Románový debut jihoafrické básnířky
novinky
PR článek, 30.09.2022Rešoketšwe Manenzhe: BEZ DOMOVA
Na této cestě někteří zabloudí, někteří to vzdají a vrátí se zpátky, kdežto jiní možná dojdou až na její konec. A všichni vám budou vyprávět příběh o tom, co se stalo.
Abram, vinař z Jižní Afriky, kterého lze považovat za Angličana nebo za Holanďana (podle toho, kdo zrovna líčení jeho nesnází naslouchá), vám řekne, že se všechno pokazilo, když ho manželka přestala milovat, když jeho děti nemohly být občany rodné vlasti a když se ho jeho země pokusila zavřít do vězení a ukrást mu volební právo i majetek. Se zábleskem ironie vám nejspíš sdělí, že se té velezrady dopustil proto, že miloval svou ženu a děti...
Abramova manželka Alisa vám poví, že se to celé pokazilo daleko dřív. Velmi prostě vám nastíní detaily týkající se její vlastní vykořeněnosti. Tohle ví: její předkové byli přivezeni na karibské ostrovy jakožto otroci, ona sama se narodila na Jamajce roku 1882 a po smrti biologických rodičů ji adoptoval zámožný Angličan, který ji vychoval ve Velké Británii.
A pak tu máme Dido, jejich nepokojnou starší dceru; a cestou také potkáme jednoho rozhněvaného muže a ženu, která skrývá tajemství, jež by neměla znát. Takhle náš příběh začíná. A ani sám vítr neví, kdo zabloudí, kdo se vrátí zpátky a kdo nakonec dojde „domů“.
Ukázka z knihy:
Dido probudil kouř. Jeho pach ji pálil v plících a v očích ještě hůř než jedovatý břečťan. V žáru plamenů se jí potila kůže, a ať se Dido snažila sebevíc, nedokázala zavolat na matku ani na Emilii. Kašlala a kašlala, až se jí zdálo, že ze všeho toho pálení a kašle umře.
Zdálo se, že se jí krev chystá odtéct z těla; a hlava, no, Dido měla dojem, že už jí vůbec nepatří. Na ramenou jí spočívala ztěžka a stejně tak přibývalo na váze její tělo, až bylo nakonec příliš těžké, než aby se Dido dokázala zvednout z postele. Snažila se vykřiknout, zavolat, ale z úst jí vyšel jen další záchvat urputného kašle. Otevřela oči, aby našla matku a sestru, aby s nimi zatřásla a zburcovala je.
Všechno v místnosti bylo v plamenech. Dokonce i červení mládenci shořeli na popel – zůstal jen zlatý rám, který je kdysi držel na místě. V tom nekončícím zlém snu se Dido na chvíli zazdálo, jako by hořely i Emilia s matkou. Zamrkala a otevřela oči znovu. Srdce jí poskočilo, když zjistila, že ji vlastní představivost ošálila: ležely tam celé a nepopálené.
Z Doslovu Ladislava Nagyho:
Pro dnešního evropského čtenáře je jihoafrická realita neuchopitelná hned z několika důvodů: společnost je ekonomicky rozdělená tak, jak to je v Evropě nepředstavitelné; s tím se samozřejmě pojí vysoká míra násilí a zločinnosti obecně; zároveň si země, která je na rozdíl od jiných afrických zemí poměrně bohatá, nese neblahé dědictví apartheidu – tedy režimu, který je pro nás dnes nemyslitelný, ale který byl ještě před pár desítkami let v zemi realitou. Rešoketšwe Manenzhe jde ve svém debutu k úplným začátkům tohoto režimu, ba dokonce před něj...
Rešoketšwe Manenzhe je jihoafrická básnířka a prozaička, a jak o sobě sama říká, venkovanka a vypravěčka příběhů. Její povídky a básně se objevily mimo jiné v Kalahari Review, Fireside Fiction, Lolwe, FIYAH a The Sol Plaatje European Union Poetry Anthology 2017. Mezi lety 2019 a 2021 získala řadu literárních ocenění, například Writivism Short Story Prize, Dinaane Debut Fiction Award, HSS Award for Best Fiction a další. Roku 2021 se dostala do užšího výběru literárních cen Sunday Times CNA. Kniha Bez domova je jejím románovým debutem.
Vystudovala chemické inženýrství a pracuje v důlním průmyslu. Žije v Kapském Městě.
Rešoketšwe Manenzhe: Bez domova, v překladu Věry Kláskové vydává nakladatelství Odeon jako 263. svazek edice Světová knihovna, doslov napsal Ladislav Nagy, 296 stran, doporučená cena 329 Kč - Koupit můžete zde
Bez domova Rešoketšwe Manenzhe
Na této cestě někteří zabloudí, někteří to vzdají a vrátí se zpátky, kdežto jiní možná dojdou až na její konec. A všichni vám budou vyprávět příběh o tom, co se stalo. Abram, vinař z Jižní Afriky, kterého lze považovat za Angličan... více