Petra Zadražilová: Čtení ve vlaku spojuje literaturu se studentskou praxí
novinky
14.09.2024 / DanUž za pár dní se po kolejích Středočeského kraje rozjede 11. ročníku literárního festivalu Čtení ve vlaku. Ve dnech 18. a 19. září si cestující vyjíždějící z nebo směřující do Prahy hlavního nádraží či Prahy Masarykova nádraží budou moci ve vybraných spojích vybrat vagón, ve kterém jim bude předčítat ze své knihy některý z 21 českých spisovatelů. O vzniku festivalu, jeho smyslu a plánech do budoucna jsme povídali s Petrou Zadražilovou, provozní a marketingovou ředitelkou Vysoké školy kreativní komunikace (VŠKK), která ho společně s Literární akademii a Střední školou a Vyšší odbornou školou Michael pořádá.
Festival ve vlaku je originální myšlenka, se kterou přišel tým studentů ze SŠ a VOŠ Michael. Kdy do projektu vstoupila i VŠKK a jak dnes na projektu studenti spolupracují?
VŠKK se do projektu čtení ve vlaku zapojila zhruba před 6 lety. Byl to vlastně logický krok, protože součástí VŠKK je Literární akademie.
Vzhledem k zaměření školy Michael se její studenti starají o ozvučení akce, focení nebo natáčení materiálu na sociální sítě a webové stránky. Studenti VŠKK pomáhají s koordinací jednotlivých jízd. Někteří sami ve vlacích čtou společně s autory.
Byl festival od začátku zamýšlen jako akce pro širokou veřejnost a jako festival, který se bude rok co rok opakovat?
Od začátku byl festival určen pro širokou veřejnost, pro všechny nadšence a milovníky knih a zároveň pro náhodné cestující, kterým by četba zpříjemnila cestu. V posledních letech se hodně orientuje i na žáky základních a středních škol, kteří jsou na akci zvané. Myslím, že na začátku jsme nepřemýšleli nad tím, zda bude festival i další a další roky, ale nějak se to zautomatizovalo. Má to určitě smysl. Nejen z toho hlediska, že přivádíme netradičním způsobem literaturu k lidem, ale samozřejmě i proto, že si studenti školy Michael i VŠKK mohou vyzkoušet reálný projekt. To je velký benefit.
Čtení ve vlaku nyní slaví 11. ročník. Vzpomenete si na nějaké krásné zážitky, které vám za ta léta festival přinesl?
Myslím, že mohu mluvit za všechny, kdy řeknu, že potkat se svým oblíbeným autorem je skvělý zážitek. Určitě máme velkou radost, pokud nám někdo napíše, že se mu naše akce líbila nebo když vidím zájem ze stran škol i autorů…
Jak vybíráte spisovatele, které se festivalu účastní – hrají roli žánry nebo popularita autorů? Jsou mezi nimi i tací, kteří s vámi jezdí vlakem pravidelně?
Snažíme se každý rok autory obměňovat, dáváme příležitost novým, začínajícím autorům, ale zároveň jsme rádi i za zkušené autory, kteří s námi jezdí opakovaně. Mezi takové patří například paní Dora Čechova, David Laňka, Ivona Březinová a další. Bereme to, jako známku toho, že se jim akce líbí a dává jim smysl.
Žánrově se snažíme o různorodost. Pokud víme, že se jednotlivých jízd bude účastnit například základní škola, autoři přizpůsobí výběr knihy cílové skupině.
Jaké máte ve škole s festivalem plány do budoucna? Máte vizi, jak by festival mohl růst nebo se měnit v příštích letech? Co třeba rozšířit ho v rámci republiky i do dalších krajů?
Samozřejmě plány jsou. Napadá nás varianta jiného dopravce, jiný dopravní prostředek, využití nádraží… Ale to jsou zatím vše jen plány, myšlenky. Uvidíme, co náš festival do budoucna čeká.
Zatím se všichni už nedočkavě těšíme na letošní ročník. Do vlaků i na zakončení festivalu, které se uskuteční 19. září v knihkupectví Luxor na Hlavním nádraží v Praze. Podrobnosti si může každý posluchač-cestující najít na www.ctenivevlaku.cz