Domeček jako klícka
Povídka od:
Robert A. Heinlein
Z knihy:
Těžká planeta, Těžká planeta, Vlak do pekla
Lze postavit teseraktový dům? A i když se vám to podaří, nestratí se v něm i realita? Jak nebezpečné je žít ve čtyřrozměrné dimenzi, postavené v té trojrozměrné.
And He Built a Crooked House
Rok vydání originálu: 1941
Komentáře (3)
Přidat komentář
Přemýšleli jste někdy o existenci čtvrtého rozměru, nikoli jako dimenzi časové, ale prostorové? Čím je čtverec v prostoru dvojrozměrném a krychle v prostoru trojrozměrném, tím je teserakt čili hyperkrychle ve čtyřrozměrném prostoru. Architekt Teal je deprimovaný kýčovitými vymoženostmi jeho doby a rozhodne se pro svého kamaráda Homéra navrhnout dům vskutku impozantní, ve tvaru teseraktu.
Prostorové dimenze jsou tématem mně blízkým a tato povídka byla bravurní. Už jen to, jak se autor vypořádal s pouhým popisem modelu teseraktu v trojrozměrném prostoru a přiblížil jej tak prostřednictvím dialogu kamarádů čtenáři, je obdivuhodné. Samotná zápletka pak ve mně vyvolávala pocity lehké klaustrofobie, které se postaraly o potřebné napětí.
Povídka je čtivá a nechybí jí vtip, stejně jako originální námět a faktická stereometrická přesnost. Z charakterů jednotlivých postav- tvrdohlavého, ambiciózního, ale trpělivého Quintuse Teala; jeho přímočarého, sarkastického kamaráda Homéra Baileyho; křehké, nedůvěřivé Matyldy Baileyové- autor na malém prostoru dostal to nejlepší.
Bailey do sebe sklenici jedním rázem obrátil.
„To ale bylo pro tvou ženu,“ řekl Teal.
„Jdi se bodnout,“ odsekl Bailey. „A nalej další.“
(…)
„Zásadně nepiju alkohol,“ zaprotestovala a lokla si.
Tato fantastická povídka je jednou z nejlepších, které jsem kdy četla. Věřím, že problém, proč nemohou čtyřrozměrná tělesa v našem trojrozměrném prostoru existovat, nenásilně přiblíží i úplnému laikovi.
V této povídce je poměrně neotřelá myšlenka postavení domu ve tvaru teseraktu, který povede do čtvrtého rozměru. Majitelé si určitě nemohli stěžovat na nedostatek místa, jenom vycházení z domu se náhle stalo trochu problematičtějším.
Jelikož si teserakt neumím představit ani podle vysvětlení ani podle nákresů, musela jsem se spokojit jen s efekty, které takový dům potom vykazuje. Bez hlubšího porozumění filozofii problému mi to pak celé ale znělo jako obyčejná fantazie autora, která mi bohužel nedávala smysl. Nicméně nápad fajn.