Venuše v kožichu

novinky

/ Dan
Venuše v kožichu

Novela z konce 19. století neztratila nic na své aktuálnosti. Její základní linkou je totiž napětí mezi mužem a ženou a zkoumání jejich vztahu. Sacher–Masoch – inspirovaný vlastním životem – společně se čtenáři řeší otázku, zda jsou si partněři rovni nebo jestli je možné naplnit lásku, ve které šlape jeden druhému po zádech.

Přestože se o Venuši v kožichu dnes mluví jako o klasickém díle erotické literatury, užije si čtenář také zkoumání lásky a intelektuální hry. I s odstupem zhruba 150 let je titul obsahem atraktivní a svým jazykem přístupný. Jeho vydání tedy jistě nadchne nejen studenty němčiny – vzhledem k tomu, že vychází dvojjazyčně.

Leopold von Sacher-Masoch čtenáři představuje mladíka Severina von Kusiemski, jenž se natolik zamiluje do čarokrásné Wandy von Dunajew, že se pro něj stává Venuší. Rovnocenná láska, která těží ze zamilovanosti, ale podle obou hrdinou nemůže dlouho vydržet. Severin se proto jednoho dne při rozhovoru Wandě svěří, že by chtěl být její otrok, dokonce jí vyzná lásku a požádá o ruku. Wanda nejprve odmítá, nakonec ji ale Severin dostává tam, kam si přeje.

Mohlo by se zdát, že budou oba spokojeni. Příběh však graduje v okamžiku, kdy Wanda roli utiskovatelky skutečně bere za svou.

Nakonec se tak stává přesně to, před čím Wanda Severina varovala. Hra se změní v noční můru. Na Wandu odkázaný Severin přestává být mužem a člověkem, ztrácí svou hodnotu a celé dobrodružství spěje k tragickému konci.

Venuše v kožichu inspirovala řadu děl. K nejznámějším patří píseň Lou Reeda, později převzatá například skupinou Velvet Underground. Příběh se dočkal divadelního i několika filmových zpracování, naposledy v režii Romana Polanskiho.


Venus im Pelz / Venuše v kožichu Venus im Pelz / Venuše v kožichu Leopold von Sacher-Masoch

Právě na základě tohoto klasického díla světové literatury vznikl na konci 19. století pojem masochismus. Autor v knize líčí příběh Severina, pro něhož vrchol štěstí představuje úplné podrobení se své vyvolené Wandě a touha stá... více

Přejít na komentáře