Zveřejněn seznam kandidátů na Diagram Prize – Nejpodivnější knihu roku
novinky
04.03.2012 / HTOPrůvodce estonskými ponožkami, výzkum role houby v křesťanském umění a oslava skromné kancelářské židle jsou mezi knihami, které soutěží o Diagram Prize – prestižní cenu o Nejpodivnější knihu roku pořádanou od roku 1978 britským časopisem Bookseller.
Celkem 64 knih bylo předloženo pro nejnovější ročník této ceny, která oslavuje to nejlepší z knih s podivnými názvy vydanými ve světě minulý rok. Porota sestavená z redaktorů časopisu Bookseller a jeho sesterského časopisu We Love This Book z těchto knih vybrala sedm. Ačkoliv do užší nominace se tradičně dostává knih jen šest, letos byl počet zvýšen o jednu jako výraz uznání vysokému standardu podivnosti, jehož byl svět loni svědkem.
Vítěz bude oznámen 30. března.
Seznam kandidátů:
Století těžby písku v bristolském zálivu: Díl druhý (A Century of Sand Dredging in the Bristol Channel: Volume Two), autor: Peter Gosson, nakladatelství Amberley. Kniha, která dokumentuje obchod s pískem od jeho počátku v roce 1912 do dneška, se zaměřením na velšské pobřeží.
Vaříme s Hovínkem (Cooking with Poo), autor: Saiyuud Diwon, nakladatelství Urban Neighbours of Hope. Thajská kuchařka. Poo (anglicky hovínko, případně kakání) je thajské slovo znamenající „krab“ a je to autorova přezdívka.
Vzory estonských ponožek z celého světa (Estonian Sock Patterns All Around the World), autor: Aino Praakli, nakladatelství Kirjastus Elmatar. Práce zahrnuje styly a vzory ponožek a punčoch, které lze najít v estonském pletařství.
Velká singapurská penisová panika: A budoucnost americké davové hysterie (The Great Singapore Penis Panic: And the Future of American Mass Hysteria), autor Scott D. Mendelson, nakladatelství Createspace. Analýza psychiatrické epidemie koro, která postihla Singapur v roce 1967. „Koro“ je označení pro převážně mužskou fobii či panickou reakci, spočívající v chorobné představě scvrkávání penisu, jeho zmizení v těle a následné smrti. Variantou je domněnka, že pohlavní úd byl odcizen.
Penninský deník pana Andóa: Paměti japonského sexovače kuřat v městě Hebden Bridge v roce 1935 (Mr Andoh's Pennine Diary: Memoirs of a Japanese Chicken Sexer in 1935 Hebden Bridge), autoři: Stephen Curry a Takajoši Andó, nakladatelství Royd Press. Příběh Koičiho Andóa, který odcestoval z Japonska do Yorkshiru, kde v 30. letech učil pracovníky líhní jak určovat pohlaví jednodenních kuřat.
Systematika kancelářských židlí (A Taxonomy of Office Chairs), autor: Jonathan Olivares, nakladatelství Phaidon. Vyčerpávající pohled na vývoj moderní kancelářské židle.
Houba v křesťanském umění (The Mushroom in Christian Art), autor: John A. Rush, nakladatelství North Atlantic Books. Autor odhaluje fakt, že Ježíš je zosobněním svaté houby Amanita muscaria (muchomůrka červená).
Kustod ceny Horác Bent řekl, že debata o tom, které knihy vybrat do užší nominace nikdy nezuřila tak divoce, a proto se letos rozhodli knih nominovat sedm místo tradičních šesti, a že seznam je skutečně seznamem s velkým S.
Philip Stone, administrátor ceny, řekl, že navzdory celosvětovým ekonomickým potížím vydavatelé nepřestávají investovat do vynalézavých, různorodých a nesporně pozoruhodných nekomerčních knih, což tato cena tak krásně ukazuje. Uvedl ale, že navzdory tomu, že se se nakladatelé často chlubí tím, jak jdou s dobou, naneštěstí pouze jedna z nominovaných knih se dá sehnat i v elektronické podobě, a to poutavý titul Velká singapurská penisová panika.
Prvním titulem oceněným touto cenou byla kniha Sborník z jednání druhého mezinárodního sympozia o bezsrstých myších, a to v roce 1978. Předloňský vítěz, Světový výhled pro tvaroh v 60miligramových baleních na léta 2009-2014, který porazil knihy Metafyzika paviánů a Přátelský poradce ohledně tlustého střeva, se na internetu v současné době prodává za 795 dolarů. Mezi další minulé vítěze patří knihy Když ho chcete zahnat od sebe, držte nohy u sebe, Návod k bezpečnému lesbickému sadomasochismu nebo Prověřte si svého koně pomocí bomby.
Zdroj: thebookseller.com, Wikipedie