavlem. Zkušená moderátorka se nevyhýbá žádným tématům – dětství, společenské názory, členství v KSČ, zkušenosti z NATO či důvody, proč se generál Petr Pavel rozhodl ka... více

Přejít na komentáře (6)