Rusko v plamenech - kniha zavražděného elitního agenta KGB a FSB

novinky

PR článek,
Rusko v plamenech - kniha zavražděného elitního agenta KGB a FSB

Právě vyšla kniha zavražděného elitního agenta KGB a FSB Alexandra Litviněnka
RUSKO V PLAMENECH (Alexandr Litviněnko, Jurij Felštinskij, Tomáš Lemešani)


V českém překladu právě vychází kniha zavražděného elitního agenta KGB a FSB Alexandra Litviněnka. Napsal ji společně s historikem Jurijem Felštinskim a popisuje v ní, jak se dostal Putin k moci a jak režim v Rusku ovládly tajné služby.

Aktivity tajných služeb jako FSB, či GRU, která stála také za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, podněcování války v Čečensku a jak se Vladimir Putin plíživě dostal do Kremlu. Také za vyzrazení těchto informací zaplatil bývalý ruský agent Alexander Litviněnko životem. Tento bývalý podplukovník FSB, byl otráven radioaktivním poloniem v Londýně v roce 2006.
Kniha Rusko v plamenech sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu a další ruská města, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tento výjimečný text ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.
Pro české vydání knihu přeložil a upravil spisovatel, analytik a novinář Tomáš Lemešani. Česká verze ostatně vychází ve spolupráci s Lemešaniho platformou Independence, která vydáním tohoto titulu zahajuje svou činnost.
Platforma Independence – mediální, virtuální a dokumentární projekt skupiny investigativních novinářů – konkretizuje hrozby pro vývoj demokracie v regionu, kdo tyto hrozby způsobuje i možné důvody proč, přičemž sleduje formy negativních vlivů, klíčové postavy a finance, které za tímto děním stojí.

Ukázka z předmluvy z knihy:
Naposledy jsem s Alexandrem mluvil po telefonu. Bylo 8. listopadu 2006. Kolem páté ráno bostonského času mi volali z moskevských novin Novaja gazeta s žádostí o vyjádření k šířící se informaci, že Alexandra otrávili. Požádal jsem je, aby se ozvali později, a zavolal jsem Alexandrovi. V té době ležel v londýnské nemocnici. Řekl mi, že zhubl o 15 kilo a že jeho tělo nedokáže přijmout jakoukoli potravu ani tekutiny. Jeho hlas byl ale velmi silný. Povídali jsme si 15 až 20 minut, možná i déle.
V ten den Alexandr věřil, že přežil pokus o vraždu. Chápal, že ho otrávili. Věděl, že za tím stála ruská Federální bezpečnostní služba (FSB). A byl si jistý, že rozkaz vydal ruský prezident Vladimir Putin. Stejně tak si byl jistý tím, že přežil a nejhorší už má za sebou. Moc jsem se ho nevyptával. Tušil jsem, že je příliš zesláblý na to, aby analyzoval situaci a odpověděl na mé dotazy. „Za pár dní budu doma,“ řekl mi, „budeme mít čas promluvit si později.“
Alexandr Litviněnko zemřel 23. listopadu. Byl bývalým podplukovníkem Federální bezpečnostní služby, kde svého času působil ve speciální jednotce proti organizovanému zločinu. Byla to jeho profese. Byl to jeho život...

(Jurij Felštinskij, 4. února 2007)


O autorech:
Alexandr Valterovič Litviněnko
Byl vysoce postaveným agentem KGB a FSB. Byl ostrým kritikem prezidenta Putina, především kvůli jeho politice v Čečensku. Na tiskové konferenci v listopadu 1998 zveřejnil, že dostával rozkazy v rozporu se zákony. V roce 2000 emigroval do Velké Británie, kde získal azyl a v roce 2006 také britské občanství. Na začátku listopadu 2006 byl otráven radioaktivním poloniem a 23. listopadu na následky otravy zemřel.
Jurij Felštinskij
Studoval historii na Moskevském pedagogickém institutu. V roce 1978 emigroval do Spojených států a pokračoval ve studiu historie, nejprve na Brandeis University, pak na Rutgers, kde získal titul Ph.D. v historii. Byl také postdoktorandem v Hooverově ústavu na Stanfordské univerzitě. V roce 1993 doktor Felshtinsky obhájil doktorskou disertaci na Institutu dějin Ruské akademie věd a stal se prvním občanem USA, který získal doktorát v Rusku.
Tomáš Lemešani pracoval jako novinář od roku 2008 do roku 2017. Věnoval se zejména byznysu, kauzám a transparentnosti. Spolupracoval s řadou českých a slovenských titulů. Coby investigativní novinář také pracoval a pracuje pro neziskové organizace zaměřené na boj proti korupci. V současnosti se živí jako analytik pro podnikatelské prostředí pro klienty zejména z řad českých a slovenských, ale i evropských institucí, organizací a zástupců zaměstnavatelů.
Je autorem knihy Z Bureše Babišem (2017), na níž volně navazuje titul Můj stát – moje firma aneb z Babiše Burešem (2021). Provozuje vlastní mediální projekt Biztweet.cz

Alexandr Litviněnko, Jurij Felštinskij, Tomáš Lemešani: Rusko v plamenech, vydalo nakladatelství Universum ve spolupráci s platformou Independence a podporou Nadačního fondu proti korupci, 296 stran, doporučená cena 329 Kč - Koupit můžete zde


Rusko v plamenech: Jak vznikl režim v Kremlu a jak funguje Rusko v plamenech: Jak vznikl režim v Kremlu a jak funguje Tomáš Lemešani

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že... více

Přejít na komentáře (4)